|
|
کدخبر: ۱۴۶۰۸۱

صدیقی در نشست خبری تشریح کرد /

خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در این سازمان طی یک سال گذشته، آمار احکام صادره و بورس دانشجویان داخل و خارج کشور را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری تسنیم، مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیش از ظهر امروز در نشست خبری به برخی از فعالیت های صورت گرفته در ظرف ۴ ماهه گذشته در این حوزه اشاره کرد.

وی با اشاره به احکام صادر شده توسط سازمان امور دانشجویان، گفت: تا روز گذشته ۹۶۲ احکام صادره برای دانشجویان داخل کشور صادر شده که از این تعداد ۲۹۰ حکم در فاصله ۴ ماه گذشته صادر شده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه علیرغم مخالفت سازمان با برخی از رویه های گذشته، اعلام کردیم به تعهدات ایجاد شده در گذشته پایبند هستیم، ادامه داد: برخلاف شایعات و اخبار نادرست مبنی بر توقف صدور احکام بورس دانشجویان، ما این مسیر را دنبال کردیم و تعهداتی را که از قبل بر عهده سازمان بوده را انجام داده و خود را به آن پایبند می دانستیم.

صدیقی خاطرنشان کرد: در مدت گذشته ۴۶۰ مورد در خصوص احکام دانشجویان مربوط به حوزه تبدیل بورس به داخل داشتیم که ۱۹۶ مورد آن در ۴ ماه اخیر صورت گرفته و به دانشگاه ها معرفی شده است.

وی تاکید کرد: ۲۰۰ مورد نیز در خصوص معرفی مربیان به دانشگاه ها برای شروع دوره دکتری طی ماه های اخیر انجام شده که با این معرفی ها پرونده تبدیل بورس خارج به داخل تمام شده و در سال آینده چیزی به عنوان بورس تبدیل خارج به داخل وجود ندارد و تعهدی در این زمینه در سازمان نیست.

معاون وزیر علوم گفت: از سال آینده از طریق آزمون متمرکز سازمان سنجش این مسئله دنبال می شود. آزمون دکتری ۲ هفته قبل برگزار شد و در دفترچه شماره ۲ آن در اردیبهشت ماه ۹۳ به داوطلبان ارائه می شود که در آن ظرفیت های اعزام به خارج و رشته های مورد اعزام در دفترچه پیش بینی شده و شرایط آن به خوبی مشخص شده است.

وی تاکید کرد: بازنگری آئین نامه مربیان نهایی شده و از سال ۹۳ اجرایی می شود.

صدیقی با اشاره به آمار دانشجویان دکترای داخل در استفاده از فرصت مطالعاتی، گفت: در فاصله سال ۹۲ به میزان ۶۸۷ دانشجوی دکترای داخل از دوره های کوتاه مدت(فرصت مطالعاتی) استفاده کرده اند.

وی گفت: حدود ۳۰۰ نفر از دانشجویان دکترای داخل که متقاضی بورس داخل هستند و برای این بورس تشکیل پرونده داده اند، پرونده آنها بررسی می شود و نتایج در فروردین ماه ۹۳ اعلام می شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان از فعالیت سایت مربوط در این زمینه از امروز خبر داد و گفت: کلیه دانشجویان دکترای داخل که مدارک شان کامل است، می توانند با مراجعه به سایت مخصوص دانشجویان دکتری مدارک خود را ذخیره کنند و این سایت تا اردیبهشت ماه سال آینده باز خواهد بود و براساس آئین نامه های جدید برای اعلام نیاز همه دانشجویان در جلسه گروه تخصصی نیز نیاز است که دانشجویان آن را نیز در پرونده خود ذکر کنند.

صدیقی با اشاره به آمار دانشجویان بورس خارج، گفت: به دلیل اینکه ظرفیت اعزام ها کم است، در سال ۹۲ تعداد ۵۳ نفر تاکنون برای دوره دکتری به خارج از کشور اعزام شده اند که نسبت به بورس داخل رقم بسیار کمی است.

وی با اشاره به پرداخت مقرری دانشجویان بورسیه های داخل، تاکید کرد: مقرری ۶ ماهه اول سال ۹۳ بورس های داخل در ۳ روز اخیر به دانشگاه ها ابلاغ شده و دانشجویان از ابتدای سال ۹۳ می توانند نسبت به دریافت آن اقدام کنند و مشکلی از این نظر ندارند. در مورد دانشجویان خارج از کشور نیز طبق روال سال های گذشته با همان مسیری که قبلا برای ارسال ارز داشته ایم و عمدتا با تاخیر روبروست، به احتمال زیاد در اردیبهشت ماه ۹۳ مقرری ۶ ماهه اول آنها پرداخت می شود.

معاون وزیر علوم به تحصیل ۲۸ هزار و سیصد نفر از دانشجویان غیرایرانی در کشور اشاره کرد و گفت: اگر رقم طلاب خارجی جامعة المصطفی را کنار بگذاریم، حدود ۱۶ هزار دانشجوی غیرایرانی در ایران تحصیل می کنند که ۹۵ درصد آنها در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم تحصیل می کنند که از این تعداد ۲۲۷۰ نفر آنها بورسیه و مابقی آنها به شکل آزاد تحصیل می کنند.

صدیقی با اشاره به آمار نقل و انتقال دانشجویان داخل، گفت: در سال تحصیلی ۹۲ و ۹۳،۳۲ هزار و ۱۴۷ درخواست میهمان و انتقال در سایت مربوط به این امر درج شده بود که از این تعداد ۶۴ درصد آنها مورد موافقت دانشگاه مبدأ قرار گرفت و در نهایت ۴۴ درصد کل تقاضاها جواب مثبت گرفتند.

وی به زمان تقاضای دانشجویان برای نقل و انتقال در سال تحصیلی آینده اشاره کرد و گفت: از ابتدا تا انتهای اردیبهشت ماه ۹۳ درخواست های نقل و انتقال از طریق دانشجویان در سامانه ثبت می شود و دانشگاه های مبدأ از اول خرداد تا ۱۵ تیرماه آنها را بررسی می کنند و دانشگاه های مقصد نیز از ۱۵ تیرماه تا پایان مردادماه پس از بررسی نتیجه نهایی را اعلام خواهند کرد. به این ترتیب از اول شهریورماه ۹۳ وضعیت دانشجویان در این زمینه مشخص خواهد شد.

رئیس سازمان امور دانشجویان در خصوص بحثدکترای پژوهش محور، گفت: این شیوه پذیرش به عنوان شیوه مصوب در وزارت علوم و در دوره قبل قید شده که آئین نامه آن به شکل ویژه در سال ۹۲ وظایفی را در بر عهده سازمان امور دانشجویان واگذار کرده است.

صدیقی به این شیوه پذیرش دانشجو اشاره کرد و گفت: در این شیوه دستگاه های اجرایی با دانشگاه ها برای یکی از پروژه های مورد نیاز خود قرارداد می بندند و دانشجویان دکترای پژوهش محور در آن پژوهش فعالیت خود را انجام می دهند. البته تعداد واحدهای کمی را نیز می گذرانند.

وی به آمار این دانشجویان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته قریب به ۱۹ هزار نفر وارد سایت شدند و درخواست های خود را در این زمینه اعلام کردند تا بتوانند اعلام نیز بگیرند که از این تعداد برای حدود ۲ هزار نفر پس از بررسی به مرحله بعد واگذار شد و پس از بررسی های صورت گرفته ۶۵۵ نفر پذیرش شدند که در آخرین مرحله حدود ۲۰۰ نفر موفق شدند با دستگاه مربوطه قرارداد ببندند و پذیرش نهایی خود را اخذ کنند.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه این افراد می توانند از مهرماه فعالیت خود را در این خصوص آغاز کنند، یادآور شد: به نظر ما دخالت امور دانشجویان در این زمینه غیرضروری بود. بنابراین ما در ۳ اسفندماه ماده آئین نامه این مسئله را لغو کردیم و به دانشگاه ها اعلام کردیم این مسئله دیگر از طریق سازمان امور دانشجویان صورت نمی گیرد. با این حال شیوه پذیرش دانشجوی دکتری در این زمینه حذف نشده، اما از طریق معاونت آموزشی پیگیری می شود.

صدیقی به آمار تائید مدارک در این سازمان اشاره کرد و گفت: در سال ۹۲،۳۱ هزار و ۳۳۷ تائید مدرک داشتیم که البته همه آنها از طریق سامانه اعلام نشده بود و ۱۵ هزار و ۱۳۲ تقاضا از طریق سامانه ثبت شده بود که ۱۴۶۵ فارغ التحصیل دانشگاه تهران، ۹۵۲ فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و ۶۵۰ فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف بودند.

وی در خصوص افزایش مقرری دانشجویان بورس، گفت: با توجه به کمبود اعتبار سازمان برای سال ۹۳ ما رقمی را پیشنهاد داده بودیم و آن را تجدیدنظر کردیم و افزایش بین ۱۰ تا ۲۵ درصد پیش بینی شد و موافقت معاونت راهبردی ریاست جمهوری در این زمینه اعلام شده که باید به تصویب هیئت دولت نیز برسد.

رئیس سازمان امور دانشجویان در خصوص پرداخت شهریه دانشجویان ایرانی، گفت: ساز و کار آن از طریق بانک مرکزی اعلام شده و به دانشجویان شاغل به تحصیل در کشورهای خارجی توصیه می کنیم به دلیل اینکه این مدت زمان دریافت ارز آنها کم است و وزارت خارجه نیز تاکید کرده، از آنها خواهش می کنیم مدارک لازم در این زمینه را که باید به تائید سفارت کشورمان در کشور مورد تحصیل آنان قرار گیرد هرچه زودتر وارد سایت نشا کرده تا در این زمینه مشکلی برای آنها ایجاد نشود.

صدیقی در خصوص افزایش شهریه دانشجویان غیرایرانی و اعتراض برخی از آنها، گفت: علت اصلی در این زمینه به دلیل معادل ریالی و نرخ ارز بوده و ما به دانشگاه امام خمینی که برخی از دانشجویان آنها به این مسئله اعتراض کرده اند، اعلام کردیم در این زمینه تجدیدنظر کنند و قطعا در هیئت امنای دانشگاه امام خمینی(ره) مسئله مورد تجدیدنظر قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام /

ارسال نظر