|
|
کدخبر: ۱۴۶۲۰۹

وزیر امور خارجه بلاروس در پاسخ به مهر؛

وزیر امور خارجه بلاروس ضمن اعلام پیشنهاد کشورش به تهران برای کاهش قیمت روادید از بررسی لغو روادید بین دو کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ولادیمیر مارکی وزیر امور خارجه بلاروس که به تهران سفر کرده است ظهر امروز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی حضور یافت و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درخصوص چشم انداز دو کشور برای افزایش سطح مناسبات اقتصادی و احتمال لغو روادید بین دوکشور برای تشکیل همکاری های اقتصادی گفت: هم اکنون سطح مناسبات حدود ۶۰میلیون دلار است که متناسب با سطح همکاری های سیاسی نیست و در همین رابطه فردا با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به عنوان رئیس کمیسیون اقتصادی ایران و بلاروس دیدار خواهم داشت و ما پیشنهادات مشخصی برای بهبود مناسبات اقتصادی داریم که می تواند حجم مبادلات را چند برابر کند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: هنوز این پیشنهادات نهایی نشده و باید نظر مقامات ایرانی را نیز جویا شویم.

وزیر امور خارجه بلاروس تأکید کرد: پیشنهادات ما شفاف است و ما می دانیم تحریم هایی علیه ایران و بلاروس وجود دارد و ما نمی خواهیم سیاست های یک کشور علیه طرف ثالثباشد بلکه علاقمندی روابط اقتصادی و تجاری توسعه یابد.

وی افزود: ایران به یکسری از کالاهای تولیدی بلاروس نیاز دارد و متقابلا ما نیز به برخی از کالاهای ایرانی نیاز داریم و اقتصاد دو کشور می تواند تکمیل کننده هم باشد و برای هر دو کشور سودآورد باشد.

وی درخصوص لغو روادید با بیان اینکه لغو روادید در دستور کار قرار دارد گفت: برای اینکه این اتفاق نهایی شود باید مسیری را پشت سر قرار دهی قبل از هر چیز می توانیم مبالغ صدور ویزا را کاهش دهیم و صدور روادید را تسهیل کنیم در این رابطه ما پیشنهاد دادیم ویزا برای تجار بر اساس نامه اتاق بازرگانی صادر شود.

وزیر امور خارجه بلاروس در پاسخ به سوالی درخصوص تحولات اکراین اظهار داشت: اکراین برای ما یکی از نزدیک ترین همسایگان است و امیدواریم دیالوگ بین همه طرف ها شکل بگیرد.

وی اضافه کرد: ما عمل همه طرفها را پیگیری می کنیم و معتقدیم باید اقدامات به صورت دیپلماتیک دنبال شود و استفاده از زور از جانب هیچ یک از طرف ها را درست نمی دانیم.

در آغاز این نشست خبری وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه این نشست احتمالاً آخرین مصاحبه مطبوعاتی وی در سال ۹۲ خواهد بود سال نو را به خبرنگاران و مردم ایران تبریک گفت.

وی در ارتباط با روابط ایران و بلاروس گفت: این روابط مبتنی بر منافع مشترک دو ملت و مستقل از اوضاع و احوال بین المللی است و علیه هیچ کشوری نیز نیست بلکه مبتنی بر نیاز دو کشور است.

وی همچنین از سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به بلاروس در اوایل سال آینده خورشیدی خبر داد و گفت: در آینده نزدیک کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران برگزار می شود.

وزیر خارجه بلاروس نیز در آغاز این نشست خبری فرا رسیدن نوروز را به همتای ایرانی و مردم ایرانی تبریک گفت و اظهار داشت: به دنبال توسعه روابط با تهران در زمینه های فناوری ورزشی فرهنگی و.. هستیم.

وی ادامه داد: همچنین مواضع مشترکی با ایران درخصوص مسائل بین المللی داریم و معتقدیم جهان در عرصه بین المللی باید متوازن باشد و علاقنمند نیستیم فقط یک یا دو ابرقدر وجود داشته باشند.

ارسال نظر