|
|
کدخبر: ۱۴۶۸۰۵

افضلی فرد در نشست خبری مطرح کرد

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با تشریح آخرین وضعیت پرونده های کمیسیون اصل ۹۰ از وجود ۲۱۱ شکایت روی میز این کمیسیون خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری فارس، مصطفی افضلی فرد نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ خانه ملت، پیش از ظهر امروز دوشنبه طی نشست خبری که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن قدردانی از اصحاب رسانه به پاسداشت تلاش هایشان در مسیر اطلاع رسانی به آحاد مختلف مردم، به تشریح عملکرد یکساله این کمیسیون پرداخت.

وی عمده ترین وظیفه کمیسیون اصل ۹۰ را بررسی طرز کار قوای سه گانه و رسیدگی به شکایات از این قوا دانست و افزود: طبق قانون کمیسیون اجازه مکاتبه مستقیم با قوای دیگر را دارد و به همین دلیل کمیسیون اصل ۹۰ در جاهایی که ضرورت دارد ورود پیدا می کند.

نماینده اردبیل با اشاره به فعالیت شش کمیته کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، کمیته فرهنگی اجتماعی را اولین کمیته دانست و خاطرنشان کرد: این کمیته برای رسیدگی به شکایات در حدود وظایفی کمیسیون های فرهنگی، آموزش، بهداشت، اجتماعی و در حوزه اختیارات وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارشاد، ورزش و جوانان، علوم، بهداشت، تعاون و همچنین سازمان های میراثفرهنگی، حج، اوقاف، تبلیغات، صدا و سیما، آموزش فنی و حرفه ای و دانشگاه آزاد فعالیت می کند.

به گفته افضلی فرد کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی کمیسیون اصل ۹۰ هم برای رسیدگی به مباحثدر محدوده وظایف کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه، صنایع، عمران، انرژی، اقتصاد و در محدوده وظایفی وزارتخانه های اقتصاد، نیرو، ارتباطات، راه و شهرسازی و همچنین بیمه و بانک ها، گمرک، بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان فعالیت می کند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس کمیته سیاسی و نظامی را سومین کمیته زیرمجموعه کمیسیون اصل ۹۰ برشمرد و اظهار داشت: کمیسیون های امنیت و شوراها و همچنین ریاست جمهوری و معاونت های زیر مجموعه این نهاد و وزارتخانه های کشور، دفاع، خارجه و نیروی انتظامی و شهرداری ها و شوراهای اسلامی به شکایات واصله در این باره رسیدگی کند.

افضلی فرد کمیته قضایی را چهارمین کمیته زیر نظر کمیسیون اصل ۹۰ برشمرد و رسیدگی به شکایات قوه قضائیه را از جمله وظایف این کمیته برشمرد.

وی اضافه کرد: این کمیسیون دارای کمیته مجلس و امور ویژه نیز هست که به شکایات واصله درباره طرز کار مجلس و کمیسیون های خانه ملت رسیدگی می کند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی کمیته ارتقای سلامت اداری را ششمین کمیته زیرمجموعه کمیسیون اصل ۹۰ برشمرد و از پیگیری مباحثمربوط به سلامت اداری در این کمیته خبر داد.

افضلی فرد با بیان اینکه تاکنون ۳۹۵۲ شکایت به کمیسیون اصل ۹۰ واصل شده است، خاطرنشان کرد: تاکنون درباره ۲۸۷۰ فقره شکایت مکاتباتی صورت گرفته است؛ درباره شکایات واصله ۲۴۱۱ فقره نیز جوابیه به ثبت رسیده است، البته در ۱۹۱۶ فقره نیز مکاتباتی برای راهنمایی انجام شده است.

وی در همین زمینه تصریح کرد: تاکنون ۱۱۴ فقره شکواییه نیز بایگانی شده و در حال حاضر ۲۱۲ شکایت در دستور کار کمیته های شش گانه کمیسیون قرار دارد.

افضلی فرد اضافه کرد: در سال ۹۲،۱۲ هزار و ۵۶۱ فقره نامه به کمیسیون وارد و یا خارج شدند؛ کمیسیون طی این مدت ۴۰ جلسه رسمی با مسئولان دستگاه های تقنینی، اجرایی و قضایی برگزار کرده و ده ها جلسه در کمیته های شش گانه برگزار شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره شکایت از طرز عملکرد نمایندگان هم گفت: در طول سال ۹۲ با تعامل با هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان به شکایت های واصله در این زمینه رسیدگی شده است؛ در امسال ۲۵ فقره شکواییه از طرز کار مجلس داشتیم که به هیأت نظارت ارسال شده است.

افضلی فرد همچنین یادآوری کرد که در سال ۹۲، گزارش ۴ فقره شکایت نیز از تریبون مجلس قرائت شده است.

وی شکایت هایی درباره نحوه اجرای قانون هدفمندی، بررسی عملکرد سازمان اوقاف، واردات دارو و عملکرد شرکت های دارویی، معوقات بانکی، مشکلات بافت های فرسوده، عدم حسابرسی از صدا و سیما و بانک مرکزی، پرونده مشکلات ارزی، مشکلات واحدهای تولیدی و ارتباط برخی شرکت های داخلی با شرکت های مرتبط با رژیم صهیونیستی را از جمله پرونده های مهم کمیسیون اصل ۹۰ برشمرد.

نماینده اردبیل همچنین زمین خواری، شکواییه شرکت عقاب افشان از پلیس راهور، عملکرد امور بین الملل وزارت نفت، عملکرد بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز، مسکن مهر، برخورد سازمان انرژی اتمی با دانشمندان هسته ای، اساسنامه شرکت ملی نفت، پارک ملی خجیر، فساد در فوتبال، دانشجویان ستاره دار و بابک زنجانی را دیگر پرونده های مهم کمیسیون اصل ۹۰ مجلس عنوان کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه از نشست اعضای این کمیسیون با وزرای علوم، جهاد کشاورزی، فرهنگ، ارتباطات، آموزش، راه، تعاون و همچنین روسای سازمان های بازرسی، انرژی اتمی خبر داد و گفت: در طول سال ۹۲ جلساتی نیز با رئیس کل بانک مرکزی و روسای گمرک، جنگل ها و مراتع و ده ها جلسه دیگر در رده معاونت ها داشتیم.

وی همچنین با یادآوری جلسه ویژه کمیسیون اصل ۹۰ با آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه گفت: جلسه ویژه دیگری نیز با آقای لاریجانی رئیس مجلس پیرامون ارتقای حدود و اختیارات کمیسیون اصل ۹۰ داشتیم.

نماینده مردم اردبیل در مجلس در بیان جزئیات شکایت شرکت عقاب افشان از پلیس راهور گفت: مدیرعامل شرکت عقاب افشان تولید کننده اتوبوس های اسکانیا از پلیس راهور به دلیل عدم شماره گذاری اتوبوس های این شرکت به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکایت کرد.

وی ادامه داد: بررسی های نشان داد مستندات پلیس راهور از قوت برخوردار نیست و باید مطابق قانون عمل شود؛ البته در بررسی ها و جلسات مشخص شد این ممنوعیت پس از تصادف جاده قم و تصادف زنجیره ای اتخاذ شده است.

افضلی فرد در همین زمینه خاطرنشان کرد: پس از بررسی موارد در کمیسیون، اعلام شد که شرکت عقاب افشان تا ۶/۲ / ۹۳ ملزم به رعایت موارد ایمنی در تولیدات خود است که البته این موضوع مشمول سایر شرکت ها نیز می شود. البته مقرر شد از تاریخ ۲۴/۱۲ / ۹۲ شماره گذاری اتوبوس ها آغاز شود و فراخوانی نیز برای رفع مشکل خودروها داده شود.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس همچنین از ارسال گزارش مربوط به وضعیت خودروهای وارداتی به قوه قضائیه خبر داد.

انتهای پیام /

ارسال نظر