|
|
کدخبر: ۱۴۶۸۰۶

" رسیدگی کمیسیون اصل ۹۰ به حدود ۴ هزار شکایت در سال ۹۲ "

خبرگزاری تسنیم: سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ تعداد شکایت های واصله به این کمیسیون در سال ۹۲ را بالغ بر ۳ هزار و ۹۰۰ فقره عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران به تشریح این عملکرد این کمیسیون در سال ۹۲ پرداخت و اظهار داشت: عمده ترین وظیفه کمیسیون اصل ۹۰ بررسی طرز کار قوای سه گانه و رسیدگی به شکایاتی است که از قوای سه گانه به کمیسیون واصل می شود همچنین اجازه مکاتبه و تحقیق مستقیم را به کمیسیون اصل ۹۰ داده و این کمیسیون می تواند با قوای سه گانه و سایر دستگاه ها مکاتبه داشته باشد.

وی ادامه داد: این کمیسیون از ظرفیت خود برای رصد طرز کاری که موجب تضییع حقوق مردم می شود استفاده می کند و تاکنون هم به نتایج خوبی رسیده است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ با اشاره به کمیته های این کمیسیون گفت: کمیته های کمیسیون اصل ۹۰ که در مجلس نهم شکل گرفته شامل کمیته فرهنگی و اجتماعی، کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی، کمیته سیاسی و نظامی، کمیته قضایی، کمیته مجلس و امور ویژه، کمیته ارتقاء سلامت اداری است که کمیته فرهنگی و اجتماعی مسئول رسیدگی به شکایات از کمیسیون های فرهنگی، آموزش و تحقیقات، بهداشت و اجتماعی مجلس و همچنین وزارتخانه های فرهنگ، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، علوم، بهداشت و درمان، تعاون و سازمان حج و اوقاف و امور خیریه است.

افضلی فرد افزود: کمیته اقتصادی نیز به شکایاتی درباره کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه، صنایع، عمران و انرژی و وزارتخانه های اقتصاد و دارایی، نیرو، ارتباطات، صنایع، راه و شهرسازی، نفت و بانک ها رسیدگی می کند. البته مبنای کار کمیسیون تنها ورود شکایت نیست و کمیسیون می تواند برای بررسی طرز کار قوا و دستگاه ها ورود پیدا کند.

وی بر همین اساس گفت: کمیته قضایی کمیسیون نیز شکایت مربوط به قوه قضائیه را مورد رسیدگی قرار می دهد و کمیته مجلس و امور ویژه که مسئول رسیدگی به طرز کار مجلس، کمیسیون ها، نمایندگان، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش ها است. همچنین گزارشات مربوط به وزارت اطلاعات و موارد مربوط به امنیت ملی نیز در این کمیته بررسی می شود. همچنین کمیته ارتقاء سلامت اداری نیز بر اساس قانون ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد تشکیل شده که مواردی از جمله موضوع فساد و تبانی در فوتبال را بررسی می کند که آخرین جلسه مربوط به این موضوع در سال ۹۲ نیز امروز برگزار می شود.

نماینده مردم اردبیل در مجلس با اشاره به شکایات وارده به این کمیسیون در سال ۹۲ نیز گفت: در سال جاری ۳ هزار و ۹۵۲ فقره شکایت به کمیسیون وارد شده است که درباره ۲ هزار و ۸۷۰ فقره آن با مراجع ذیربط و دستگاه های مربوطه مکاتبه شده است. همچنین برای ۲ هزار و ۴۱۱ فقره آن جوابیه اعم از قطعی یا غیرقطعی واصل شده و برای ۲۷۲ فقره نیز پاسخ دستگاه ها ارسال شده است. همچنین برای ۱۹۱۶ مورد نیز راهنماهایی های لازم صورت گرفته چرا که این پرونده ها در دستور کار کمیسیون نبوده و اعضای کمیسیون برای شکات راهنمایی های لازم را انجام داده اند.

افضلی فرد در ادامه تصریح کرد: برای ۹۵۲ فقره شکایت، نامه پیرو صادر کرده ایم که البته قصد داریم تا جایی که امکان دارد نامه پیرو صادر نشود و کمیسیون از ظرفیت های قانونی خود استفاده کند. همچنین ۱۱۴ شکایت به دلیل تکراری بودن بایگانی شده است و اکنون ۲۱۲ شکوائیه در دستور کمیته های کمیسیون قرار دارد. همچنین در سال ۹۲ حدود ۱۲ هزار و ۵۶۱ فقره نامه به کمیسیون وارد و یا از کمیسیون خارج شده است.

وی با بیان اینکه اعضای کمیسیون اصل ۹۰ حدود ۴۰ جلسه رسمی با مسئولان دستگاه های تقنینی، اجرایی و قضایی داشته اند، خاطر نشان کرد: در سال جاری شکایاتی نیز از طرز کار نمایندگان به ثبت رسیده است که این شکایات با تعامل با هیئت نظارت بر امور نمایندگان مورد رسیدگی قرار گرفته است. همچنین در سال جاری ۲۵ فقره شکایت از طرز کار مجلس و نمایندگان داشتیم که این شکوائیه ها نیز به هیئت نظارت ارسال شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ با بیان اینکه ۴ فقره گزارش از این کمیسیون از تریبون صحن علنی مجلس قرائت شده است، گفت: در سال جاری پرونده های مهمی در دستور کار کمیسیون قرار گرفت که نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، بررسی عملکرد سازمان اوقاف، بررسی عملکرد شرکت های دارویی و واردات دارو در بخش قیمت گذاری و داروهای تاریخ گذشته، بررسی معوقات بانکی و افزایش مطالبات جاری بانک ها، بررسی مشکلات بافت های فرسوده با تاکید بر تخریب بافت های فرسوده خیابان ناصرخسرو، بررسی پرونده مشکلات ارزی و واحدهای تولیدی، بررسی روابط اقتصادی برخی شرکت های داخلی با شرکت های وابسته به رژیم صهیونیستی، بررسی زمین خواری، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شکایت شرکت عقاب افشان در مورد جلوگیری پلیس راهور از شماره گذاری اتوبوس های اسکانیا، عملکرد بانک مرکزی در بازار ارز و رسیدگی، مسکن مهر، شکایت از برخورد سازمان انرژی اتمی با دانشمندان هسته ای، اختلاس در پتروشیمی ایلام، فساد و تبانی در فوتبال، وضعیت دانشجویان ستاره دار، رانت ۶۵۰ میلیون یورویی و پرونده بابک زنجانی از جمله این پرونده ها بود.

افضلی فرد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اعضای کمیسیون اصل ۹۰ در سال جاری با وزرای علوم، جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد، ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی و تعاون جلسه داشته ایم. همچنین نشست هایی هم با روسای سازمان بازرسی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، رئیس کل بانک مرکزی، گمرک، انرژی اتمی و جنگل ها و منابع طبیعی داشته ایم.

وی افزود: کمیسیون اصل ۹۰، دو نشست ویژه هم با آقای آملی لاریجانی و علی لاریجانی داشته که در جلسه با رئیس قوه قضائیه بر بررسی فوری پرونده های ارجاعی از کمیسیون اصل ۹۰ به قوه قضائیه تاکید شد و در جلسه با رئیس مجلس شورای اسلامی هم درباره نحوه ارتقاء حدود اختیارات کمیسیون اصل ۹۰ و تبدیل شدن این کمیسیون به دیوان مورد بحثو بررسی قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ با اشاره به شکایت شرکت عقاب افشان از پلیس راهور به دلیل ممنوعیت و جلوگیری از شماره گذاری اتوبوس های اسکانیا گفت: بررسی این شکایت نشان داد که مستندات قانونی پلیس راهور برای جلوگیری از شماره گذاری اتوبوس های اسکانیا از قدرت و استحکام کافی برخوردار نیست و به دلیل تصادفات زنجیره ای این اتوبوس ها و حالت بحرانی که در افکار عمومی ایجاد شده است، پلیس راهور چنین تصمیمی را گرفته است. بنابراین مقرر شد شرکت عقاب افشان تا تاریخ ششم اردیبهشت سال ۹۳ نسبت به رفع ایرادات این اتوبوس ها اقدام کند و پلیس راهور هم موظف شد از ۲۴ اسفندماه سال جاری شماره گذاری این اتوبوس ها را آغاز کند.

افضلی فرد در پایان با اشاره به گزارش این کمیسیون درباره وضعیت خودروهای وارداتی نیز گفت: این گزارش به دلیل محرز شدن تخلف مسئولان مربوطه و سوء استفاده های ارزی به قوه قضائیه ارجاع شد و باید با مدیران و مسئولان خاطی که با ارز مرجع واردات انجام داده اند و به طور آزاد فروخته اند و متهمان پرونده شناخته شده اند، برخورد شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر