|
|
کدخبر: ۱۸۵۵۰۶

سفید کردن ظروف روحی ترفندهای زیادی دارد که ما در این مقاله روش های جادویی برای سفید کردن ظروف روحی را آموزش خواهیم داد.

ظروف روحی بعد از مدتی استفاده سیاه می شوند و ظاهر قبلی خود را از دست می دهند اما روش های زیادی برای سفید کردن ظروف روحی وجود دارد. در این مقاله ترفندهای سفید کردن ظروف روحی را آموزش خواهیم داد.

راه های سفید کردن ظروف روحی

قابلمه رویی _ سفید کردن ظروف روحی

در اکثر خانه ظروفی که به قول مادرتان به آن روحی می گویند وجود دارد اما این قابلمه ها روحی نیستند و شما فکر نکنید که اصل و نسب آن ها از روی می باشد، ظروف روحی اصل را شاید بتوان در خانه مادر بزرگ ها دید، و اگر خواستید که ظروف روحی را از آلومینیوم تشخیص دهید به وزنش دقت کنید که ظروف رویی سنگین تر هستند. اما دیگر، ظروف رویی در بازار وجود ندارد.

داخل ظروف روحی در اثر جوشاندن آب، پختن حبوبات و یا برنج است و بیرون این ظروف به دلیل قرار گرفتن روی آتش و یا حرارت نامناسب، بخار روغن و ... سیاه می شود.

در ادامه این مطلب قصد داریم که راه حل های مناسب برای سفید کردن ظروف روحی یا روی در اختیار شما قرار دهیم، از طرفی پیشنهاداتی برای شما داریم که باعث می شود از سیاه شدن داخل و بیرون قابلمه های روحی جلوگیری کنیم.

به یاد داشه باشید اولین قدم برای سفید کردن ظروف روحی این است که از سیم ظرف شویی برای پاک کردن سیاهی های ظروف روحی بروید و در صورتی که این روش جوابگو نبود به سراغ روش هایی که در ادامه می گوییم بروید.

سفید کردن ظروف روحی با آب

معایب ظروف رویی یا روحی

ظرف های روحی امروز عمدتا از جنس آلومینیوم می باشند که برای بدن ضرر دارد و حتی نگه داشتن مواد غذایی اسیدی ، ترش و یا شور در این ظرف های آلومینیومی موجب ورود آن به بدن می شود و عوارضی مانند یبوست، اختلالات گوارشی، آلزایمر و پوکی استخوان را به دنبال دارد و حتی در اثر پخت غذا در این ظروف یون های که آزادشده اند وارد غذای پخته شده می شود و باعث ایجاد بیماری های مانند غش، کم خونی مفرط، و مشکل در راه رفتن ایجاد می شود هرچقدر غذا به مدت طولانی در این ظروف بماند یون های زیادی وارد غذا می کند البته از ظرف مسی هم نباید استفاده کرد، زیرا به خاطر نرم بودن فلز مس به راحتی وارد غذا می شود و در مدت طولانی اگر استفاده شود مس اضافی روی اندام داخلی بدن تاثیر بدی می گذارد ،و باعث از کارافتادن کبد و در نهایت مرگ فرد می شود و در صورت استفاده از این ظروف باید قلع اندود باشند از نظر بعضی کارشناسان، ظرف استیل را برای پخت غذا مناسب می دانند.

کمبود روی در کودکان، خانم های شیرده و باردار و جوانان زیادتر دیده می شود.

روی نقش مهمی در خنثی سازی فلزات سمی که وارد بدن شده است دارد مثلا در هوای آلوده تهران سرب یا سایر فلزات سنگین وارد بدن می شوند بنابراین روی این مواد را خنثی می کند استفاده از ظروف رویی باعث افزایش سطح سرمی یون روی در بدن ما می شود، که می تواند مفید باشد با وجود مفید بودن اما استفاده از مقادیر زیادی روی باعث ایجاد مسمومیت در بدن می شود و همچنین نگهداری غذا در ظروف رویی و تراشیدن باقی مانده غذا از این ظروف موجب ورود مقادیر زیادی روی در بدن می شود و باعث بروز مسمومیت از قبیل حالت تهوع، استفراغ، اسهال و سردرد در بدن می شود.

استفاده طولانی مدت از قابلمه و ظروف روحی موجب تغییر رنگ و سیاه شدن آن ها می شود به همین دلیل ممکن است امروزه کمتر ازظروف روحی استفاده شود.

انواع ظروف رویی یا روحی _ سفید کردن ظروف روحی

چگونه از سیاه شدن قابلمه جلوگیری کنیم

در ادامه این قسمت روش های جلوگیری از سیاه شدن ظروف روحی را برای شما توضیح خواهیم داد و راهکارهایی مفید و کارآمد در خصوص روش های سفید کردن ظروف روحی در اختیار شما قرار می دهیم.

در صورتی که داخل ظروف روحی شما در اثر پخت پز غذاهای آبدار سیاه می شود، چاره کار بسیار ساده است و کافیست در زمان جوشاندن آب، پختن حبوبات یا برنج چند قطره سرکه یا آبلیمو داخل ظرف بریزید و دیگر نگران سیاه شدن داخل ظروف نباشید. همچنین به یاد داشته باشید که شما می توانید از این روش برای ظروف استیل نیز استفاده کنید و نتیجه ای مشابه بگیرید. شاید نیاز به گفتن این موضوع نباشد ولی ما یادآوری می کنیم که بهتر است در زمان پخت خورشت ها و غذاهایی که نیاز به چاشنی های اسیدی مثل آبلیمو و سرکه دارند این کار را انجام دهید و نیازی نیست برای هر دفعه پخت پز این کار را انجام دهید.

ظروف روحی (از جنس روی) در شرایطی سیاه می شوند که حرارت به شکل نادرست و غیر استاندارد به آن ها برسد، به عنوان مثال وقتی از یک ظرف روحی برای پخت غذا روی آتش استفاده می کنید این ظرف حتما سیاه می شود یا در شرایطی که شعله های اجاق شما تنظیم نیستند ممکن است که به این مشکل بر بخورید. بهترین راه حل برای پیشگیری از سیاه شدن قابلمه در چنین شرایطی این است که وقتی قصد دارید روی آتش غذا طبخ کنید، قبل از همه چیز بدنه ظرف را به مایع ظرفشویی آغشته کنید و دیگر نگران سیاه شدن آن نباشید. اگر سیاه شدن ظرف شما در اثر مشکلات شعله اجاق بود نیز بهترین راه حل پیش روی شما این است که اجاق خود را تعمیر کنید تابه این صورت جلوگیری از سیاه شدن ظرف روی را انجام داده باشید.

بهترین روش سفید کردن ظروف روحی

 

در این قسمت روش هایی برای سفید کردن ظروف روحی در اختیار شما قرار می دهیم. اما قبل از آن دوباره یادآوری می کنیم که سفید کردن ظروف روحی با همان روشی که گفتیم؛ یعنی اضافه کردن کمی سرکه یا آبلیمو به راحتی انجام می شود و نیازی نیست که نگران چیزی باشید.

به یاد داشه باشید اولین قدم برای سفید کردن ظروف روحی این است که از سیم ظرف شویی برای پاک کردن سیاهی های ظروف روحی بروید و در صورتی که این روش جوابگو نبود به سراغ روش هایی که در ادامه می گوییم بروید.

بهترین راه حل برای پیشگیری از سیاه شدن قابلمه روحی در چنین شرایطی این است که وقتی قصد دارید روی آتش غذا طبخ کنید، قبل از همه چیز بدنه ظرف را به مایع ظرفشویی آغشته کنید و دیگر نگران سیاه شدن آن نباشید.

اگر سیاه شدن ظرف شما در اثر مشکلات شعله اجاق بود نیز بهترین راه حل شما این است که اجاق خود را تعمیر کنید تا به این صورت جلوگیری از سیاه شدن ظرف روی را انجام داده باشید.

سفید کردن ظروف روحی برای بانوان ایرانی دغدغه‌ای همیشگی است. علاقه ایرانیان به استفاده از ظروف روحی منجر شده تا انواع مختلفی از ظروف روحی در آشپزخانه هر ایرانی پیدا شود. طبخ غذاهای ایرانی در ظروف روحی یکی از پرکاربردترین استفاده از ظروف روحی می‌باشد اما مشکلی که در استفاده این ظروف وجود دارد، مشکل سیاه شدن سریع این ظروف می‌باشد. برای این مشکل چه باید کرد؟

سفید کردن ظروف روحی با روش های مختلف

ما در این مقاله برای سفید کردن ظروف روحی و جلوگیری از سیاه شدن آن‌ها نکات کاربردی و آموزش مرحله به مرحله قرار دادیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا متوجه شوید با چه موادی می‌تواند قابلمه روحی را سفید کرد.

تمامی روش های سفید کردن ظروف روحی

روش اول : سفید کردن ظروف روحی با سرکه و جوش شیرین

در این روش شما از سرکه جوش شیرین و سیم ظرف شویی استفاده می کنید و مراحل تمیز کاری را به ترتیب زیر انجام می دهید:

ابتدا بدنه قابلمه را با آب داغ خیس کنید و سپس روی بدنه جوش شیرین بریزید.

سپس روی جوش شیرین ها کمی سرکه بپاشید، وقتی این کار را می کنید سرکه و جوش شیرین با هم واکنش داده و کف می کنند.

بعد از ۱۵ دقیقه با استفاده از سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی می توانید قابلمه را بشویید و شاهد از بین رفتن همه سیاهی ها و لکه ها باشید.

روش دوم : سفید کردن ظروف روحی با ابلیمو و جوش شیرین

 

این روش مزایای بیشتر و نتیجه دهی بهتری نسبت به روش قبل دارد. با استفاده از این روش انرژی و وقت کمتری صرف شستشو می کنید و به نتیجه دلخواه خود می رسید.

مواد مورد نیاز برای این روش عبارتند از:

۴ قاشق غذا خوری آبلیمو

مقداری فویل (ورق آلومنیومی)

۳ لیوان آب

۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین

برای از بین بردن سیاهی بدنه قابلمه به این روش ابتدا یک ظرف با عمق زیاد و پهن که قابلمه هایتان به راحتی در آن جا بگیرند انتخاب کرده و موادی که در قسمت بالا گفتیم را درون ظرف ریخته تا یک سوم ارتفاع ظروف داخل قابلمه را بگیرد. در نظر داشته باشید که اگر ظروف شما بزرگ هستند به همان نسبت شما باید مقدار موادی که گفتیم را افزایش دهید تا مواد حدود یک سوم تا یک چهارم ظرف را بگیرند. سپس آن ها را روی گاز قرار دهید تا جوش بیاید و وقتی شروع به جوشیدن کردن قابلمه ها و ظروف خود را درون این مواد در حال جوشیدن قرار دهید و حرارت را کم کنید و بگذارید که ظروفتان مدت زمانی در حدود ۲ تا ۶ دقیقه (با توجه به میزان سیاهی) درون این مواد، روی حرارت بماند. در مرحله آخر به راحتی و بدون اینکه به فشار و زور نیاز باشد با کمی مایع ظرف شویی و سیم ظرف شویی سیاهی ها را پاک کنید تا قابلمه هایتان ظاهری مانند روز اول داشته باشند.

ابلیمو و جوش شیرین _ سفید کردن ظروف روحی

روش سوم : سفید کردن ظروف روحی با صابون

برای تمیز کردن ظروف روحی به سیم ظرفشویی و یک صابون نو احتیاج دارید مارک و مدل صابون مهم نیست.

ابتدا صابون را روی سیم ظرفشویی بکشید و همان قسمت سیم را روی قابلمه روحی بکشید و باز هم صابون روی سیم ظرفشویی بکشید و با آن قابلمه ها را بسابید خواهید دید چقدر راحت و سریع قابلمه ها براق می شوند.

بهتر است هر قابلمه را که می سابید را آب بکشید که لک روی آن ایجاد نشود ظروف روحی شما بوی صابون گرفتند بعد از آبکشی با اسکاج و مایع ظرفشویی قابلمه ها را خوب بشویید و آبکشی کنید دیگر بو نمی دهند و از درخشش قابلمه تان لذت ببرید.

روش چهارم : سفید کردن ظروف روحی با آب داغ

قابلمه را روی اجاق گاز قرار دهید و زیر آن را روشن کنید. وقتی ظرف به اندازه‌ی کافی داغ شد، یک فنجان آب بریزید و بگذارید کمی بجوشد (در صورت تمایل مقداری صابون ظرف‌شویی اضافه کنید). سپس از یک قاشق چوبی یا کاردک نایلونی برای خراش دادن قسمت‌های سوخته در حالی که آب آن را شل می‌کند، استفاده کنید.

روش پنجم : سفید کردن ظروف روحی با قرص ماشین ظرف‌شویی

در این حالت، کف قابلمه روحی را با کمی آب بپوشانید و آن را روی حرارت ملایم گرم کنید. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و قرص را روی تکه‌های سوخته بتراشید. سپس قابلمه را با آب گرم و صابون بشویید.

روش ششم : سفید کردن ظروف روحی با ورق خشک کن

از ورق خشک کن برای جلوگیری از الکتریسیته شدن لباس‌ها و از بین بردن لک آن‌ها در ماشین لباسشویی استفاده می‌شود. می‌توانید در تمیز کردن قابلمه روحی نیز از آن استفاده کنید.

ظرف را با آب گرم پر کنید، یک ورقه خشک کن داخل آن بگذارید (ظرف را زیر آب بگیرید تا ورق کاملاً خیس آب شود)، و چند ساعت صبر کنید. سپس از ورق خشک کن به عنوان اسکراب استفاده کرده و کثیفی‌های کف قابلمه را بسابید.

بسیاری از افراد استفاده از این روش را به دلیل وجود مواد شیمیایی در ورق خشک کن مضر می‌دانند.

روش هفتم : سفید کردن ظروف روحی با استفاده از لیمو

دو یا سه برش لیمو را به همراه آب داخل قابلمه بریزید و آن را روی شعله بگذارید. اجازه دهید لیموها به مدت ۵-۱۰ دقیقه در آب بجوشد. سپس آب و لیمو را دور بریزید و ظرف را آبکشی کنید.

روش هشتم : سفید کردن ظروف روحی با فویل آلومینیوم

مقدار زیادی جوش شیرین روی تکه‌های سوخته و سیاه بپاشید و کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیر به دست آید. مقداری فویل آلومینیومی را مچاله کنید و شروع به مالش دادن آن در اطراف ظرف کنید تا تمام تکه‌های غذا و قسمت‌های لکه دار تمیز شوند. ظرف را با آب گرم و صابون بشویید.

روش نهم : سفید کردن ظروف روحی با جوش شیرین و آب

تا جایی که ممکن است مواد غذایی و خرده ریزهای داخل قابلمه را تمیز کنید.

خمیری از ۳ قسمت جوش شیرین و ۱ قسمت آب درست کنید. خمیر را بر روی قسمت‌های سیاه شده قرار دهید به‌طوری‌که تمام نواحی را بپوشاند. اجازه دهید این مخلوط چند ساعت یا یک شب بماند، سپس جوش شیرین بیشتری اضافه کنید و با یک برس نایلونی یا اسفنج، ظرف را تمیز کنید.

همچنین اگر عجله دارید می‌تواند ظرف را روی شعله بگذارید و به خمیر آب اضافه کنید و اجازه دهید تا چند دقیقه بجوشد. پس از تغییر رنگ محلول به قهوه‌ای، شعله را ببندید و اجازه دهید خنک شود. سپس ظرف را آبکشی کنید.

روش دهم : سفید کردن ظروف روحی با جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

جوش شیرین را با هیدروژن پراکسید به نسبت یک به سه ترکیب کنید.

محلول را داخل قابلمه بریزید و یک ساعت صبر کنید.

سپس محلول را با استفاده از استرس، بر روی بدنه و کفه زیر قابلمه اسپری کنید و یک ساعت دیگر منتظر بمانید.

سپس قابلمه را با آب ولرم آبکشی کنید.

روش یازدهم : سفید کردن ظروف روحی با نمک

نمک، به خصوص نمک درشت، برای از بین بردن جای سوختگی در ظروف روحی عالی است. چرا که به سرعت باعث زدودن چربی‌های سفت شده می‌شود. می‌توانید نک را با کمی آب داغ، مایع ظرف‌شویی و یا آبلیمو ترکیب کرده و با این ترکیب سیاهی‌های قابلمه را اسکراب کنید. سپس قابلمه را با آب ولرم آبکشی کنید.

روش دوازدهم : سفید کردن ظروف روحی با سس کچاپ

استفاده از سس کچاپ برای احیای قابلمه‌ها و ظروف روحی  کدر بسیار رایج است. ناحیه آسیب دیده را با یک لایه نازک از سس کچاب بپوشانید و پس از گذشت ۱۰ دقیقه قابلمه را با آب ولرم بشویید.

روش سیزدهم : سفید کردن ظروف روحی با خمیر دندان

از یک خمیر دندان سفید کننده برای این کار استفاده کنید. خمیر دندان را بروی سطح داخلی قابلمه به صورت دایره‌وار فشار دهید. با استفاده از یک اسفنج آن را به طور یکنواخت پخش کنید. سپس داخل قابلمه آب گرم بریزید و پس از چند دقیقه با استفاده از یک اسفنج یا اسکاچ قابلمه را بشورید.

روش چهاردهم : سفید کردن ظروف روحی با آبلیمو و مایع ظرفشویی

یکی دیگر از شیوه های سفید کردن داخل قابلمه روحی، ریختن مخلوط آبلیمو و مایع ظرفشویی درون قابلمه و قرار دادن روی شعله به مدت چند ساعت، در این شیوه اول قابلمه سیاه می شود که نباید نگران این مسئله بود چون بعد از گذشت چند ساعت قابلمه به طور کامل سفید می شود.

روش پانزدهم : سفید کردن ظروف روحی با گاز پاک کن

برای از بین بردن سیاهی قابلمه روحی می توانید از گاز پاک کن استفاده نمایید، مقداری گاز پاک کن را نیز بر محل سیاهی قابلمه بریزید و پس از نیم ساعت بشویید.

شستن ظروف روحی _ سفید کردن ظروف روحی

نکاتی برای جلوگیری از سیاه شدن قابلمه روحی

در ادامه نکاتی را برای جلوگیری و به حداقل رساندن سیاهی قابلمه روحی را در اختیارتان قرار دادیم

۱. هنگام پختن سوپ، آش و یا خورشت در ظروف روحی، چند قطره آبلیمو یا سرکه به محتویات داخل آن اضافه کنید. این کار در هنگام جوشیدن غذا موجب می‌شود تا داخل ظروف روحی شما سیاه نشود.

۲. از قرار دادن ظروف روحی بر روی شعله و حرارت مستقیم خودداری کنید. در صورت لزوم، بهتر است قبل از این کار کف و بدنه اطراف قابلمه را به مایع ظرف‌شویی آغشته کنید تا از سیاه شدن بدنه قابلمه جلوگیری کند.

۳. گاهی اوقات ممکن است سیاهی کف قابلمه به دلیل کثیف و چرب بودن شعله اجاق باشد؛ بنابراین بهتر است شعله اجاق گاز را تا حد امکان تمیز نگه دارید.

سخن پایانی

امیدواریم که توانسته باشیم با این مقاله به تمامی سؤالات شما درباره سفید کردن قابلمه روحی پاسخ داده باشیم. در حد امکان سعی کنید از استفاده از مواد شیمیایی و پاک‌کننده‌های قوی در سفید کردن قابلمه روحی بپرهیزید چرا که وارد شدن این مواد به درزهای بدنه قابلمه، سلامت شما را تهدید خواهد کرد.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار