|
|
کدخبر: ۱۴۶۰۸۷

خسروی در نطق میان دستور:

نماینده سمنان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادثو تحولات اوکراین گفت: مردم اوکراین باید از فتنه ۸۸ در ایران درس می گرفتند.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری فارس، علیرضا خسروی نماینده سمنان در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در صحن علنی اظهار داشت: ایران اسلامی امروز پرچمدار نهضت هسته ای صلح آمیز در منطقه و مبتکر مدل قدرت شایسته هسته ای است که در این مدل جدید، جمهوری اسلامی ایران با حفظ فناوری بومی و صلح آمیز هسته ای، دارای قدرت هسته ای بدون سلاح و هسته ای نیز است.

وی افزود: جلوگیری غرب از ظهور یک قدرت جدید به نام جمهوری اسلامی که خواب و خوراک را از آنهان گرفته، در دستور کار زیاده طلبان است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادثمنطقه خاطرنشان کرد: در سوریه خدا خواست و دشمنان اسلام در مقابل عزت اسلام شکست خوردند، اردوغان نیز دو سال قبل گفته بود که یک و ماه نیم دیگر نماز پیروزی را در مسجد اموی اقامه می کنم، اما ۲.۵ سال از آن تاریخ گذشته است.

وی تصریح کرد: افغانستان در قرن ۱۹ و ۲۰ دو ابرقدرت شوروی و انگلستان را سرنگون کرد و آماده است تا در قرن ۲۱ آمریکا را از ابرقدرتی پایین بکشد، ایالات متحده با درک این موضوع و شرایط نامطلوب داخلی به سمت تغییر قدرت خود در منطقه و پذیرش ایران به عنوان یک قدرت تأثیرگذار پیش می رود.

خسروی تأکید کرد: تحولات اوکراین نمونه دیگری از بی کفایتی سازمان ملل و دخالت آشکار در حق حاکمیت کشورها توسط آمریکا و هم پیمانانش است و مردم اوکراین باید از فتنه ۸۸ در ایران درس می گرفتند و به همین خاطر است که می گوییم فتنه سال ۸۸ فراموش شدنی نیست و ظلمی که به نظام رفت، قابل جبران نیست.

نماینده سمنان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توافقنامه ژنو و مشکلات آن گفت: هدف اصلی مذاکرات، برداشتن تحریم های بانکی و نفتی علیه ایران است اما این هدف در گام نهایی توافق نامه نیز محقق نمی شود.

خسروی خاطر نشان کرد: در متن ۴ صفحه ی توافق نامه هر جا کلمه تحریم ها به کار رفته است عبارت هسته ای با آن همراه شده است. به عبارت دیگر پس از تعهدات ایران، براساس توافق نامه فقط تحریم های هسته ای سازمان ملل متحد، تحریم های هسته ای چند جانبه و تحریم های هسته ای ملی برداشته خواهد شد. در نتیجه تحریم های بانکی و نفتی مصوب کنگره آمریکا در جای خود محفوظ خواهد ماند. به عبارت دیگر حتی اگر ایران برنامه هسته ای خود را به طور کامل متوقف کند آمریکا بدون نقض توافق نامه ژنو می تواند با دو بهانه دیگر یعنی حقوق بشر و حمایت از تروریسم به تحریم های بانکی و نفتی ادامه بدهد.

نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نکته منفی دوم، مشروط شدن حق غنی سازی به توافق آمریکا است به این معنی که این جمله به روشنی بیان می کند هر یک از طرفین می توانند تعریف خاص خود را داشته باشند به عبارت دیگر تحقق غنی سازی مشروط به تامین نظر مثبت طرف مقابل است.

وی همچنین گفت: به نظر می رسد آمریکا نه تنها قصد دارد با استفاده از توافق ژنو کنترل برنامه هسته ای را در دست بگیرد بلکه علاقه مند است در این راستا محدودیت مورد نظر خود را هم اعمال کند. اجبار ایران به پذیرش پروتکل الحاقی در گام آخر نیز قابل تحلیل است.

خسروی به نکات مثبت توافق نامه ژنو نیز اشاره کرد: جایگاه ایران در حوزه دیپلماسی بین المللی ارتقا پیدا کرده است، منزوی شدن بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس، مذاکرات ژنو فرصت ایجاد اختلاف در میان ۱ + ۵ را فراهم می کند، پذیرش ضمنی غنی سازی ۵ درصد گامی روبه جلو تلقی می شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با همه این اوضاع و احوال، گره زدن معیشت مردم به مذاکرات بازی در زمین دشمن است.

نماینده سمنان با بیان اینکه توافق ایران در ژنو موضوع سوریه اولین نشانه تولد جهان چند قطبی است از وزارت کشور و وزارت جهاد کشاورزی خواست به خشکسالی استان سمنان با توجه به کاهش ۶۰ درصد بارندگی رسیدگی کند و وزارت امور خارجه این گفته را که گفته های آمریکا مصرف داخلی دارد رسما مورد تایید قرار دهد.

این نماینده همچنین خواستار پرداخت حقوق کارگران با توجه به تورم شد و تاکید کرد: نامشروع خواندن دولتهای قبلی کوبیدن بر طبل تفرقه است مردم با طناب خواص در چاه نخواهد افتاد.

نماینده سمنان بر توجه به دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری تاکید کرد و از مردم ایران برای دیدار از استان سمنان دعوت کرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر