|
|
کدخبر: ۱۴۸۹۷۲

رییس جمهوری کشورمان با استقبال «محمد کریم خلیلی» معاون دوم رییس جمهور و دیگر مقام های دولت افغانستان برای شرکت در چهارمین دوره جشن جهانی نوروز وارد کابل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رییس جمهوری اسلامی ایران پیش از عزیمت، هدف از سفر یک روزه اش به کابل را شرکت در جشن جهانی نوروز و نشست سه جانبه با روسای جمهوری افغانستان و تاجیکستان به عنوان ۳ کشور فارسی زبان و بررسی مسایل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی مشترک عنوان کرد.

روحانی قرار است در اجلاس چهار جانبه ایران، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان و همچنین اجلاسی در سطح ۸ کشور با حضور ۴ رییس جمهور و ۴ کشور دیگر در سطح وزرای خارجه، معاونان و نخست وزیر شرکت کند.

روحانی، افغانستان را در آستانه خروج نیروهای خارجی و انتخابات در شرایط خاص توصیف و با بیان اینکه کل منطقه از افراطی گری، تروریسم و اختلافات رنج می برد، تصریح کرد که نشستن در کنار یکدیگر، طرح مباحثو حل و فصل مشکلات، می تواند به نفع کل منطقه باشد.

امام علی رحمان رییس جمهور تاجیکستان نیز روز چهارشنبه در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و فرهنگی برای شرکت در جشن جهانی حوزه نوروز وارد کابل شد.

رئیس جمهوری تاجیکستان در بدو ورود به پایتخت افغانستان در کاخ ریاست جمهوری این کشور با حامد کرزی دیدار و گفتگو کرد.

نخستین دوره «جشن جهانی نوروز» ۷ فروردین ۱۳۸۹ در تهران با حضور رییسان جمهوری ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان و عراق و همچنین وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، معاون نخست وزیر ترکیه و سفیران کشورهای حوزه نوروز برگزار شد.

تاجیکستان و ترکمنستان در سالهای گذشته میزبان جشن جهانی حوزه نوروز بودند.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در جشن جهانی نوروز که سال ۱۳۹۲ در ترکمنستان برگزار شد، از سران حوزه تمدنی نوروز دعوت کرد که جشن نوروز سال ۱۳۹۳ را در افغانستان تجلیل کنند.

جشن جهانی نوروز پیش از این قرار بود در منطقه خوش آب و هوای پغمان در ۳۰ کیلومتری کابل برگزار شود اما به دلیل تغییرات جوی و مسایل امنیتی و همچنین آماده نبودن این مکان برای پذیرایی از مهمانان خارجی به کاخ ریاست جمهوری افغانستان انتقال یافت.

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر نوروز را با ۳ هزار سال قدمت در کشورهای ایران، افغانستان، هند، پاکستان، ترکیه، ازبکستان، آذربایجان، قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان، عراق و بسیاری دیگر از کشورها جهان گرامی می دارند.

در سپتامبر سال ۲۰۰۹، نوروز به عنوان میراثفرهنگی توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(یونسکو) به ثبت جهانی رسید.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در فوریه سال ۲۰۱۰ روز ۲۱ مارس را به عنوان روز بین المللی نوروز و فرهنگ صلح در جهان با ریشه ایرانی به رسمیت شناخت و این روز را در تقویم خود جای داد.

ارسال نظر