|
|
کدخبر: ۱۴۸۰۶۴

نصیری قیداری در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: معاون پارلمانی وزارت علوم گفت: برخی روسای دانشگاه ها در سال جدید تغییر می کنند.

سعدالله نصیری قیداری معاون پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، دانشگاه تهران را یک دانشگاه ویژه و مادر خواند که نزدیک به ۸۰ سال سابقه دارد و در خصوص انتخاب رئیس این دانشگاه، گفت: قصد داریم برای خواست اساتید، دانشجویان و کارمندان دانشگاه، وقت بیشتری اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه حکم آقای رهبر به اتمام رسیده، فعلا آقای امید به عنوان سرپرست دانشگاه منصوب شده است.

معاون پارلمانی وزارت علوم در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه آقای امید معاونت اداری - مالی وزارت علوم را نیز عهده دار است، آیا برای مدیریت دانشگاه تهران فرصتی دارد؟ اظهار داشت: آقای امید از صبح تا ۱۲ شب به صورت تمام وقت زمان می گذارد و در حدی که بتواند کارها را انجام می دهد تا مقدمات و سازوکار انتخاب رئیس دانشگاه تهران فراهم و رئیس این دانشگاه در اولین فرصت بعد از تعطیلات انتخاب شود.

نصیری قیداری در خصوص اینکه آیا قرار است این سازوکار به دانشگاه های دیگر نیز تسری یابد؟ تصریح کرد: روسای دانشگاه هایی که بنا بود انتخاب شوند، عمدتا انتخاب شدند. فقط تعدای از روسای دانشگاه ها مانده اند که باید تغییر کنند.

وی با بیان اینکه میزان دقیق دانشگاه هایی که قرار است روسای آنها تغییر کند در خاطرم نیست، خاطرنشان کرد: تعدادی از نمایندگان درخواست دارند تا روسای دانشگاه های حوزه های انتخابیه شان را بررسی کنیم. البته نه اینکه حتما تغییر دهیم؛ برخی افراد هستند که حکم آنها رو به اتمام است. آنها را هم بررسی می کنیم. ممکن است ابقا شوند و یا نظر دیگری باشد.

معاون پارلمانی وزارت علوم در انتقاد از برخی اخبار منتشره در رسانه ها، گفت: روزی وزیر علوم جمله ای گفت، اما رسانه ها از قول وزیر منتشر کردند که هیچ رئیس دانشگاهی عوض نمی شود؛ آیا امکان پذیر است؟ اگر رئیس دانشگاهی خدایی نکرده مشکلی داشت می توان او را تغییر نداد؟ و یا یکی مدت ریاستش به اتمام می رسد و یا بیمار می شود و یا بحران ایجاد می کند. ما مسئول و پاسخ گو هستیم و این افراد باید تغییر کنند.

نصیری قیداری اضافه کرد: مهم این است که ما روسای دانشگاه ها را بر اساس خط و خطوط و حب و بغض تغییر ندهیم، اما با توجه به اینکه وزیر پاسخ گوی مجلس و ملت است، آنجایی که احساس می کند مشکلی ایجاد می شود، هیئتی را اعزام می کند و با بررسی وضعیت آن دانشگاه، برخی در حدود ۱۰ تا ۱۲ نفر ابقا شدند.

وی افزود: حدود ۲۳ تا ۲۴ دانشگاه بودند که برخی از آنها حکم ریاست شان به اتمام رسیده بود. برخی استعفا کردند، برخی بیمار بودند و برخی هم واقعا از نظر مدیریتی مشکل داشتند که روسای آنها جابه جا شدند.

معاون پارلمانی وزارت علوم با بیان اینکه خیلی عطش نداریم تا رئیس دانشگاه ها را تغییر دهیم، اظهار داشت: اگر شرایط اقتضا کرد، رئیس دانشگاهی تغییر می کند چرا که مسئولیت و پاسخ گویی ما را وادار به این کار می کند.

نصیری قیداری با اشاره به اینکه هیچ کدام از روسای دانشگاه ها با نظر شخص وزیر انتخاب نشدند، گفت: گرچه وزیر ۱۰۰ درصد این اختیار را به صورت قانونی دارد که رئیس دانشگاهی را عوض کند اما هیچ کدام از روسای دانشگاه ها با نظر وزیر عوض نشدند. بلکه یا هیئت ها نظر دادند و یا کمیته انتصابات آن فرد را انتخاب کرده اند و طبیعتا وزیر این موضوع را بررسی و سپس حکم را صادر کرده است.

وی در خصوص اعضای کمیته انتصابات نیز اظهار داشت: در حال حاضر به صورت دقیق در ذهن ندارم اما بنده هم در آن کمیته حضور دارم.

انتهای پیام /

ارسال نظر