|
|
کدخبر: ۱۵۹۴۲۷

مشروح نخستین روز سفر

کاروان تدبیر و امید در نخستین روزهای سال به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده که مشروح نخستین روز سفر رئیس جمهور به شرح زیر می باشد.

به گزارشخبرگزاری فارساز زاهدان، حجت الاسلام دکتر حسن روحانی به اتفاق هیئت همراه وارد زاهدان شد و در فرودگاه این شهر مورد استقبال جمعی از مسئولان استانی قرار گرفت.

فرزندان شهید شهرکی و جانباز شه بخش ورود رئیس جمهور را به استان ولایت مدار و شهیدپرور سیستان و بلوچستان خیرمقدم گفتند.

رئیس جمهور در فرودگاه بین المللی زاهدان

دکتر حسن روحانی در گفت و گو با خبرنگاران در فرودگاه زاهدان اظهار داشت: بسیار خوشحالم که در سال جدید این توفیق را دارم که مهمان مردم عزیز سیستان و بلوچستان باشم.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه سیستان و بلوچستان اهمیت راهبردی برای کشور دارد، گفت: چهره سیستان و بلوچستان تا پایان دولت تدبیر و امید تغییر خواهد کرد

وی ادامه داد: این استان اهمیت زیادی از نظر استراتژیکی دارد و مردمان این استان در طول تاریخ حافظ مرزهای شرقی کشور بوده اند.

این مقام مسئول گفت: دولت برنامه های زیادی برای عمران و آبادانی سیستان و بلوچستان دارد که به زودی اعلام می شود.

رئیس جمهوری اضافه کرد: چهره سیستان و بلوچستان تا پایان دولت تدبیر و امید تغییر خواهد کرد و به سمت توسعه و آبادانی سوق داده می شود.

رئیس جمهور در جمع با شکوه مردم شیعه و سنی ولایتمدار و شهیدپرور سیستان و بلوچستان

دکتر حسن روحانی در جمع با شکوه مردم شیعه و سنی ولایتمدار و شهیدپرور سیستان و بلوچستان در ورزشگاه ۱۷ شهریور زاهدان اظهار داشت: سلام و درود بر مردم قهرمان و دلاور و مرزدار سیستان و بلوچستان داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه سیستان و بلوچستان پاره تن ایران است، افزود: سیستان سرزمین اسطوره های تاریخی است و بلوچستان صاحب کهن ترین فرهنگ ایرانی است.

وی اذعان داشت: ما شیعیان و برادران اهل تسنن همه زیر پرچم اسلام هستیم و همه افتخار می کنیم که پیرو قرآن کریم و سنت پیامبر(ص) و همه دوستدار خاندان رسالت و اهل بیت(ع) هستیم.

تامین امنیت منطقه تنها با توان مردمی قابل دسترسی است

وی افزود: اولین نکته برای سیستان و بلوچستان امنیت است و تامین این امنیت بر دوش و بر عهده شما است و نیروهای مسلح کمک شما در ایجاد امنیت پایدار خواهند بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: تمام اقوام و طوایف و مذاهب شیعه و سنی باید برای امنیت این سرزمین دست به دست هم دهیم.

وی ادامه داد: ما همه تابع قانون اساسی هستیم، ما همه زیر پرچم رهبری معظم انقلاب هستیم.

رئیس جمهور بیان داشت: در این قانون اساسی بین اقوام تفاوتی وجود ندارد و همه از حقوق شهروندی برابر برخوردار هستند؛ ما در این کشور شهروند درجه دو نداریم، در این کشور شایسته سالاری حاکم است، هر که شایسته تر باشد قطعا مقام بالاتر خواهد داشت.

تقدیر از عوامل مردمی آزادی مرزبانان

رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور ادامه داد: وقتی که چند مرزبان ربوده شدند از این خطه همه یک صدا ندای وحدت سر دادید، من سپاس مردم ایران را به شیعه و سنی و علمای آنها و تمام ریش سفیدان و تمام آنهایی که برای آزادی مرزبانان ما تلاش کردند تقدیم می کنم.

وی گفت: علاوه بر امنیت، توسعه در سیستان و بلوچستان نیز لازم است که این توسعه می تواند با استفاده از ظرفیت های معادن آغاز شود.

روحانی ادامه داد: فعلا با هشت گروه شناسایی برای استخراج معادن و اکتشاف در شمال سیستان و بلوچستان رایزنی صورت گرفته است.

توسعه علمی را متوقف نمی کنیم / تحریم ظالمانه ضدحقوق بشری را خواهیم شکست

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با کمک شما مردم با هدایتی که از قانون اساسی و رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهیم داشت شاهد شکستن تحریم در ماه های پیش رو خواهیم بود.

روحانی بیان کرد: امروز شاهد شکسته شدن برخی از تحریم ها هستیم و قدم به قدم مذاکرات را به پیش خواهیم برد.

رئیس جمهور ادامه داد: در این مذاکرات به دنیا اثبات می کنیم که آنچه در مورد ایران در گذشته گفته شده است دروغ است.

این مقام عالی رتبه گفت: ایران به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود اما توسعه علمی را ادامه خواهیم داد و تحریم ظالمانه ضد حقوق بشری را خواهیم شکست.

وی تصریح کرد: کشور ما به ویژه سیستان و بلوچستان شاهد توسعه و شکوفایی خواهد بود.

دکتر روحانی همچنین خاطرنشان کرد: شما نه تنها مرزبان جغرافیایی هستید بلکه صادرکننده فرهنگ ایرانی به سراسر منطقه هستید.

وی ادامه داد: امروز از شما مردم غیور سیستان و بلوچستان می خواهیم واسط فرهنگی بین ملت ایران و ملت‎های شرقی و جنوبی این سرزمین باشید.

رئیس جمهور افزود: در این استان روز به روز شاهد همبستگی و برادری خواهیم بود و تفاوتی بین اقوام و مذاهب نداشته و نخواهیم داشت.

وی گفت: اگر یک رأی هم از این استان نداشتم توسعه این استان را وظیفه خودم می دانستم.

رئیس جمهور در جمع ایثارگران و منتخبان سیستان و بلوچستان

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار با ایثارگران و نخبگان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: به راستی اگر ایثار و از خود گذشتگی برای جانبازی و شهادت نبود ما نمی توانستیم انقلابمان را در مقابل دشمنان پیروز کنیم.

وی با بیان اینکه به سیستان و بلوچستان می گویند، استان محروم پر از رنج و غم، اما ما هیچکدام را نمی پسندیم، ادامه داد: سرزمینی که اقوام دلاوری چون بلوچ و سیستانی دارد، سرزمین که فرزندان غیور و با استعداد دارد محروم نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه استاندار باید توجه ویژه ای به ورزش استان به ویژه در زمینه والیبال داشته باشد خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: شما برنامه ریزی کنید و دولت هم کمک می کند تا نشاط بیشتری به بخش ورزش این منطقه تزریق شود.

روحانی با بیان اینکه دولت به وحدت و اتحاد و صمیمیت و برادری شما افتخار می کند و امیدواریم سرمشق برای کشورهای اسلامی باشید، یادآور شد: یکی از جاهایی که وحدت می آفریند برای ما ورزش است، میدان ورزش میدان وحدت و اتحاد است.

این مسئول اضافه کرد: در تمام انجمن های مردم نهاد باید در کنار هم باشند و فکر را در نگاه عمل به کار ببندیم چرا که با شعار راه به جایی نخواهیم برد.

نخبگان با همفکری و تعامل به توسعه استان و کشور کمک کنند

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه در نظر داریم به شرکت های دانش بنیان کمک ویژه کنیم، گفت: حتما در دولت این موضوع را دنبال می کنیم.

وی خطاب به نخبگان سیستان و بلوچستان نیز اذعان داشت: نخبگان رسالت سنگینی بر دوش دارند، نخبه کسی است که واقعیت ها را درک و برای رفع مشکلات منطقه اش سریعتر راهکار پیدا کند.

روحانی اذعان داشت: فکر روشن یک نخبه به تنهایی قادر به رفع مشکلات نیست باید تمام نخبگان با همفکری و تعامل به توسعه استان و کشور کمک کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: سیستان و بلوچستان ظرفیت های بسیار خوبی دارد، معتقدم در هر استانی اگر قولی به مردم می دهم باید برمبنای کارشناسی باشد، یک سری تصمیمات برای توسعه این استان اتخاذ شده که برخی امروز اعلام شده و برخی نیز فردا اعلام می شود و همه با کمک و حمایت مردم جامعه عمل پوشانده می شود.

سیستان و بلوچستان شرایط بحرانی دارد که ما باید به بهترین نحو از آب موجود استفاده کنیم

وی بیان کرد: گام اصلی در بخش کشاورزی مسئله آب است، اصولا کشور ما با خشکسالی مواجه است، سیستان و بلوچستان نیز شرایط بحرانی دارد که ما باید به بهترین نحو از آب موجود استفاده کنیم.

روحانی با بیان اینکه حق آبه حق ما ست و از حق خود به نحو احسنت استفاده می کنیم، خاطرنشان کرد: برای استفاده بهینه از آب طرح ها و برنامه هایی را مدنظر داریم.

رئیس جمهور افزود: گاز تا ایرانشهر آمده و به گونه برنامه ریزی می شود که گاز به سمت زاهدان و سایر شهرستان ها نیز بیاید و برنامه ریزی شده تا پایان سال آینده گاز به زاهدان بیاید.

رئیس جمهور گفت: با برنامه ریزی هایی که داریم سیستان و بلوچستان باید به یکی از استان های ترانزیتی تبدیل و چابهار نیز جزء یکی از بنادر مهم و بزرگ کشور تبدیل خواهد شد.

اتحاد و و حدت امنیت پایدار را رقم می زند

وی افزود: اگر همه طوایف و قبایل و مردم در کنار نیروهای مسلح به صحنه بیایند امنیت سیستان و بلوچستان تامین می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه همدلی، اتحاد و و حدت با هم امنیت پایدار را رقم می زند، گفت: همجواری دو کشور پاکستان و افغانستان با سیستان و بلوچستان به امنیت این منطقه لطمه زده است که باید حتی برای تامین امنیت آن کشورها نیز همکاری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: فرهنگ، امنیت، مسائل اجتماعی به دست مردم انجام می شود و دولت فقط می تواند حمایت و کمک کند.

رئیس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: تمام موارد و قول هایی که در این سفر بیان شده به دور از شعار بوده و حتما اجرایی خواهد شد.

رئیس جمهور در جمع علما و طلاب سیستان و بلوچستان مطرح کرد

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جمع علما، فضلا و طلاب سیستان و بلوچستان با برشمردن رسالت علما و طلاب در جامعه اسلامی افزود: رسالت علما در برهه بسیار سنگین است.

وی اظهار داشت: خواستم در این سفر با علمای شیعه و سنی، فضلا و بزرگان و تمامی کسانی که در مسیر علم و دانش هستند دیداری داشته باشم.

روحانی با بیان اینکه رسالت علما بسیار سنگین است و خداوند به توفیق داده که مردم را به راه راست هدایت کنند، تصریح کرد: بین مذاهب اسلامی چتر وحدت، ایمان و اعتقاد افکنده شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اسلام دین قدرت ساز، فرهنگ ساز و تمدن ساز است و اسلام دینی است که قدرت آفرین، فرهنگ آفرین و تمدن آفرین است، افزود: بین مذاهب اسلامی چتر وحدت، ایمان و اعتقاد افکنده شده است.

روحانی با بیان اینکه امروز دنیا تشنه معنویت و فرهنگ است که بتواند بشریت را در مسیر سعادت قرار دهد، خاطرنشان کرد: توطئه های زیادی شده تا بین شیعه و سنی تفرقه و افتراق به وجود آید و امروز دشمنانی در دنیا داریم که با اصل اسلام و قرآن و پیامبر اسلام(ص) مخالف هستند.

وی با بیان اینکه امروز دنیای اسلامی شریعت اسلام قرآن مجید و مسیر حق و راه اهل بین دشمنانی دارد که باید رد برابر آن دشمنان هوشیا ر باشیم، تاکید کرد: در طول تاریخ شیعه و سنی و اقوام مختلف در کنار هم بوده اند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما اگر بخواهیم همه اقوام در این استان راحت تر زندگی کنند استان را باید توسعه مادی و معنوی بدهیم، تصریح کرد: این استان استعداد فراوانی دارد. از نظر توسعه انسانی سیستان و بلوچستان با بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو، طلاب و روحانیون زمینه و ظرفیت در این استان فراهم است.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان استان بسیار مهم و استراتژیکی است، گفت: سیستان و بلوچستان به اقیانوس متصل است و این استان می تواند از نظر معنوی و فرهنگی برای منطقه ما الگو و نمونه باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه توسعه و امنیت از مردم است دولت خادم مردم است و نیازمند به همه علما، مردم و حوزه های علمیه هستیم، افزود: امروز اگر می خواهیم سیستان و بلوچستان جایگاه پیدا کند و به نقطه ای برسد که رضای خدا و مردم در آن باشد همه مردم به ویژه علما باید تلاش کنند.

روحانی با بیان اینکه بدون کار فرهنگی توسعه امکان پذیر نیست، اظهار داشت: باید همه دست به دست هم دهیم و کاری کنیم که استعدادهای استان شکوفا شود.

سرمایه گذاران بومی داخلی و خارجی

رئیس جمهور در این جلسه که با حضور سرمایه گذاران بومی داخل و خارج کشور در تالار امام رضا(ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد، اظهار داشت: زمینه برای سرمایه گذاری در کشور فراهم است، هم اکنون استقبال بی نظیری از طرف کشورهای مختلف برای سرمایه گذاری در داخل کشور داریم.

حجت الاسلام حسن روحانی افزود: در سال های آینده شاهد شکوفایی کشور خواهیم بود، این تنها نظر دولت نیست؛ بلکه کارشناسان بزرگ اقتصادی در حوزه بین الملل نیز به این موضوع اذعان دارند.

وی ادامه داد: به آینده کشور خوش بین هستیم، کشور در حال تحول بزرگ در ماه ها و سال های آینده خواهد بود.

رئیس جمهور اذعان داشت: دولت می داند برای کار اقتصادی باید زمینه را فراهم کند و کمک های لازم را انجام دهد.

روحانی عنوان کرد: تا پایان سال ۹۴ به بخش های زیادی از استان سیستان و بلوچستان گاز می رسانیم.

وی متذکر شد: باید توسعه مادی را در سیستان و بلوچستان اجرایی کرده، معادن را توسعه و اکتشافات را افزایش دهیم و راه زندگی را برای مردم آسان کنیم.

رئیس جمهور در پایان بیان داشت: اگر می خواهیم در سیستان و بلوچستان توسعه و امنیت برقرار شود این امر فقط با همکاری مردم و طوایف محقق می شود.

به گزارش فارس در این جلسه تفاهم نامه انجام مطالعات اکتشافی با سازمان های توسعه و نوسازی معادن و صنایع ایران و شرکت سرمایه گذاری صدر انجام شد.

رئیس جمهور صبح امروز زاهدان را به مقصد زابل ترک کرد و امروز با مردم ولایت مدار منطقه سیستان دیدار خواهد داشت.

انتهای پیام / ۷۵۰۰۵ /

ارسال نظر

پربیننده ترین