|
|
کدخبر: ۱۵۶۰۱۹

تکرار / در گفت وگو با تسنیم مطرح شد

خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: موکداً می گویم که با توجه به منع قانونی دولت به هیچ وجه نمی تواند برای تشخیص افراد واجد شرایط دریافت یارانه نقدی حساب های بانکی آنها را بررسی کند.

علی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیمبا تأکید بر منع قانونی دولت برای سرکشی به حساب های شخصی مردم اظهار داشت: براساس اصول قانون اساسی دولت نمی تواند به حساب های مردم سرکشی کند مگر اینکه حکم قاضی را داشته باشد بنابراین دولت برای ارزیابی دارایی های مردم در خصوص پرداخت یارانه نقدی نمی تواند حساب های آنها را بررسی کند.

وی ادامه داد: دولت اگر تمایل دارد که میزان اموال و دارایی مردم را برای پرداخت یارانه نقدی مورد ارزیابی قرار دهد باید از راه های دیگر استفاده کند و این اجازه را ندارد که بخواهد حساب های بانکی متقاضیان دریافت یارانه را مورد وارسی قرار دهد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: نه مجلس چنین اجازه ای را به دولت داده است و نه در قوانین ما این موضوع وجود دارد بلکه به خلاف آن قانون اساسی دستگاه های حکومتی از جمله دولت را از وارسی حساب های مردم منع کرده است.

پورمختار افزود: دولت می تواند برگه های خوداظهاری مردم را که در سال ۸۸ برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده بودند مورد ارزیابی قرار دهد البته به اعتقاد من آن فرم ها بسیار کامل تر و جامع تر از فرم های ثبت نامی کنونی است چرا که در فرم ها مردم خودشان به میزان دارایی، نوع مسکن، حقوق ماهیانه، خودرو و… اظهار کرده بودند و دولت می توانست با استناد به اظهارات مردم افراد واجد شرایط برای دریافت یارانه نقدی را تشخیص دهد.

وی در پایان گفت: این فرم ها هم اکنون در مرکز آمار موجود است و از نظر من نیاز به ثبت نام مجدد نبود اما به هر حال اگر دولت به هر دلیلی خواسته که متقاضیان دریافت یارانه نقدی دوباره ثبت نام کنند، برای تشخیص واجد شرایط بودن آنها به هیچ عنوان نمی تواند حساب های بانکی آنها را بررسی کند.

به گزارش تسنیم، بیش از این برخی مسئولین دولتی عنوان کرده بودند که بعد از ثبت نام متقاضیان دریافت یارانه نقدی دولت می تواند با بررسی حساب های بانکی آنها افراد واجد شرایط را مشخص کند، البته برخی مسئولین دولتی نیز بدون توجه به منع قانونی این موضوع گفته بودند که شاید دولت از این کار خودداری کند.

انتهای پیام /

ارسال نظر