|
|
کدخبر: ۱۴۴

محمود احمدی نژاد فردا شب باز از طریق یک برنامه تلویزیونی با مردم سخن می گوید. این شاید آخرین گفت وگوی تلویزیونی او باشد. تا پیش از این هر گفت وگوی تلویزیونی وی نکاتی را داشت که گاهی واکنش علما و گاهی واکنش مجلس را برانگیخته است.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از مهر، گفت‌و‌گوی تلویزیونی محمود احمدی‌نژاد که قرار بود هفته گذشته برگزار شود به فردا شب موکول شده است. این لغو شدن برنامه و موکول شدنش به یک روز قبل از سفر رئیس جمهور به مسکو، به استناد تاریخ خیلی نباید نشانه خوبی باشد. در هشت سال گذشته هر باری که برنامه تلویزیونی احمدی نژاد لغو شده و به روزهایی قبل از یک سفر خارجی موکول شده است، سخنان وی جنجال برانگیز بوده و تا زمان برگشتنش هیاهویی در کشور راه افتاده است. شاید از آن جهت که این، احتمالا آخرین گفت وگوی تلویزیونی رئیس جمهور باشد، بتوان خوشبین بود که جنس سخنانش از جنس خداحافظی و گزارش عملکرد هشت ساله به مردم باشد اما احمدی نژاد معمولا نشان داده است که غیرقابل پیش بینی است.

افشای اسامی کابینه

۲۹ مردادماه سال ۸۸ که محمود احمدی نژاد سکان دولت دهم را تازه به دست گرفته بود، قرار گذاشت که با مردم در یک برنامه تلویزیونی گفت وگو کند. این گفت وگو در بحبوحه حوادثپس از انتخابات سال ۸۸ می توانست برای خیلی از مردم جذاب و جای سوال باشد که احمدی نژاد قرار است چه بگوید؟ گفت وگو لغو و اعلام شد که به علت تراکم برنامه ها، گفت وگوی رئیس جمهوری به پنج شنبه موکول شده است. فردای آن روز محمود احمدی نژاد در یک حرکت بی سابقه به جای آنکه اسامی وزرای کابینه جدید خود را به مجلس بدهد آن را از طریق تلویزیون اعلام کرد و اعتراض بهارستان نشینیان را برانگیخت. نکته جالب تر در این گفت وگو و اعلام اسامی وزیران، اشاره احمدی نژاد به نام سه زن برای کابینه بود که برای اولین بار در تاریخ انقلاب رخ می داد. اتفاقی که انتقاد مراجع و علمای کشور را هم برانگیخت. او گفته بود «اگر مأموریت‌های سنگین انسانی هم بخواهیم باید خانم‌ها را برگزید، این عده از دوستان گفتند چرا در این زمان به خانم‌ها مسئولیت وزارت داده‌ای که من در پاسخ گفتم پس چه موقع باید مدیریت وزارتخانه‌ها را به زن‌ها داد. برخی فکر می‌کنند وقتی خانم‌ها در مجموعه‌ای حضور داشته باشند، در آنجا فضای منفی به وجود می‌آید در حالی که تجربه نشان داده هر جا خانم‌ها حضور داشتند اتفاقاً فضا اخلاقی شده است.» کمتر از یک ماه بعد از این گفت وگو احمدی نژاد برای حضور در اجلاس سازمان ملل به نیویورک رفت. مجلس در میان وزیران زن فقط به مرضیه وحید دستجردی وزیر پیشنهادی بهداشت رای داد و چند سال بعد احمدی نژاد او را از کار برکنار کرد تا نشان دهد اطاعت وزیران از او، بیشتر از جنسیت وزیران در کابینه برایش اهمیت دارد.

بازهم قبل از نیویورک

در روزهای پایانی سال ۹۱ هم گفت وگوی تلویزیونی محمود احمدی نژاد لغو شد. این ایام مصادف بود را با روزهایی که دولت و مجلس بر سر اجرای فازدوم هدفمندی یارانه ها درگیر مناقشه بودند. دولت اصرار به اجرای فاز جدیدی از هدفمندی یارانه‌ها داشت و مجلس این اقدام را موجب افزایش فشار اقتصادی و دوچندان شدن مشکلات معیشتی مردم تشخیص داده بود.
۲۹ فروردین وقتی برنامه احمدی نژاد لغو شد بسیاری می‌گفتند لغو این برنامه تلویزیونی به این دلیل بوده است که احمدی‌نژاد قصد اعلام اجزای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را در این برنامه داشته است.

صبح همان روز وقتی از محمدرضا رحیمی پرسیده بودندد قرار است امشب فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها کلید بخورد؟ گفته بود: رئیس جمهور امشب از تلویزیون با مردم سخن خواهد گفت.
برنامه تلویزیونی احمدی نژاد به شهریورماه موکول شد. به زمانی که قرار بود چند روز بعدتر باز به نیویورک برود. احمدی نژاد در آن برنامه تلویزیونی مشکلات اقتصادی به وجود آمده را ناشی از تحریم ها دانست و گفت که «قسمتی از مشکلات اقتصادی ایجاد شده ناشی از فشار دشمن بود؛ البته باندهایی نیز در داخل آمدند و فقط برای اهداف سیاسی و اقتصادی بازار را دچار مشکل کردند و بعد دولت را مورد هجمه قرار می دهند؛ البته مشخص است که این افراد چه کسانی هستند. البته در این یک‌سال و نیم اخیر دولت دستش بسته بود، اما بالاخره دستش باز می‌شود و این افراد را شناسایی کرده و جلوی آنها را می‌گیرد و به ملت معرفی می‌کند». چند روز بعد در خطبه های نماز جمعه حتی خطیبان نماز جمعه کشور هم به این گفت وگو واکنش نشان دادند و اظهار داشتند که مشکلات اقتصادی به وجود آمده ناشی از سومدیریت هاست نه تحریم ها.

نقدی بر برنامه ای که لغو شد

اما لغو برنامه ای تلویزیونی احمدی نژاد گاهی با اتفاقات تلخ و شیرین هم همراه بوده است. زمانی که در فروردین ماه سال ۸۷ و در آخرین سال های دولت نهم قرار بود در یک مصاحبه تلویزیونی حاضر شود و برنامه لغو شد، برخی روزنامه ها، نقد از پیش نوشته شده ای را برای سخنان تلویزیونی رئیس جمهور منتشر کردند. جالب آن بود که این روزنامه ها به نقد اظهارات رئیس جمهور هم پرداخته بوده و از او انتقاد کرده بودند که رئیس جمهور در برنامه دیشب به دنبال سیستم بخشنامه ای برای حل مشکلات است!

دعوت به مناظره

یکی از برنامه های تلویزیونی احمدی نژاد هم که واکنش مجلس را برانگخیت برنامه ای بود که در آخرین روز سال ۸۸ پخش شد.

آخرین روز از سال ۸۸ احمدی نژاد در یک برنامه تلویزیونی گفت که «کسانی که مدعی تورم ۵۰ تا ۷۰ درصدی هستند، اطلاعات کافی اقتصادی ندارند حتی اگر اسمشان اقتصاددان باشد. معلوم است که علم اقتصاد ندارند. کسی که می‌گوید قیمت‌ها ۵ هزار درصد افزایش خواهد داشت و بعد ۵ هزار درصد را ۵۰۰ برابر شدن می‌داند. معلوم نیست کجا درس خوانده‌اند تفاوت وجود دارد. اولاً ۵ هزار درصد ۵۰۰ برابر نیست. ۵۰ برابر است. بین ۵۰ تا ۵۰۰ خیلی متفاوت است. در ثانی حتی بعد از ۵ سال هم قیمت‌ها حتی ۵۰ برابر نخواهد شد.

فردای این گفت وگوی تلویزیونی احمد توکلی، الیاس نادران و غلامرضا مصباح ی مقدم سه تن از چهره های اقتصادی مجلس احمدی نژاد را دعوت به مناظره درباره هدفمندی یارانه ها کردند

ارسال نظر