|
|
کدخبر: ۱۶۱۰۱۶

مهرداد بذرپاش در گفت وگوی تفصیلی با تسنیم مطرح کرد:

خبرگزاری تسنیم: " آقای رئیس جمهور بدش نمی آید برخی از مسئولان و وزراء را تغییر دهد. یک بحثی هم هست که آقای روحانی رو در بایستی با خیلی از افراد دارد و نمی خواهد به عدم ثبات مدیریتی که دولت قبل متهم می شد، متهم شود. "

به گزارش خبرنگار سیاسیخبرگزاری تسنیم، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته صنعت مجلس درباره مذاکرات هسته ای، نحوه برخورد منتقدان از سوی دولت و مرحله دوم هدفمندی یارانه ها با خبرنگار سیاسیخبرگزاری تسنیمبه گفت وگو نشسته که مشروح آن به شرح ذیل است:

تسنیم: دولت یازدهم سیاست هایی را در عرصه خارجی اتخاذ کرد که اکنون در رسانه ها به عنوان دیپلماسی لبخند استفاده می شود. سوال من از شما این است که با توجه به این دیپلماسی که دولت اتخاذ کرده، آزادی عمل برای ما و احترام بیشتر از سوی کشورهای غربی شکل گرفته است؟ نظر شما در این خصوص چیست؟

*مانور کاریکاتوری دولت در حوزه سیاست خارجی

بذرپاش:به نظر من اگر بخواهیم به این سوال به صورت مصداقی پاسخ دهیم این است که شاید به نوعی مانور کاریکاتوری یا مانور بعضاً واقعی یا رسانه ای یا تبلیغاتی که دولت به طور خاص در حوزه سیاست خارجی انجام می دهد - البته نافی زحمات وافری که خیلی از دوستان در دولت می کشند نیستم - ناشی از یک موضوع است که دولت شایستگی محوری خود را در حوزه سیاست خارجی فرض کرده که به نظر ما اشتباه است و این حساب طبیعتاً دولت را به یک حالت غرور رسانده است.

*روحانی با شرطی کردن جامعه توانست بخشی از آرای خاموش کشور را به خود اختصاص دهد

نکته اول این است که دولت در حوزه سیاست خارجی یک فهمی از خودش دارد و فکر می کند در این حوزه یک شایستگی محوری نسبت به دولت های گذشته و نسبت به شرایط عمومی کشور دارد.

نکته دوم این است که آقای روحانی با شرطی کردن جامعه توانست بخشی از آرای خاموش کشور را به خود اختصاص دهد و اینکه بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم هاست.

تحریم ها نیز ناشی از عدم مذاکره خوب با طرف های غربی است. عدم مذاکره خوب با طرف های غربی یعنی عدم مذاکره خوب با بزرگ آنها یعنی آمریکا. دولت توانست بخشی از این پیام را به جامعه منتقل کند و دومین دلیل رأی آوری خود را و دومین دلیلی که بیشتر بر موضوع سیاست خارجی تأکید می کند همین است.

*دولت می خواهد جامعه را شرطی کند

پس اولاً دولت شایستگی خود را در این موضوع می بیند و دوم اینکه جامعه را شرطی کرد و اکنون نیز همان مسیر را دنبال می کند و به نوعی تحقق خواسته های خود را دنبال می کند.

به نظر من دولت در هر دو مورد در اشتباه است. یکی به دلیل اینکه حساب زیاد باز کردن هر فرد یا دولتی روی خودش طبیعتاً امکان اشتباه را بالا می برد. یعنی هر فردی خود را مصون از اشتباه بداند دچار غرور شده و دچار هزار نوع آسیب شده و در نهایت اشتباه می کند.

*تحلیل دو آسیببزرگ در صورت شرطی کردن جامعه از سوی دولت

این نکته در حوزه های اجتماعی و حتی حوزه دولت ها نیز صادق است. در بخش دوم یعنی شرطی کردن جامعه برای رسیدن به اهدافش نیز اشتباه می کند. چرا اشتباه تاکتیکی و بعضا راهبردی مرتکب می شود؟ زیرا وقتی به جامعه بیش از یک حد قابل توجهی القا می کنید که مشکلات کشور گره خورده و با کمک طرف خارجی و فقط ما قادر به حل آن هستیم، دو اتفاق رخ می دهد.

اتفاق اول این است که توقع مردم را در حل مشکلات بالا بردیم و نه تنها بالا بردیم بلکه توقعات مردم را تغییر دادیم. مردم منتظر هستند با اولین نشست و برخاست دیپلماتیک بخش زیادی از مشکلات داخلی کشور حل شود و چون این اتفاق عملا رخ نمی دهد، طبیعتاً میزان رشد توقعات و میزان رشد کار و فعالیت ها و توان اجرایی از هم فاصله خواهند گرفت و این فاصله تبدیل به نارضایتی می شود.

دومین آسیب این کار این است که بخش زیادی از اشکالات و اشتباهات مدیریتی در پس این پنهان خواهد شد. خیلی از مدیران میانی و مدیران اجرایی کشور هستند، خیلی ها در گذشته بودند و الان هم هستند و آینده نیز خواهند بود که از پاسخ گویی و از کار خوب فرار می کنند و برای این فرار کردن به دنبال دلایل می گردند.

*برخی مدیران ناکارآمدی خود را در پس تحریم ها پنهان می کنند

این مدیران بسیاری از ناکارآمدی های مدیریتی خود را در پس تحریم ها پنهان خواهند کرد و بسیاری از ناکارآمدی های مدیریتی خود را به زمان برگزاری فلان نشست بین المللی وصل می کنند و امکان پاسخ گویی این مدیران به دولت به حداقل می رسد و این اشتباه راهبردی دوم است که از حوزه تاکتیکی هم خارج شد.

پس اشتباه دولت اولاً این است که توقع مردم از دولت بالا خواهد رفت و تغییر خواهد کرد و آنها انتظار دارند که با اولین نشست بین المللی مشکلات داخلی حل شود که این امر واقعاً نشدنی است، چون اقتضای صحنه اقتصادی کشور عوامل متعددی دارد که بخش کمی از آن به عوامل خارجی بر می گردد و مشکل دوم این است که خیلی از مدیران ناکارآمد و بعضاً فاسد و کم کار پشت بهانه ها پنهان می شوند و چه بهانه ای بهتر از تحریم.

*دولت در حوزه سیاست خارجی بیش از حد روی خودش حساب کرده است

اینکه آیا این مسیر درستی است بحثمفصلی را می طلبد که در فرصت مناسب باید به آن بپردازیم. به نظر من در حوزه سیاست خارجی همان طور که عرض کردم دولت بیش از حد روی خودش حساب کرده است.

یک مشکل دیگر که ما در این دولت به طور خاص داریم این است که روی کشورهای خارجی نیز بیش از حد حساب باز شده و سعی کردند این فکر خود را به غلط در جامعه اجتماعی ایران نیز جاری کنند.

به نظر من اگر ما به درستی مسیر را طی کنیم طرف های خارجی خیلی با ما مشکلی ندارند. شاید در دولت های گذشته این نگاه متفاوت بود. من نمی گویم نظام ما از اشتباه مصون بوده، طبیتاً اشتباهاتی نیز داشته منتهی در مسیر حرکت استقلال خواهی و عزت خواهی خود نه به کشوری تعرض و حمله کرده و نه آنها را تحریم کرده است.

* توافق ژنو در بسته زیبا ارائه شده است؛ اجازه نمی دهند داخل این بسته به ظاهر زیبا برای مردم بیان شود

بعد از انقلاب ما اصلاً به هیچ کشوری تعرضی نداشتیم. شاید در دوران قبل از انقلاب و در دوران قاجار یک اتفاقاتی رخ داده که جزو سیاه ترین نقاط تاریخی ملت ایران بود.

بعد از انقلاب هرچه بوده دفع شر و دفع تعرض صورت گرفته است. پس ما نه حق کسی را خورده و نه به کسی تعرض کردیم. مبنای این سیاست دفع تجاوز و شر و کوتاه کردن دست های دشمن از سر ملت ایران است. این مبنای سیاست با سیاستی که مبنای آن برد برد باشد تغییرات ماهوی زیادی دارد، چون در سیاست برد برد اگر از طرف حق زیادی گرفته باشی معنی آن این است که او نیز از تو حق زیادی گرفته است و حالا دور میز مذاکره یک حقی به او می دهی و حقی نیز می گیری.

وقتی مبنای مذاکره این باشد یعنی برد برد شاید در عنوان زیبا باشد، اما یکی از دلایلی که منتقدان ژنو به این موضوع دارند این است که خیلی از مفاد ژنو در بسته زیبا ارائه شده که اگر مردم محتویات آن را بدانند نظرات شان خیلی تغییر خواهد کرد.

اخیراً نامه ای که بسیاری از منتقدان ژنو نوشتند به ریاست صدا و سیما این است که همان طور که یک عده یک طرفه این بسته را تشریح می کنند عده ای نیز داخل بسته را مطرح کنند و فقط اطلاعات را به سمع و نظر مردم برسانند. پس مدل برخورد ما در یک سیاست برد برد با سیاست برخورد با متجاوز و متعرض زمین تا آسمان فرق می کند.

*دولت ها در بسیاری کشورها هزینه می کنند تا منتقدان ایرادات را بیان کنند / دولت ما منتقدان را کم سواد خطاب می کند

به عنوان نمونه در سیاست برد برد حتی بعضی جاه ها مجبور به کوتاه آمدن از استقلال می شویم. در این نوع سیاست یک سری محفوظ هایی برای طرف خارجی قائل می شویم. طرف خارجی قدرت بالایی است و ما راهی به جز مواجهه این چنینی نداریم. در این سیاست ما مجبوریم یک سری امتیازاتی که از طرف نگرفتیم به او بدهیم، چون در این سیاست اصل بر رضایت طرفین است. منتهی وقتی مبنای سیاست دفع شر و متجاوز باشد، همان طور که در تاریخ داریم بعضی ها صلح حدیبیه پیامبر را با این مقایسه می کنند. البته خیلی فرق دارد. پیامبر فتح مکه را نیز داشت و در اوج عزت، صلحی برای دفع شر موقت یهود را امضا کرد.

صلح از برای عزت خیلی فرق می کند. مثال صلح حدیبیه که در جای دیگر آن را تشریح می کنیم مثالی نیست که به جامعه حاضر ما قابلیت تسری داشته باشد. ایراداتی که بسیاری از منتقدان ژنو عنوان می کنند به نظر من درست است. در خیلی از کشورهای دنیا دولت ها هزینه می کنند که منتقدان ایرادات آنها را بیان کنند و هم متهم به تک گویی نشوند، اما دولت ما اصرار دارد که هیچ کس انتقاد نکند و درباره بسته پیشنهادی ژنو صحبت نکند.

بسته توافقی فاز اول ژنو یک بسته الهی نیست که کسی درباره آن صحبت نکند. این بسته توافق شده توسط چند نفر دیپلمات است که ممکن است اشتباهات زیادی مرتکب شوند.

ما در اصل ۷۷ قانون اساسی داریم که هرگونه توافق نامه، معاهده، عهدنامه بین ایران و کشورهای خارجی باید به تصویب مجلس برسد. امام خمینی(ره) در قانون اساسی این اصل مترقی را دیده برای اینکه امکان اشتباه را کم کنیم. بالاخره مجموع نظرات در مجلس که ۲۹۰ نفر نظر می دهند حتما احتمال اشتباه کمتر از زمانی است که ۴ تا ۵ نفر توافق می کنند.

*دور زدن مودبانه در خصوص توافق نامه ژنو از سوی دولت

ما چنین توافق بزرگ و گسترده ای را انجام می دهیم و اسمش را برنامه اجرایی می گذاریم که بعد از انقلاب جزو بزرگ ترین توافقاتی است که بین ایران و یک کشوری منعقد می شود و بسیار سرنوشت ساز است، اما با نام گذاری آن به نام توافق نامه اجرایی نوعی دور زدن مؤدبانه انجام می دهند و به تصویب مجلس نمی رسانند.

اتفاقاً این بسته توافقی توسط ۳ تا ۴ نفری انجام می شود که از تخصص های زیادی هم برخوردار نیستند. شاید در یک حوزه ای متخصص باشند، اما ما داریم درباره ابعاد موضوعی صحبت می کنیم که در آن اقتصاد، سیاست خارجی، صنعت هسته ای، روابط و حقوق بین الملل و ده ها موضوع دیگر مطرح است. پس زمانی این کار پخته تر می شود که جامع نظرات اینها باشد.

*اصلی ترین تحریمی که علیه ایران وضع شد در دولت آقای هاشمی بود

تیم هسته ای که الان داریم از ۵ نفر آن ۴ نفر دیپلمات هستند. دیپلمات هایی که در حوزه حقوق بین الملل شاید کمتر قرارداد بین المللی امضا کرده باشند. بعضا حسب مورد یکی دو نفر کادر از این طرف و آن طرف هم دعوت می کنند.

در موضوع هسته ای و توافقی که اکنون انجام شده به عنوان شاه بیت کار دولت از آن یاد می شود. در ابتدای موضوع اجازه صحبت نمی دادند و بسیاری از مشکلات کشور را به روابط نادرست دولت گذشته و به طور خاص به سیاست های کشور نسبت به کشورهای خارجی گره می زنند. منتهی در همین چند ماه اتفاقاتی که افتاد را اگر مرور کنیم می بینیم مشکل دولت گذشته یا سیاست های نظام در این حوزه نبود.

*بسیاری از تهدیدها و قطعنامه ها را شورای امنیت در دولت آقای خاتمی علیه ایران وضع کرد

اتفاقاً اصلی ترین تحریمی که علیه کشور ما وضع شد در دولت آقای هاشمی بود که معروف به تحریم ایران و لیبی بود. بعداً لیبی را از تحریم خارج کردند و تبدیل به تحریم جامع ایران شد. با تحریم داماتو یکی شد و در دولت آقای خاتمی تمدید شد. بسیاری از تهدیدها و قطعنامه ها را شورای امنیت در دولت آقای خاتمی برای کشور ما بست.

کشور ما وقتی محور شرارت شد که حتی ما تعداد کمی سانتریفیوژ داشتیم و به طرف غربی پیغام دادیم که همین چند تا را هم تعطیل می کنیم. ما در سال ۸۱ تهدید به حمله نظامی هم شدیم. زمانی که ما کل تأسیسات هسته ای خود را پلمپ کردیم در شورای امنیت علیه ما قطعنامه صادر شد.

*نسل جدید تحریم ها به دلیل فتنه ۸۸ به وجود آمد

بیایید اتفاقات همین شش هفت ماهه اخیر را که دولت مدل متفاوتی از دیپلماسی را ارائه داده با هم مرور کنیم. بعد از توافق نامه ژنو، ۲ مرحله تحریم شدیم که گفتند یکی مربوط به حقوق بشر و دیگری مربوط به گذشته است. یعنی این باب همیشه باز است. همیشه وقتی یک تحریمی را اعمال کنند می گویند این حقوق بشر است و ربطی به هسته ای نداشت یا مثلاً مربوط به تحریم گذشته بوده است.

قطعنامه پارلمان اروپا را دیدید که حتی انتخاب رئیس جمهور دولت یازدهم را نیز زیر سوال برد. همجنس بازی، زیر سوال بردن انتخابات ایران و ده ها موضوع دیگر.

همزمان هیئت های اروپایی که به ایران سفر کرده اند بدون هماهنگی با دستگاه دیپلماسی ما تحرکات بی ادبانه، دزدانه و دزدکی انجام داده و دیدارهایی را با مجرمان امنیتی کشور دارند. این در حالی است که به وزیرخارجه کشورمان حتی اجازه بازدید از یک مرکز آسایشگاه معلولان، یا یک ملاقات با مجرم موادمخدر، یا مجرم ایرانی دربند زندان های غربی را در کشورشان نمی دهند.

همزمان با بسیاری از تهدیدهای شدیدالحن برای کشورمان مواجهیم که در این ده سال اخیر بی سابقه بود. تهدید به حمله نظامی که گزینه های نظامی روی میز است. ما ساده از گزینه های نظامی رد می شویم. وقتی دو کشور به هم می گویند گزینه نظامی روی میز است مثل این است که دو رفیق به هم بگویند می زنمت ها. یعنی این قدر گستاخانه و بی ادبانه است.

ما داریم مذاکره می کنیم و طرف می گوید گزینه نظامی روی میز است. موضوع دیگر عدم پذیرش سفیر ما در آمریکاست. تقریباً از سال ۱۹۴۸ که سازمان ملل بعد از توافق نامه بین وزارت خارجه آمریکا و سازمان ملل امضا شد تا حالا سابقه نداشته که نماینده یک کشور از نزدیک به ۲۰۰ کشور عضو سازمان ملل را نپذیرند، چون اصلاً ربطی به دولت آمریکا نداشت.

می گویند برای عرب ها روادید صادر نکردند. عرب ها به عنوان مسئول فلسطین به آنجا آمده بود و فلسطین که رسماً عضو ناظر سازمان ملل است نه عضو حقوقی قطعی و اصلی. برای همین مجمع عمومی سازمان ملل را از نیویورک به ژنو بردند و در آنجا برگزار کردند برای اینکه یاسر عرفات هم بتواند شرکت کند، اما در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران که نه در طول تاریخ تأسیس سازمان ملل این امر تحقق نیافته ای بود که در این دولت اتفاق افتاد.

یعنی زمانی که ما حسب ظاهر بیشترین ارتباط را حداقل در حوزه دیپلماتیک توانستیم با آمریکا برقرار کنیم حداقل بین وزرای خارجه. این اتفاق ها اگر در دولت گذشته می افتاد همین دوستانی که ژست آزادی خواهی شان عالم و آدم را کور کرده چه سوگ نامه هایی را در وصف ایران می نوشتند که ایران چه وضعی شده که نماینده دائم آن را در سازمان ملل نپذیرفتند.

مگر همین جناب میرحسین نبود که در انتخابات می گفت پاسپورت ایرانی اعتبار پیدا می کند. پاسپورت نمی خواهیم نماینده رسمی دولت تازه سر کار آمده که حسب ظاهر بیشترین ارتباط را با طرف های غربی داشته نپذیرفتند و با قلدری گفتند راه نمی دهیم. خوب، این آقای ابوطالبی جزو چهره های اصلاح طلب است جزو تیم آقای میردامادی و اینهاست که جزو اصلاح طلبان هستند. اتفاقاً گزینه قابل قبولی هم باید برای آنها باشد.

تسنیم: در حال حاضر می گویند اگر ما در تسخیر لانه جاسوسی حضور داشتیم اشتباه کردیم. آقای اصغرزاده حمایت می کند و می گوید اگر ما این کار را کردیم عذرخواهی می کنیم.

*پشیمانی پیاپی از اقدامات گذشته جزء خاصیت دگراندیشان است

بذرپاش:بله در حال حاضر با بسیاری از پشیمانی ها روبرو هستیم، یعنی در جبهه اصلاحات بسیار پشیمانی اتفاق می افتد. بنابراین روی آدم هایی که خیلی زود از تاکتیک ها و راهبرهای خود پشیمان می شوند نمی توان خیلی حساب کرد، چون ممکن است از خیلی از حرف های الان خود پشیمان شوند. این اتفاقات در همین ایام افتاده است، پس دشمنی ما با آمریکا مربوط به الان نیز می باشد. مگر دانشمندان هسته ای ما را چند سال پیش ترور کردند؟ ۳ سال پیش.

اکنون نزدیک به بیش از ۱۶۰ شبکه فارسی زبان علیه کشور ما راه اندازی کردند که اکثر آنها در ۵ تا ۶ سال اخیر راه اندازی شد. فقط در سال گذشته ۴۲ شبکه فارسی زبان اضافه شده که هزینه بسیاری از این شبکه ها را به طور مستقیم سرویس اطلاعاتی انگلیس می پردازد.

بخشی از این شبکه ها را سرویس اطلاعاتی آمریکا، بخشی را نظام تکفیری عربستان، بخشی را سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی می دهد. به نظر شما آن تکفیری هایی که آدم می کشند یعنی رژیم صهیونیستی، رژیم آمریکا و رژیم انگلیس سرویس اطلاعاتی شان دل شان برای اعتلای کشور ما، موفقیت دولت آقای روحانی یا پر کردن اوقات فراغت جوانان ما سوخته است؟ نه این طور نیست.

بخش زیادی از شبکه ها که برنامه های مستهجن غیراخلاقی است که اکثر هزینه آن را سرویس اطلاعاتی اسراییل تأمین می کند. بخشی از شبکه ها مربوط به اختلافات شیعه و سنی است که اکثرا پول اینها را نظام تکفیری می دهد.

بخشی از شبکه ها مربوط به سبک زندگی است که اکثر پول اینها را سرویس اطلاعاتی انگلیس می دهد. یک سری از شبکه ها سیاسی هستند که سرویس اطلاعاتی آمریکا و انگلیس هزینه های آن را تأمین می کنند. هدف شان معلوم است.

مشکل ما با آمریکا به گذشته هم برمی گردد. به سرنگونی هواپیمای مسافربری کشورمان در آسمان خلیج فارس، جنگ تحمیلی، تحریم داماتو، ترور مسئولان و مردم بی گناه و به ده ها موضوع دیگر از جمله کودتای نوژه، واقعه طبس، تحریم نفت و حتی ملی شدن صنعت نفت توسط انگلیس هم بر می گردد. پس هم در گذشته و هم اکنون وجود دارد.

اگر باور تیم دیپلماسی ما این باشد که با یک آدمی که نمی خواهد جمهوری اسلامی ما پا بگیرد، نمی خواهد ملت ما مستقل بایستد داریم مذاکره می کنیم یا نه؛ با یک آدمی که مدتی با هم سوءتفاهم داشتیم مذاکره می کنیم. بله اگر احساس کنند سوءتفاهم داشتیم بازی برد برد است، اما اگر احساس کنند این مسلم است و نمی خواهد سر به تن مردم باشد حتماً نظام مذاکراتی ما نظام دفع متجاوز و شر است نه نظام برد برد.

تسنیم: در رابطه با موضوع عدم اعطای روادید به حمید ابوطالبی به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل متحد از سوی آمریکا می خواستم سوالی بپرسم که شما یک توضیحاتی دادید. اکنون کار به جایی رسیده که طبعاً کنگره آمریکا با مصوبه ای که داده قطعاً آقای ابوطالبی را قبول نخواهد کرد. برخی از دولتی ها اعلام می کنند قطعاً گزینه آنها ابوطالبی خواهد بود و گزینه دیگری نخواهند داشت. به نظر شما دولت در این مقوله چه سیاستی را باید پیگیری کند؟

بذرپاش:وزارت خارجه آمریکا و سازمان ملل حق دخالت در این موضوع ندارد. حتی دولت آمریکا حق دخالت نه در نماینده اصلی و ارشد یک کشور بلکه حق دخالت در پذیرش یا عدم پذیرش NGO های داوطلب عضو سازمان ملل را نیز ندارد. این یک کار غیرقانونی است که البته برای آنها انجام کار غیرقانونی در دنیا عادی است. منتهی به نظرم آزمونی برای راستی آزمایی دولت غربی آمریکایی در مذاکرات ماست.

این دولتی که به راحتی یک کار خلاف قانون یا خلاف معاهدات بین المللی پیش چشم همه دنیا انجام می دهد که عدم پذیرش نماینده رسمی یک کشور را صرف اینکه در تاریخی در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی حضور داشته انجام می دهد، این دولت نمی تواند به راحتی خیلی از لغو توافقات تحریمی که انجام داده را زیرش بزند. خیلی راحت انجام می دهد. این که دیگر واضح و مبرهن و معاهدات بین المللی است.

*هنوز دلاری از توافق نامه ژنو در اختیار بانک مرکزی قرار نگرفته است

رابطه ایران و سازمان ملل هیچ ربطی به رابطه ایران و آمریکا ندارد. همان طور که تحریم یک جانبه را خلاف معاهدات بین المللی وضع کردند می بینیم که اکثر تحریم ها خلاف معاهدات بین المللی است با قانون داخلی خودش که مغایرت با قوانین تجارت آزاد جهانی دارد که آمریکا خود سردمدار آن است به راحتی تحریم یک جانبه را وضع کرده است.

اکنون نیز به راحتی این کارها را انجام می دهد. مصداق این قضیه را هم عرض می کنم. قرار بود پول ۲/۴ میلیارد دلاری در طی ۶ تا ۸ ماه با اقساط تعیین شده به ایران برگردانند، اما تا حالا ریالی وارد خزانه بانک مرکزی نشده است. اعلام کردند که در حساب بانک مرکزی ایران در سوئیس اینها را دپو کردیم که ما از این پول ها در خارج از کشور زیاد داریم.

* تاریخ درباره توافق نامه ژنو بد قضاوت خواهد کرد

تسنیم: در این خصوص آقای نوبخت طی مصاحبه ای اعلام کرده این پول در اختیار ایران است.

بذرپاش:خوب ما از این پول ها در خارج از کشور زیاد داریم. مهم این است که پول در داخل کشور به کار ما بیاید. به نظر من تاریخ درباره توافق ژنو بد قضاوت خواهد کرد. همیشه با گذشت زمان خیلی از مسائل روشن می شوند، اما به نظر من توافق ژنو جزو تلخ ترین خاطرات تاریخی ملت ایران خواهد ماند. تاکنون ریالی وارد بانک مرکزی ایران نشده که بتوانیم خرج کنیم. یعنی دلار را به ریال تبدیل کرده و هزینه کنیم و این را به توافق جامع موکول کردند. درحالی که ما در حوزه هسته ای ۲۰ درصد را که تعطیل کردیم هیچ، کلی از اورانیوم هایمان را اکسید می کنیم.

*برخی شرکت های غربی برخلاف توافق ژنو هواپیماهای ایرانی را تنها برای اورهال های خیلی جزئی قبول می کنند

یعنی ما بالفعل بر تعهدهای مان در توافق نامه ژنو عمل می کنیم و آن ها می گویند بعداً. یا مثلاً در حوزه هواپیما رسماً رئیس سازمان هواپیمایی اعتراف کرد و اعلام کرد که گفته اند یکی دو تا شرکت را برای برخی از اورهال های خیلی جزئی اجازه می دهند که این خلاف توافق نامه است.

در حوزه بازگشت پول های مربوط به پتروشیمی از مدیرعامل پتروشیمی بپرسید. از این اتفاقات زیاد است. اینها که موارد خیلی جزئی و نادر است. به نظر من کاری که دولت در موضوع آقای ابوطالبی باید بکند این است که حداقل برای حیثیت خود دولت در افکارعمومی دنیا بعد از اینکه گفتند بعد از این همه مدت بین وزیر خارجه ایران و وزیر خارجه آمریکا تماس برقرار شد و جلسه گذاشتند، چندین مذاکره دوجانبه داشتند و… این اتفاق بزرگ افتاد برای اینکه حقانیت خود دولت را در بین مردم خودمان و افکارعمومی دنیا بهتر آشکار شود حداقل کار ایستادن در حوزه خودش است. چه بسا به عدم معرفی سفیر هم منجر شود.

*حق غنی سازی ایران در توافق نامه ژنو رعایت نشده است

در حالی که خیلی اتفاقی هم نمی افتد همان طور که می دانید در آنجا ۳ سفیر داریم. نفر دوم وسوم و بالاخره کارهای رسمی انجام می شود، اما به کشور آسیب هم وارد می شود، چون نفر اول نماینده برای مذاکره آنجا باید حضور داشته باشد. در بلندمدت آسیب می بینیم، اگرچه در کوتاه مدت اتفاقی نمی افتد. از همین رو اعتبار و ابهت دولت جمهوری اسلامی ایران و دولتی که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده، ایستادن بر موضع خودش است.

تسنیم: درباره توافقات و جلسات اخیر وین اطلاعات جامع تری دارید؟ این مذاکرات امیدوارکننده هست یا خیر؟

بذرپاش:خیر، من به شدت به این مدل توافق بدبینم. به دو سه دلیل عمده. یکی اینکه به طور قطع حق غنی سازی ایران رعایت و دیده نشد. به صرف اینکه این طبق بند چهارم MPT پذیرفتیم کافی نیست. پس این همه تحریم و مذاکره برای چه بود؟ و دوم اینکه میزان داده و ستانده به هیچ وجه قابل مقایسه با هم نیست، حتی اگر بازی برد برد داشتیم.

*توافق نامه ژنو همانند بازی فوتبال ایران - مالدیو است

به نظرم این بازی شبیه بازی فوتبال ایران و مالدیو شده و این توافق برد برد نبود. بیشتر شبیه بازی ایران و مالدیو بود برای مذاکره کنندگان. در فاز بعدی میزان داده و ستانده نیز باید یک نسبتی از فاز اول داشته باشد.

*تعطیلی راکتور اراک در دستور کار غرب است

اکنون تعطیلی راکتور اراک در دستور کار است. ایران می گوید ما نپذیرفتم، اما آنها همچنان فشار وارد می کنند. اصل تحریم های ما فروش نفت و جابجایی پول است، اما نه برای داخل و حتی برای مذاکره کنندگان هم شفاف نیست که در میزان برگشت فروش نفت ما به میزان نیمی از آنچه تحریم شده یعنی ۵۰۰ هزار بشکه نفت چه میزان خواسته از ما دارند؟ یعنی برای ما مهم است که فروش نفت را آزاد کنیم و جابجایی پول را راحت انجام دهیم.

در مقابل اینکه حدود نیمی از همه این محدودیت فروش نفت را بخواهند بردارند، چه خواسته ای از ما دارند؟ تردید نکنید که آب سنگین اراک یکی از ارکان اصلی آنهاست. تردید نکنید که نطنز را به یک سایت طرح توسعه صرف تبدیل کردند که یکی از کوچک ترین خواسته های آنها بود.

اگر همه اینها را تعطیل کنند، اگر بخواهند با میزان داده و ستانده مرحله اول جور در بیاید، یعنی همین نسبت مرحله اول در مرحله نهایی رعایت شود بدون تردید مشکلاتی رخ خواهد داد.

تسنیم: نکته بعدی توان موشکی ایران است و ظاهرا در مذاکرات وین هم مطرح شده است؟

بذرپاش: بله وقتی مثلاً ما داریم راجع به موضوع هسته ای صحبت می کنیم و طرف آمریکایی می گوید حقوق بشر در ایران مهم است. یا اینکه می گوید توان موشکی ایران امنیت هم پیمانان ما یعنی اسرائیل را در منطقه به خطر انداخته است. یعنی اسرائیل از طرف حزب الله و غزه و اینها تهدید می شود و این یعنی کمک های ایران به اینها باید قطع شود که آیا ما می پذیریم یا نمی پذیریم.

*حقوق بشر و توان نظامی و موشکی ایران به آرامی وارد مذاکرات شده است

بدون تردید دو بال حقوق بشر و توان نظامی و موشکی ایران به آرامی وارد مذاکرات شده و ما داریم می بینیم.

*حداقل مانند آمریکایی ها مذاکره کنیم

طرف غربی این دو بال را در کنار هسته ای قرار داده و مرتب وارد مذاکرات می کند و اینکه اکنون اشاره می کنند که طرف ایران باید تصمیمات سختی بگیرند به همین معنی است. لااقل مانند آمریکایی ها مذاکره کنیم زیرا دو سه تا ویژگی خاص دارند. اولاً کنگره و مجلس آنها مرتب است. یعنی بلافاصله در خود مذاکرات آنها می گویند نظر کنگره را هم بگیریم، اما در کشور ما این گونه نیست و نظر مجلس را نمی پرسند.

*آمریکا در بحثهسته ای ایران از کنگره و مجلسش نظر می گیرد / دولت ما نظر مجلس را نمی پرسد

اگر قانون اساسی را هم کنار بگذاریم که به نظر من این مسیر خلاف قانون اساسی اتفاق می افتد، لااقل برای اینکه امکان چانه زنی هم پیدا کنند بگویند که نظر مجلس ایران هم باید باشد.

موضوع دوم این است که در حین مذاکرات دست از تهدید طرف ایرانی بر نمی دارند، یعنی هم مذاکره و هم تهدید نظامی و هم تهدید تحریم بیشتر می کنند و هم با الفاظ توهین آمیز با ملت ایران صحبت می کنند.

*دولت حیات خود را به مذاکرات گره زده است

شاید بگویید در ایران هم خیلی ها این گونه صحبت می کنند، اما در آمریکا خیلی بیشتر است. تیم رئیس جمهور و مذاکره کننده این گونه هستند.

به نظر من این تحقق نخواهد یافت که نمایندگان ایران در مذاکرات مقتدارنه صحبت کنند علیه طرف آمریکایی و هم مذاکره کنند. وقتی که الفاظ تندی هم استفاده می شود حداکثر موضعی که از مذاکره کننده طرف ایران می توان گرفت این است که این برای مصرف داخلی صحبت شد.

امیدوارم با نگاه کدخدایی در مذاکرات نباشیم. اینها با یک الگوی ذهنی از آمریکایی ها وارد مذاکرات شده و هر چقدر هم بگوییم کارشان را می کنند. البته شرایط این گونه نخواهد ماند چرا که همان طور که می بینیم برای افکارعمومی خیلی مسائل روشن می شود.

دولت حیات و ممات خود را به مذاکرات گره زده است؛ به مذاکرات خارجی و هسته ای گره زده و احساس می کند اگر از این مذاکرات سربلند بیرون بیاد تضمین کننده پیروزی های سیاسی آتی اوست و در صورت نتوانستن سبب شکست های سیاسی آتی او خواهد بود. این هم درست و هم اشتباه است.

اگر دولت نتواند موفق از این مذاکرات بیرون بیاید حتما یک شکست سیاسی برایش محسوب می شود و اشتباه است و جامعه را بد مهندسی کردن است. افکار عمومی را بد سمت دادن است. آن وقت در داخل قابلیت پاسخ گویی به توقعات وجود ندارد و در نهایت به ضرر دولت حتی به لحاظ سیاسی خواهد شد که اکنون رگه هایش مشاهده می شود.

تسنیم: در بحثاینکه آقای روحانی ابتدای کار گفتند از نقدهای منصفانه استقبال می کنیم و همه کارشناسان، رسانه ها و… را دعوت به این کار می کردند، اما در عمل و در زمان مذاکرات که کار جدی تر شد و شاهد بودیم شورای عالی امنیت ملی از چند نفر شکایت کرد که از جمله آقای قدیانی و یکی دو نفر از نمایندگان مجلس بود. حتی چند باری شنیدیم به خود شما تلفنی تذکر دادند که نمی دانیم تا چه حد صحت داد؟ آیا چین اتفاقی افتاده است؟

*شکایت دبیرخانه شورای امنیت از منتقدان کار بسیار نادری است

بذرپاش:در این خصوص دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اقدامی نادر و نادرست داشته و شاید اولین بار است که چنین اتفاقاتی در کشور رخ می دهد. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جایگاهی فرابخشی و فرادستگاهی است و مواقعی باید ورود پیدا کند که امنیت ملی کشورمان به مخاطره بیفتد و باید اعتبار خودش را نگه دارد که وقتی به یک رسانه، شخص یا دستگاه مراجعه کرد به حدی اعتبار داشته باشد که مورد پذیرش قرار بگیرد، اما وقتی سیاسی ورود کند و از منتقد سیاسی شکایت کند طبیعتاً فاقد اعتبار می شود و اعتبار دبیرخانه اعتبار شخص نیست که دولت تصمیم به مخدوش کردن آن گرفته باشد. بلکه متعلق به کشور و نظام است و باید ماندگار باشد. خیلی از سکوت های ما به خاطر این است که به این مجموعه خدشه وارد نشود. ما با مسئولان صحبت کردیم و گفتیم این اقدام اشتباه بود.

تسنیم: تذکراتی هم به شما داده اند؟

* ۱۱ شکایت دبیرخانه شورای امنیت از روزنامه وطن امروز

بذرپاش:بله، زیاد. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به تنهایی ۱۱ شکایت از روزنامه وطن امروز تا به امروز داشته و از نویسنده روزنامه آقای قدیانی هم شکایت کرده است.

*خیلی نوبر است؛ هم از مطلب درج شده در روزنامه شکایت می کنند، هم از نویسنده

این خیلی نوبر است که هم از مطلب شکایت شود و هم از نویسنده. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به خاطر مطلب حسین قدیانی که خلاف امنیت ملی هم نیست شکایت می کند. خلاف امنیت ملی این است که ما بگوییم خزانه کشور خالی است و در مذاکرات چه کسی به این موضوع رسیدگی کرد؟ امنیت ملی جایی به خطر می افتد که کل کشورمان را دزد و فاسد نشان دهیم و نیز جایی امنیت ملی به مخاطره می افتد که ما ظاهراً از موضع ضعف مذاکراه می کنیم و توافق ژنو امضا می شود و کسی راجع به این موضوع نباید حرفی بزند.

امنیت ملی در بسته توافقی که مطرح کردند و طرف ایرانی را تهدید کردند و نامش را بازی برد برد گذاشتند اتفاق می افتد نه جایی که یک تیتری درباره سقوط آزاد بورس زده می شود. آیا اینجا امنیت ملی به مخاطره افتاده است؟ خوب بگویند جناب بورس تشریف آوردند پایین؟ خوب الحمدلله آثار توافق ژنو هم روز به روز پر رنگ تر می شود و بورس در روزهای اخیر از ۸۵ هزار به ۷۴ هزار کاهش یافته است.

امنیت ملی وقتی به خطر می افتد که کشور را خالی از پشتوانه های اقتصادی و مالی نشان دهیم و جایی که وزیر خارجه ما بگوید با یک سلاح کارمان را تمام می کنند. یک زمانی یک شخص سیاسی این حرف را می زند و زمانی وزیر امورخارجه به عنوان تریبون سیاست خارجی ما این حرف را می زند. اینجاست که امنیت ملی به مخاطره می افتد. کجا دبیرخانه وارد شد و تذکر داد؟ شکایت هیچ، حتی تذکر هم نداد.

*دولت امنیتی در عین حال کم صبر و تحمل

به نظرم این اتفاق خیلی خوبی نبود و آزادی بیان و این گونه حرف های دولت با با بسته شدن چند روزنامه و هفته نامه معلوم شد. آنها می آیند بسته شدن یک روزنامه به خاطر توهین مسلم به یک اصل دینی را با نقاد تعهدنامه ژنو مقایسه می کنند. یعنی توافق نامه ژنو را مصادف می دانند با یک اصل مسلم دینی.

الحمدلله فقاهت هم به میزان بالا در دولت وجود دارد و این تشخیص ها را می دهد. نکته دوم این است که به هر حال ما با یک دولت امنیتی طرف هستیم.

دولت امنیتی با ژست های ظاهری خوب و شعارهای خوب نباید با منتقدان در برخی سایت ها و اقلام تولیدی و سمعی بصری برخورد کند. البته این اتفاق در هر دولتی می افتاد و امر مضمومی بود که نباید از آن دفاع کرد، اما اینها که حسب ظاهر آزادی بیان و اندیشه شعارشان بوده و هست نباید این چنین اقدام کنند.

تسنیم: با توجه به اینکه هنوز یک سال از فعالیت دولت یازدهم نگذشته، منتقدان معتقدند که دولت در مقابل منتقدان آستانه تحمل ندارد. به نظر شما دلیل این موضوع چیست؟

*با دولت ضعیفی در حوزه اجرا طرفیم / دولتی با چرخ دنده های فرسوده

بذرپاش:به نظر من ما با دولت ضعیفی در حوزه اجرا طرفیم. با دولتی با چرخ دنده های فرسوده و تقریباً بی برنامه و به لحاظ اجرایی ضعیف طرفیم.

خوب معمولاً آدم های ضعیف از نقد می ترسند. بهترین راه این است که خودشان را قوی تر کنند. کار خوب و قوی هر چقدر هم نقد شود در نهایت خود مردم هستند که قضاوت می کنند.

*دولت خودش توافق نامه ژنو را ارزیابی کند

به نظرم دولت نظرسنجی کند و میزان محبوبیت و کارایی تصمیمات خود را بسنجد. دولت بیاید و توافق نامه ژنو را خودش ارزیابی کند.

با نظرسنجی میزان انداختن تقصیرها به گردن مدیران سابق و گذشته را بسنجد. یک نظرسنجی کند در مورد انتقاداتی که از گذشته می کرد و اکنون خودش آنها را به صورتی بدتر انجام می دهد، مانند میزان عزل و نصب ها، میزان سیاسی کاری ها.

*روزنامه وطن امروز ۹۶۰ هزار تومان یارانه گرفته / روزنامه ایران ۷ میلیارد

شما در همین وزارت ارشاد نگاه کنید به راحتی به روزنامه وطن امروز ۹۶۰هزار تومان یارانه می دهند، اما به روزنامه های متعلق به خودشان ۱ میلیارد و ۲ میلیارد تومان یارانه می دهند. به روزنامه ایران ۷ میلیارد تومان پول می دهند. یعنی این میزان ۷ هزار برابر روزنامه وطن امروز است و حتی تیراژ این روزنامه ۷ هزار برابر بیشتر از وطن امروز است و حتی ترسی ندارند از این کارشان.

اگر کاری بد است برای همیشه بد است. خوبی و بدی نسبیت ندارد و یا مربوط به زمان نیست. اگر آزادی بیان خوب است و می گویید در گذشته نبوده، پس این برخوردهای شما نشان دهنده چیست؟ به نظرم دولت بیشتر به خودش مراجعه کند تا منتقدان.

تسنیم: یکی از بحثهای امروز مربوط به کم کاری برخی از وزرای دولت است. آقای نعمت زاده وزیر صنعت یکی از این وزراست که از همان لحظه اول برای رأی اعتمادش واکنش های زیادی در مجلس وجود داشت، اما به هر حال رأی اعتماد آورد و در ادامه این وزارتخانه در بحثسبد کالا و مباحثدیگر با انتقادات جدی روبرو شد. بحثاخیری هم در مورد وی سفر یک ماهه اش به آلمان بوده است. نظرتان در این خصوص چیست؟

بذرپاش:دولت خجالت نکشد. اگر آقای روحانی تصمیمی برای تعویض برخی از مسئولان و وزارایی که منصوب کرده دارد، هر چه زودتر عملیاتی کند. رئیس جمهور نگران نباشد که اتهام دولت قبل را به او بزنند که چرا جابجایی و عدم ثبات مدیریت دارد. برای کارآمد شدن دولت خجالت نکشد و تصمیمات بزرگ بگیرد. یکی از تصمیمات جابجایی خیلی از افراد است. ۷ تا ۸ ماه گذشت از عمر دولت زمان خوبی برای ارزیابی مسئولان است. آقای روحانی نگران نباشد، چون تا نصف کابینه برای جابجایی جا دارد و ما هم در خدمت ایشان هستیم که رای اعتماد بدهیم.

*رئیس جمهور بدش نمی آید برخی از مسئولان و وزراء را تغییر دهد

تسنیم: مجلس قصد داشت آقای نعمت زاده را استیضاح کند، اما به دلایلی اقدام نکرد. در برخی خبرها آمده بود که ظاهرا به دلیل کم کاری وزیر صنعت اکنون خود دولت خیلی مایل است وزیر را تغییر دهد و تلاش داشت این تغییر با دست مجلس انجام شود. آیا درست است؟

بذرپاش:آقای رئیس جمهور بدش نمی آید برخی از مسئولان و وزراء را تغییر دهد. یک بحثی هم هست که آقای روحانی رو در بایستی با خیلی از افراد دارد و نمی خواهد به عدم ثبات مدیریتی که دولت قبل متهم می شد، متهم شود.

تسنیم: نظر شما درباره اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها چیست؟

بذرپاش:در مورد یارانه ها این همه نیاز و فشار بر مردم نیست. چون ما قیمت ها را افزایش می دهیم و مبلغ یارانه را افزایش نمی دهیم و عملاً ارزش آن پول یارانه کاهش پیدا می کند.

ارزش یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی نسبت به سال ۸۹ یک سوم است. این همه فشار به مردم نیاز نبود. خود مردم هم در سطحی از بلوغ قرار دارند که تشخیص بدهند که آیا یارانه به نفع شان هست یا خیر.

به هر حال همان طور که ما درآمدهای مردم را می سنجیم نمی توانیم هزینه های شان را نیز بسنجیم. هزینه ها شامل پارامترهای مختلفی است. مثلاً سرپرست خانواری ۲ تا ۳ میلیون درآمد داشته باشد، ما نمی دانیم چه هزینه هایی دارد. شاید چند دانشجوی دانشگاه آزادی یا چند بیمار داشته باشد و شاید چند نفر را به غیر از خانواده خود سرپرستی کند.

*این میزان اصرار برای انصراف از دریافت یارانه نیاز نبود

به نظرم همین که سیستم های آماری ما از برآورد هزینه های مردم قاصر هستند به مردم توهین می شود که درآمد شما این است، پس از دریافت یارانه ممنوع هستید.

مردم هم عزت خود را با مبلغ یارانه نمی فروشند. این میزان اصرار برای انصراف از دریافت یارانه نیاز نبود. دولت هم جسارت زیادی برای اجرای ضربتی کار ندارد.

قیمت همه اقلام را افزایش دادند و فقط بنزین و گازوئیل مانده که منتظر اعلام قیمت شان هستیم. به نظرم این مبالغ را به تولید نخواهند داد. از این ۷ و ۸ تا ۱۰ هزار میلیارد مبلغی که به دست می آید شاید بخشی را به سلامت بدهند و بخشی را در پروژه های عمرانی توزیع کنند. از این هفتاد هزار میلیارد معوقه بانکی که دارند شاید بتوانند ۱۰ درصدش را برگردانند.

به نظرم در حوزه تولید چیزی از این مبالغ باقی مانده یارانه ها نخواهد رسید. در مورد سلامت هم جوری تبلیغ نکنیم که مردم گمان کنند از فردا همه هزینه های درمانی صفر خواهد شد.

این تبلیغات ۲ آفت دارد. یکی اینکه مردم گمان خواهند کرد هزینه ها صفر می شود و دیگر اینکه خودمان مردم را به مراکز درمانی دعوت می کنیم. این اشتباه است. ما باید برای سلامت مردم هزینه کنیم، نه برای مراجعه بیشتر مردم به مراکز درمانی. آن وقت حجم مراجعات خیلی بیشتر خواهد شد و دولت هم قطعاً به این هزینه ها نمی تواند پاسخ دهد.

به هر حال در این چند سال هم کم بیمارستان ساخته نشده و کم پرستار و پزشک فارغ التحصیل نداشتیم. ما نسبت به ۲۰ سال قبل بهترین جراحان را داریم. ما در حوزه گوش و حلق و بینی بهترین جراحان دنیا را داریم، اما بعضی ها نمی خواهند رشد مردم ایران را ببینند.

نرخ رشد ما با دوران قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. به برکت انقلاب توانسته ایم با وجود تمام مشکلات داخلی و خارجی پیشرفت کنیم و اصلاً نرخ رشد ما قابل مقایسه نیست. اگر اینکه بخواهیم خودمان را با بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا بسنجیم، بله یک دورانی مثل قاجار و پهلوی داشتیم و کلی نقاط رو به نزول داشتیم، اما اکنون ایران بالغ شده است.

آقایان این همه پیشرفت کشور را به خاطر مسائل سیاسی نادیده نگیرند. کشور ما در این سی و چند سال خیلی پیشرفت کرده است. مردم ما بالغ شدند و متخصصان ما زیاد شدند. بعضی ها خودشان کوچکند و ملت را کوچک می بینند. مردم خیلی بزرگند و اگر کسی در جمهوری اسلامی ایران مسئول می شود به خاطر پیوند او با اقیانوس مردم است.

امروز یکی رئیس است و فردا شخصی دیگر. در صورت پیوستن به این اقیانوس بزرگ است که اشخاص ارج پیدا می کنند. این تافته و جدا بافته برخورد کردن شاید با هدف سیاسی و نفی گذشته و برای تثبیت کنونی باشد، اما بدانیم اگر به صورت غیررسمی به ملتی توهین می کنیم، برازنده مسئول کشور نیست.

گفت وگو از رضا همدانچی

انتهای پیام /

ارسال نظر