|
|
کدخبر: ۱۵۶۱۳۰

بیاتیان در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: عضو هیئت تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی کشور از قرائت گزارش نهایی این هیئت در نیمه اردیبهشت در صحن علنی مجلس خبر داد.

سیدمحمد بیاتیان عضو هیئت تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی ها در گفت وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیمبا اشاره به نهایی شدن گزارش این تحقیق و تفحص در این هیئت، گفت: گزارش تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی کشور در این هیئت نهایی شده و قرار است در صحن علنی مجلس قرائت شود.

وی افزود: با توجه به اینکه گزارش تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی کشور در این هیئت تهیه و نهایی شده است، بنابریاین قرار است گزارش آن تا نیمه اردیبهشت در صحن علنی مجلس قرائت شود.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، علی علی لو رئیس هیئت و الیاس طاهری و سید عنایت الله هاشمی نواب رئیس و ابوالقاسم جراره هم دیبری هیئت تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی مشور را بر عهده دارند.

متن کامل طرح تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی به شرح زیر است:

با توجه به مشکلاتی که در زمینه تولید خودروهای با کیفیت توسط شرکت های خودروسازی کشور وجود دارد، بنابراین مجموعه ای از عوامل باعثشده تا جمعی از نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن خواستار تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی کشور شده و آن را به هیئت رئیسه مجلس جهت بررسی های بیشتر ارایه دهند که متن کامل این طرح به شرح زیر است:

۱ -در حال حاضر صنعت خودروسازی کشور ما با مشکلات متعددی دست وپنجه نرم می کند که یکی از این مشکلات کیفیت پایین خودروهای تولیدی در شرکت های خودروسازی است که کمیسیون صنایع ومعادن مجلس خواهان رعایت قانون ارتقای کیفی محصولات از سوی شرکت های خودروسازی است که این قانون در مجلس هشتم به تصویب رسیده اما از سوی خودروسازان رعایت نمی شود.

۲ -شرکت های خودروسازی همواره درخواست های متعددی از دولت جهت تأمین کسری بودجه و نقدینگی خود برای جبران هزینه هایشان دارند، در صورتیکه به تازگی اطلاعاتی به اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس مبنی بر سرمایه گذاری برخی از شرکت های خودروسازی در یکی از بانک های خصوصی رسیده که نشان می دهد نه تنها این شرکت ها با کمبود نقدینگی مواجه نیستند، بلکه سرمایه های زیادی نیز برای سرمایه گذاری دارند که بهتر است این سرمایه ها در جهت بهبود وضعیت خودروسازی کشور صرف شود، بنابراین این مسئله نیز به تحقیق و تفحص از شرکت های خودروسازی منجر شده است.

۳ -یکی از عمده ترین مشکلاتی که مانعی برای تولید خودروهای با کیفیت توسط خودروسازان در کشور ایجاد کرده، بدهی های کلان شرکت های خودروسازی به قطعه سازان است که این موضوع با سرمایه گذاری این شرکت ها در بانک های خصوصی منافات دارد که باید بیشتر مورد بررسی قرار گرفته و میزان و همین طور نحوه هزینه کرد این شرکت ها براساس طرح و تفحص مشخص شود.

۴ -اعضا و هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی معتقدند که یکی از دلایل عمده افزایش بی رویه قیمت خودروهای داخلی در بازار، نقش نمایندگی ها در این زمینه است، به طوریکه اطلاعاتی بدست آمده که برخی از نمایندگی های فروش در یک دوره زمانی که قیمت خودرو در کشور به دلیل بالا رفتن نرخ ارز افزایش یافت از فروش محصولات خودداری کرده و به افزایش قیمت ها دامن زدند که این موضوع نیز بایستی در طرح تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی به آن رسیدگی شود.

۵ -یکی از تخلفاتی که شرکت های خودروسازی طی ماه های اخیر مرتکب شده اند، نصب نکردن کیسه هوا بر روی خودروهایی نظیر پراید و مدل هایی از سمند است که این مسئله با توجه به هشدارها و تذکرات متعددی که هم از سوی مجلس و هم از سوی پلیس راهور ناجا به آن ها داده شده از طرف شرکت های خودروسازی جدی گرفته نشده که در این طرح به این موضوع باید رسیدگی شود.

در پایان از هیئت رئیسه مجلس تقاضا می شود تا این طرح را پس از بررسی های لازم در دستور کار قرار داده تا بتوان به مشکلات صنعت خودروسازی کشور که کیفیت پایین خودروهای تولیدی جان مردم را سالانه با خطرات جدی روبرو کرده، رسیدگی کرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر