|
|
کدخبر: ۱۵۱۱۴۹

آصفری در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: مداخله آمریکا در مورد انتخاب نماینده ایران در سازمان ملل جایگاه این سازمان را زیر سؤال برده و آن را از موضع بی طرفی خارج می کند.

محمدحسن آصفری دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیمدر واکنش به اظهارات اخیر برخی نمایندگان کنگره آمریکا و مقامات این کشور مبنی بر دخالت در معرفی نماینده جدید جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل، گفت: معرفی نماینده جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل هیچ گونه ارتباطی به مقامات دولتی و نمایندگان کنگره آمریکا ندارد، بلکه سازمان ملل متحد همان طور که از نامش پیداست، فقط در کشور آمریکا قرار دارد و این کشور نمی تواند دخل و تصرفی در امور آن داشته باشد.

وی افزود: ایالات متحده آمریکا با اینگونه اقدامات و اظهارنظرها سعی دارد ی سازمان ملل را زیر سؤال برده و این سازمان را موضع بی طرفی خارج کند. بنده معتقدم که یکی دیگر از اهدافی که آمریکا از اینگونه اقدامات و اظهارنظرها دنبال می کند این است که این کشور می خواهد سازمان ملل به سازمانی برای حافظ منافع ایالات متحده تبدیل شود تا کشورهای دیگر نتوانند در مورد این سازمان آزادانه عمل کرده و تصمیم گیری کنند.

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه اظهارداشت: اظهارات و دخالت های مقامات آمریکایی و تعدادی از نمایندگان کنگره این کشور در زمینه معرفی نماینده جدید جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با ماهیت و ساختار سازمان ملل مغایر است که تمامی کشورها باید به این دخالت های بی مورد مقامات آمریکایی در امور داخلی کشورها توجه داشته باشند.

آصفری با بیان اینکه از کشورهای دنیا انتظار می رود که در مورد ساختار سازمان ملل و جایگاه آن و نیز محل استقرار آن تجدیدنظر کنند، افزود: هیچ دلیلی برای این موضوع وجود ندارد که چون سازمان ملل متحد در آمریکا قرار گرفته است، مقامات این کشور به راحتی می توانند در امور داخلی کشورها دخالت کرده و برای آن ها تصمیم گیری کنند، البته اینگونه اظهارنظرها و مداخله گری ها نشان دهنده ضعف ساختاری سازمان ملل است که ضروری است در این زمینه از سوی کشورها مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

وی در ادامه نقش دبیرکل سازمان ملل را در پایان دادن به اظهارات و مداخلات مقامات آمریکایی در زمینه دخالت در امور داخلی کشورها و تعییت تکلیف این کشور برای سازمان ملل را تعیین کننده دانست و گفت: متأسفانه دبیرکل سازمان ملل در مقابل اظهارات اخیر مقامات آمریکایی فقط سکوت کرده و هیچ اراده ای از خودش نشان نمی دهد که این کار به تضعیف جایگاه سازمان ملل به عنوان یک نهاد بین المللی منجر می شود.

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران براساس معهدات و قوانین بین المللی به طور حق دارد که نماینده دائمی خود را در این سازمان به طور آزادانه معرفی کند، اظهارداشت: هیچ کشوری و به خصوص آمریکا حق دخالت در امور داخلی کشور ما را ندارد و جمهوری اسلامی ایران بر اساس خواست و نظر خودش نماینده دائم را در مقر سازمان ملل معرفی می کند.

** اگر اروپا به دنبال تأسیس پایگاهی برای اپوزیسیون در ایران است، با تأسیس دفتر نمایندگی اش مخالفت می شود

آصفری در بخش دیگری از سخنانش به درخواست اتحادیه اروپا برای تأسیس دفتر نمایندگی در تهران اشاره کرد و گفت: با توجه به دیدارهای خارج از عرف هیئت های پارلمانی اروپایی که با برخی محکومان فتنه ۸۸ انجام شده است و نیز دخالت های آشکار و پنهانی که در فتنه ۸۸ داشته اند، آن ها ساقه خوبی نزد ملت ایران ندارند، بنابراین اگر هدف آن ها از تأسیس دفتر نمایندگی در تهران، جاسوسی و ادامه اعمال خرابکارانه گذشته باشد، به طور قطع با تأسیس این دفتر در تهران مخالفت می شود.

وی در همین زمینه تصریح کرد: اگر هدف اتحادیه اروپا از تأسیس دفتر نمایندگی در تهران ایجاد و گسترش ارتباطات تجاریف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در چارچوب و ساختار بین المللی هستند، به طور قطع جمهوری اسلامی ایران از آن استقبل می کند، اما اگر آن ها قصد دارند با ایجاد دفتر نمایندگی در تهران جایگاه و پایگاهی برای اپوزیسیون ایجاد کنند، مطمئن باشند که جمهوری اسلامی ایران با آن مخالفت می کند.

انتهای پیام /

ارسال نظر