|
|
کدخبر: ۱۴۶۶۸۸

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد را رفع کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد در دستور کار جلسه علنی قرار گرفت.

نمایندگان مجلس با رفع ایراد شورای نگهبان به ماده ای از این طرح شرایط اعضای هیات مدیره، هیات رئیسه، مدیرعامل و بازرسان تعاونی ها را اصلاح کردند.

بر این اساس مقرر شد اعضای هیات مدیره، هیات رئیسه مدیرعامل و بازرسان واجد شرایط زیر باشند.

۱ - ایمان و تعهد به اسلام

۲ - عدم ممنوعیت قانونی و حجر

۳ - عدم عضویت در گروه های محارب و عدم ارتکاب بر ضد امنیت و جعل اسناد

۴ - عدم سابقه محکومیت ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، خیانت در امانت، تدلیس، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی و ورشکستگی به تقصیر

بر اساس تبصره این ماده مقرر شد برای عضویت در هیات رئیسه اتاق های تعاون علاوه بر شرایط مذکور در این ماده، داشتن حداقل سه سال سابقه عضویت در هیات مدیره یا مدیریت عامل، دبیری، دبیر کلی و بازرسی شرکت ها، اتحادیه ها و اتاق ها در بخش تعاونی الزامی است. همچنین با اصلاح ماده دیگری وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شد زمینه دسترسی به ابزارهای جدید تامین مالی و خرید و فروش سهام تعاونی های قابل عرضه به عموم مردم را در بازار سرمایه فراهم کرده و در راستای اجرای ماده ۱۹ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوص نحوه واگذاری شرکت ها و بنگاههای دولتی، واگذاری به تعاونی ها را تسهیل نماید. علاوه بر این وزارت امور اقتصادی مکلف شد ظرف شش ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق تعاون مرکزی آیین نامه اجرایی این ماده را تهیه و برای تصویب به هیات وزیران ارائه نماید.

ارسال نظر