|
|
کدخبر: ۱۴۸۱۵۸

معاون اول رئیس جمهور در کرمان:

خبرگزاری تسنیم: معاون اول رئیس جمهور در کرمان با بیان اینکه خوشبختانه بسیاری از نخبگان کشور انصراف خود را از دریافت یارانه ها اعلام کرده اند، گفت: دولت انتظار دارد با تشکیل کمپین «نه به یارانه ها»، بیشتر مردم ایران به این کمپین بپیوندند.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازکرمان، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز در جمع اساتید، پرسنل و مدیران دانشگاه علوم پزشکی کرمان، در محل بیمارستان شهید باهنر کرمان، اظهار کرد: یکی از طر ح های جدی دولت در سال ۹۳ اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه هاست.

وی با بیان اینکه فاز دوم این طرح در دولت گذشته با هدف کاهش میزان مصرف انرژی در کشور اجرا شد، افزود: متاسفانه در ایران چهار برابر متوسط دنیا انرژی مصرف می شود.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه این یک اتفاق بسیار بد است که مردم یک کشور منابع انرژی خود را به هدر بدهند، تصریح کرد: فاز اول هدفمندی یارانه ها نیز با این انگیزه آغاز شد که به توزیع پول در کشور منتهی شد.

جهانگیری با بیان اینکه در حال حاضر سالانه حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان پول در کشور توزیع می شود، گفت: طبق قانون می بایست ۵۰ درصد از پول حاصل از درآمد ناشی از افزایش قیمت انرژی بین نیازمندان توزیع شود که در حال حاضر چیزی فراتر از صد درصد آن بین این افراد توزیع می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های دولت در ۲۲ هر ماه این است که چگونه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول هدفمندی یارانه ها را تهیه و در بین مردم توزیع کند، خاطرنشان کرد: ملت ایران اگر به خوبی در جریان و داستان توزیع پول قرار گیرند، به طور قطع تصمیمات خوبی را لحاظ خواهند کرد.

**اقتصاد ایران درحال حاضر بسیار شکننده است

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در فاز دوم هدفمندی یارانه ها کشور تحمل شوک جدیدی را ندارد، گفت: در حال حاضر اقتصاد ایران بسیار شکننده است و نمی توان قیمت ها را ۶۰۰ تا ۷۰۰ درصد افزایش داد.

جهانگیری با بیان اینکه در فاز دوم هدفمندی یارانه ها دو هدف دنبال می شود، افزود: هدف اصلی راغب کردن مردم به انصراف از دریافت ۴۵ هزار تومان پول یارانه هاست.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه قانون به دولت تکلیف کرده که در سال ۹۳،۴۵ هزار تومان را به نیازمندان واقعی و افراد متقاضی پرداخت کند، تصریح کرد: باید برای شناسایی افراد مذکور ثبت نام جدید انجام شود.

**هنوز برای دولت نیازمندان واقعی شناخته شده نیستند

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه هنوز برای دولت نیازمندان واقعی شناخته شده نیستند، افزود: در یکی از بررسی ها تصمیم بر آن شد که به افرادی که زیر دو میلیون تومان حقوق می گیرند، یارانه پرداخت شود، اما نمی توان این معیار را برای شهری مانند تهران و یا ساکنان روستاها به یک شکل لحاظ کرد.

**در فرم یارانه ها میزان سقف درآمدی افراد مورد پرسش قرار می گیرد

جهانگیری خاطرنشان کرد: در ثبت نام های جدید در یک فرم ساده از افراد پرسیده می شود که متقاضی دریافت یارانه هستند و یا خیر و میزان سقف درآمدی آنها نیز مورد پرسش قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه همه هم و غم دولت این است که نخبگان جامعه به مردم توصیه کنند که در فاز دوم یارانه ها ثبت نام نکنند، افزود: خوشبختانه بسیاری از پزشکان، هنرمندان، فرهنگیان، ورزشکاران وغیره با ارسال نامه های مختلف به رئیس جمهور انصراف خود را از دریافت یارانه ها اعلام کرده اند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه انتظار می رود با تشکیل کمپین «نه به یارانه ها» بیشتر مردم ایران به این کمپین بپیوندند، گفت: در ماه گذشته ۷۷ میلیون و ۳۸۴ هزار نفر از دولت یارانه گرفتند که این میزان بیش از جمعیت کشور است.

جهانگیری با بیان اینکه اشکالاتی در پرداخت یارانه ها وجود دارد، افزود: در ثبت نام های جدید این مشکلات حذف می شود.

** یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در فاز دوم افزایش می یابد

وی با تاکید بر اینکه در فاز دوم یارانه ها افراد تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام(ره) و بهزیستی چیزی بیش از ۴۵ هزار تومان دریافت می کنند، خاطرنشان کرد: امنیت غذایی طبقه محروم در مقاطع مختلف تامین می شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از کارهای اساسی دولت در سال ۹۳ بحثسلامت کشور است، اظهار کرد: باید در این حوزه در دو محور کار اساسی انجام شود که یکی از محورها، کاهش هزینه های مردم در امر سلامت است.

جهانگیری با اشاره به اینکه باید امکانات مورد نیاز افراد بیمار در داخل بیمارستان مهیا باشد، گفت: اینکه به بیماری گفته شود برای عمل جراحی برود از بازار آزاد دارو و لوازم تهیه کند، دیگر جایز نیست.

**بخش اصلی درآمدهای ناشی از فاز دوم هدفمندی ها به حوزه سلامت اختصاص می یابد

وی با تاکید بر اینکه در جلسات اجرای طرح هدفمندی یارانه ها وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یک طرح ۱۰ گانه ارائه کرده است، افزود: متاسفانه ایران جزو فقیرترین کشورهای جهان به سبب پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم قرار دارد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه به طور قطع در فاز دوم هدفمندی یارانه ها قسمت اصلی درآمدهای ناشی از این فاز به حوزه سلامت اختصاص می یابد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در آخر سال ۹۲، دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به دستور رئیس جمهور به حوزه درمان کشور پرداخت شد.

انتهای پیام / آ

ارسال نظر