|
|
کدخبر: ۱۸۰۰۷۰

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که سوغات مشهد تنها زعفران و نبات نیست، گفت: خراسان رضوی در 28 رشته صنایع دستی شاخص است.

 محمد مطیع اظهار داشت: شهر مشهد از گذشته‌های دور با توجه به عزیمت زائران امام هشتم(ع) همواره محل تولید انواع هنرهای سنتی و صنایع دستی بوده که مسافران به عنوان سوغات به شهرهای خود می‌برند.

وی افزود: از مهم‌ترین صنایع دستی و هنرهای سنتی مشهد می‌توان به مواردی از جمله هرکاره تراشی، انگشترسازی سنتی، تراش گوهر سنگ‌ها به ویژه فیروزه، بافت‌های داری، ساخت اشیاء سنگی، صنایع چرمی، ساخت علمات، پرچم دوزی سنتی، نگارگری و دیگر تولیدات هنری اشاره کرد.

مطیع تصریح کرد: همچنین باید از زعفران، شاخه نبات، انواع نقل و قاووت، انواع ادویه، زرشک، نخود و کشمش و انواع عطریات به عنوان سوغات شهر زیارتی مشهد یاد کرد. از 253 رشته صنایع دستی 70 مورد را خراسان رضوی دارد و در 22 رشته استان شاخص است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: برای ترویج و توسعه صنایع دستی بازارچه‌هایی در مشهد و شهرهای اطراف و با رویکرد ایجاد تمرکز در بازارچه‌های صنایع دستی، نمایشگاه نوروزگاه ایران در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شده و سوغات و صنایع دستی استان‌های مختلف کشور و به صورت ویژه استان خراسان جنوبی در این نمایشگاه برای زائران و مجاوران عرضه می‌شود.علاوه براین در شهرستان‌های استان مانند روال سال‌های گذشته بازارچه صنایع دستی ایجاد شده است.

مطیع با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌هایی برای این که صنایع دستی استان در سبد سوغات قرار گیرد در حال انجام است و برابر دستور العملی که در راستای توسعه بازارچه ها از تهران ابلاغ شده عمل می شود که در این زمینه نیازمند مشارکت و همکاری همه دستگاه هاست.

ارسال نظر