|
|
کدخبر: ۱۸۵۳۵۶

تمیز کردن کفش نبوک با روشهای متفاوتی انجام می شود چون هرکدام متناسب با شرایط متفاوتی است که برای کفش های شما پیش می آید.

تمیز کردن کفش نبوک  و مراقبت از آن کاری دشوار به نظر می رسد ولی با روش های ساده ای که در اختیارتان قرار دادیم اینکار آسان است.

کفش نبوک و جیر

نبوک هم مانند جیر جز آن دسته از چرم‌های گاوی بوده که طی سمباده خوردن به صورت پرز گونه درمی‌آید و ظاهری بسیار زیبا پیدا می‌کند. نبوک ضمن این شباهت‌ ماهیتی با جیر، تفاوت‌های قابل توجهی هم با آن دارد.

مثلا نبوک از قسمت‌های پشتی پوست مشتق شده و جیر از قسمت‌های جلویی پوست گاو، نبوک علی‌رغم ضخیم‌تر و محکم‌تر بودن، در مقابل آلودگی حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر بوده و به سرعت کثیف می‌شود، لذا الزامی‌ست که طی فواصل زمانی مشخص و نزدیک و به وسیله برس‌های مخصوص خودشان به نظافت این کفش‌ها برسیم.

روش‌های متفاوت تمیز کردن کفش نبوک با توجه به شرایط مختلف:

برای زدودن لکه‌های براق و سطحی

در این شرایط کافیست یک برس کفش نبوک را با ملایمت و به یک سمت روی کفش بکشید تا لکه محو شود. جنس پرزهای نبوک طوریست که بعد از مراحل تمیز کاری بصورت فشرده به یک سمت جمع می‌شود؛ برای برگرداندن پرزها به حالت اولیه (برجسته) باید برس را به صورت منظم ودایره‌ای روی پرزها بکشید. حواستان باشد که برس را برای مدت طولانی روی یک منطقه نکشید تا به پرزها آسیبی وارد نشود.

آلودگی و لکه‌های زیاد

زمانی که کفش شما بیش از حد کثیف شده، ممکن است برس نبوک به تنهایی پاسخگوی محوکردن آلودگی‌ها نباشد؛ در این شرایط یک پارچه تمیز مکمل خوبی برای نظافت کفش شماست. در این روش ابتدا داخل کفش را با کاغذهایی بدون نوشته پرکنید تا هنگام دستمال کشیدن حالت ابتدایی خود را از دست ندهد.

تمیز کردن کفش نبوک

برای محو نمودن لکه‌های زیاد می‌توان از دستمال‌های مرطوب هم استفاده نمود با این پیش‌شرط که بر خلاف کفش جیر نباید دستمال را به تمام نقاط کفش بمالید، فقط باید روی لکه‌ها کشیده شوند

محو کردن گرد و خاک

بعد از پیاده‌روی در محیطی که گردوغبار زیادی داشته و منجربه خاکی شدن کفش نبوک شما شده است، کافیست قبل از پاکسازی و لکه گیری یک شب کفش را در فضای آزاد قرار دهید تا در معرض جریان هوا قرار گیرد. سپس اسپری مخصوص چرم‌های نبوک را روی کفش استفاده نموده و سپس با یک پارچه تمیز آن قسمت را پاک نمایید، حال باید مدتی فرصت دهید تا سطح نبوک از رطوبت اسپری خشک شود؛ بعد از آن می‌توانید به وسیله یک مسواک پرزهای کفش را برجسته کنید

توجه نمایید چون در اثر رطوبت پرزها به هم می‌چسبند و فاصله آنها خیلی به هم نزدیک می‌شود، در اینجا مسواک به علت ریز بودن پرزهایش راحت‌تر از برس می‌تواند پرزها را به حالت اول بازگرداند.

برای زدودن گرد و خاک از سوهان ناخن هم می‌توانید استفاده نمایید: سوهان را در دست گرفته، در یک جهت و با ملایمت زیاد روی پرزها بکشید تا گرد و خاک را محو کند، بعد از اینکار می‌توان با فرچه پرزها را به حالت ابتدایی برگرداند. توجه نمایید استفاده زیاد و نادرست از این روش می‌تواند به بافت چرم شما آسیب برساند.

لکه‌گیری با مسواک

مسواک علاوه بر بازگردانی پرزها به حالت اولیه قابلیت لکه‌گیری از کفش‌ها را هم دارد.کمی محلول آب و صابون درست نموده، فرچه مسواک را داخل آن زده و تا حد ممکن رطوبت فرچه مسواک را بگیرید.

تمیز کردن کفش نبوک

حال فرچه مسواک را روی آلودگی‌ها بکشید تا محو شوند؛ بعد از اتمام این مراحل کفش را در فضای اتاق قرار دهید تا رطوبتش خشک شود

جوهری شدن کفش نبوک

در صورتی که روی کفش نبوک شما جوهر ریخته است، معطل نکنید! قبل از اینکه جوهر به بافت چرم نفوذ کند و لکه‌اش روی کفش تثبیت شود دست به کار شوید؛ ابتدا با استفاده از یک پارچه تمیز و خشک تا حد امکان جوهر را از سطح کفش بردارید و بعد از آن برای لکه‌گیری نهایی از پاک کننده مخصوص جوهر روی چرم استفاده نمایید. بعد از لکه‌گیری، پرزهای سطح کفش را با استفاده از سشوار خشک نموده و با یک برس به آن‌ها حالت می‌دهیم.

با آدامس کفش‌تان را پاک کنید!

بله، آدامس! اگر خارج از خانه یا در محلی بودید که به برس و واکس و پارچه دسترسی نداشتید و از بد اتفاق در موقعیتی حساس مانند یک قرار رسمی قرار گرفتید و تمیز بودن کفش نبوکتان حیاتی بود، نگران نباشید، راه حل در دهان شماست!! آدامس جویده شده خاصیت کشسانی و چسبندگی بالایی پیدا می‌کند و همین خاصیت می‌تواند در جذب آلودگی ها و لکه‌های روی نبوکتان در شرایط اضطراری کمک فراوانی کند.دقت کنید که آدامس را به آرامی روی کفشتان بکشید تا به خود کفش نچسبد.

پاکنِ مداد، غلط‌های کفش شما را پاک می‌کند!

مداد پاکن‌ها روی کفش نبوک همان تاثیری را در لکه‌زدایی دارند که روی کفش جیر داشته‌اند. همانند کفش‌های جیر کافیست مداد پاکن را به آرامی روی لکه‌های آلودگی به صورت رفت و برگشتی و به آرامی بکشید تا لکه‌‌ها محو شوند. در انتها چرک‌های باقی مانده از پاکن را با دست به کنار بزنید.

صابون زین اسب

این صابون را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم سوارکاری تهیه کنید. با استفاده از یک پارچه نم‌دار، مقداری از صابون زین را به روی چرم بمالید. در حین این‌که به آرامی روی کفش را دستمال می‌کشید، آن را به کف صابون آغشته کنید. سپس کف صابون را پاک کنید. کفش را در جایی بگذارید تا کاملاً خشک شود

محو کردن لکه‌های سرسخت

در کفش نبوک هم مانند جیر می‌توان از محلول قوی آب و سرکه سفید (یک پیمانه سرکه + سه پیمانه آب) برای از بین بردن لکه‌های سخت و عمیق استفاده نمود.نقطه قوت این روش پاک کنندگی قوی این محلول است که تقریبا هر لکه ای را محو می‌کند و نقطه ظعفش بوی سرکه ای است که ممکن است تا یکی دو روز بعد با کفش شما همراه باشد.

تمیز کردن کفش نبوک با مواد در دسترس

تمیز کردن کفش نبوک با مایع ظرفشویی

حدود یک قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی را در یک کاسه کوچک آب حل کنید.

تمیز کردن کفش نبوک

محلول صابونی را آنقدر هم بزنید تا کاملا کف کند.

به محض آماده شدن کف، آن را بر روی لکه بمالید.

رطوبت بیش از حد می‌تواند کفش‌های نبوک را لکه‌دار کند. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن تنها از کف روی کاسه استفاده کرده و کفش خود را به آب آغشته نکنید.

لکه‌ را با استفاده از یک پارچه تمیز پاک کنید.

مایع ظرفشویی هوم پلاس با خاصیت آبکشی سریع و آسان و با غلظت مناسب، قدرتی بی‌نظیر برای از بین بردن چربی ها و انواع لکه‌های سخت دارد و در طول فرآیند تمیز کردن کفش نبوک، به الیاف جیر آسیبی وارد نمی‌کند. فرمولاسیون ویژه این مایع ظرفشویی، مانع از به جا ماندن لکه حاصل از آب بر روی نبوک می‌شود. همچنین، قیمت مایع ظرفشویی هوم پلاس آن را برای استفاده‌های متنوع بر روی انواع مختلف سطوح به گزینه‌ای مناسب بدل می‌کند.

تمیز کردن کفش نبوک با سرکه

سرکه یک جایگزین مناسب برای آب است و از پس بیشتر لکه‌های سرسخت برمی‌آید. تنها کافی است پیش از شروع فرآیند تمیز کردن، سرکه را بر روی قسمت کوچکی از سطح کفش امتحان کنید تا از آسیب ندیدن نبوک در طول فرآیند شستشو اطمینان حاصل کنید. ابتدا با استفاده از مسواک لکه را تا جای ممکن ساییده و از بین ببرید.

سپس مقداری سرکه سفید را در ظرفی ریخته و با استفاده از یک پارچه تمیز، سطح کفش را به آن آغشته کنید. پس از مالش دادن سرکه بر روی لکه، اجازه دهید کفش خشک شود و سپس مجددا محل لکه را مسواک بزنید. اگه قصد تمیز کردن کل کفش را دارید، از یک اسفنج نرم استفاده کرده و پیش از قرار دادن آن بر روی کفش، با فشار دادن اسفنج سرکه اضافی را از آن خارج کنید.

تمیز کردن کفش نبوک با جوش شیرین

جوش شیرین یک پودر جاذب است و می‌توان از آن برای تمیز کردن لکه‌های مایع استفاده کرد. نکته اصلی این است که در استفاده از جوش شیرین دست و دلباز عمل کرده و تمام سطح کفش را با یک لایه حداقل 3 سانتی‌متری از جوش شیرین بپوشانید.

تمیز کردن کفش نبوک

از سایر پودرهای جاذبی که برای اینکار مناسب هستند، می‌توان به نشاسته ذرت، آرد و پودر بچه اشاره کرد. همه این پودرها جایگزین مناسبی برای جوش شیرین محسوب می‌شوند. پیش از مسواک زدن، اجازه دهید جوش شیرین برای یک شب یا حداقل 10 ساعت روی لکه باقی بماند.

در صورت محو نشدن لکه، فرآیند بالا را تکرار کنید.

نحوه مراقبت از کفش‌های نبوک

بهترین راه برای محافظت از جیر نبوک این است که در وهله اول اجازه ندهید کفش‌های شما بیش از حد کثیف شوند. با این وجود، بیان این حرف آسان‌تر از انجام دادن آن است. نکات زیر به محافظت از کفش‌های نبوک شما کمک می‌کنند.

۱. از محافظ جیر استفاده کنید

محصولات محافظ جیر را می‌توان از انواع فروشگاه‌های کفش خریداری کرد. این مواد به عنوان سدی در برابر لکه‌های ناشی از آب و خاک عمل می‌کنند. بهتر است هنگامی که کفش‌ها یا چکمه‌های نبوک خود را به خانه می‌آورید، پس از انجام فرآیند تمیزکاری، آن‌ها را به محافظ جیر آغشته کرده و از کفش‌های خود در برابر لکه‌های بعدی محافظت کنید. به‌خاطر داشته باشید که اگرچه این مواد باعث کاهش تجمع آلودگی می‌شوند، اما به طور کلی از آن جلوگیری نمی‌کنند.

۲. کفش‌های نبوک را خشک نگه دارید

همیشه قبل از خارج شدن از خانه پیش‌بینی‌ وضعیت آب‌وهوا را بررسی کرده و در صورت بارانی بودن هوا، کفش دیگری را برای پوشیدن انتخاب کنید. نبوک و باران ترکیب خوبی را ایجاد نمی‌کنند، بنابراین در صورت نامساعد بودن هوا، به سراغ لباس‌های ضدآب خود بروید.

تمیز کردن کفش نبوک

۳. نگهداری مناسب از کفش را فراموش نکنید

اگر کفش‌های نبوک خود را نمی‌پوشید، آن‌ها را به روش صحیح کنار بگذارید. کفش‌های نبوک را در مکانی مستعد رطوبت، مانند زیرزمین، گاراژ یا کمدهای مرطوب، قرار ندهید.

۴. به سلامت کفش‌ها در طول حمل و نقل توجه کنید

اگر کفش‌ های جیر خود را برای مسافرت بسته‌بندی می‌کند، آن‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی یا هر نوع ماده‌ غیرقابل تنفسی که باعث تعریق جیر می‌شود، حمل نکنید. در عوض، از یک کیف دستی نخی، یا حتی یک روبالشتی قدیمی برای این کار استفاده کنید.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار