|
|
کدخبر: ۱۴۷۰۹۰

نشست بررسی راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی با حضور نائب رئیس مجلس و نمایندگان دستگاه های مختلف در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، نشست بررسی راهکارهای تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی با حضور محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، جعفر قادری و علی محمد احمدی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، وجمعی از معاونان، مدیران و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس و جمعی از معاونان رئیس جمهور، مسئولان دستگاه های اجرایی و کارشناسان اقتصادی برگزار شد.

محمدرضا باهنر در این نشست بااشاره به ابلاغ سیاست اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: اصلاح قوانین موجود، پیگیری قوانین معطل مانده و درصورت نیاز تصویب قوانین جدید و نظارت برحسن اجرای قوانین مصوب را می توان عمده وظایف مجلس شورای اسلامی در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی برشمرد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، شهرری و اسلام شهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: طراحی مدل اقتصادی با مسئولیت قوه مجریه و با کمک متخصصان می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند.

وی در تبیین وظایف تقنینی در حوزه تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی یادآور شد: قوانین خوب و مطلوبی که قوام بخش اقتصاد مقاومتی است باید مشخص و احصا شود که در این زمینه با روسای کمیسیون های تخصصی مجلس جلساتی را داشتیم که مقرر شد تا موانع اجرای کارآمد قوانینی مانند قانون مبارزه با پولشویی و قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد که در حوزه اقتصاد مقاومتی هستند، مشخص شود و در این زمینه جمع بندی‎ هایی صورت بگیرد.

باهنر با تاکید بر بررسی و آسیب شناسی قوانین در حوزه اقتصاد مقاومتی، توضیح داد: بسیاری از قوانین در حوزه های توجه به تولید ملی، اصلاح الگوی مصرف و سیاست های اصل ۴۴ اگر به درستی اجرا شود به افتصاد مقاومتی کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: نظام بانکی کشور نیاز به بازنگری دارد تا در کنار انجام وظایف خود به تولید ملی هم کمک کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در حوزه اقتصاد مقاومتی باید فرهنگ سازی شود، گفت: اقتصاد مقاومتی باید به یک فرهنگ عمومی در کشور تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه باید به صورت کلان به اقتصاد مقاومتی نگاه شود، عنوان کرد: بهتر است تا برای ایجاد فضای فکری نزدیک در بین سه قوه کارگاهی ۲ یا ۳ روزه با حضور متخصصان و کارشناسان تشکیل شود تا به فهم مشترکی از اقتصاد مقاومتی و موانع اجرای آن و راهکارهای رفع موانع برسیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی باتاکید براینکه تا پایان خرداد ماه باید اقداماتی در حوزه اقتصاد مقاومتی برای انجام طراحی شود، تصریح کرد: برای برنامه ریزی در حوزه اقتصاد مقاومتی باید کارگروهی از قوای مقننه، مجریه و قضاییه تشکیل شود.

محمد قاسمی معاون پژوهش های اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس در این نشست، تاکید کرد: نگاه نظام مند به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ضروری است و دستگاه های ستادی کشور باید با هماهنگی هم و زمان بندی مشخص، نقشه راهی برای استفاده بهینه از ظرفیت اقتصاد مقاومتی فراهم شود.

سید حمید پورمحمدی در این نشست با بیان اینکه دولت باجدیت به دنبال تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: بهتر است تا برای پیشبرد هرچه بهتر امور در این زمینه، کارها باهماهنگی و با محوریت دستگاه اقتصادی کشور پیش برود.

وی ادامه داد: لازم است تا برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی کمیته سه جانبه ای با حضور سه قوه تشکیل شود تا برای این موضوع برنامه هایی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و به تفکیک وظایف قوه مجریه، مقننه و قضاییه تهیه شود تا برنامه ها در بیان تصمیم و اجرا از هماهنگی برخوردار باشد.

رضا ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور، در این جلسه با اشاره به وظایف سه قوه در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، گفت: برنامه ریزی های قوه مجریه در این زمینه درحال انجام است که این برنامه ریزی ها در سه قالب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تهیه، اعلام و اجرایی می شود.

وی افزود: باید در جهت برنامه ریزی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی فرهنگ سازی شود که قوای سه گانه به ویژه قوه مقننه کارهای خوبی در این زمینه می توانند انجام دهند.

معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه قوانین و مقررات زیادی در حوزه اقتصاد مقاومتی چون قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و بهبود فضای کسب و کار در کشور، وجود دارد: باید در قوه مجریه اقدامی صورت بگیرد که زمینه اجرایی شدن این قوانین ایجاد شود.

وی افزود: باید با برگزاری همایش ها و برگزاری سمینارها در حوزه اقتصاد مقاومتی جو به سرعت به سمت اجرایی شدن قوانین حرکت داده شود.

معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور، زمان بندی و پیش بینی درست را از لوازم و ابزارهای انجام یک کار دانست و اضافه کرد: بودجه سال ۹۳ برای خروج اقتصاد از رکود بودجه خوبی است به طوری که می توان آن را بودجه ای تحول آفرین معرفی کرد که البته این نیازمند هماهنگی بین سه قوه است.

رویا طباطبایی رئیس سازمان ملی بهره وریدر این نشست، تاکید کرد: اجرایی شدن و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیازمند هماهنگی سه قوه است تا کارها با هماهنگی پیش رود و از موازی کاری جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی از مبانی نظری قوی برخوردار است، توضیح داد: کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت از مواردی است که باید روی آن کارهای زیادی صورت بگیرد.

علی محمد احمدی نیز در این جلسه، تصریح کرد: پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب باید گفتمان غالب سه قوه این موضوع باشد.

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی باید هاهنگی در جنبه های نظری و عملیاتی وجود داشته باشد و در کنار آن همکاری ها با دانشگاه ها صورت گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، با تاکید بر برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در حوزه اقتصاد مقاومتی، افزود: برنامه ششم پنج ساله توسعه باید براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی انجام شود.

پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در این نشست، گفت: تدوین صحیح چارچوب عملیاتی اقتصاد مقاومتی می تواند به تدوین برنامه ششم پنج ساله توسعه کشور کمک کند.

وی با تاکید براینکه باید معیاری جهت سنجش عملکرد در زمینه اقتصاد مقاومتی تهیه شود، تصریح کرد: باید در زمینه اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی فهم مشترکی ایجاد شود.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: چارچوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی در بانک مرکزی در حال تهیه است اما چارچوبی کلی با هماهنگی تمام دستگاه ها در جهت تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی باید ایجاد شود.

ایروان مسعودی اصل در این نشست با بیان اینکه باید از موازی کاری در حوزه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی جلوگیری شود، گفت: موضوع اقتصاد مقاومتی یک موضوع فرابخشی است، از همین رو باید از نگاه بخشی به آن جلوگیری شود.

معاون فرهنگی – اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس با تاکید بر فرهنگ سازی در امر اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: صدا و سیما، آموزش و پرورش و دستگاه های مسئول باید در این حوزه به وحدت رویه ای در امر فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی دست پیدا کنند.

سهیلا پروین عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در این جلسه بااشاره به توان تحمل پذیری اقتصاد ایران، تاکید کرد: با دیدبلند مدت در برنامه های اقتصاد مقاومتی می توان در کنار عدم توقف رشد اقتصادی، توان ضربه پذیری اقتصاد را افزایش داد.

در پایان این جلسه محورهای پیشنهادی برای برگزاری کارگاه هم اندیشی یا همایشی در زمینه اقتصاد مقاومتی تبیین و ارائه شد.

ارسال نظر