|
|
کدخبر: ۱۵۹۵۶۴

گزارش کامل تسنیم از جلسه علنی امروز مجلس /

خبرگزاری تسنیم: نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور و طرح حمایت از نابینایان را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست حجت الاسلام محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس با حضور ۲۰۱ تن از وکلای ملت برگزار شد.

پیش از قرائت قرآن کریم محمدحسین فرهنگی منشی هیئت رئیسه دستور کار امروز مجلس را بدین شرح اعلام کرد: گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل(۴۴) قانون اساسی در مورد طرح اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم(۴۴) قانون اساسی، گزارش شور دوم کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس درباره طرح انتقال پایتخت، گزارش کمیسیون اقتصادی درباره لایحه موافقتنامه ایجاد و راه اندازی بانک اطلاعاتی سازمان همکاری های اقتصادی درباره قاچاق و تخلفات گمرکی و گزارش کمیسیون اقتصادی درباره لایحه موافقتنامه میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عراق به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات درباره مالیات های بر درآمد و سرمایه.

**سردار مؤمنی: خروج " پیکان و نیسان " از چرخه حمل و نقل شهری آلودگی هوا را کاهش می دهد

در ادامه آیاتی از قرآن کریم تلاوت شد؛ پیش از آغاز جلسه علنی امروز مجلس سردار اسکندر مومنی فرمانده پلیس راهور گزارشی از روند فعالیت های پلیس راهور ناجا در ایام نوروز را به نمایندگان ارائه داد.

عبدالرضا مصری سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیمدر این خصوص گفت: در این جلسه سردار مؤمنی رئیس پلیس راهور ناجا گزارشی از عملکرد مجموعه تحت مدیریتش به نمایندگان ارائه کرد.

وی افزود: رئیس پلیس راهور ناجا در این جلسه بر کاهش تصادفات جاده ای در ایام نوروز امسال تأکید کرد و گفت که این مهم با کمک مردم و نیز فرهنگ سازی به دست آمده و درو اقع میزان تصادفات در نوروز امسال، کاهش ۳۰ درصدی نسبت به نوروز سال قبل داشته است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در ادامه اظهارداشت: در ادامه این جلسه، سردار مؤمنی گزارشی از وضعیت آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور به نمایندگان مجلس ارائه کرد و گفت که اگر برخی خودروها مانند پیکان وانت و نیسان وانت از چرخه حمل و نقل خارج شوند، تأثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا خواهد داشت.

مصری در ادامه افزود: در بخش دیگری از این جلسه، رئیس پلیس راهور ناجا از تولید نشدن خودرو با استاندارد یورو ۵ توسط خودروسازان انتقاد کرد و از مجلس و دولت خواست تا در این زمینه پلیس راهنمایی و رانندگی را یاری کنند.

وی خاطر نشان کرد: سردار مؤمنی در پایان از صدا و سیما به دلیل فرهنگ سازی در کاهش تصادفات نیز تقدیر کرد.

** ادامه بررسی طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور

در ابتدای جلسه گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور مورد بررسی قرار گرفت. روز گذشته نادر قاضی پور، علیرضا خسروی به عنوان مخالف و حسن کامران در موافقت با کلیات این طرح نقطه نظرات خود را اعلام کرده بودند.

رسیدگی به کلیات این طرح از روز یک شنبه این هفته آغاز شد که در آن روز سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی توضیحاتی درباره گزارش این کمیسیون ارائه کرد و در ادامه سخنان موافقان و مخالفان کلیات این طرح به روز سه شنبه موکول شد که در این روز دو مخالف و یک موافق کلیات صحبت کردند و به علت در دستورکار قرار گرفتن سوال از وزیر نفت ادامه رسیدگی به آن به امروز موکول شد.

حمیدرضا عزیزی فارسانی نماینده مردم فارسان در مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: این طرح، ظرفیت زمانی را برای مراجع رسیدگی تعیین کرده که این اصلاحات کمک می کند تا عدالت برقرار شده و از رانت خواری و سوءاستفاده های اداری جلوگیری شود.

وی ادامه داد: این طرح سعی کرده نقیصه های طرح قبلی را برطرف کند و در کل یک طرح پیشگیری است، نه مچ گیری.

عزیزی با بیان اینکه بازرسان بیشتر از یک قاضی در معرض تطمیع قرار دارند، گفت: چون این طرح براساس پیشگیری است، به نفع ماست. این طرح در ۵ سالی که اجرا شده از تخلفات بانک های پاسارگاد و آریا نیز جلوگیری کرده است.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود نیز در مخالفت با کلیات این طرح با بیان اینکه بنده مخالف کلیات این طرح نیستم، گفت: در یکی از مواد این طرح آورده شده که سازمان بازرسی از افراد بازنشسته استفاده کند، در حالی که این سازمان باید نظارت کند، تا دیگر دستگاه ها از افراد بازنشسته استفاده نکنند.

در ادامه حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در موافقت با کلیات این طرح گفت: اصلاحات شکل گرفته بر روی این طرح اجازه داده تا سازمان بازرسی به منظور نظارت بر عملکرد دستگاه ها بیش از پیش نقش آفرین باشد که لازم است این اصلاحات به صورت قانون دائمی تصویب شود.

**انصاری: دولت مخالفت کلیات طرح دائمی شدن قانون تشکیل سازمان بازرسی است

وی ادامه داد: از سال ۸۸ تاکنون که قانون مذکور به صورت آزمایشی برای این سازمان تصویب شد، بیش از ۹ هزار و ۸۳۰ فقره نظارت و بازرسی از دستگاه های مشمول بازرسی انجام شده و کشف فساد سه هزار میلیاردی توسط این دستگاه بود.

وی ادامه داد: این سازمان بارها در مورد گروه آریا هشدار داد اما توجهی به این هشدارها نشد و دوستان که می گویند این سازمان بر عملکرد بانک های خصوصی نظارت ندارد، باید بگویم که طبق قانون، سازمان بازرسی امکان نظارت بر بانک های خصوصی را ندارد و ما باید قانون را اصلاح کنیم.

مجید انصاری معاون پارلمانی دولت نیز با بیان اینکه دولت مخالف کلیات این طرح است، گفت: مخالفت ما به لحاظ محتوایی نیست.

وی ادامه داد: ما باید به اصلاحات ساختاری بپردازیم و آسیب شناسی سیستم نظارتی داشته باشیم. ای کاش این طرح یک سال دیگر تمدید می شد تا می توانستیم خلاهای قانونی را شناسایی کنیم.

**کلیات طرح دائمی شدن سازمان بازرسی به تصویب رسید

پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان، کلیات این طرح با ۱۳۱ رأی موافق، ۳۵ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن پارلمانی به تصویب رسید.

در ادامه نمایندگان مجلس جزئیات طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور را مورد بررسی قرار دادند.

** فعالیت های سازمان بازرسی تحت نظر مستقیم رئیس قوه قضائیه شد

براساس مصوبه مجلس در ماده یک طرح مذکور مقرر شد به منظور نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه های اداری و در اجرای اصل ۱۷۴ قانون اساسی، سازمانی به نام سازمان " بازرسی کل کشور " زیر نظر قوه قضاییه و با اختیارات و وظایف مندرج در این قانون تشکیل می شود.

وکلای ملت همچنین با اصلاح ماده یک قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور یک تبصره نیز به آن اضافه کردند که براساس آن مصوب شد نظارت و بازرسی از نظر این قانون عبارت است از مجموعه فعالیت های مستمر و منظم و هدفدار به منظور جمع آوری اطلاعات لازم درباره مراحل قبل، حین و بعد از اقدامات دستگاه های مشمول ماده ۲ این قانون، تجزیه و تحلیل آنها، تطبیق عملکرد دستگاه با اهداف و تکالیف قانونی و ارائه پیشنهادهای مناسب در جهت حسن امور.

وکلای ملت این اصلاح انجام شده در ماده یک قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور را با ۱۴۳ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند.

به گزارش تسنیم، پیش از این در ماده یک قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور آمده بود که سازمانی به نام سازمان بازرسی کل کشور زیرنظر شورای عالی قضایی تشکیل می شود که وکلای ملت امروز شورای عالی قضایی را به رئیس قوه قضاییه تغییر دادند.

**قاضی پور: اخراج ۳۰۰۰ نفر از کارمندان وزارت صنعت، معدن و تجارت

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه درمجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی خطاب به هیئت رئیسه پارلمان اظهار داشت: وزارت صنعت حدود ۳ هزار نفر از افراد تحصیل کرده را که سال ها در مباحثاقتصادی و نظارت بر کنترل بازار کار کرده اند، اخراج کرده است.

وی ادامه داد: این افراد تحصیل کرده هستند و زن و بچه دارند و ۵ سال تمام برای وزارت صنعت کار کرده اند اما این وزارت خانه آنها را یک شبه اخراج کرده است. بنابراین از وزارت صنعت می خواهیم تا بحثاخراج این افراد را که بیشتر از استان های کردستان و سیستان و بلوچستان هستند، بررسی کند.

این نماینده مجلس با اشاره به بحثتحقیق و تفحص از فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: تحقیق و تفحص از فدراسیون فوتبال قرار بود، به صحن علنی بیاید اما به دلیل خبر برخی رسانه ها، موضوعاتی مطرح شد و در نهایت این تحقیق و تفحص در صحن علنی قرائت نشد و ما از این موضوع قانع نشده ایم.

در ادامه حجت الاسلام ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار گفت: دستگاه ذی ربط موضوع اخراج این کارمندان وزارت صنعت را مورد بررسی قرار دهند.

**جعفری: هیئت رئیسه مجلس در خصوص برنامه های اقتصادی نقشه راه اجرایی طلب کند

قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در اخطاری به استناد اصول ۲ و ۳ قانون اساسی گفت: روز گذشته صحبت هایی که وزیر اقتصاد در صحن مجلس داشت، یک سری از مسائل تئوریک و نظری بود در حالی که ما دنبال نقشه راه اجرایی در تحقق اقتصاد مقاومتی و نامگذاری سال هستیم.

وی با بیان اینکه بیشتر جلساتی که می گذاریم و از مسئولان دعوت می کنیم تشریفاتی است، گفت: زمانی که وزیر جهاد کشاورزی آمده بود، جلسه ای تشریفاتی داشتیم و تعداد زیادی از همکاران می گفتند از این کارهای تشریفاتی خسته شده ایم.

نماینده مردم بجنورد در ادامه با اشاره به سود بسیار کلان بانک ها، این سودها را مشوق معاملات ربوی دانست و گفت: این سیاست، بانک ها به جای اینکه به تولید و سایر موارد بپردازد، طبق نظر علما و اکثر اقتصاددانان که بنده از اقتصاددانان سوال پرسیدم، این سودها را مشوق معاملات ربوی می دانستند لذا انتظار داریم هیئت رئیسه مجلس در خصوص برنامه های اقتصادی نقشه راه اجرایی طلب کند و الا مسائل تئوریک زیاد است. باید از وزرا بخواهید به جای صحبت کردن اقدامات جدی انجام دهند که ما تا الآن این را ندیده ایم و ما جلسات پربار به عنوان نقشه راه اجرایی طلب می کنیم.

**ابوترابی فرد: سیاست های بانک مرکزی نقش کلیدی در شکل گیری اقتصاد مقاومتی دارد

در ادامه محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس که در غیاب علی لاریجانی برای ساعاتی ریاست صحن علنی را برعهده داشت، گفت: وزرا که در مجلس حضور پیدا می کنند، ضمن ارائه سیاست ها و راهکارها، پیشنهادات همکاران خصوصا کمیسیون های تخصصی را دریافت می کنند.

وی ادامه داد: ما در آغاز سال قرار داریم و باید نقشه راه متقن و مسیری که ما را در راستای شکل دهی اقتصاد مقاومتی کارآمد و پایدار هدایت کند، پیش برویم.

نایب رئیس اول مجلس خاطرنشان کرد: در ارتباط با سود سپرده های بانکی نیز یک جلسه از رئیس کل بانک مرکزی دعوت خواهیم کرد تا در مورد سیاست های بانک مرکزی که به نظر بنده نقش کلیدی در شکل گیری اقتصاد مقاومتی دارد، صحبت کند.

ابوترابی فرد با تأکید بر اینکه نسبت به سود سپرده های بانکی نقد جدی داریم و باید بانک مرکزی سیاست های خود را به صورت شفاف و روشن تبیین کند، تصریح کرد: اگر بانک مرکزی با اقتدار و با تنظیم سیاست های درست و نظارت حرکت کند، انشاءالله به سمت صحیح پیش می رویم و شاهد کاهش شاخص بورس و آسیب در حوزه های اقتصادی نخواهیم بود.

**منادی: گزارش فدراسیون فوتبال به مجلس

همچنین علیرضا منادی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص تحقیق و تفحص از فدراسیون فوتبال گفت: درباره این صحبت آقای قاضی پور که گفتند ما قانع نشدیم، باید بگویم درباره این تحقیق و تفحص جلسه ای در دفتر ما برگزار شد و دوستان از مضوعات مطرح شده قانع نشدند، بنابراین دوستان فدراسیون فوتبال قرار شد برای ما گزارشی بیاورند.

**نطق ۳۱ دقیقه ای ناطقان میان دستور

به گزارشخبرگزاری تسنیم، علیرضا منادی عضو هیئت رئیسه مجلس در ادامه اسامی ناطقان میان دستور امروز مجلس را قرائت کرد؛ براین اساس عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس، حجت الاسلام محمدرضا امیری نماینده مردم کهنوج در مجلس، احمد سجادی نماینده مردم فریمان در مجلس، کمال الدین پیر مؤذن نماینده مردم اردبیل در مجلس و داود محمدی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی به عنوان ناطقان امروز سخنرانی کردند.

**پاپی زاده: آمریکا و غرب بارها نشان داده اند که به تعظیم کنندگان خود وفا نمی کنند

عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس در نطق میان دستور با بیان اینکه از تیم مذاکره کننده هسته ای حفظ چرخه غنی سازی در داخل کشور را انتظار داریم، گفت: امیدواریم مذاکره کنندگان با پایمردی و مقاومت بار سنگین امانتی که نتیجه به خون غلتیدن دانشمندان هسته ای است را به مقصد برسانند.

وی با اشاره به دیدارهای مشکوک اتحادیه اروپا با فتنه گران ۱۳۸۸ افزود: آمریکا و غرب بارها نشان داده اند که به تعظیم کنندگان خود وفا نمی کنند و زمانی که تاریخ مصرف آنها به پایان برسد از طرف اروپاییان به دور انداخته می شوند و کسانی که به وعده های خیالی آمریکا و انگلیس دل سپرده اند منفور ملت خواهند بود.

**پیرموذن: تلاشگران عرصه فرهنگ باید در کنار جهادگران عرصه اقتصاد به جد مورد حمایت باشند

کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور طی سخنانی اظهار داشت: امروز حقیقت و حقانیت حرکت و اقدامات نظام جمهوری اسلامی ایران به همت دولت و ملت بر عموم جهانیان چندان روشن و درخشان گشته که گمان نمی رود احدی و کشوری خارجی، ذره ای بتواند چهره نیکوی ایران اسلامی را مخدوش و خوب و محق بودن چهره ایرانیان را از دل های مردم دنیا بزداید.

وی ادامه داد: ما به فرهنگ بسیار غنی تکیه داریم؛ پیشبرد بیشتر کشور مشروط به رویکردی است که علاوه بر تولید علم و عمل با تکریم سرمایه گذاران، کارگران، کارمندان و کارآفرینان و ارزش دانستن کار و سرمایه به انسان ها به عنوان هدف پیشرفت نگاه می کنند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس افزود: پالایش فرهنگ عمومی و رفع موانع فرهنگی و توجه ویژه به جوانان و حاشیه نشینان بسیار ضرورت دارد. جوانان به عنوان اصلی ترین نیروی اجتماعی نیازمند حمایت و فراهم کردن فرصت های شغلی هستند. حاشیه نشینان حاشیه شهرهای ایران که از عدم توزیع خوب ثروت و نبود عدالت اجتماعی رنج می برند، محتاج توجه صاحب منصبان و نیازمند شخصیت دهی هستند. برابری در شهروندی نیز به معنی برخورداری برابر در استانداردهای خدمات است.

پیرموذن گفت: مسکن مهر سازه ای از آجر، سیمان و آهن نیست بلکه به زیرساخت، تأسیسات و آموزش و پرورش و بهداشت نیاز دارد. بحران های زیست محیطی عزم ملی و مدیریت جانانه می طلبد.

وی افزود: تلاشگران عرصه فرهنگ یعنی هنرمندان، فرهنگیان و دانشگاهیان باید در کنار جهادگران عرصه اقتصاد، کارگران، کشاورزان، کارآفرینان و کارمندان به جد مورد حمایت و ستایش قرار گیرند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس اظهار داشت: هموطنان نیک سیرت دارا، با نه گفتن به یارانه ها به یاری هموطنان نیازمند ندار بشتابند و بیماران و بیکاران و بدهکاران را دریابند. زنگ خطر استعمال مواد مخدر و افزایش بی رویه آسیب های اجتماعی در کوردکان، نوجوانان و جوانان به صدا در آمده است. صاحب منصبان خود را به ناشنوایی نزنند.

وی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه در اسرع وقت پرونده های بابک زنجانی و بدهکاران خیانت پیشه بانکی را به سرانجام رساند و ما هم باید وزرا را به خاطر قصور در مسئولیت مورد سؤال قرار دهیم نه به جهت سوء عملکرد وزرای پیشین.

**محمدی: بی اثر بودن تحریم ها ۵ + ۱ را پای میز مذاکره کشاند

داوود محمدی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس در سخنانی گفت: در این مجال اندک ارزیابی و بازخوانی دو موضوع مهم ضروری است. ابتدا بحثچرایی و ادله حضور در مذاکرات ژنو لازم است بررسی شود.

وی افزود: آمریکایی ها و غربی ها مدام یکی از دلایل حضور ما در پای میز مذاکرات را اثرگذاری تحریم ها می دانند در حالی که همه استراتژیست ها و آگاهان سیاسی می دانند که فشار تحریم ها ما را پای میز مذاکره نکشاند، بلکه برعکس عدم تأثیر تحریم ها بود که ۱ + ۵ را پای میز مذاکره کشاند. چرا که آن ها فهمیدند در اوج همین تحریم ها بود که تعداد سانتریفیوژهای ما به بیش از ۱۵۰ برابر افزایش یافت و به فناوری صلح آمیز هسته ای دست یافتیم.

نماینده مردم قزوین اظهار داشت: در اوج همین تحریم های فلج کننده که به زعم آن ها بود، ما توانستیم ماهواره و موجود زنده به فضا بفرستیم. در اوج همین تحریم ها به قدرت علمی منطقه بدل شدیم و در نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و فناوری های نوین نظیر آی سی تی، تولید و ساخت انبوه موشک های دوربرد رادارگریز و ساخت زیردریایی های مجهز و کم نظیر و صد ها دستاورد دیگر دست یافته ایم که همین مختصر کافی است که آمریکا و غربی ها بدانند که تنها اثر تحریم ها، سرعت بخشیدن به حرکت طوفنده جوانان و دانشمندان ماست.

محمدی در همین زمینه تأکید کرد: بنابراین ضرورت دارد که ۱ + ۵ و آمریکا تحت تأثیر رژیم صهیونیستی حیثیت مردم خود را برباد ندهند، چرا که اگر سردمداران آمریکا و غرب از تبدیل به عمال رژیم صهیونیستی عاری ندارند، اما بی تردید مردم آن ها این ننگ را نمی پذیرند.

وی در ادامه به ضرورت پایبندی به تفاهمات و توافقات تا پایان مذاکرات از سوی گروه ۱ + ۵ اشاره و تأکید کرد: ما برمبنای آموزه های دینی و اصولی به پیمان ها و توافقات تا پایان راه پایبند و استوار هستیم. اما براساس دستورات شرعی به پیمان شکنان توافقات نیز پاسخ مناسب و مقتضی خواهیم داد.

نماینده مردم قزوین در ادامه اظهار داشت: آن ها همواره می گویند که تمام گزینه های ما روی میز است و اظهاراتشان ناظر بر گزینه نظامی است که لازم است بگویم همه کسانی که با وضع فعلی آمریکا و موقعیت نظام جمهوری اسلامی ایران آشنایی دارند، می دانند که این یک دلداری دادن سیاسی به خود و بلوف توخالی است، اما هرگز جامه عمل نمی پوشد. زیرا این گونه در جنگ تحمیلی آزمایش شد و نتیجه ای جز شکست مفتضحانه نداشت، چه برسد به امروز که ایران اسلامی در اوج اقتدار است.

وی ادامه داد: برزبان آوردن این گزینه این حسن را دارد که تفاوت منطق ها و نگرش ها را آشکار می کند. دنیا گزینه های روی میز ما و غرب را ببیند و به قضاوت بنشیند. گزینه روی میز ما تعالیم روح بخش اسلام، قرآن کریم، سنت نبوی و سیره علوی ماست. گزینه روی میز ما استواری و پایداری ملت سرافراز ما و بصیرت و معرتف آنهاست. گزینه روی میز ما تدابیر خیره کننده رهبری معظم انقلاب و شناخت عمیقشان از توطئه های تودرتو و پیچیده غربی هاست و فتوای حرمت بمب اتم و سلاح های کشتار جمعی است.

محمدی اضافه کرد: گزینه روی میز ما تاریخ کهن و تمدن بزرگ منطق قوی و محبت و صلح دوستی و نوع دوستی ماست. گزینه روی میز ما مصوبه رئیس جمهور عزیز ما مبنی بر صلح و امنیت و آرامش و جهان آری از سلاح اتمی و کشتار جمعی در سازمان ملل است.

وی در ادامه به گزینه های روی میز غرب و آمریکا اشاره کرد و گفت: گزینه روی میز شما تهدید انسان ها و دولت ها، سلطه جویی و منفعت طلبی است. گزینه شما به خاک و خون کشیدن مردم افغانستان، عراق، لبنان، بحرین، میانمار و فلسطین مظلوم است. گزینه روی میز شما تحریم های شماست که در لوای ادعای بشردوستی و حقوق بشر، غذا و دارو را تحریم می کنید و مرتبا گزینه روی میز آتش افروزی، جنگ افروزی، کشتار بیگناهان و گزینه نظامی را تکرار می کنید.

نماینده مردم قزوین در ادامه اظهار داشت: امروز رسالت همه آزاد اندیشان خردورزان و صاحبان قلم و دارندگان پایگاه های اجتماعی در همه دنیا این است که بگویند بنویسند و تحلیل و ارزیابی کنند تا مشخص شود چه کسانی به دنبال رشد و اعتلا و کمال انسانیت هستند و چه کسانی در قتل و خونریزی ابنای بشر کمر بسته اند. بی تردید تاریخ و وجدان های بیدار بهترین قاضیان این معرکه خواهند بود.

به گزارشخبرگزاری تسنیممحمدی در ادامه به مشکلات حوزه انتخابیه اش اشاره کرد و گفت: مهم ترین مشکل حوزه انتخابیه بنده کمبود آب است که از رئیس جمهور تقاضا دارم تا دستور کار یکی از جلسات شورای عالی آب را به بررسی مشکلات آب استان قزوین اختصاص دهد زیرا سطح سفره های زیرزمینی ۱۸ متر کاهش یافته و شوره زار در دشت قزوین که توانایی ارتزاق ۳۰۰ میلیون نفر را دارد مداوا در حال پیشروی است و به تهدید جدی دشت تبدیل شده است.

وی ادامه داد: امروز علاوه بر آب کشاورزی، استان قزوین از نظر آب شرب نیز به شدت در مذیقه است.

**جوکار: مجلس لیستی از مسئولین جنایتکار انگلیس را مورد تحریم قرار دهد

در ادامه محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی طی تذکری با اشاره به تحریم های جدید استکبار علیه برخی از مسئولین کشورمان اظهار داشت: سلطه جویی کشورها علیه کشورمان پس از انقلاب اسلامی بسیار بیشتر شده است و این موضوع به دلیل این است که در مقابل اقدامات جنایتکارانه این کشورهای زورگو به خصوص انگلیس روباه صفت ایستاده ایم.

وی افزود: ملت ایران و انقلاب اسلامی در تداوم انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس در مقابل استکبار جویان ایستاد و موفق به درهم کوبیدن تمام محاسبات و مناسبات نهادهای امپریالیستی شد که الگویی برای همه جهانیان و رشد نهضت های اسلامی در منطقه شد و امروز وزارت امور خارجه استعمار پیر انگلیس در یک اقدامی لیستی از مسئولین نظام را به عنوان ناقض حقوق بشر منتشر کرد که نام دو تن از نمایندگان مجلس هم در آن لیست آمده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: جای سوال است که هنوز استعمار پیر حال و هوای دوران گذشته را در سر دارد و به دنبال برتری جویی است و اقدامات ددمنشانه و غیربشری خود علیه ملت ایران را فراموش کرده است که چطور سالیان سال حقوق این ملت را پایمال کرده است و امروز هم شاهد نقض حقوق بشر توسط دولت انگلیس در سراسر دنیا هستیم.

جوکار خطاب به سردمداران انگلیس گفت: چطور شما که دستتان به خون بشریت آلوده است، دیگران را متهم به نقض حقوق بشر می کنید؟ چطور امروز با حمایت از تروریست ها و پرورش آنها در سوریه و در فجیع ترین اقدام ضد بشری به کشتار زنان و کودکان بیگناه سوریه می پردازید و با افتخار فیلم های این صحنه های جنایت را در فضای مجازی منتشر می کنید؟ مگر ما فراموش کرده ایم که شما از منفورترین سازمان که دستش به خون ۱۷ هزار نفر از مردم عزیز ایران آغشته است، یعنی سازمان منافقین حمایت می کنید؟

نماینده مردم یزد در مجلس برهمین اساس تأکید کرد: ما امروز افتخار می کنیم که از سوی این دولت استعمارگر مورد تحریم قرار بگیریم و همه ملت ما را مورد تحریم قرار دهند. چرا که به فرمایش امام بزرگوارمان که فرمودند بدبختی ما روزی است که دشمنان از ما حمایت کنند. ولی این نکته مهم است که دولت فضول انگلیس به دنبال حل مسائل اجتماعی و احترام به حقوق نژادهای مهاجر آن کشور نیست و این دولت در این قد و قواره نیست که ادعای برتری نسبت به کشورهای دیگر داشته باشد. و بخواهد در امور داخلی دیگران دخالت کند.

وی همچنین ادامه داد: بنابراین از وزارت امور خارجه می خواهم سریعا نسبت به این اقدام سخیف موضع گیری کند و این اقدام را محکوم کند و از مجلس محترم می خواهم که لیستی از جنایتکاران انگلیس مانند اقدام آنها مورد تحریم قرار دهند.

**باهنر: جنایات و نامردمی های حکام انگلیس طومار بسیار طول و درازی خواهد شد

محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس که ریاست صحن علنی را برعهده داشت درپاسخ به این تذکر گفت: ما اگر بخواهیم که جنایات و نامردمی های حکام انگلیس در طول ۴۰ - ۵۰ سال گذشته بپردازیم و لیستی از آن تهیه کنیم فکر می کنم که طومار بسیار طول و درازی است؛ در هر صورت این موضوع هم جزو سوابق مبارزاتی شما و برادر عزیزمان آقای سوری که در لیست تحریم اخیر دولت استعمارگر انگلیس قرار گرفته اند، محسوب می شود و این جزو افتخارات ما است که انشا الله برایتان مبارک باشد.

به گزارش تسنیم، پس از بیان این تذکر از سوی نماینده یزد و پاسخهای نایب رئیس مجلس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با سردادن شعار " مرگ بر انگلیس " اقدامات استعماری این کشور را محکوم و حمایت خود را از سخنان جوکار و باهنر اعلام کردند.

**طرح حمایت از نابینایان در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی فوریت دار شد

پس از آن فاطمه آلیا رئیس فراکسیون حمایت از معلولان در ادامه جلسه علنی صبح امروز خانه ملت، طرح یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده ۲۶ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را در صحن علنی مطرح کرد.

وی در توضیح درخواست یک فوریت برای این طرح گفت: این طرح به امضای ۶۰ نفر از نمایندگان مجلس رسیده است و ۲ حسن دارد؛ یکی اینکه نابینایان به حمل عصای سفید توجه بیشتری می کنند و از طرفی دیگر با تصویب این طرح رانندگان نیز توجه بیشتری به بیمه شخص ثالثدارند تا در پرداخت دیه با مشکل مواجه نشوند.

آلیا با بیان اینکه این طرح در راستای تقویت حقوق انسانی و شهروندی نابینایان است، گفت: طبق این بند عبور و مرور نابینایان با عصای سفید به منزله چراغی قرمز است تا اگر راننده ای یک عصای سفید را دید مانند پشت چراغ قرمز بایستد.

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس در مخالفت با یک فوریت این طرح گفت: بین نابینایان و معلولان با افراد عادی فرقی نیست و راننده در مقابل عابر در هر حال مقصر است و لذا این طرح، طرح مناسبی نیست.

احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس نیز در موافقت با فوریت این طرح گفت: ایرادات این طرح را می توان در کمیسیون مربوطه برطرف کرد.

وی تصریح کرد: همه کشورها برای عصای سفید قانون دارند و به این موضوع اهمیت می دهند. همچنین این طرح بار مالی هم ندارد.

پس از سخنان موافق و مخالف، محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس که در غیاب علی لاریجانی و ابوترابی فرد برای ساعاتی ریاست صحن علنی را برعهده داشت داشت، فوریت طرح الحاق یک تبصره به ماده ۲۶ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را به رای وکلای ملت گذاشت که نمایندگان با ۱۳۶ رای موافق، ۱۴ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در صحن به فوریت این طرح رای مثبت دادند.

باهنر پس از فوریت دار شدن این طرح، گفت: رای به فوریت این طرح اقدام مبارکی بود.

**تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس

پیش از پایان جلسه علنی تذکرات شفاهی وکتبینمایندگان در صحن علنی مجلس مطرح شد.

حجت الاسلام علی اکبر ناصری نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی به وزرای علوم و آموزش و پرورش گفت: فضای علمی و آموزشی مقدس را به شائبه های سیاسی و جناحی آلوده نکنید. عزل و نصب ها باید با شایسته سالاری و کارآمدی همراه باشد.

وی ادامه داد: قشر آسیب پذیر و مددجویان جامعه باید به شکلی خاص مورد حمایت کامل از یارانه ها قرار گیرند. همچنین خسارت دیدگان از برف شمال یعنی مازندران و بابل منتظر تخصیص اعتبارات هستند که اگر از آنها حمایت نشود، باغ ها تبدیل به ویلا می شود.

در ادامه عیسی امامی نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال اقتصاد، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: لازمه تحقق این امر تلاش مشترک مردم و مسئولان است. بنابراین نمی توان با نصب پارچه و پلاکارد این سیاست را پیگیری کرد. بلکه باید هدفمند و قانونمند و جهادی این سیاست را با پی گرفت.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: امید است با کمک دولت و مجلس بودجه های بعدی عملیاتی تر تنظیم و تصویب شود تا اتلاف منابع را شاهد نباشیم.

نماینده مردم گرگان افزود: آقای رئیس جمهور علیرغم تلاش های دولت های قبلی متاسفانه رشد متوازن در کشور اتفاق نیفتاده است و امروز شاهد هستیم که چندین استان از رشد میانگین کشور پایین تر و جزء کشورهای کمتر توسعه یافته هستیم، امید است با تدبیر دولت از محل هدفمندی اعتبارات ویژه ای جهت اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و ایجاد رشد متوازن برای این دسته از استان ها فراهم شود.

امامی خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: آقای رئیس جمهور می دانید که در فاز دوم هدفمندی یارانه ها به تولید، اشتغال، بهداشت و اقشار آسیب پذیر به صورت جدی توجه شده است. لذا امیدواریم به بازتوزیع اعتبارات دقت کافی صورت گیرد تا فشاری که در مرحله اول هدفمندی یارانه ها اتفاق افتاد دیگر پیش نیاید.

نماینده گرگان در پایان در تذکری به وزیر فرهنگ خاطر نشان کرد: آقای جنتی به منظور تحقق منویات مقام معظم رهبری در سال اقتصاد و فرهنگ به هجمه سنگین فرهنگی خواستار پیش بینی سرانه فرهنگی و تعیین سهم هر استان در تحقق این هدف مهم هستیم.

**جعفری: علت عدم پیگیری شکایت ایران از هالیوود به دلیل ساخت فیلم های کینه توزانه

قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خواستار توجه جدی به ایثارگران و خانواده شهدا از جمله تسریع در تعیین جانبازی رزمندگانی که فاقد مدارک بالینی هستند اما استشهاد همرزمان خود را به همراه دارند، شد.

وی در خصوص علت عدم پیگیری شکایت ایران از هالیوود به دلیل ساخت فیلم های کینه توزانه و القا کننده ایران هراسی و اسلام هراسی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر داد.

نماینده مردم بجنورد همچنین خواستار اتخاذ موضع قاطع در مقابل دولت مستکبر آمریکا و انگلیس در بحثعدم صدور ویزا برای سفیر معرفی شده جمهوری اسلامی ایران و تحریم های ظالمانه بر علیه شخصیت های کشور شد.

ناصر سودانی نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در صحن علنی مجلس خطاب به مسئولان اظهار داشت: اگر سهم فولاد را برای تکمیل بزرگراه تهران - شمال یا قطار شهری تهران - پرند اختصاص دهید، این نمک پاشیدن به زخم مردم و خلاف عدالت و مصلحت عموم است.

**کنایه یک نماینده به نعمت زاده: خوشحالم گوش وزیر شنواتر شده است

وی با اشاره به مشکلات آب شرب اهواز گفت: قطعی آب و کمبود فشار آب و آلودگی آب از مشکلات این استان است و مردم از ما می پرسند که وعده رئیس جمهور ۴ ماه پیش که به این استان سفر کرد و گفت مشکل آب شرب یک هفته ای حل می شود، چه نتیجه ای حاصل شد؟

در پایان علی محمد احمدی نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی به وزیر صنعت گفت: خوشحال هستیم که گوش وزیر صنعت شنواتر شده است، اما متاسفانه بعد از چند بار تذکر در مورد بهره برداری از کارخانه سیمان دهلران علی رغم اینکه این کارخانه بیش از ۴۹۰ میلیارد یورو و ده ها میلیارد تومان از سرمایه کشور را به خود اختصاص داده است به بهانه واهی سرمایه گذار از راه اندازی آن خودداری می کنند و وزارت صنعت نیز با بی تفاوتی از کنار آن می گذرد.

**باهنر: تشکر نمایندگان مجلس از رئیس جمهور به دلیل خرید تضمینی برگ سبز چای

پیش از پایان جلسه علنی امروز محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس که در غیاب علی لاریجانی و محمدحسن ابوترابی فرد ریاست ساعتی از صحن علنی را برعهده داشت، طی سخنانی گفت: ۲۱۵ نفر از نمایندگان مجلس از خدمات صدا و سیما، نیروی انتظامی و هلال احمر بابت فعالیت هایشان در تعطیلات عید نوروز تشکر کردند.

وی همچنین گفت: بیش از ۱۸۰ تن از نمایندگان مجلس نیز از رئیس جمهور و هیئت دولت به دلیل تصویب قیمت خرید تضمینی برگ چای که برای نخستین بار این اقدام با سرعت انجام می شود، تشکر ویژه ای داشتند.

نایب رئیس مجلس گفت: امیدواریم مسئولین اجرایی دقت لازم را در اقدام هرچه سریعتر و به موقع این کار داشته باشند.

**پایان جلسه علنی / جلسه بعدی یکشنبه آینده

به گزارشخبرگزاری تسنیم، جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی با اعلام محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس خاتمه یافت و وی زمان نشست علنی بعدی را یکشنبه ۳۱ فروردین ساعت ۸ صبح اعلام کرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین