|
|
کدخبر: ۱۶۰۵۶۰

بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در نامه ای به کمیسیون آموزش مجلس:

خبرگزاری تسنیم: بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر با صدور نامه ای به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایجاد آشوب و بر هم زدن نظم دانشگاه با استقرار وزارت علوم دولت جدید، به یک رویه ثابت تبدیل شده و هر روز بر شدت آن افزوده می شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری تسنیم، بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در نامه ای به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نکاتی را درباره برنامه جشن هسته ای این دانشگاه و حواشی آن مطرح کردند.

در این نامه آمده است:

باسمه تعالی

مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید دانشگاه ها ۹۲.۵. ۱۵:

«باید همه مراقبت کنند(هم استادان، هم مدیران، هم مؤثرین و متنفذین در دانشگاه ها) که فضای دانشگاه به سمت مسائل پوچ حرکت نکند»

با سلام؛

همانطور که مستحضر هستید، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، به مناسبت ۲۰ فروردین، روز ملی فناوری هسته ای، اقدام به برگزاری برنامه ای تحت عنوان " جشن هسته ای " در تاریخ دوشنبه ۲۵/۱ / ۹۳ نمود. این برنامه با هدف بزرگداشت دستاوردهای هسته ای، تقدیر از فعالین و دانشمندان و تجلیل از مقام شامخ شهدای این راه و خانواده های معظم آنها با سخنرانی دکتر سعید جلیلی(عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی) و سخنرانی دکتر فریدون عباسی(رئیس سابق سازمان انرژی اتمی) انجام گرفت. نکاتی در مورد حواشی این برنامه وجود دارد که در ادامه به اطلاع کمیسیون محترم آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی می رساند:

۱ - در این برنامه عده ای معدود و قانون شکن، برخلاف شعارهای آزادی بیانی که همواره سر می دهند، از ابتدای برنامه تلاش کردند با هوچی گری و ایجاد اغتشاش، نظم جلسه را بر هم بزنند که با هوشیاری دانشجویان امیرکبیر راه به جایی نبردند. اما این اولین باری نبود که این عده دست به چنین کارهای هنجارشکنانه ای می زدند. نگاهی به اتفاقات سال تحصیلی جاری در دانشگاه امیرکبیر(برگزاری تجمعات غیر قانونی ابتدای سال تحصیلی، اتفاقات ۱۶ آذر، حواشی حضور هیئت سه نفره وزارت علوم در دانشگاه و…) نشان می دهد حضور این معدود افراد در حرکات ساختارشکنانه دانشگاه، که گویا رسالت خود را ایجاد آشوب و بر هم زدن نظم دانشگاه می دانند، با استقرار وزارت علوم دولت جدید، به یک " رویه " ثابت تبدیل شده و هر روز بر شدت آن افزوده می شود.

۲ - بسیج دانشجویی از همان ابتدا بنا به رسالت خود، خطر حضور این افراد در دانشگاه و عدم برخورد مقتضی با آنها را به مسئولین امر تذکر داده بود(تعدادی از این افراد، به علت مشکلات انضباطی چند ترم تعلیق از تحصیل را در کارنامه خود دارند) و حتی در بیانیه خود به مناسبت حضور هیئت سه نفره در آذرماه ۹۲ در دانشگاه امیرکبیر - که در پیوست خواهد آمد - به کرات خطر میدان دادن به این هنجارشکنان در دانشگاه را به وزارت علوم گوشزد کرده و از وزارت علوم خواسته بود تا با فراهم کردن محیطی آرام جهت رشد و پیشرفت روزافزون علمی، دانشگاه را در مسیر صحیح خود پیش ببرد، اما بر اثر بی توجهی به این تذکرات، نه تنها از شدت هنجارشکنی های این قانون شکنان کاسته نشد، بلکه این افراد هر روز عرصه را برای جولان دادن مناسب تر دیدند.

۳ - نکته مهم دیگر آنست که این عده معدود خود را به دولت محترم منتسب کرده و شعار حمایت از دولت سر می دهند. این موضوع زمانی حائز اهمیت می شود که بارها شنیده و دیده شده است که از زمان آغاز به کار وزارت علوم جدید، این جریان جانی دوباره گرفته و فارغ از هرگونه هنجار و قانونی به آشوب گری می پردازد. اگرچه آنچه دانشجویان امیرکبیر از این غوغاسالاران دیده اند رفتارهای متناقض با شعارهای دولت مبنی بر اعتدال و اتحاد بوده است؛ اما لازم است دولت و به طور مشخص وزارت علوم ضمن مرزبندی با این غوغاسالاران، نسبت خود را با این افراد مشخص نماید تا این موضوع برای عموم دانشجویان روشن گردد. در چنین فضایی متاسفانه وزارت علوم نه تنها اهتمامی به برخورد مقتضی با این افراطی های غوغاسالار نداشته، بلکه با عدم مرزبندی خود با این افراد سبب شده است که این آشوبگران، حمایت وزارت علوم از خویش را متصور شوند.

با نظر به مطالب فوق، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی می خواهد تا با بررسی دقیق این مسئله و مطالبه چرایی این موضوع از وزیر علوم، مانع از آن شود که با قدرت گرفتن این افراد در دانشگاه ها، شاهد تجربیات تلخ دوران گذشته در محیط علمی دانشگاه باشیم.

«والسّلامُ علی مَن اتّبع الهُدی»

پیوست:

روز گذشته هیئتی سه نفره به نمایندگی از وزارت علوم در دانشگاه امیرکبیر حضور پیدا کرد.

پیرامون این حضور و حواشی آن نکاتی به نظر می رسد که به آنها اشاره می شود:

۱ - آنطور که اعلام شده هدف از حضور هیئت سه نفره وزارت علوم در دانشگاه ها، بررسی وضعیت دانشگاه های مختلف و تلاش برای حل مشکلات هر دانشگاه عنوان شده است. اصل این موضوع بسیار پسندیده و قابل تقدیر و نشان دهنده اهتمام وزارت علوم برای حل مشکلات دانشگاه ها می باشد. اما متاسفانه آنچه در عمل از حضور هیئت سه نفره در دانشگاه هایی نظیر چمران اهواز، بین المللی قزوین، خواجه نصیر تهران و… مشاهده شده فقط تغییر روسای دانشگاه ها آنهم با ایجاد محیطی پر تنش در دانشگاه ها بوده است.

این امر باعثشده کارنامه هیئتهای سه نفره اعزامی به دانشگاه ها کارنامه درخشانی نباشد و دانشجویان و اساتید نسبت به عملکرد این هیئت دچار بی اعتمادی گردند. فارغ از این موضوع، انتخاب زمان حضور این هیئت در دانشگاه امیرکبیر، چندان مناسب به نظر نمی رسد. شایسته بود که مسئولین وزارت علوم در آستانه امتحانات پایان ترم، حضور این هیئت سه نفره را به زمان دیگری موکول می کردند تا دانشجویان با آرامش خاطر و وقت بیشتری نظرات و انتقادات خودر را با ایشان در میان می گذاشتند و از فرصت اندکی که برای آماده شدن جهت امتحانات پایان ترم دارند، نهایت استفاده را می نمودند. علی ای حال انتظار می رود این هیئت سه نفره در محیطی آرام و به دور از هیاهو به وظیفه اصلی خود که همان بررسی دقیق مشکلات دانشگاه است بپردازد تا تجربه تلخ حضور این هیئت در دانشگاه های دیگر تکرار نشود.

۲ - بر این اساس لازم است مواردی را متذکر شویم:

الف - در سالهای قبل از ۸۵ تجربیات تلخی از میدان داری عناصر افراطی در دانشگاه امیرکبیر وجود دارد، از توهین به مسئولین کشور در نشریات رسمی دانشگاه گرفته تا توهین به معصومین علیهم السلام. از دولت منتخب انتظار می رود که طبق شعار " اعتدال " از تکرار فضای افراطی گذشته جلوگیری نماید.

در همین راستا اعلام می دارد ضمن تاکید بر حفظ ارزش های اسلام و انقلاب که خون بسیاری از جوانان و نخبگان جامعه علمی کشور برای اعتلای آنها به نظام اسلامی تقدیم گردیده است، دانشجویان امیرکبیر اجازه نخواهند داد که آن دوران سیاه گذشته تکرار شود.

ب - رشد علمی دانشگاه امیر کبیر در سالیان اخیر بنابر آمارهای رسمی مراکز علمی داخلی و خارجی، افزایش یافته و این دانشگاه در مسیر اصلی حرکت خود، که چیزی جز باروری علمی جامعه دانشگاهی نیست، قرار گرفته است. انتظار می رود وزارت علوم با سرلوحه قرار دادن تاکیدات رهبری معظم انقلاب، مبنی بر پیگیری جدی شتاب رو به رشد پیشرفت علمی و تولید علم، فضایی را برای دانشگاه ها ایجاد کند که بتوانند به دور از حواشی به رسالت اصلی خود بپردازند.

ج - در چند سال اخیر دانشگاه امیرکبیر در فضایی قانون مند تر به کار خود ادامه داده است و چارچوب های قانونی در تمامی فعالیت های آن دقیق تر رعایت شده اند. دیگر خبری از عدم برگزاری امتحانات در ۴ ترم تحصیلی متوالی و یا قانون شکنی های مختلف برخی افراد و تشکل ها نیست. از وزارت علوم انتظار می رود با ادامه این روند از مسلط شدن فضای بی قانونی و هرج و مرج در دانشگاه جلوگیری نماید.

۳ - برخی عناصر افراطی با برگزاری تجمع چند ده نفره حین حضور هیئت سه نفره در دانشگاه، سعی در سوء استفاده از فضای بوجود آمده داشته و تلاش کردند خود را نماینده دانشجویان نشان دهند. اگرچه برخی از دانشجویان بدلیل حسن نیت و نیز داشتن انتقادهای به حق، در این تجمع شرکت نمودند(که البته روی سخن این بیانیه با این دانشجویان محترم نیست)، اما این تجمع علاوه بر آنکه نشان داد این افراد معدود، همواره مقاصد خود را در این گونه فضاهای غیر منطقی و ملتهب دنبال می کنند، مهر تاییدی بر مواضع اصولی بسیج دانشجویی در برابر افراطی گری در دانشگاه نیز بود:

الف - بسیج دانشجویی همواره قانون را سرلوحه کارهای خود قرار داده و با هرگونه قانون شکنی مخالف است. تجمع غیر قانونی این افراد معدودباز هم نشان داد چه کسانی در دانشگاه علاقه مند به تخطی از قانون هستند و تبعیت از قانون را فقط در حد شعار و به عنوان ابزار پیشبرد اهداف خود بکار می برند.

ب - نه تنها این تجمع قانونی نبود؛ بلکه با توجه به ساز و کاری که هیئت سه نفره برای شنیدن نظر دانشجویان اعلام نموده(بنا بر اعلام این هیئت، این ساز و کار شامل دیدار آزاد تمامی دانشجویان بصورت گروه های چند نفره با اعضای این هیئت از ساعت ۱۳ الی ۱۷ امروز می باشد) برگزاری این تجمع هیچ دلیل منطقی نیز نداشت. بسیج دانشجویی ضمن استقبال از ساز و کار هیئت وزارت علوم برای شنیدن نظرات همه دانشجویان، حساب این افراطیون معدود را از حساب عموم دانشجویان امیرکبیر جدا نموده و خواستار برخورد مقتضی دانشگاه با این افراد می باشد.

ج - علاوه بر نکات فوق، نگاهی کوتاه به مختصات این تجمع، خود روشن کننده بسیاری از حقایق است. اولا تعداد اندک این افراد، ثانیا گردانندگان و به اصطلاح لیدرهای این تجمع(که در سایر تجمعات غیر قانونی و هنجارشکن نیز همین افراد به عنوان گردانندگان تجمع ایفای نقش می کنند) و ثالثا نداشتن مطالبه و بی هدف بودن این تجمع(که بعضا فقط به خواندن سرود " یار دبستانی " محدود می شد که ارتباطی با حضور هیئت سه نفره نداشت) نشان دهنده آن است که هیچ گاه افراد این تجمع نماینده دانشجویان نبوده و نیستند و همواره به دنبال وارونه جلوه دادن مسائل و مصادره کردن اتفاقات به سود اقلیت خود می باشند.

۴ - در پایان بسیج دانشجویی از وزارت علوم دولت " اعتدال " انتظار دارد با تدبیر خود، سایه افراط را از سر دانشگاه دور کرده و با فراهم کردن محیطی آرام جهت رشد و پیشرفت روزافزون علمی، حل مشکلات متعدد صنفی و غیر صنفی جامعه دانشگاهی و نیز گسترش فضای آزاد اندیشی و تضارب آراء، امید را بیش از پیش بر فضای جامعه دانشگاهی حاکم نموده و دانشگاه را در مسیر صحیح و مشخص خود به پیش ببرد که این خواست همه دانشگاهیان می باشد.

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مناسبت حضور هیئت محترم وزارت علوم در دانشگاه

انتهای پیام /

ارسال نظر