|
|
کدخبر: ۱۵۱۱۷۳

در مراسم عزاداری فاطمیه مطرح شد

آیت الله مکارم شیرازی در واکنش به قطعنامه ضدایرانی در پارلمان اروپا گفت: اتحادیه اروپا طرح ۲۰ ماده ای ضدایرانی ارائه کرده که باید به شدت مراقب بود.

به گزارشخبرگزاری فارساز قم به نقل از مرکز خبر حوزه، این مرجع تقلید پیش از ظهر امروز در مراسم شهادت حضرت زهرا(س) که در مدرسه علمیه امیرالمومنین(ع) قم برگزارشد با اشاره به اقدام پارلمان اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران اظهارداشتند: روز گذشته اتحادیه اروپا طرح ۲۰ماده ای را ارائه کردند که طبق آن اعضای این اتحادیه به ایران سفر کند، می تواند با مجرمان فتنه ۸۸ ملاقات کند؛ هنوز قضیه هسته ای ما تمام نشده آنها چنین بساطی به پا کردهاند که باید به شدت مراقب بود.

ایشان با اشاره به زندگی حضرت فاطمه(س) افزودند: خطبه معروف فدکیه حضرت زهرا(س) دربردارنده مضامین عمیق توحیدی، عرفانی، اخلاقی و سیاسی است که همه ما باید به این مباحثدقت کرده و آن را در زندگی خود پیاده کنیم.

این مرجع تقلید بیان کردند: حضرت ز هرا(س) مدت ها در بستر بیماری از این مسئله غمگین بودند که در زمان حمل تابوت مرسوم آن روز حجم پیکرشان مشخص نباشد و به همین دلیل امر کردند که تابوتی برای ایشان بسازند که بدن مطهر ایشان مشخص نباشد؛ ولی متاسفانه امروز شاهد بد حجابی ها بسیاری هستیم که در شان مسلمانان و پیروان حضرت زهرا(س) نیست.

وی گفت: بخشی از خطبه فدکیه مرتبط به موضوع توحید است و بخش دیگری از خطبه مرتبط با خدمات و شخصیت حضرت محمد(ص) است؛ معاد و قرآن بخش دیگری از این خطبه را تشکیل می دهد.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: حضرت زهرا(س) در این خطبه دفاع جانانه ای از ولایت داشتند؛ این دفاع از ولایت درس بسیاری بزرگی برای همه شیعیان است؛ حضرت زهرا(س) در بخش دیگری از این خطبه به مسایل روز اشاره داشته و درس سیاست می دهند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: یکی از بخش های دیگر این خطبه مرتبط به بیان فلسفه احکام است؛ ایشان در این خطبه به فلسفه بسیاری از احکام اشاره می کنند از جمله فلسفه نماز که دوری از تکبر است؛ ایشان رمز ولایت را رسیدن جامعه به وحدت اسلامی عنوان کردند.

وی گفت: عدم ولایت مدار بودن مسلمانان را به جان همدیگر انداخته و جان هم را می گیرند در حالی که دشمنان قسم خورده مسلمانان و صهیونیست ها در امان هستند؛ حضرت زهرا(س) جهاد را مایه عزت مسلمانان ذکر کرده اند که در حقیقت نیز چنین است.

این مرجع تقلید بیان کرد: این حضرت قصاص را به عنوان عبرتی برای جلوگیری از ظلم عنوان کرده اند، ولی متاسفانه عده ای که اعدام را بد می شمارند در حقیقت از یک جانی و مفسد حمایت کرده و مظلوم را فراموش می کنند.

وی ادامه داد: در مسئله بیان احکام توسط حضرت زهرا(س) دو نکته مهم وجود دارد؛ نکته اول مسئله عقلانیت اسلام است؛ شیعه بر همین محور تاکید دارد مخالفان ما با مخالفت خود با عقلانیت دینی به نوعی منکر حکمت دینی هستند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: نکته دوم در بیان فلسفه احکام، پیام تربیتی احکام است؛ امروز بیش از هر زمان دیگری به مسایل و پیام های تربیتی و فرهنگی احکام توجه کنیم؛ زیرا در هیچ دوره ای مثل امروز زمینه گناه فراهم نبوده است.

وی بیان کرد: زندگانی حضرت زهرا(س) پر از پیام است؛ از زمان انعقاد نطفه حضرت که پیامبر اکرم(ص) چهل روز عبادت کردند و از میوه بهشتی تناول کردند می توان دریافت که شکل گیری شخصیت یک فرزند از زمان انعقاد نطفه شکل می گیرد و مال حلال و عمل صالح مهمترین اصل است.

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: وضع حمل حضرت خدیجه(س) نیز با حضور بانوان بهشتی انجام شد و پس از تولد و زندگی حضرت، هر روز آن پیام است؛ عبدالرحمن عوف با سرمایه عظیم خود به خواستگاری حضرت آمد ولی پیامبر(ص) وی را طرد کرد ولی زمانی که امام علی(ع) به خواستگاری ایشان آمد پیامبر(ص) فرمودند که باید از حضرت زهرا(س) اجازه بگیرند که نشان می دهد، نباید مال و ثروت را ملاک قرارداد، بلکه ایمان و خواست دختر شرط اصلی است.

وی گفت: امروزه تحصیلات، شغل و مسکن و ازدواج مهمترین مشکلات جوانان را تشکیل می دهند ولی متاسفانه بسیاری از هزینه های بی مورد مثل همایش های بی خاصیت و سفرهای خارجی با خانواده و دوستان مانع از حل مشکلات می شود.

انتهای پیام / ۲۲۵۸

ارسال نظر