|
|
کدخبر: ۱۴۷۳۹۰

گزارش خبرنگار اعزامی مهر به وین /

وزیر امور خارجه کشورمان دقایقی پیش با فدوتوف مدیرکل دفتر سازمان ملل متحد در وین و مدیر اجرایی دفتر سازمان ملل برای مبارزه با مواد مخدر و جرائم دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به وین، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دقایقی پیش با فدوتوف مدیرکل دفتر سازمان ملل متحد در وین و مدیر اجرایی دفتر سازمان ملل برای مبارزه با مواد مخدر و جرائم دیدار کرد.

بر اساس این گزارش محمد جواد ظریف صبح امروز با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دیدار کرد و مذاکرات ایران و ۱ + ۵ ساعت ۱۰:۳۰ به وقت وین ۱۳ به وقت تهران با حضور اشتون و ظریف آغاز می شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه روز گذشته در بدو ورود به فرودگاه وین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موضوعاتی که قرار است مورد مذاکره قرار بگیرد چند موضوع است که فعلا در حد تبادل نظر است.

وی افزود: غنی سازی اورانیوم، راکتور آب سنگین اراک، همکاری صلح آمیز هسته ای، رفع تحریم ها موضوعات گفتگو است.

ظریف ادامه داد: امیدواریم با جمع شدن بحثهای این دور و دورهای بعدی بتوانیم برای شروع تدوین طرح جامع آماده شویم.

این مذاکرات در راستای برنامه اقدام مشترک برای گام نهایی برگزار می شود تا دو طرف به یک راهکار نهایی برای حل پرونده هسته ای ایران دست یابند.

ایران اعلام کرده است که در صورت حسن نیت طرف مقابل این امکان وجود دارد که طرفین ظرف ۶ ماه و تا تیر ماه به توافق نهایی دست یابند. اجرای توافق نهایی ممکن است بیش از یک سال به طول بیانجامد.

بر اساس این گزارش در پی برگزاری اولین دور از مذاکرات گام نهایی در وین و توافق طرفبن بر چارچوب برگزاری مذاکرات به صورت منظم در ظول ۶ ماه، طرفین یک دور مذاکرات کارشناسی نیز در وین داشتند. کارخانه آب سنگین اراک در مذاکرات کارشناسی یکی از سرفصل های مذاکرات بود.

اعضای تیم مذاکرات هسته ای کشورمان با ۱ + ۵ را محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه؛ مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی نژاد، مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه و امیری و رحیمیان، از مدیران و کارشناسان انرژی اتمی تشکیل می دهند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ریاست تیم مذاکره کننده ۱ + ۵ را به عهده دارد و نمایندگان ۶ کشور آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین وآمریکا نیز در مذاکرات حضور دارند.

ارسال نظر