|
|
کدخبر: ۱۶۳۲

هزاران تونسی امروز به درخواست جنبش اسلامی «النهضه»، حزب حاکم دولت تونس در اعتراض به عزل محمد مرسی تظاهرات و نقش ارتش در خلع رئیس‌جمهور سابق مصر را محکوم کردند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، پایگاه خبری «القبس» اظهار کرد: تظاهر کنندگان در حالی که پرچم های تونس و مصر و تصاویری از مرسی را در دست داشتند در پایتخت تونس تظاهرات کردند.
معترضان حامی جنبش اسلامی النهضه تونس با سر دادن شعارهایی علیه ارتش مصر و وزیر دفاع این کشور فریاد «مرگ بر حکومت نظامی» و «مشروعیت انتخابات آری» سر دادند.
برگزارکنندگان تظاهرات ضمن محکومیت جنبش تمرد مصر، این جنبش را عامل برکناری مرسی اعلام کردند.
حامیان جنبش اسلامی «النهضه»، حزب حاکم تونس پنجشنبه گذشته نیز در اعتراض به خلع مرسی توسط ارتش تظاهرات کردند.
جنبش اسلامی النهضه تونس به‌ریاست «راشد الغنوشی» ضمن محکومیت اقدام ارتش مصر برای برکناری محمد مرسی آن را «کودتای نظامی» خواند.
وزیر خارجه مصر نیز در واکنش به حمایت دولت تونس از محمد مرسی، سفیر تونس در قاهره را احضار و اظهارات مقامات تونسی درباره تحولات مصر را دخالت در امور این کشور توصیف کرد.
این در حالی است که هفته گذشته نیز سکولارهای تونس با حمایت از اقدام جنبش تمرد در مصر، حرکت آنها را اقدام مشروع خواندند و از نتیجه این حرکت که آن را پیروزی ملت بر نظام برخاسته از اخوان المسلمین و تعلیق شدن قانون اساسی برخاسته از اخوان المسلمین تعبیر نمودند استقبال کردند.
در همین حال، منابع خبری تونس نیز از شکل‌گیری جنبش «تمرد» در تونس همانند جنبش تمرد مصر که در براندازی دولت اخوان المسلمین نقش زیادی داشته است، خبر دادند.
احزاب مخالف در تونس هم ‌صدا با جنبش تمرد در این کشور خواستار سقوط نظام سیاسی کشور شدند.
راشد الغنوشی، رئیس جنبش اسلامی النهضه تونس در گفت‌وگو با شبکه الجزیره در پاسخ به سؤالی درباره ایجاد جنبش تمرد در تونس گفت: بعضی از جوانان ممکن است این رؤیا را در سر داشته و در فکر آن باشند آنچه که در مصر رخ داد آن را به تونس منتقل کنند، اما این مسئله بی‌فایده است زیرا اوضاع مصر و تونس و قانون اساسی این دو کشور متفاوت است.
الغنوشی افزود: ممکن است رویدادهای مصر بر تونس تأثیر بگذارد، اما اوضاع و شرایط تونس با مصر متفاوت است و ما در تدوین قانون اساسی امتیازاتی دادیم تا قانون اساسی مطابق خواست همه مردم تونس باشد.

ارسال نظر