|
|
کدخبر: ۱۰۵۲۸۵

کره شمالی در نامه‌ای سرگشاده به همسایه جنوبی‌اش پیشنهاد آشتی داده و سئول را از هرگونه " حرکت نظامی خصومت‌آمیز " بر حذر داشته است.

به گزارشامید،باشگاه خبرنگاران به نقل از بی بی سی نوشت: این نامه در آستانه مانور مشترکآمریکاو کره‌جنوبی ارسال شده که قرار است ماه آینده در آبهای میان دو کشور برگزار شود.

در این نامه که از طریق رسانه‌های دولتی کره‌شمالی منتشر شده، کمیته ملی دفاع این کشور خطاب به کره‌جنوبی نوشته است: " آنچه برای هموار کردن راه برقراری روابط میان دو کشور لازم است، تصمیم مهم مقامات سئول برای توقف هرگونه فعالیت نظامی خصومت‌آمیز است. فعالیت‌هایی که سرمنشاء اصلی بی‌اعتمادی و زمینه‌ساز تقابل دو طرف بوده است. "

گزارشگران می‌گویند این نوع مکاتبات در سالهای گذشته و پیش از آغاز مانورهای نظامی مشترک سالیانه کره‌جنوبی و آمریکا سابقه داشته است؛ مانورهایی که پیونگ یانگ آنها را تحریک‌آمیز می‌داند.

با این وجود، سال گذشته برگزاری مانورکره‌ جنوبی- آمریکا به تهدیدهای کم سابقه و رویارویی مخاطره‌آمیز دو کره انجامید؛ هنگامی که کره شمالی همسایه جنوبی‌اش را به حمله اتمی تهدید کرد.

ارسال این نامه " آشتی جویانه " یک هفته پس از ارسال طرحی از سوی پیونگ یانگ به سئول صورت می‌گیرد که طی آن کره شمالی پیشنهادهایی برای حل مخاصمه میان دو کشور در صورت توقف " اقدامات نظامی خصمانه " از سوی کره جنوبی مطرح کرده بود.

کره‌جنوبی این طرح را نادیده گرفته و آن را " ابزاری برای پروپاگاندای سیاسی " پیونگ یانگ ارزیابی کرده و گفته بود شاید این یک پیش آگهی باشد که نشان دهد کره‌شمالی قصد اقدامی تحریک‌آمیز برای دامن زدن به کلیک تقابل میان طرفین دارد.

ارسال نظر