|
|
کدخبر: ۱۵۹۹۸۳

تسنیم گزارش می دهد؛

خبرگزاری تسنیم: اساسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از جلسات و بحثهای مفصل با اعضای دولت موقت در دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ برای «حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی» به تصویب می رسد و امام(ره) طی فرمانی به شورای انقلاب تأسیس سپاه را اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسیخبرگزاری تسنیم، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷، به فرموده امام خمینی(ره) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از بحثها و جلساتی با دولت موقت تشکیل شد و اساسنامه آن به تصویب شورای انقلاب رسید. در جریان تأسیس شورای انقلاب دولت موقت سکان اداره کشور را به دست داشت و رئیس دولت موقت نیز تأکید داشت که اگر می خواهد مجموعه ای با عنوان سپاه پاسداران تشکیل شود باید زیر نظر دولت باشد.

از سوی دیگر نیروهای انقلابی در سال ۵۷ که به دنبال اجرای فرمان امام خمینی(ره) بودند و تأکید داشتند مجموعه انقلابی سپاه پاسداران باید زیر نظر ولی فقیه باشد. جواد منصوری اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این باره می گوید: «این ها(اعضای دولت موقت) اصرار داشتند که مثلا دادگاه انقلاب باید منحل شود و دادگستری برای رسیدگی به افراد انتخاب شود و بنابراین سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و نظایر این ها تماما باید زیر نظر دولت باشد. ما با این نظر مخالف بودیم و یک ماه و نیم با نمایندگان دولت بحثکردیم و بالاخره اساسنامه ای را برای سپاه پاسداران به تصویب رساندیم که سپاه پاسداران باید زیر نظر ولی فقیه باشد، بنابراین اولین حکم شورای فرماندهی سپاه، توسط شورای انقلاب و با تایید امام صادر شد.»

بر این اساس در دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ بود که امام خمینی(ره) طی فرمانی به شورای انقلاب رسماً تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را اعلام کردند و شورای انقلاب نیز شورای فرماندهی سپاه را تشکیل دادند تا به واسطه آن بتوانند اقدامات لازم را در سامان دهی این نهاد انقلابی انجام دهند. بر این اساس در اساسنامه سپاه نیز پاسدارای از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن عنوان شده بود که نشان می داد فعالیت های سپاه پاسداران فقط معطوف به مأموریت های نظامی نمی شود.

امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در مورد سپاه پاسداران فرمودند: «سپاه پاسداران که رکنی بزرگ در پیروزی انقلاب اسلامی است، با اقتدا به مولای خود سید مظلومان علیه السلام، نجات بخش ملت ایران و اسلام عزیز از شب های تاریک و ظلمانی ستمشاهی بوده و در پاسداری از انقلاب و هدف های آن عاملی مؤثر و رکنی رکین بوده و هست.»

جواد منصوری، عضو هیئت مؤسس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره فعالیت های سپاه می گوید: «فرای بحثنظامی بود و به عبارت دیگر تشکیلاتی برای حفظ انقلاب. حفظ انقلاب ممکن است در کارهای فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و یا نظامی باشد و یا ترکیبی از این ها باشد. در واقع هر چه که انقلاب ایجاب کند. امروز می بینید که سپاه در سازندگی سپاه وارد می شود، سپاه در کارهای خدماتی هم وارد می شود، اگر زلزله می آید وارد می شود و کمک می کند یا اگر سیل بیاید همین طور، یعنی خود را محدود به یک کار مشخص نمی کند. از این رو به دلیل اهمیت موضوع باید زیر نظر ولی فقیه قرار می گرفت.»

ابراهیم محمدزاده از مؤسسین سپاه پاسداران نیز درباره چرایی تأسیس سپاه می گوید: «سپاه چیزی جز سازماندهی مردم برای تداوم انقلاب و پاسداری از دستاوردهای آن نبود، ولی متأسفانه از همان ابتدا توسط دولت موقت با این دیدگاه مخالفت می شد. یعنی دولت موقت معتقد بود که ما ارتش داریم، شهربانی و ژاندارمری هم داریم، بنابراین کمیته ها و سپاه به طور موقت تا زمانی که این نیروها بتوانند تجدید سازمانی پیدا کنند باید وجود داشته باشند و بعد از آن از صحنه پاسداری از انقلاب در عمل کنار بمانند. بنابراین نقطه آغاز انقلاب بین مؤسسین سپاه و دولت موقت از همین جا ریشه گرفته بود. دولت موقت می گفت که شما می خواهید حکومتی در حکومت به وجود بیاورید و قدرت را از دست دولت بگیرید، اما نظر ما این بود که مگر نه این است که همه ما این انقلاب را مدیون ولایت فقیه و رهبری می دانیم. آنجا که ولایت فقیه این حرکت ها را صحیح بداند، انجام می دهیم و آنجا که صحیح نداند مسلماً انجام نخواهیم داد. این قدرتی در درون دولت نیست، بلکه آماده داشتن مردم در مقابله با هر گونه انحراف[است].»

سپاه در دوران تشکیل، صرفا نیروی شهری به حساب می آمد که با توجه به شرایط خاص انقلابی در جامعه و پراکندگی قوای انتظامی، ماموریت حفظ نظم عمومی را عهده دار شده بود و در مقابل ضد انقلاب و منافقان به مبارزه می پرداخت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با اوج گیری دسیسه های دشمنان و گروهک های ضدانقلاب در نقاطی همچون کردستان، خوزستان و گنبد، سپاه پاسداران، برای مقابله با آنها بسیج شد و خصوصا در کردستان هنگامی که شورش های مسلحانه در نقاط کوهستانی کردنشین متمرکز شد، سپاه به طور جدی مقابل اشرار و ضد انقلاب صف آرایی کرد امروز جای جای آن خطه از میهن اسلامی کردنشین، نشان از رشادت ها، جانبازی های مظلومانه و غریبانه عزیزانی دارد که برای پاسداری از کیان اسلام، میهن اسلامی و حفظ تمامیت ارضی کشور، از خون خود مایه گذاشتند تا جمهوری اسلامی سرافراز و پرشکوه بماند.

با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، سپاه پاسداران بزرگترین افتخار خود را رقم زد و با وجود همه موانع در کنار ارتش به مبارزه علیه رژیم بعثی پرداخت و پس حمله ناجوانمردانه ارتش عراق به سرکردگی آمریکا و تحمیل جنگ از سوی رژیم بعثبه جمهوری اسلامی، صحنه جدیدی از امتحان الهی را پیش روی سپاهیان پاسدار گشود و سپاه نیز مسئولیت سنگین دفاع از مرزهای ایران اسلامی را بر دوش کشید و با رشادت های خود انقلاب اسلامی را از گذرگاه ۸ ساله دفاع مقدس عبور دادند که امام خمینی(ره) در این باره فرمودند: «اگر سپاه نبود کشور هم نبود».

به گزارش تسنیم، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعد از دوران دفاع مقدس در حوزه های مختلف دفاعی، تأمین امنیت کشور و… نقش مؤثری را از خود بر جای گذاشت که دستاوردهای این نهاد انقلابی را متعاقبا اعلام می شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر