|
|
کدخبر: ۱۶۰۶۳۹

گزارش تسنیم از روند برگزاری مجمع عمومی خانه احزاب

خبرگزاری تسنیم: " سوالی که کارشناسان مسائل سیاسی در رابطه با فضای حزبی کشور مطرح می کنند این است که چرا کمیته اجرایی مایل به حضور اصول گرایان در خانه احزاب نیست ".

به گزارش خبرنگار حوزه احزابخبرگزاری تسنیم، بحثخانه احزاب که با روی کار آمدن دولت یازدهم بار دیگر در فضای حزبی کشور مطرح شد و پس از دو نشست احزاب با وزیر کشور در میدان فاطمی، کمیته اجرایی احیای خانه احزاب تشکیل شد و شیخیانی عضو این کمیته از برگزاری مجمع خانه احزاب تا پایان فصل بهار خبر داد و در عین حال به خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاریتسنیم،گفت: اگر احزاب اصول گرا همچون مؤتلفه فراخوان را امضا نکنند نصاب به ۷۰ می رسد و مجمع عمومی برگزار می شود.

کمیته اجرایی احیای خانه احزاب وظیفه فراخوان از احزاب برای برگزاری مجمع عمومی خانه احزاب در دوره جدید را بر عهده گرفته و به گفته شیخیانی تا کنون از چهل تشکل سیاسی برای فراخوان و حضور در مجمع عمومی دعوت شد است اما تعدادی از احزاب اصول گرا به انتقاد از ترکیب این کمیته پرداختند و اعلام کردند: " تاکنون فراخوانی از سوی این کمیته برای تشکل متبوعشان ارسال نشده است.

بر اساس اظهارات شیخیانی، عضو شورای عالی جبهه ایستادگی به انتقاد از ترکیب و ساختار این کمیته پرداخت و بهتسنیم،گفت: در این ترکیب، یک جریان در اکثریت قرار گرفته و این نگرانی به وجود آمده که چه تضمینی وجود دارد که در شورای مرکزی خانه احزاب همین ترکیب تکرار نشود.

محسن کوهکن دبیرکل جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس نیز در این رابطه می گوید:کمیته اجرایی خانه احزاب با این اقداماتی که برای برگزاری مجمع انجام می دهند می خواهند خط مشی خانه احزاب گذشته را پیگیری کنند، این مسئله نشان می دهد که اگر خانه احزاب احیا شود سرنوشتی چون سالیان گذشته خود را خواهد داشت.

** عدم دعوت از سه تشکل اصول گرا

لطف الله فروزنده سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی درباره اینکه " آیا از سوی کمیته اجرایی فراخوان ارسال شده است یا نه "؟ به خبرنگار تسنیم، گفت: تا کنون فراخوان و یا دعوت نامه ای ارسال نشده و ما باید ببینیم اقدمام آن ها برای چیست و بعد تصمیم بگیریم، تاکنون فراخوانی برای ایثارگران نیامده است.

احمد نیک فر عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین نیز درباره " دعوت از تشکل متبوعش برای حضور در مجمع عمومی خانه احزاب "، گفت: هنوز فراخوانی به دفتر جامعه اسلامی مهندسین نیامده البته خبر ندارم برای مهندس باهنر ارسال شده یا نه، اگر برای وی می آمد در آخرین جلسه شورای مرکزی که یکشنبه برگزار شد خبر می داد ضمن اینکه از ترکیب و فعالیت این کمیته اجرایی خبر ندارم و نمی دانم چگونه و با چه سازوکاری انتخاب شدند.

محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان که دبیرکلی جامعه اسلامی نمایندگان ادوار نیز برعهده دارد با بیان اینکه احزاب اصول گرا، اصلاح طلب و معتدل که قبلا در خانه احزاب حضور داشتند نباید خود را میزبان بدانند و از احزاب برای حضور در مجمع عمومی دعوت کنند، اظهارداشت: به اعتقاد بنده در این زمینه باید وزارت کشور ورود و از احزاب دعوت کند و خود احزاب قانونی در مجمع عمومی رئیس و ارکان خانه احزاب را دعوت کنند.

وی ادامه داد: عده ای پافشاری دارند تا پایه کار خانه احزاب در دوره جدید را بنا نهند در حالی که ما با خانه احزاب مخالف نیستیم اما می گوییم کسانی دعوت را انجام دهند تا از جایگاهی برخوردار باشند چرا که احزاب در عرض هم هستند و درطول یکدیگر قرار ندارند که برخی افراد و یا تشکل ها پدرخوانده شوند و یا نقش پدر خوانده را برای احزاب ایفا کنند.

دبیرکل جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس با بیان اینکه تا کنون فراخوانی و یا دعوتی از این تشکل برای شرکت در مجمع عمومی صورت نگرفته است، به خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاریتسنیم، تصریح کرد: خانه احزاب نباید محل جولان احزاب اصلاح طلب، اصول گرا باشد و اگر درست پایه گذاری نشود پایه های ویرانه آن همچنان باقی خواهد ماند.

**جبهه ایستادگی: بعدا تصمیم گیری می کنیم

موضع گیری جبهه ایستادگی در قبال خانه احزاب و فعالیت کمیته اجرایی امروز در گفت وگویتسنیمبا سید ابوالقاسم رئوفیان و پس از پایان جلسه این تشکل سیاسی اصول گرا مطرح شد.

وی با بیان اینکه در کمیته اجرایی شش اصلاح طلب و یک اصول گرا حضور دارند، اظهار داشت: در این ترکیب، یک جریان در اکثریت قرار گرفته و این نگرانی به وجود آمده که چه تضمینی وجود دارد که در شورای مرکزی خانه احزاب همین ترکیب تکرار نشود و این موضوع نگرانی هایی را برای ما به وجود آورده است.

عضو شورای عالی جبهه ایستادگی تصریح کرد: تصمیم گیری ها روی اصول گرفته نشده و یک طرفه به تصمیم رسیدند از این رو اقدام آینده تحت الشعاع قرار گرفته شده است.

حسین کنعانی مقدم دبیر سیاسی این جبهه که از نظر سیاسی نزدیک به محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است درباره حضور احزاب عضو جبهه متبوعش در فصل جدید خانه احزاب، گفت: با برخی از احزاب ما صحبت شده و حتی غفوری فرد عضو کمیته اجرایی با بنده صحبت کرده است اما ما در جبهه تصمیم نهایی را می گیریم.

وی تصریح کرد: به نظر بنده باید از تمامی احزاب برای حضور در مجمع عمومی خانه احزاب دعوت شود در غیر این صورت احزاب اصلاح طلب از وزن بیشتری در مجمع عمومی برخوردار خواهند شد و بقیه احزاب با گرایش های دیگر حضور نخواهند داشت و تا آنجایی که در جریان هستم حزب موتلفه هم مخالفت خود را اعلام کرده است.

پاسخ عضو کمیته اجرایی: نیازی نیست اسامی احزاب دعوت شده را اعلام کنیم

امرالله شیخیانی که به عنوان یکی از اعضای کمیته اجرایی احیای خانه احزاب شناخته می شود در گفت وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاریتسنیم،با اشاره به عدم دعوت از تشکل های اصول گرا برای شرکت در مجمع عمومی خانه احزاب، گفت: ما از جناح ها درخواستی مطرح نمی کنیم و باید از احزاب عضو خانه احزاب فراخوان صورت گیرد از این رو نیاز به امضا هفتاد تشکل داریم و نیازی به دعوت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، شورای اصول گرایان و یا شورای اعتدال گرایان نیست بنابراین قرار نیست با جبهه ای هماهنگی انجام شود.

وی توضیح داد: هفتاد حزبی که عضو خانه احزاب هستند باید فراخوان را امضاء کنند تا مجمع با حضور همه احزاب برگزار شود و ما برای برگزاری مجع نیاز به فراکسیون یا جبهه ای نداریم چرا که مجمع عمومی با حضور همه احزاب از فراکسیون ها و جناح های مختلف برگزار می شود به همین جهت اظهارنظرهایی که پیرامون چگونگی برگزاری مجمع و یا خانه احزاب مطرح می شود نشان می دهد برخی از فعالان نسبت به قانون، اساسنامه و آئین نامه خانه احزاب اشراف ندارند، ما برای دعوت نیازی به اجازه نداریم.

عضو کمیته اجرایی خانه احزاب درخصوص اینکه چرا فراخوان کمیته برای سه تشکل اصول گرا ارسال نشده است، پاسخ داد: فراخوان از همه تشکل ها و احزاب عضو خانه احزاب صورت گرفته و این تشکل ها شامل اصولگرایان، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان هستند و این نظریات ارائه شده کارشناسی نیست و شخصی است.

شیخیانی درباره اینکه اسامی چهل تشکلی که فراخوان از آن ها صورت گرفته را اعلام کنید؟ اظهارداشت:نیازی نیست، در جایی هم پیش بینی نشده که اعلام شود و ضرورتی هم ندارد، وقتی نصاب اعلام شد در صورت لزوم آن را به رسانه ها اعلام می کنیم.

وی درخصوص اینکه چرا از احزاب اصول گرا دعوت نشده است، توضیح داد: احزابی که عضو خانه احزاب نباشد نمی توانند فراخوان را امضاء کنند.موتلفه امضا نکرده، اصلا نبرده که امضاء کند و اگر امضاء کند و یا نکند ایرادی ندارد چون نصاب به هفتاد می رسد ضمن اینکه هیچ کس هم نگفته که باید امضا کند و یا نکند.

عضو کمیته اجرایی خانه احزاب فراخوان احزاب برای حضور در مجمع عمومی را به لایحه و یا ارائه طرح در مجلس تشبیه کرد و گفت: در برخی از طرح ها خیلی از نمایندگان آن را امضاء نمی کنند ولی طرح در مجلس اعلام وصول می شود به هیمن جهت امضاء نکردن یک تشکل زیر پای فراخوان تاثیری ندراد.

شیخیانی همچنین نسب به دغدغه اصول گرایان مبنی بر احاطه اصلاح طلبان و اینکه آن ها در صددند سند خانه احزاب در دوره جدید را باز به نام خود بزنند، خطاب به فعالان اصول گرا، گفت: نه، نه اصلا این طور نیست مجمع عمومی، پارلمان خانه احزاب است و او باید برای ترکیب این خانه تصمیم گیری کند و هیچ کس نمی تواند در این سازوکار دخالت کند. ما تمهیدات را انجام می دهیم تا در ارکان خانه احزاب همه جریانات با سلایق سیاسی حضور داشته باشند.

بر این اساس، سوالی که کارشناسان مسائل سیاسی در رابطه با فضای حزبی کشور مطرح می کنند این است که چرا کمیته اجرایی مایل به حضور اصولگرایان در خانه احزاب نیست و می خواهد مشی گذشته خود را در فضای صنفی احزاب ولی با اغراض سیاسی دنبال کند.

انتهای پیام /

ارسال نظر