|
|
کدخبر: ۱۳۹۰

یکی از مراجع تقلید گفت: اگر مسلمانان از نور قرآن استفاده می‌کردند، این همه خونریزی در خاورمیانه نبود.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، آیت‌الله سبحانی که بعد از نماز ظهر و عصر در جلسه تفسیر سوره یاسین در مدرسه حجتیه سخن می‌گفت، با اشاره به بی‌توجهی مسلمانان به نور قرآن اظهار داشت: اگر مسلمانان از نور قرآن استفاده می‌کردند، این‌همه خونریزی در خاورمیانه نبود که البته این خونریزی‌ها دسیسه خارجی‌ها هست تا آنها و اسرائیل در آرامش باشند و جنگ‌ها را در خاورمیانه متمرکز کنند.

وی اضافه کرد: در مصر یا سوریه از هر دو طرف مسلمانان کشته می‌شوند و عمل نکردن به قرآن، سبب این‌همه قتل در خاورمیانه شد.

راه بحران سوریه، ارسال سلاح نیست
استاد برجسته حوزه راه‌حل بحران سوریه را ارسال سلاح ندانست و افزود: در سوریه که حکومت و مخالفین با هم درگیر هستند، به‌جای ارسال سلاح، باید دو طرف سخن می‌گفتند و خونریزی متوقف می‌شد.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به قسم‌های قرآن اظهار داشت: تا آنجا که در خاطرم هست در قرآن ۳۹ قسم را داریم که یکی از آن‌ها قسم به قرآن است که در سه سوره قرآن یعنی سوره‌های یاسین، صاد و قاف آمده است.

وی اضافه کرد: معمولاً انسان‌ها اگر بخواهند بر چیزی یا کسی قسم بخورند، غالباً قسم‌های آنها به این خاطر است که مقسم‌به، دارای شرافت و عظمت است.

استاد برجسته حوزه دلیل قسم خداوند به غیرذات الهی را دو دسته دانست و افزود: خداوند به‌طور مثال به جان پیامبر قسم می‌خورد، چون دارای عظمت و قداست است، اما قسم خداوند به قرآن کریم به‌دلیل عظمت آن نیست، بلکه به‌دلیل داشتن اسرار در قرآن است.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به قسم‌های خداوند به پدیده‌ها گفت: خداوند به خورشید، شب و روز قسم می‌خورد، برای این که ما به‌دنبال رازهای این پدیده‌ها برویم و از طریق این پدیده‌ها و آیات خداشناس شویم و از این پدیده‌ها در زندگی کمک بگیریم.
وی راه شناخت قرآن را از طریق سخنان خداوند دانست و افزود: به‌جای اینکه برویم سخنان فلان خاورشناس یا نویسنده خارجی را در مورد قرآن بخوانیم، بهتر است کتاب کشف الآیات را بگیریم و ببینیم خداوند چطور قرآن را معرفی کرده است.
آیت‌الله سبحانی با اشاره به صفت حکیم بودن قرآن گفت: حکیم صفت ذات الهی است، ولی صفت قرآن نیز است، یعنی هم خداوند و هم قوانین خداوند حکیم هستند و قرآن تمام آیاتش از روی حکمت است.
مبلغ عالی حوزه علمیه قم با اشاره به تاکیدات قرآن اظهار داشت: در قرآن در مقابل منکر، تأکید آورده می‌شود، البته مقابل انکار نیز کلام، مؤکد می‌شود و در قرآن هرچه مراتب انکار بالاتر باشد، تأکید بیشتر می‌شود.
آیت‌الله سبحانی نخستین ویژگی پیامبر را حرکت در مسیر صراط مستقیم دانست و افزود: صراط مستقیم راهی است که افراد را به راه مستقیم می‌رساند، اگر راهی راست باشد، به مقصد می‌رسد و اگر راه پیچ و خمی داشت، انسان گیج می‌شود و به مقصد نمی‌رسد.
استاد برجسته حوزه با اشاره به ویژگی عزیز و رحیم بودن خداوند و قرآن گفت: کسی که قدرت دارد، معمولاً رحم ندارد، شخصی با گذاشتن یک بمب ۱۰۰ نفر را می‌کشد یا کودکی را به وعده خوردن شام با پیامبر مجبور به عملیات انتحاری می‌کند.
آیت‌الله سبحانی خداوند را در عین قدرتمند بودن، رحیم دانست و افزود: خداوند در مقابل کافران قدرتمند و در مقابل مؤمنان رحیم است، عزیز و رحیم بودن صفت قرآن نیز می‌تواند باشد و قرآن هم قوانین محکم و هم قوانین عاطفی دارد.

سلفی‌ها و وهابی‌ها، دو روی یک سکه هستند
استاد برجسته حوزه با اشاره به جریان وهابیت اظهار داشت: وهابیون این روزها اسمشان را به سلفی تغییر دادند، البته سلفی و وهابی یکی است و مانند دو روی یک سکه هستند.

آیت‌الله سبحانی شرک دانستن قسم به غیرخدا را یکی از شبهات وهابیون دانست و افزود: خداوند به غیر ذات خدا قسم می‌خورد، در حالی که وهابیون می‌گویند نباید به غیر خدا قسم خورد، آیا باید حرف وهابیون را بپذیریم یا سخن خداوند را قبول کنیم؟

وی ادامه داد: اگر قسم به غیرخدا شرک است، خداوند نعوذ بالله از اعظم مشرکین خواهد بود، چون خداوند در مکان‌های متعددی در قرآن به غیرخداوند قسم خورده است.

استاد برجسته حوزه با اشاره به شرک گفت: نمی تواند چیزی نسبت به انسان شرک باشد و برای خداوند توحید باشد، قسم به غیرخداوند هیچ اشکالی ندارد اگر مقسم‌به دارای شرافت و احترام یا دارای اسرار باشد.

آیت‌الله سبحانی تمام افعال خداوند را براساس مصالح دانست و افزود: تمام کارهای خداوند دارای غرض و مصالحی است، البته اگر بگویم فعل خداوند غرضی دارد این غرض مربوط به مفعول نیست یعنی خداوند به این کار محتاج نیست، بلکه مربوط به غرض فاعل است.

ارسال نظر