|
|
کدخبر: ۱۶۰۷۳۱

دریادار تنگسیری در اولین همایش مقابله هماهنگ با بحران های منطقه ای:

خبرگزاری تسنیم: فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: از آنجا که بسیاری از بحران ها و بلایای طبیعی بدون هیچ گونه پیش آگهی اتفاق می افتد، ایجاد آمادگی و توانمندی مقابله در برابر بحران یک ضرورت است.

به گزارش گروه دفاعیخبرگزاری تسنیم، اولین همایش علمی کاربردی مقابله هماهنگ با بحران های منطقه ای با تاکید بر هماهنگ سازی ارگان های نظامی و غیر نظامی در عملیات امداد و نجات، به میزبانی نیروی دریایی سپاه در بندرعباس برگزار شد.

در این همایش راهکارهای هم افزایی، توسعه ظرفیت، واکنش سریع، همسویی و ایجاد سیستم های ارتباطی مطمئن در شرایط بحران، در قالب ارائه طرح و نظر، سخنرانی علمی، ارائه مقاله و جلسه پرسش و پاسخ مورد بحثو گفتگو قرار گرفت.

سردار علیرضا تنگسیری جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار نصرالله فتحیان رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح، امیر نجفی پور رئیس سازمان خدمات درمانی نیروی مسلح، امیر آزاد فرمانده منطقه یکم دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سردار محمدی یگانه به نمایندگی از نیروی انتظامی، سردار مارانی فرمانده سپاه امام سجاد(ع) و نماینده سازمان بسیج، سردار تاجیکی جانشین اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح، عزمی به نمایندگی از مجموعه هلال احمر، دانش به نمایندگی از سازمان آتش نشانی و ایمنی و حسینیان به نمایندگی از مرکز اورژانس از جمله مسئولان و کارشناسانی بودند که در بخش های مختلف این همایش به تفصیل سخنرانی کرده و یا مقاله ارائه دادند.

در مقالات تخصصی و سخنرانی های ارائه شده در این همایش، بحران های احتمالی در منطقه هرمزگان به عنوان اولین منطقه میزبان این همایش مورد بحثقرار گرفت که از جمله محورهایی که به آنها پرداخته شد، می توان به انواع بحران های احتمالی، ابعاد بحران های احتمالی، ظرفیت های موجود برای مقابله با بلایای طبیعی، راهکارهای دستیابی به وضعیت مطلوب در زمینه امداد و نجات، چگونگی مدیریت شایسته بحران، وضعیت های مختلف ارتباطی و چگونگی هماهنگی و هم افزایی ارگان های مختلف نظامی و غیر نظامی فعال در زمینه امداد و نجات و همچنین مدیریت بحران، اشاره کرد.

تنگسیری جانشین فرماندهی نیروی دریایی سپاه طی سخنانی در افتتاحیه این همایش با اشاره به این که بحران و بلایای طبیعی بخشی از طبیعت زندگی بشر است، گفت: جلوگیری از غافلگیری، توسعه دانش و ایجاد توان و آمادگی لازم برای مواجهه با بحران، ابعاد خسارت و به طور کلی ابعاد بحران را کاهش می دهد.

وی افزود: از آنجا که بسیاری از بحران ها و بلایای طبیعی بدون هیچ گونه پیش آگهی اتفاق می افتد، ایجاد آمادگی و توانمندی مقابله در برابر بحران یک ضرورت است.

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه بر ایجاد یک مدیریت منسجم در کنترل بحران و کاهش خسارت و آسیب های ناشی از آن تأکید کرد و گفت: پدافند غیر عامل در شرایط امروز باید به خوبی درک شده و نقش ویژه ای در کانون های مدیریت بحران و آگاهی بخشی به مردم و سازمان های مختلف نظامی و غیر نظامی داشته باشد.

وی افزود: ایجاد یک شبکه ارتباطی منسجم و مطمئن برای موقعیت های خاص بحرانی از جمله مواردی است که باید در دستور کار شورای هماهنگی مدیریت بحران قرار گیرد.

تنگسیری ضمن بیان این که ظرفیت جزیره ای و فردی نمی تواند در مقابل بحران ها کارآمد باشد خاطرنشان کرد: مدیریت بحران هایی که پیش بینی می شود مستلزم کارگروهی و سازماندهی ویژه است که نباید هیچ زمانی را برای شکل گیری این گروه از دست داد.

وی افزود: باید ضوابط مشخص و معینی برای هماهنگی بخش های نظامی و غیر نظامی در مدیریت و کنترل بحران تعریف و مورد توجه و اعتنا قرار گیرد.

تنگسیری در ادامه نکاتی را درباره لزوم توسعه توانمندی در مقابله با بحران های احتمالی دریایی، پیش بینی امکانات جایگزین برای مواقعی که امکانات موجود در اثر بحران آسیب می بیند و… مورد تأکید قرار داد.

موسوی جزایری فرمانده بهداری نیروی دریایی سپاه و دبیر این همایش، نیز ضمن ارائه مقاله ای خاطر نشان کرد: برگزاری این همایش اولین گام جدی برای هماهنگ سازی ظرفیت قابل توجه نیروهای مسلح و سایر ارگان ها و بخش های امداد و نجات برای مقابله با بحران ها و بلایای طبیعی است که در استان هرمزگان آغاز شد.

وی افزود: ما این گام را تا رسیدن به نتیجه ملموس مورد توجه و پیگیری قرار خواهیم داد.

انتهای پیام /

ارسال نظر