|
|
کدخبر: ۱۵۹۲۲۵

خبرگزاری تسنیم: در حالی که نزاع بر سر پرونده هسته ای ایران جدی ترین و حساس ترین مراحل خود را دنبال می کند، اما رسانه های غربی می کوشند اهمیت این مساله را کمرنگ جلوه دهند و مسائل بی ارزش دیگر را پررنگ کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسیخبرگزاری تسنیم،در حالی که نزاع بر سر پرونده هسته ای ایران جدی ترین و حساس ترین مراحل خود را دنبال می کند، اما رسانه های غربی می کوشند اهمیت این مساله را کمرنگ جلوه دهند و مسائل بی ارزش دیگر را پررنگ کنند.

در این راستا، غرب تلاش می کند تا هر آنچه را که می تواند سبب پیشرفت، عزت و غرور ملی ایران شود را خلاف منافع خود می داند و تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا با پیشنهادهای اغواگرانه و به ظاهر منطقی، ایران را از تلاش برای رسیدن به تعالی و پیشرفت بازدارد.

در این گزارش به تلاش های سایت خبری بی بی سی فارسی در قبال فعالیت هایی پرداخته ایم که عزت و اقتدار ایران و ایرانیان را در جهان افزایش می دهد اما این شبکه تلاش می کند اذهان افکار عمومی و مخاطبان خود را در این خصوص منحرف کند و مسائل فرعی دیگری را مطرح نماید تا نشان دهد ایرانیان دچار کمبودهایی هستند که آنها را از جهان عقب انداخته است.

این شبکه خبری تلاش دارد این موضوع را القا کند که «نمی توانید»، «نباید این فعالیت ها را دنبال کنید» و «دستیابی به این مسائل، ارزشی ندارد». همچنین طرح این مساله که چنین اقدامات و مسائلی موجب افزایش هزینه برای جامعه ایران می شود، از دیگر استدلالاتی است که بی بی سی فارسی برای مخالفت پنهان خود با اقدامات اقتدارآمیز بیان می کند. به طور کلی می توان گفت که این موضوع، در راستای سیاست «تهدید» و «تحقیر» ایرانیان دنبال می شود.

مظاهر حفظ عزت و منافع ایرانیان

اقداماتی که عزت ایران را در جهان حفظ می کند و غرور ملی ایرانیان را افزایش می دهد، هیچ گاه خوشایند کشورهای غربی و دشمنان جمهوری اسلامی ایران نبوده است. شبکه بی بی سی فارسی، هجمه ای غیرمستقیم اما سازمان یافته را در قبال پیشرفت های علمی، فعالیت های هسته ای، فعالیت های نظامی و موشکی و دیگر فعالیت های مشابه در پیش گرفته و معتقد است که حتی اگر نتواند مانعی بر سر راه این فعالیت ها و نهادها ایجاد کند، می تواند افکار عمومی را دچار تردید نماید و مشروعیت و چنین اقداماتی را زیرسوال ببرد.

الف) فعالیت های هسته ای:تقریبا هر زمانی که مذاکرات هسته ای میان ایران و ۱ + ۵ در جریان باشد، بی بی سی فارسی تیتر یک اخبار خود را به این موضوع اختصاص می دهد و نسبت به پوشش کامل اخبار این حوزه - البته به سبک و سیاق خاص خود - مبادرت می ورزد. پرونده ویژه بی بی سی فارسی در خصوص فعالیت های هسته ای ایران که به بهانه ۱۰ سال مذاکره میان ایران و غرب منتشر شد، یکی از اقدامات این شبکه در هدایت مخاطبان خود در خصوص این مساله است. بی بی سی فارسی تلویحا اعلام کرده است که جدال هسته ای غرب با ایران در ادامه راهی است که به سرنگونی صدام حسین در عراق انجامید. بدین ترتیب این شبکه خبری، ایران را تهدید می کند که در صورت ادامه روند فعلی در برنامه هسته ای با خطر حمله نظامی مواجه است.

انتشار اخبار بی بی سی فارسی در راستای ابراز مخالفت غیرعلنی با دستیابی ایران به فناوری هسته ای که با طرح موضوع دروغ تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای مطرح می شود، از عیان بودن نظر غربی ها مبنی بر فشار به ایران به منظور جلوگیری از دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای حکایت دارد؛ تلاشی که از یکسو در مذاکرات هیا ت های رسمی با ایران و از سوی دیگر در عرصه رسانه ای دنبال می شود.

ب) فعالیت های نظامی و موشکی:حفظ امنیت رژیم صهیونیستی به عنوان رژیمی که بیشترین نزدیکی و قرابت استراتژیک با غربی ها را داراست، مهم ترین دغدغه حکومت های غربی است که باید در رسانه های وابسته به این حکومت ها نیز مورد توجه قرار گیرد.

خودکفایی ایران در حوزه نظامی و فعالیت های موشکی جمهوری اسلامی، این روزها بیشتر از هر زمان دیگری از سوی غرب مطرح می شود؛ چه آنکه آنها به زعم خود توانسته اند فعالیت های هسته ای ایران را - هر چند به طور موقت - متوقف کنند و حالا زمان آن رسیده است که بر مسائلی همچون حقوق بشر و فعالیت های موشکی تمرکز شود تا دستیابی ایران به فناوری های برتر نظامی و به روز جهان، به چالش کشیده شود.

این در حالی است که مقام های سیاسی و نظامی ایران بارها اعلام کرده اند که تجهیزات و فناوری های نظامی ایران هیچ کشوری را تهدید نمی کند و تنها برای دفاع و تامین امنیت کشور به کار گرفته می شود؛ غربی ها اما تلاش می کنند این موضوع را القا کنند که پیشرفت نظامی ایران، امنیت منطقه را با خطر مواجه می سازد و در این مسیر استراتژی ایران هراسی خود را پررنگ تر می کنند.

امتیازات ظاهری غرب برای دست کشیدن از فعالیت های عزت مندانه

در مقابل اما غرب امتیازاتی غرب به عنوان مشوق به ایران اعطا می کند؛ امتیازاتی که در مقابل امتیازات گرفته شده از ایران بی ارزش ترین امتیازات ممکن است و هرگز منافع ایران را تامین نمی کند.

الف) همجنس گرایی:انتشار اخباری مبنی بر تصویب قانون همجنس گرایی در کشورهایی همچون فرانسه، انگلستان و آمریکا یکی از خطوطی است که بی بی سی فارسی در راستای زدودن قبح این عمیل شنیع و ضداسلامی در پیش گرفته است. این سایت خبری با انتشار نقشه ای از سراسر جهان اعلام کرده است که همجنس گرایی تنها در تعداد اندکی از کشورهای مجازات اعدام دارد که از جمله آنها ایران، عربستان، یمن، سومالی، سودان، نیجریه و موریتانی هستند.

این سایت وابسته به وزارت خارجه و نهادهای امنیتی انگلستان، گزارش های جداگانه ای در خصوص وضعیت افراد همجنسگرا در لبنان و ایران منتشر کرده است که به دلیل طرح مسائل غیراخلاقی از بازگویی آنها معذوریم. علاوه بر این، بی بی سی فارسی در خبری عجیب، یک همجنسگرای اهل عربستان را فردی معرفی می کند که میان هویت دینی و جنسی خود تعارضی نمی بیند و حتی میان همجنس گرایان خطبه عقد جاری می کند!

ب) رقص باله:رقص باله که یکی از مظاهر فرهنگ غربی است، تا کنون در قالب ۷۳ خبر در بی بی سی فارسی مورد توجه قرار گرفته است. این سایت خبرهایی در قالب فیلم، عکس، گزارش خبری و حتی بررسی فیلم هایی که موضوع اصلی آنها رقص باله بود منتشر کرده و در آنها از نبود امکان آموزش و اجرای رقص باله در ایران ابراز تاسف کرده است.

بی بی سی با نشان دادن مواردی از آموزش و اجرای رقص باله در کشورهایی همچون تاجیکستان، افغانستان و دیگر کشورهای نزدیک به ایران، تلویحا تلاش کرده است ایرانیان را به دلیل نداشتن امکان رقص باله تحقیر کند.

ج) مهاجرت:بی بی سی فارسی با ایجاد صفحه ویژه ای با عنوان «چمدان» برای مطلوب نشان دادن مهاجرت از ایران، سعی کرده است که این موضوع را در جامعه - خصوصا در میان جوانان - القا کند که زندگی در ایران با مصائب و دشواری هایی همراه است و گاهی چاره ای جز مهاجرت وجود ندارد.

این سایت خبری در عین حال برخی سختی های مهاجرت را نیز برشمرده است اما این مساله را نیز مطرح می کند که در کشورهای مهاجرپذیر مشاغلی وجود دارد که بیش از سایر شغل ها مورد احتیاج آنهاست؛ از این رو مهاجران و داوطلبان مهاجرت را برای مهاجرت به یکی از این کشورها ترغیب می کند.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین