|
|
کدخبر: ۱۴۹۲۵۲

در دیدار دوجانبه رئیس جمهوری ایران و افغانستان مورد تاکید قرار گرفت:

رؤسای جمهوری ایران و افغانستان عصر امروز پنجشنبه در حاشیه پنجمین جشن جهانی نوروز که به میزبانی افغانستان برگزار شد، با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

به گزارشخبرگزاری فارسبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رؤسای جمهوری ایران و افغانستان عصر امروز پنجشنبه در حاشیه پنجمین جشن جهانی نوروز که به میزبانی افغانستان برگزار شد، با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

حسن روحانی در این دیدار ضمن تبریک ایام نوروز به رییس جمهوری افغانستان و ملت این کشور، با بیان اینکه دو کشور ایران و افغانستان همسایه و دوملتی با روابط تاریخی طولانی هستند، ابراز امیدواری کرد همه ملتهای منطقه نوروز به سمت رفاه و توسعه بیشتر حرکت کنند.

در این دیدار رؤسای جمهوری دو کشور آخرین وضعیت و نحوه پیشرفت قرارداد جامع همکاری های دو کشور را بررسی کرده و از پیشرفت های کمیته تشکیل شده برای آماده سازی این قرارداد ابراز رضایت کردند.

طرفین همچنین خواستار تسریع در آماده سازی این قرارداد برای امضای نهایی توسط روسای جمهوری دو کشور شدند.

رییس جمهوری در این دیدار ضمن بررسی آخرین وضعیت امنیتی افغانستان، بر ضرورت واگذاری تامین امنیت این کشور به دولت مرکزی و خروج هرچه سریعتر همه نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرد.

روحانی ضمن استفسار از آخرین وضعیت پروژه آشتی ملی در افغانستان، بر ضرورت برگزاری انتخاباتی مردمی و عادلانه در این کشور تاکید کرد و خواستار مشارکت همه مردم افغانستان در انتخابات و حضور آنان در تعیین سرنوشت کشور خود شد.

رییس جمهوری با اشاره به اهمیت حرکت هرچه بیشتر کشورهای منطقه به سمت رفاه، توسعه و ترقی، گسترش همکاریهای تجاری و اقتصادی میان این کشورها را در تحقق این هدف، بسیار مهم ارزیابی کرد.

روحانی با اشاره به توانمندی های بخش خصوصی در ایران گفت: حضور بخش خصوصی برای مشارکت در پروژه های معدنی افغانستان مسلتزم ایجاد امنیت است و موجب توسعه منطقه است.

رییس جمهوری با اشاره به قرارداد موجود میان دو کشور در خصوص هیرمند و وجود مقررات بین المللی پیرامون حقابه کشورها، خواستار رعایت کامل و دقیق آنها شد.

روحانی، کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در افغانستان و ترانزیت آن از طریق ایران را یکی دیگر از معضلاتی عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران برای مقابله و جلوگیری از ترانزیت آن هزینه های زیادی پرداخت کرده است گفت: ما آمادگی داریم برای جلوگیری از کشت خشخاش و ترانزیت مواد مخدر در افغانستان به این کشور کمک کنیم.

روحانی در این دیدار با اشاره به تصویب قطعنامه مبارزه با افراط گرایی و خشونت در سازمان ملل، موضوع امنیت و ضرورت مبارزه جدی با افراطی گری و تروریسم را مهم قلمداد کرد و گفت: افراط گرایی و خشونت و تروریسم بزرگترین معضل ملت های منطقه است و لازم است که دولت ها با همکاری منسجم و تبادل اطلاعات و اجرای پروژه های مشترک در خصوص این معضل اقداماتی جدی بعمل آورند.

رییس جمهوری افغانستان: ما آماده امضای قرارداد جامع همکاری ها هستیم

در این دیدار رییس جمهوری افغانستان نیز ضمن تبریک ایام نوروز به دکتر روحانی و ملت ایران گفت: علیرغم حضور آمریکایی ها در افغانستان ۱۲ سال خاطره خوش از روابط دو کشور دارم که جای تشکر و اظهار خوشوقتی دارد.

حامدکرزی افزود: افغانستان با قرارداد جامع همکاری ها موافقت کامل دارد و آماده هستیم تا آن را امضاء کنیم.

رییس جمهوری افغانستان آب را نعمت و منبعی خدادای دانست و گفت: افغانستان به پیمان های خود درباره آبهای مرزی باایران متعهد است و ما می خواهیم که ایران هم در این زمینه به افغانستان کمک کند.

کرزی غرب را عامل اصلی افزایش تولید مواد مخدر دانست و گفت: غرب نیز در توسعه تولید مواد مخدر در افغانستان بدون نقش و منفعت نیست.

رییس جمهوری افغانستان همچنین تاکید کرد که کشورهای ایران، روسیه و پاکستان باید برای ریشه کن کردن مواد مخدر در افغانستان همکاری کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر