|
|
کدخبر: ۱۵۹۵۶۵

محسن رضایی:

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی ضلع سوم منظومه اقتصاد جمهوری اسلامی است، گفت: اقتصاد مقاومتی مکمل دیپلماسی انقلابی است.

به گزارشخبرگزاری فارساز مشهد، محسن رضایی دقایقی پیش در همایش کشوری اقتصاد مقاومتی در مسیر پیشرفت درون زا در جمع دانشجویان اتحادیه جامعه اسلامی سراسر کشور و دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی یکی از سیاست های مهم اقتصادی است که رهبر معظم انقلاب در ۱۵ سال اخیر به آن اهتمام ورزیده است.

رضایی افزود: سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ و سیاست های اصل ۴۴ دو سند مکمل اقتصاد مقاومتی است و اقتصاد مقاومتی با این دو ارتباط تنگاتنگی دارد.

وی ادامه داد: چشم انداز بیشتر اهداف آرمانی اقتصاد مقاومتی را معرفی کرده و سیاست های اصل ۴۴ حدود و قلمرو مسئولیت های بخش های دولتی و مردمی را علامت گذاری کرده است و بیشتر از قواعد صحبت می کند.

رضایی تصریح کرد: اگر مردم در برابر تحریم ها مقاومت کنند و تحریم ها برداشته شود همانند سال های گذشته دشمنان را منزوی می کنیم و این باعثمی شود یک بسیج سوم و جهاد سوم در ایران شکل بگیرد.

وی ادامه داد: جهاد سوم ما این است که اقتصاد ایران به شکوفایی برسد و با جهاد اقتصادی ما باید تحریم ناپذیر شویم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برخی می گویند اقتصاد مقاومتی یعنی مقاومت مردم در مقابل فشارهای بیرون اما این اقتصاد ریاضتی است و اقتصاد مقاومتی یعنی مقاومت اقتصاد و در برابر همه اسراف و تبذیر و زندگی گدایی تربیت کردن جهاد اقتصادی باید صورت گیرد.

وی تأکید کرد: برای اقتصاد مقاومتی از یک طرف اقتصاد کشور باید شکوفا شود و از طرف دیگر باید مقاوم شود.

رضایی با بیان اینکه چرا اقتصاد ما مقاوم نیست، تصریح کرد: بیش از ۲۰ سال است که رهبر معظم انقلاب می گوید که تکیه ما تنها بر روی مسئله نفت نباشد و تکیه بر روی نفت اقتصاد ما را تحریم پذیر کرده است.

وی با اشاره بر اینکه اقتصاد مقاومتی بدون فرهنگ امکان پذیر نیست، افزود: فرهنگ اقتصادی، جهاد اقتصادی و رفتارهای اقتصادی همه مباحثفرهنگ اقتصادی هستند که اگر نباشند اقتصاد مقاومتی صورت نمی گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه یکی از اهداف مهم اقتصاد مقاومتی تحریم ناپذیری است، خاطرنشان کرد: مهم تر از مسئله تحریم ناپذیری این است که اقتصاد ایران را به شکوفایی برسانیم.

وی با بیان اینکه تورم مالیات غیرمشروع است، عنوان کرد: چرا بعد از گذشت ۳۵ سال از انقلاب مسئله تورم هنوز حل نشده است.

رضایی ادامه داد: تورم یکی از میراثهای رژیم شاه است که همینطور وارد زندگی ما شده است و اینها دردهایی است که باید حل شود تا اقتصاد ایران به شکوفایی برسد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: اقتصاد مقاومتی به دنبال تحریم ناپذیر ساختن اقتصاد ایران است ولی حالا که تحریم شده ایم باید تحریم را تبدیل به فرصت کنیم تا دشمن از تحریم کردن پشیمان شود.

وی در خصوص ابوطالبی گزینه پیشنهادی دولت تصریح کرد: آقای ابوطالبی را که دولت پیشنهاد کرده بود با مقاومت مقامات آمریکایی مواجه شده است و امیدوارم دولت بر روی گزینه خود پافشاری کند.

رضایی در خصوص مذاکرات ایران خاطرنشان کرد: این مذاکرات موفق بود اما بهتر از این می شد این مذاکرات را پیش برد.

وی با بیان اینکه یکی از شروط ما برای این مذاکرات می توانست خلع سلاح شیمیایی و میکروبی رژیم صهیونیست باشد، افزود: مقامات ما باید در برابر زیاده خواهی و بی احترامی مسئولان آمریکایی با صلابت و قدرت وارد شوند.

وی ادامه داد: اگر مذاکرات شکست هم بخورد اما باز هم ما پیروز بیرون می آییم چون سر جای خود برمی گردیم اما در مقابل دست دشمن را برای همگان رو کرده ایم و مردم دشمن واقعی را می شناسند و وحدت بیشتری پیدا خواهند کرد.

وی درپاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه تنها منبع اقتصادی ما نفت است و روزی به پایان می رسد، گفت: صندوق توسعه ارزی چند سالی است که تشکیل شده است و درآمدهای حاصل از نفت به آنجا می رود و به جای هزینه خرج سرمایه گذاری می شود.

رضایی در ادامه تأکید کرد: ما باید خام فروشی را قطع کنیم و تبدیل به فرآورده سازی و اشتغالزایی کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه پیاده کردن اقتصاد مقاومتی نیاز به مدیریت جهادی دارد، اظهار داشت: دانش مدیریت جهادی وجود دارد و اگر این دانش آموزش داده شود و توسعه پیدا کند اقتصاد مقاومتی هم تحقق خواهد یافت.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی می خواهد مردم را وارد اقتصاد کند لذا کسب و کارهای خانگی و روستایی باید رونق پیدا کند تا اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد.

رضایی در خصوص انصراف افراد از یارانه ها تصریح کرد: حدود ۸-۷ میلیون نفر از یارانه انصراف داده اند و دولت می تواند این مقدار پول را در جهت اشتغال و تولید و رونق جامعه به کار ببرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا راهی برای بازگرداندن ارزش پول ملی وجود دارد یا خیر، افزود: وقتی در اقتصادی قیمت ها بالا رود دیگر ارزش پول سر جایش برنمی گردد اما می شود قیمت ها را تثبیت کرد که پول از این بیشتر تضعیف نشود.

این مقام مسئول در خصوص اینکه چگونه می شود تحریم به فرصت تبدیل شود، گفت: با مردمی کردن اقتصاد کشور می توانیم تحریم ها را تبدیل به فرصت کنیم.

وی با بیان اینکه رکود تورمی یک پدیده ترکیبی است افزود: رکود تورمی به این معناست که بیکاری و تورم با هم وجود دارد و در حال حاضر نرخ آن بالاست و به صورت مضاعف زندگی مردم را تحت فشار قرار می دهد.

رضایی در پایان راه حل رکود تورمی را انضباط مالی دانست و گفت: اگر دولت انضباط مالی را رعایت کند مشکل رکود تورمی نیز حل خواهد شد.

انتهای پیام / ۲۲۰۲ / س۴۰

ارسال نظر

پربیننده ترین