|
|
کدخبر: ۱۴۶۸۰۸

افتخاری در تشریح سفر هیئت پارلمانی ایران به نیویورک عنوان کرد

نماینده مردم تهران در مجلس در تشریح سفر هیئت پارلمانی ایران به نیویورک برای حضور در نشست سالانه کمیسیون مقام زن در نیویورک از پیشنهاد ایجاد فراکسیون زنان و خانواده با محوریت برتری حقوق زنان و مردان توسط ایران خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری فارس، لاله افتخاری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری خود با خبرنگاران که صبح امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با ارائه گزارشی از اتحادیه بین المجالس و پنجاه هشتمین نشست سالانه کمیسیون مقام زن در نیویورک اظهار داشت: در این نشست که با موضوع زنان بود، من و خانم حلیمه عالی نماینده مردم زابل از طرف ایران در این نشست حضور داشتیم.

وی افزود: با شرایطی که ما در دنیا داریم و تبلیغات ناصحیح رسانه ای که علیه مسلمانان و جمهوری اسلامی ایران به ویژه زنان مسلمان انجام می شود ضرورت شرکت در این اجلاس بیش از پیش وجود داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: با بیان اینکه در این اجلاس سه سخنرانی با موضوع زن انجام شد، اظهار کرد: نقش زنان در تصمیم گیری و تصمیم سازی بر پارلمان ها اهداف هزاره و توسعه کشورها با نقش زنان و جایگاه برابری جنسیتی سه محوری بودند که در سخنرانی ها در مورد آنها توضیحاتی ارائه شد.

افتخاری گفت: در حاشیه این اجلاس به درخواست هیأت بلندپایه سنای ایتالیا نشستی با مسئولان سنا، نمایندگان مجلس و سفیر ایتالیا در سازمان ملل با محوریت بررسی مسائل زنان داشتیم و به آنها گفتیم که در ایران قوانین مهمی انجام می شود.

وی افزود: همچنین علاوه بر دیدار با وزیر زنان و کودکان اندونزی در حاشیه این اجلاس ضمن حضور در مراسم تودیع سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل، با برخی از ایرانیان و فعالان اقتصادی و اجتماعی نیز دیدار داشتیم.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در دیدارها در مورد آنها صحبت شد مباحثتحریم و یا اشغال بود که در پی آن بیشترین آسیب به زنان وارد می شود، گفت: متأسفانه در اینگونه مقولات نفوذ و دخالت بیگانگان در سرزمین های دیگران بیشتر آسیب را متوجه زنان می کند.

افتخاری در مجلس با بیان اینکه در این اجلاس پیشنهاد ایجاد فراکسیون زنان و خانواده با محوریت برتری حقوق زنان و مردان مطرح شد، خاطرنشان کرد: با این پیشنهاد امیدواریم که چنین فراکسیونی به تصویب برسد و عدالت برای زنان برقرار باشد زیرا قوانین باید یکسان بوده و با تکیه بر آموزه های وحیانی اعمال شود.

وی افزود: همچنین در این اجلاس در مورد نقش زنان در توسعه پایدار با اشاره به سند چشم انداز و تأکیدات قانون اساسی توضیحاتی را ارائه کردیم و گفته شد که ایران توانسته به خوبی از حقوق زنان دفاع کند و ما حتی نهادهای مهمی مانند شورای فرهنگی اجتماعی زنان، معاون زنان در ریاست جمهوری، فراکسیون زنان در مجلس را در کشور ایجاد کرده ایم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از موضوعات مورد بحثکه در مورد آن سؤال شد بحثاعدام ها در ایران بود و ابراز نگرانی نسبت به این مسئله، ادامه داد: ما به آنها در این زمینه توضیح دادیم که اسلام تأکید دارد حتی اگر خراش کوچکی یک انسان در دست خود ایجاد کند باید نسبت به آن پاسخگو باشد و اگر چنین موضوعاتی اتفاق می افتد برای دفاع است.

افتخاری همچنین با اشاره به سفر کمیسیون فرهنگی به کشور آفریقای جنوبی بیان داشت: در جریان سفر به آفریقای جنوبی با انجمن دوستی ایران و آفریقا، رئیس کمیسیون امنیت ملی این کشور و برخی از مسئولان دیگر نیز ملاقات هایی داشتیم و نهایتا توانستیم در حوزه فرهنگی ۲۷ مصوبه را داشته باشیم که پیش از سفر رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شد.

همچنین حلیمه عالی نماینده مردم زابل در مجلس نیز در مورد این سفر اینگونه توضیح داد که در جریان سفر به نیویورک گزارشی از جایگاه زنان در ایران و ساختار مرتبط با قانونگذاری و نظارت و اجرا ارائه شد.

وی اضافه کرد: در این اجلاس در حین گزارش توضیحاتی ارائه شد مبنی بر اینکه زنان در پست های مختلفی فعالیت دارند و حتی بیش از ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه ها را بانوان تشکیل می دهند.

نماینده مردم زابل در مجلس با اشاره به اینکه یکی از سوالات مطرح در این اجلاس این بود که چرا چهره زنان مسلمان در رسانه های بین المللی به طور غیرواقعی نشان داده می شود که در این زمینه نیز اقداماتی که باید در مورد کرامت زنان صورت گیرد بیان شد و گفتیم که هر اقدامی که مغایرت با کرامت زنان باشد، محکوم است و از نظر حقوقی میان زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.

انتهای پیام /

ارسال نظر