|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۲۵

سرویس کولر آبی یکی از کارهایی است که هر سال با شروع فصل گرما در لیست اولویت های کارهای آقای خانه قرار می گیرد.

سرویس کولر آبی با شروع فصل گرما یکی از کارهایی است که در لیست اولویت خانه قرار می گیرد. شما می توانید با کمترین هزینه و بدون سرویسکار ، خودتان این کار را انجام دهید. این مطلب را از دست ندهید.

عملکرد کولر آبی

در کولر آبی برعکس کولر گازی امکان انتخاب درجه و تنظیم دما وجود ندارد، همچنین خنکی کولر گازی مطبوع‌تر از کولر آبی است. برای عملکرد بهترکولر آبی و جلوگیری از مصرف بالای برق باید کولر را در ساعاتی از شبانه روز خاموش کرد، معمولاً هر ۱۲ ساعت استفاده باید ۱ ساعت کولر خاموش شود و به اصطلاح استراحت کند.

گاهی شدت گرما به خصوص در نیمه تابستان آنقدر شدید می‌شود که کولرها ۲۴ ساعته و بی وقفه روشن هستند، که این کار از طول عمر کولر آبی کم خواهد کرد. پس هر ۱۲ ساعت یکبار حتماً به موتور کولر استراحت دهید.

سرویس کولر آبی

نکته بعدی سرویس کولر آبی است که باید به موقع انجام شود، بعضی افراد کولر آبی را سرویس می‌کنند، یعنی سرویس بعدی کولر آبی را به سال بعد و شروع مجدد گرما کوکول می‌کنند. این روش غلطی است، کولر آبی حدود ۴ الی ۵ ماه در سال مداوم روشن است، بنابراین سرویس و روغن‌کاری به موقع موتور و پمپ کولر از هزینه‌های بعدی مثل تعویض پمپ کولر و یا سیم‌پیچی موتور کولر جلوگیری می‌کند و قطعاً شما هم در هیچ ساعاتی از فصل گرما بدون کولر نخواهید بود.

سرویس کولر آبی

کم‌کم روی پشت بام خانه‌ها می‌بینیم که افراد مشغول سرویس کولر آبی هستند، تا کولر را برای استفاده مهیا کنند و از گرمای بیرون به خنکی محیط داخل پناه ببرند. سرویس کولر بهتر است توسط متخصص و سرویس‌کار مجاز انجام شود، البته بیشتر اوقات پدر سرویس کولر را انجام می‌دهد.

در این روزها نیز ممکن است خیلی از افراد به دلیل شیوع کرونا ترجیح می‌دهند که خوشان سرویس کولر آبی را انجام دهند و سرویس‌کار خبر نکند. این مورد را در نظر بگیرید که سرویس‌کار کولر معمولاً ارتباطی با داخل خانه ندارد، بنابراین با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانید از تخصص سرویس‌کار بهره ببرید.

اما اگر در این شرایط ترجیح شما این است که خودتان دستی به سر و روی کولر بکشید و آن را مهیای روشن کردن کنید؛ قبل از شروع به سرویس کولر این مطلب را مطالعه کنید.

کولر آبی چگونه کار می کند؟

سرویس کولر­ آبی کار سختی نیست و نیاز به تخصص بالایی ندارد تنها لازم است اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید. کولرهای آبی بر پایه آب و هوا و انرژی برق کار می­کند. با گردش آب و هوا در داخل کولر هوای خنک ایجاد می­شود. در کولر­های آبی موتور کولر وظیفه به گردش درآوردن هوا و پمپ آب وظیفه به جریان درآوردن آب را بر عهده دارند.

قبل از شروع به کار حتما برق کولر را قطع کنید تا مشکلی برای شما بوجود نیاید. قطعات کولرآبی از ۳ دسته تشکیل شده است: مکانیکی (تسمه، توربین هوا، شناور)، الکتریکی (کلید کولر، موتور کولر و پمپ آب)، ثابت (بدنه­، دیچه­ها، پوشال­ها و شیر تخلیه آب)

انواع کولر آبی

کولر‌های آبی در یک دسته‌بندی کلی به دو نوع ثابت و قابل‌حمل تقسیم می‌شوند.

ثابت

این نوع از کولرها برای انتقال هوا به کانال‌کشی نیاز دارند. ابعادشان بزرگتر و ظرفیت سرمایشی آن‌ها نیز بیشتر است. معمولا کولرهای آبی ثابت را در پشت بام نصب می‌کنند.

سرویس کولر آبی

قابل‌حمل

این نوع از کولرها را می‌توان هرجایی تصب کرد و نیازی به کانال‌کشی نیست. تنها اتصال برق و آب برای آن‌‌ها کفایت می‌کند. البته در برخی مدل‌ها حتی نیازی به اتصال شلنگ آب هم وجود ندارد. در این نوع کولر خود دارای مخزن آبی است که تا چند ساعت پاسخگوی نیاز خواهد بود. ظرفیت این نوع کولرها معمولاً کمتر است.

مزایای کولر آبی

  • قیمت مناسب کولرهای آبی
  • بازده سرمایش بالادر کولرهای آبی
  • هزینه نصب و راه اندازی بسیار اندک
  • مصرف برق پایین در کولر های آبی
  • تعمیر و نگهداری آسان

معایب کولر آبی

  • اثربخشی کمتر نسبت به دستگاه‌های تهویه مطبوع
  • نامناسب جهت استفاده در مناطق با رطوبت بالا
  • کولر آبی ممکن است برای سلامتی نیز مضر باشد
  • در صورت عدم سرویس و نگهداری کولر آبی، مخزن کولر می‌تواند بستر مناسبی برای رشد برخی حشرات موذی مثل پشه باشد

کولر آبی از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

پیش از سرویس کردن هر وسیله‌ای بهتر است با اجزا و قطعات آن آشنا شویم. کولرهای آبی از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند.

اولی بخش مربوط به گردش آب و بخش دوم مربوط به گردش هواست. وظیفه‌ انجام هر یک از این گردش‌ها بر عهده‌ موتوری جداگانه است: گردش آب با پمپ و گردش هوا با دینام انجام می‌شود.

سرویس کولر آبی

به صورت کلی می‌توان قطعات کولر را به سه دسته‌ تقسیم‌بندی کرد:

الکتریکی: شامل موتور کولر، پمپ آب و کلید قطع و وصل جریان برق

مکانیکی: شامل تسمه، شناور و توربین هوا

ثابت: شامل دریچه‌ها، بدنه و پوشال‌ها، شیر تخلیه و شبکه‌ی آبرسانی

پیش از آغاز سرویس کولر آبی چه باید کرد؟

قبل از شروع فرآیند سرویس کولر آبی باید مطمئن شوید که برق کولر وصل نیست، به دلیل محیط مرطوب و بدنه‌ فلزی کولر امکان برق‌گرفتگی بسیار زیاد است. برای این کار مطمئن شوید که کلید پمپ و موتور کولر خاموش است. اگر کولر فیوز جداگانه دارد آن را قبل از شروع سرویس کولر آبی قطع کنید. در نهایت فازمتر را روی بدنه کولر قراردهید تا از نبود جریان برق مطمئن شوید، اگر فازمتر نداشتید پشت دست را سریع به بدنۀ کولر بزنید.

برای سرویس کولر آبی دمپایی پلاستیکی با کفی ضخیم استفاده کنید. اگر کولر روی بلندی قرار گرفته است، حتماً از چهارپایه پلاستیکی و یا چوبی برای رسیدن قد به کولر استفاده کنید.

در آپارتمان‌ها معمولا روی پشت بام چندین کولر قرار دارد که مشخص نیست هر یک متعلق به کدام واحد است. به همین دلیل قبل از آغاز سرویس به فردی که پایِ کلید کولر ایستاده بگویید یک بار آن را روشن و بعد خاموش کند تا مطمئن شوید کولر خودتان را سرویس می‌کنید.

هنگام روشن کردن آزمایشی، حداقل یکی از دریچه‌های کولر را باز کنید تا به موتور دستگاه فشار وارد نشود.

معمولا کولرها نه ماه از سال خاموش هستند و همین باعث می‌شود خاک زیادی در کانال کولر و دریچه‌ها جمع شود. به محض اینکه کولر را برای تست روشن کنید، این خاک از دریچه‌های کولر و توسط باد به داخل خانه ریخته می‌شود.

نکته مهم

به همین دلیل توصیه می‌کنیم به فرد یا افرادی که در خانه هستند بگویید با دستمال خیس آماده باشند که به محض روشن کردن کولر آن را جلوی دریچه بگیرند تا خاک کولر در خانه پخش نشود. به خصوص اگر خود شما یا یکی از اعضای خانه حساسیت و مشکل تنفسی دارید رعایت این نکته را فراموش نکنید.

کولرهای آبی از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند. اولی بخش مربوط به گردش آب و بخش دوم مربوط به گردش هواست. وظیفه‌ انجام هر یک از این گردش‌ها بر عهده‌ موتوری جداگانه است: گردش آب با پمپ و گردش هوا با دینام انجام می‌شود.

تعویض پوشال‌های کولر آبی

پوشال‌ها یکی از بخش‌های مهم کولرهای آبی هستند که در بسیاری از موارد لازم است هر سال آنها را تعویض کنید. پوشال‌ها محیطی مناسب برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند که در طول زمستان بین تار و پود پوشال‌های کولر رشد می‌کنند. وقتی که کولر شروع به کار می‌کند و آب روی پوشال‌ها جاری می‌شود، این باکتری‌ها فعال شده و باعث می‌شوند هوای نامطبوع و بدبویی وارد خانه شود.

هوای بدبو یک مشکل این باکتری‌هاست، اما مشکل بزرگ‌تر آن است که می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی در افراد خانواده شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که هر سال به وضعیتشان رسیدگی کنید.

اگر بعد از بررسی مشاهده کردید که پوشالتان هنوز نو است و می‌تواند یک سال دیگر هم برایتان کار کند، خوب آن را بشویید. در غیر این صورت حتما آن را تعویض کنید. البته قیمت پوشال چندان زیاد نیست و تعویض آن هزینه‌ زیادی روی دستتان نمی‌گذارد. هیچ‌وقت از یک پوشال بیش از دو سال استفاده نکنید.

هنگام خرید پوشال جدید حتما ظرفیت کولرتان را مد نظر قرار دهید. اگر پوشال کولرهای کم‌ظرفیت را روی کولرهای با ظرفیت بیشتر ببندید، منافذ به خوبی پوشیده نمی‌شود که مصرف انرژی را افزایش می‌دهد. اگر پوشال کولرهای با ظرفیت بالا را روی کولرهای با ظرفیت پایین ببندید، هوا به خوبی در کولر گردش پیدا نمی‌کند که باز هم منجر به افزایش مصرف انرژی می‌شود.

برای تعویض پوشال کافی است پوشال قدیمی را خارج کرده، پوشال جدید را خیس کرده، در محل خودش قرار داده و شبکه‌ی سیسمی مخصوص را روی آن بگذارید.

سرویس و روغن‌کاری پمپ کولر آبی

دو نوع پمپ آب کولر آبی در بازار موجود است و یکی از این دو نوع پمپ در کولرهای آبی استفاده می‌شود. پمپ‌های کولر آبی شامل:

سرویس کولر آبی

پمپ آب کولر با موتور قطب چاکدار و استاتور تک بوبین

پمپ آب کولر با موتور قطب چاکدار و استاتور دو بالشتکی

سرویس و روغن‌کاری پمپ کولر در دوره‌ها منظم لازم و ضروری است. برای روغن‌کاری و سرویس کولر باید پمپ کولر کاملاً باز کنید و بعد از روغن‌کاری و سرویس ببندید.

قبل‌تر هم اشاره کردیم که برای سرویس کولر باید برق کولر کاملاً قطع شود. پیچ‌های نگهدارنده پمپ کولر را که به بدنه وصل است باز کنید. سپس سیم‌هاید پمپ کولر را از ترمینال کولر جدا کنید. بهتر است قبل از باز کردن سیم‌ها از ترمینال عکس بگیرید تا هنگام اتصال مجدد سیم‌ها سردرگم نشوید.

شلنگ متصل به پمپ کولر با یک بست محکم شده، بست را باز کنید و شلنگ را از پمپ کولر بیرون بکشید. پمپ کولر در حال حاضر باز و آماده روغن‌کاری و سرویس است. قدم به قدم مراحل زیر را برای روغن‌کارید پمپ کولر انجام دهید.

مراحل سرویس کولر آبی

مرحله اول: شستن بدنه و قسمت های داخلی کولر

برای شروع ابتدا از کسی که داخل خانه است بخواهید که یکبار کولر را برای چند ثانیه روشن و خاموش کند تا مطمئن شوید که کولر منزل خودتان را سرویس می­کنید. حتما کولر خود را به خوبی بشویید. کف داخلی کولر را بخوبی با یک فرچه پلاستیکی بشویید تا تمامی گرد و خاک را از کولر خارج کنید و باعث نشود که گرد و خاک رسوب کند و به کف کولر آسیب بزند.

سرویس کولر آبی

هنگام شستشو حتما به تمامی قسمت­های کولر به خوبی دقت ککنید تا مبادا قسمتی از کولر رنگش پریده باشد. در این صورت نیاز است بعد از تمیز کاری مقداری قیر ایزوله که یک نوع قیر آماده است از رنگ فروشی­ها بخرید. تمامی قسمت­هایی که رنگ پریده به خوبی بپوشانید زیرا رنگ پریدگی باعث زنگ زدن بدنه و در نایت پوسیدگی بدنه می­شود.

مرحله دوم: تعویض پوشال ها

در مرحله بعد بهتر است پوشال­های کولرتان را سالیانه تعویض کنید. پوشال­ها محل مناسبی برای رشد باکتری­ها و قارچ­ها است در زمستان باکتری­ها و قارچ­ها در پوشال­ها رشید می­کنند. سپس در تابستان با روشن کردن کولر و خیس شدن پوشال­ها بوی بدی را در فضای خانه پخش می­کند. علاوه بر بوی بد باعث ورود آلودگی به فضای خانه و ایجاد مریضی می­شود.

زمانی که برای خرید پوشال می­روید حتما پوشال متناسب با توان کولر بخرید. تراکم بالاتر یا کمتر باعث اختلال در کارکرد کولر می­شود. برای نصب پوشال­های جدید ابتدا آنرا به خوبی خیس کنید و سپس در محل قرار دهید و سپس شبکه سیمی مخصوص را روی آن بگارید.

مرحله سوم: بررسی پمپ آب

حال وقت سرکشی به پمپ آب که وظیفه گردش آب را به عهده دارد و دینام دینام که وظیفه به جریان درآوردن هوا را به عهده دارد است . ۲ عدد یاتاقان در موتور اصلی کولر قرار دارد که شما باید تمام این قطعات را به خوبی روغن کاری کنید. سپس پروانه را چند دور با دست بچرخانید تا روغن به خوبی در آن پخش شود و نرم شود. برق کولر را وصل کنید و برای چند ثانیه آن را روشن کنید تا از سلامت تمامی قطعات کولر مطمئن شوید. معمولا این قطعات خرابی زیادی ندارد و در صورت خراب شدن تنها نیاز است که آن را تعویض کنید.

سرویس کولر آبی

مرحله چهارم : بررسی تسمه

تسمه کولر را نیز حتما بررسی کنید. تسمه نه خیلی باید سفت باشد نه زیاد شل باشد. هر دو مورد باعث آسیب به موتور می­شود. همچنین از سلامت تسمه مطمئن شوید تسمه نباید پوسیده یا نخ نما شده باشد در این صورت حتما آن را تعویض کنید.

مرحله پنجم: بررسی آب کولر

در مرحله بعد سراغ آب کولر میروید. در ابتدا شلنگ خارجی کولر را چک کنید که نپوسیده باشد و نیاز به تعویض نداشته باشد. از شلنگ جنس خوب استفاده کنید تا در معرض آفتاب به سذعت نپوسد. سپس دریچه اطمینان کولر را باز کنید و بشویید. شناور قدیمی را چک کنید و ۱ سانتی متر پایین­تر شیر تخلیه تنظیم کنید. انواع مختلفی از شناور­ها داخل بازار موجود است. حال واترپمپ را باز کنید و آن را بخوبی تمیز کنید تا فاقد رسوب و آلودگی باشد.

پس از تمیز کردن واتر پمپ را روغن کاری کنید و دوباره سر جای خود قرار دهید. حال برای اطمینان از سالم بودن مراحل رسیدن آب به پوشال­ها فلکه آب را باز کنید. اجازه دهید آب به اندازه مناسب وارد کولر شود و شما تمام قسمت­ها را به خوبی چک کنید. سپس دکمه پمپ را بزنید و مسیر و فشار آب را چک کنید تا مطمئن شوید آب به درستی در کولر جریان دارد. در آخر کولر را تراز کنید تا آب به صورت مساوی در تمامی قسمت­ها پخش شود و یک طرف جمع نشود.

سرویس کولر آبی

مرحله ششم: چک کردن برزنت کولر

آخرین مرحله از سرویس کولر آبی چک کردن برزنت کولر پس از روشن کردن است. گاهی بر اساس گذشت زمان برزنت دچار پوسیدگی یا پارگی می­شود و باعث هدر رفت هوای خنک است. گاهی نیز به دلیل تکان­های موتور کولر به صورت جزئی تکان میخورد. پس چک کنید تا کولر دقیقا موازی با دریچه باشد درزی بای هدر رفتن باد کولر نباشد.

نکات پایانی سرویس کولر آبی برای بهبود کارایی آن

بهتر است متراژ کانال کولر کم باشد برای همین در ساختمان­های بزرگ بهتر است کولر قسمتی از بالکن را اشغال کند.

برای کولر خود حتما سایه بان بگذارید. زمانی که دمای هوا بسیار بالال است و آفتاب مستقیم به کولر می­تابد قدرت خنک کنندگی کولر کم می­شود. همچنین مصرف آب و برق نیز در کولر بالا می­رود.

کولر را با توجه به متراژ خانه انتخاب کنید تا مقدار خنکی مناسبی برای شما داشته باشد.

در ساعات پر مصرف روز کولر را خاموش کنید و مصرف برق را کنترل کنید. کولر جز وسایلی است که مصرف بالایی دارد.

شما می­توانید برای کولر خود از کلیدهای هوشمند استفاده کنید. با این کلیدها با ریموت می­توانید کولر خود را خاموش یا روشن کنید.

سایه‌بان‌ برای کولر آبی

کولرها روی پشت بام و در معرض تابش مستقیم آفتابِ داغ قرار دارند. هر چقدر بدنه‌ کولر داغ‌تر شود، مصرف انرژی نیز بالاتر می‌رود. ضمن اینکه کارآیی کولر هم پایین می‌آید. به همین دلیل اگر بتوان به نحویی کولر را از تابش مستقیم آفتاب حفظ کرد، می‌توان در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد.

سایه‌بان بهترین گزینه برای این کار است. شما می‌توانید یا از سایه‌بان‌های سنتی (که از چهار پایه فلزی و یک سقف برزنتی تشکیل شده‌اند) و یا از سایه‌بان‌های مدرن (که پایه‌هایشان روی کولر نصب می‌شود و سایه‌بان رویشان قرار می‌گیرد) استفاده کنید. سایه‌بان‌های مدرن کارآیی بهتری دارند و به ایزوگام پشت بام هم آسیب نمی‌زنند، هر چند طبیعتا قیمتشان هم بیشتر است.

سرویس کولر آبی

مشکلات عمده و عیب‌های کولر آبی

حتماً برای شما هم پیش آمده که هنگام استفاده از کولر آبی دچار مشکل شده باشید. خرابی و نیاز به تعمیر کولر آبی جزو مشکلات متداول است ، کولرهای آبی به دلیل کارکرد مداوم در طول فصل گرما دچار مشکلات و عیب‌هایی می‌شوند. این مشکلات و از کار افتادن یا افت کیفیت عملکرد کولر مخصوصاً در ساعت‌های اوج گرما بسیار آزار دهنده است ، از این رو شما همواره باید به امکان سرویس و تعمیر کولر آبی توسط سرویس کاران مجرب دسترسی داشته باشید ، در ادامه با برخی از مشکلات عمده و عیب‌های کولر آبی و علت آن آشنا می‌شویم.

روشن نشدن کولر آبی

روشن نشدن کولر آبی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد :

ممکن است که فیوز قطع باشد: برای اطمینان از قطع نبودن، فیوز باید با فازمتر بررسی شود. اگر فیوز خراب باشد، باید آن را تعویض نمود.

نرسیدن برق به ترمینال کولر: اگر فیوز کولر سالم است و برق به ترمینال کولر نمی‌رسد این بدین معناست که سیم کشی تا محل رسیدن به ترمینال دچار قطعی است و باید عیب رفع شده یا سیم کشی کلاً تعویض شود.

کار نکردن پمپ آب کولر

در بعضی مواقع علت درست کار نکردن کولر قطع بودن یا بروز اختلال در عملکرد پمپ کولر است. برای مطمئن شدن از این که ایراد از این قطعه است، باید آن را به صورت جدا از موتور کولر امتحان کرد ، در صورت خراب بودن پمپ آب کولر باید آن را تعویض کرد.

باد گرم زدن کولر

گاهی علی رغم روشن شدن کولر، از کولر باد گرم خارج می‌شود. این مشکل به دلیل کم آب شدن کولر است که می‌تواند به دلایل زیر به وجود آید ، اگر در کف کولر آب جمع نشده، کم آب شدن کولر می‌تواند به دلیل گرفتگی در شناور یا کم بودن فشار آب به وجود آمده باشد.

اگر شناور به دلیل رسوب گرفتگی داشته باشد باید با سرکه رسوب زدایی شود. و اگر مشکل کم بودن فشار آب است، باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود ، اگر در کف کولر آب جمع شده، مشکل از پخش شدن آب در کولر توسط پمپ آب و لوله‌های رابط آن است. ممکن است این شلنگ‌ها سوراخ شده باشند. یا این که پمپ نیم سوز شده یا پروانه آن به درستی عمل نکند. در این صورت لازم است که پمپ تعمیر یا تعویض شود.

خنک نبودن باد کولر

گاهی نیاز به سرویس و تعمیر کولر آبی به دلیل خنک نبودن باد کولر است. خنک نبودن باد کولر می‌تواند به دلایل زیر باشد ، شل بودن یا بیش از اندازه سفت بودن تسمه پروانه. این مشکل سبب می‌شود که موتور نتواند به خوبی پره‌های کولر را به گردش در آورد. برای فهم این که تسمه درست کار می‌کند، باید هنگام خاموش بودن کولر تسمه را با دست فشار داد.

تسمه نه باید خیلی شل و نه خیلی سفت باشد. تسمه در صورت فشار با دست تا یک بند انگشت به داخل حرکت کند ، خراب بودن برزنت کولر. گاهی منشأ خنک نبودن باد کولر پارگی برزنت کولر است که باید آن را تعویض کرد ، پایین بودن کیفیت پوشال‌ها. اگر پوشال کیفیت مناسبی نداشته باشد، علی رغم عملکرد درست کولر آبی، کولر باد خنکی نمی‌دهد ، نیم سوز بودن موتور کولر. موتور کولر بعد از مدت زمان زیاد کار کردن، نیم سوز می‌شود. برای مشخص شدن این مسئله باید جریان روی موتور را با آمپرمتر بررسی کرد.

نشانه دیگر این مشکل زود داغ شدن موتور است. روش برطرف شدن این مشکل تعویض سیم پیچی آن است.

موتور فقط در دور تند یا کند کار می‌کند!

موتورهای کولر آبی از نوع موتورهای دو سرعته یا دو دور است. گاهی علت نیاز به سرویس و تعمیر کولر آبی این است که سوئیچ داخل موتور که برای راه اندازی دور تند یا کند است خراب شده و به درستی عمل نمی‌کند.

در این صورت لازم است که موتور باز شده و این سوئیچ تعویض شود ، گاهی علت این مشکل نیم سوز شدن موتور است که در این صورت نیز موتور برای تعویض سیم پیچی باید باز شود ، این احتمال نیز وجود دارد که کلید تبدیل خراب شده باشد که این موضوع با جوش خوردن کنتاکت‌های درون آن رخ می‌دهد. خراب بودن کلید از طریق بررسی آن با اهم متر مشخص می‌شود.

صدای زیاد کولر

اگر کولر با صدای زیادی کار می‌کند، دلیل آن می‌تواند یکی از مشکلات زیر باشد:

صاف و تراز نبودن کولر: باید جای کولر را صاف، ثابت و تراز کرد.

خرابی یا پارگی بخشی از تسمه: تسمه باید تعویض شود.

تاب برداشتن پروانه: باید توسط تراشکار ماهر اصلاح شود.

سرویس کولر آبی

خرابی و شل بودن پولی‌ها: باید آن‌ها را سفت و تسمه را مجدداً تنظیم نمود.

گشاد شدن یاتاقان یا تاب برداشتن میله: بوش‌های یاتاقان باید تعویض شود. در صورت تاب برداشتن میله باید آن را تعویض کرد.

خرابی موتور: باید آن را باز کرده و تعمیرات لازم را روی آن انجام داد.

آب رفتن از کولر

آب رفتن از کولر می‌تواند به ۳ دلیل رخ دهد که باید هنگام سرویس و تعمیر کولر آبی توسط سرویس کار اصلاح شود.

گیر داشتن شناور به دلیل رسوبات یا خرابی آن

تنظیم نبودن شناور

محکم نبودن اتصال شلنگ به پشت شناور

لرزش زیاد کولر

لرزش زیاد در کولر به دلیل هم راستا نبودن پولی و تسمه به وجود می‌آید. پولی و تسمه باید توسط سرویس کار ماهر هم راستا شوند تا لرزش از بین برود ، ممکن است که لرزش به دلیل تعادل نداشتن کولر پدید آید که در این صورت باید پایه‌های کولر تنظیم شوند ، شکستن پولی، خراب بودن موتور و به کار نبردن پارچه برزنتی در کولر آبی نیز می‌تواند باعث ایجاد لرزش در آن شود.

کم بودن باد کولر

علت کم بودن کولر عملکرد نامناسب توربین کولر آبی است. توربین به علت شل یا زیاد سفت بودن تسمه، یا نیم سوز بودن موتور و نداشتن توان کافی باد کمی تولید می‌کند ، علاوه بر این، پیچ و خم زیاد در مسیر کانال کولر نیز می‌تواند باعث هدر رفتن باد و کاهش سرعت آن شود. در این صورت لازم است که کولر قوی‌تر و بزرگ‌تری تهیه کنید ، عوامل مؤثر بر قیمت تعمیر کولر آبی در تهران

عوامل مختلفی بر هزینه و قیمت تعمیر کولر آبی مؤثر است که تعمیر کار کولر آبی با در نظر گرفتن آنها اقدام به قیمت دهی میکند از جمله موارد عبارتند از:

تعمیر پمپ کولر

تعویض پمپ کولر

تعمیر سیم کشی

تعویض سیمکشی

تعمیر موتور

تعویض سیم پیچ موتور

مدت زمان انجام کار

هزینه رفت و آمد

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار