|
|
کدخبر: ۱۸۰۵۴۳

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از گسترش معاینه فله ای بیماران توسط پزشکان، گفت: حداقل زمان استاندارد برای معاینه هر بیمار بین 10 تا 15 دقیقه است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، محمد حسین قربانی، در خصوص طرح برخی اخبار مبنی بر معاینه فله ای برخی پزشکان معروف، گفت: در هر نقطه از دنیا استاندارد مشخصی برای معاینه بیماران درمراکز درمانی وجود دارد، بنابراین پزشک موظف است زمان استاندارد را طبق قانون برای معاینه پزشک در نظربگیرد؛ به طورحتم باید حداقل استانداردها را برای درمان بیمار رعایت کرد.

وی با اشاره به اینکه عدم رعایت زمان کافی درمعاینه بیمار در شرح و حال فرد ایجاد مشکل می کند، افزود: ضمن اینکه تاریخچه بیماری و تشخیص نوع بیماری را نیز با مشکلات بسیاری روبه رو می کند، متاسفانه معضل معاینه فله ای بیمار درحال گسترش بوده و بسیاری از پزشکان به جهت فضای تعریف شده و حجم مراجعات بیمار زمان لازم را برای معاینه بیمار اختصاص نمی دهند.

قربانی تصریح کرد: چطورممکن است یک پزشک روزانه 100 بیمار را ویزیت و کیفیت درمان را رعایت کند، به طورحتم تعهدات لازم باید در پزشک برای رعایت حداقل زمان ممکن جهت معاینه بیمار ایجاد شود، ضمن اینکه نظارت های لازم نیز بر عملکرد پزشکان دراین زمینه باید مورد توجه قرار گیرد، از سوی دیگر برای دستیابی به رسالت هر پزشکی در طول مسیر درمان بیمار باید به این دو مولفه توامان دقت شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه پزشک نباید به این شغل به دید حرفه کسب و کار نگاه کند، گفت: هرپزشکی باید برای درمان بیمار زمانی بین 10 تا 15 دقیقه را اختصاص دهد، متاسفانه درتمامی بخش های اقتصادی یعنی نبود شفافیت در عملکرد وجود دارد؛ اما پزشکان را باید نسبت به این مسائل مستثنی کرده و به رسالت آنها توجه کرد.

طبق مصوبه دولت، متوسط زمان ویزیت بیمار توسط پزشک عمومی حداقل 15 دقیقه، پزشک متخصص حداقل 20 دقیقه، پزشک فوق‌تخصص حداقل 25 دقیقه و روانپزشک حداقل 30 دقیقه زمان مشخص شده است.

ارسال نظر