|
|
کدخبر: ۱۰۹۱۷۳

سید عباس عراقچی اعلام کرد: درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات ایران و ۱ + ۵ هنوز توافق قطعی صورت نگرفته است.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم،سید عباس عراقچیعضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات ایران و ۱ + ۵ هنوز توافق قطعی صورت نگرفته است.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا زمان و مکان دور بعدی مذاکرات ایران و ۱ + ۵ قطعی شده است؟ افزود: در مورد محل و تاریخ شروع دور بعدی مذاکرات هنوز توافق قطعی صورت نگرفته است.

عضو ارشد تیممذاکرهکننده هسته ای کشورمان در عین حال تصریح کرد: رایزنی ها برای تعیین زمان و مکان مذاکرات ادامه دارد.

پیش از این یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای ایران اعلام کرد: مذاکرات میان ایران و گروه ۱ + ۵ به منظور دستیابی به توافق نهایی اواخر بهمن ماه در نیویورک برگزار می شود.

این منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران روز دوشنبه افزود: این مذاکرات با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران و نیز کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱ + ۵ در نیویورک برگزار خواهد شد.

این منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه آغاز مذاکرات توافق اولیه نیز در نیویورک بود، تصریح کرد: در نشست آینده نیویورک برای توافق نهایی، درباره دستور کار مذاکرات، سطح و نحوه ادامه آن به منظور حصول به توافق نهایی تصمیم گیری خواهد شد.

خبرگزاری رویترز نیز از دو مبدا نیویورک و بروکسل به نقل از مقامات غربی روز دوشنبه اعلام کرد که دور نخست مذاکرات ایران و ۱ + ۵ به منظور دستیابی به توافق نهایی بهمن ماه در نیویورک برگزار می شود.

یک مقام غربی در مورد برگزاری دور بعدی مذاکرات میان ایران و ۱ + ۵ در اواسط ماه فوریه(بهمن ماه) در مقر سازمان ملل در شهر نیویورک اظهار داشت: منتظر اعلام رسمی در این زمینه باشید که بزودی انجام می شود.

وی افزود: یکی از دلایل انتقال محل برگزاری مذاکرات به نیویورک این است که زیرسازهای سازمان ملل شبیه ژنو است.

به گزارش این خبرگزاری، یک مقام غربی دیگر نیز سخنان مقام مزبور را تایید کرد.

پیش از این نیز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران در یادداشتی در صفحه فیس بوک خود اعلام کرده بود که مذاکرات میان ایران و ۱ + ۵ تا اواخر بهمن ماه برگزار می شود.

ایران و ۱ + ۵ سوم آذر ماه ۹۲ به توافقی اولیه در ژنو با عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند که از روز ۳۰ دی ماه اجرایی شده است. دوره این توافق ۶ ماهه است که بر اساس آن طرفین باید ظرف یکسال برای رسیدن به توافق نهایی با یکدیگر مذاکره کنند.

بر اساس توافق ژنو، جمهوری اسلامی ایران اقداماتی اعتماد ساز را همچون تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد را برای دوره ای ۶ ماهه انجام داده و طرف مقابل نیز علاوه بر پذیرفتن غنی سازی در داخل خاک ایران، تلاش های برای کاهش خرید نفت خام ایران را متوقف و بخشی از تحریم ها را لغو کرده است.

همچنین طرف مقابل ۴.۲ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی محدود شده ایران را در ۸ قسط آزاد خواهد کرد و علاوه بر آن تحریم های پتروشیمی، طلا و فلزات گرانبها را برداشته است.

ارسال نظر