|
|
کدخبر: ۱۰۹۲۹۷

دبیر کل سازمان ملل ترور عبد القاسم اسدی دیپلمات ایرانی در صنعا پایتخت یمن را محکوم کرد.

به گزارشامیدبه نقل از فارس، تأکید برمجازاتعاملان اقدامات تروریستی علیه دیپلمات‌های ایرانی نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک با ارسال یادداشتی به دبیرکل این سازمان با اشاره به اقدامات تروریستی علیه دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در یمن و لبنان، خواستار مجازات عاملان این اقدامات شد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزدسازمان ملل متحددر نیویورک با ارسال یادداشتی به دبیرکل سازمان ملل متحد و اشاره به قطعنامه‌های مجمع عمومی در خصوص نقض ایمنی و امنیت دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک، به سه حادثه بارز تروریستی ظرف یک سال گذشته علیه دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در یمن و لبنان اشاره کرد.

در این نامه ابتدا به حادثه حمله و ربودن احمد نیکبخت، دیپلمات کشورمان در یمن در ۳۰ تیرماه گذشته توسط تروریست‌های مسلح اشاره شده و اینکه تاکنون هیچ پیشرفتی برای بازگرداندن آنها حاصل نشده است.

در بخش دیگری از این یادداشت به حادثه تروریستی مقابل سفارت کشورمان در آبان ماه گذشته در بیروت اشاره شده که طی آن علاوه بر کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از شهروندان بیگناه لبنانی، رایزن فرهنگی سفارت، همسر یکی از دیپلمات‌ها و سه نفر از کارکنان محلی سفارت به شهادت رسیدند. گردان‌های عبدالله عظام وابسته به القاعده مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و این گروه تحت فرماندهی تبعه سعودی به نام ماجد الماجد بوده که متعاقبا پس از بازداشت، درگذشت.

همچنین در این یادداشت به حادثه اخیر تروریستی که به شهادت ابوالقاسم اسدی، دیپلمات شاغل در نمایندگی کشورمان در یمن منجر شد، اشاره و درخواست جمهوری اسلامی ایران برای به کارگیری نهایت تلاش جهت پیشگیری از موارد آتی و پیگرد قانونی و همچنین مجازات عاملان این حملات مورد تاکید قرار گرفت. در این زمینه جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای همکاری و به مجازات رساندن عاملان این حملات اعلام کرده است.

لازم به ذکر است که دبیرکل هر دو سال یک بار گزارش جامعی از اقدامات نقض حقوق دیپلماتیک و کنسولی علیه دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک تهیه می‌کند و اعلام موارد اخیر با هدف جلب توجه دولت‌های عضو سازمان ملل متحد و درج این موارد در گزارش فوق الذکر به دبیرکل اعلام شده که به صورت سند مجمع عمومی منتشر خواهد شد.

ارسال نظر