|
|
کدخبر: ۱۶۳۹۹۴

گزارش کامل تسنیم از جلسه علنی امروز مجلس /

خبرگزاری تسنیم: برخی نمایندگان مجلس در جلسه امروز مجلس از روند مذاکرات هسته ای انتقاد کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی با حضور ۱۹۴ تن از وکلای ملت برگزار شد.

پیش از قرائت قرآن کریم محمدحسین فرهنگی منشی هیئت رئیسه دستور کار امروز مجلس را بدین شرح اعلام کرد: ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی وحقوقی درمورد طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور مصوب ۱۳۸۷، گزارش کمیسیون اجتماعی درمورد لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، گزارش کمیسیون اجتماعی درمورد رد طرح تعیین تکلیف دوره های آموزشی تربیت بهورز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل(۴۴) قانون اساسی درمورد طرح اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم(۴۴) قانون اساسی و گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاستهای کلی اصل(۴۴) قانون اساسی درمورد طرح اصلاح موادی از قانون تعاون بخش اقتصاد.

در ادامه آیاتی از قرآن کریم و ترجمه آن تلاوت شد و حجت الاسلام سبحانی نیا عضو هیئت رئیسه مجلس اسامی غایبان و متأخرین جلسه امروز را قرائت کرد. براین اساس عثمان احمدی، محمدسعید اربابی، موسوی الرضا ثروتی، قاسم جعفری، محمدحسین حسین زاده بحرینی، صیدعیسی دارایی، محمد دامادی، عطاالله سلطانی صبور، علیرضا سلیمی، مهدی کوچک زاده، جبار کوچکی نژاد، محمود نگهبان سلامی و مقداد نجف نژاد غائبین جلسه علنی امروز بودند.

پس از آن محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز معلم و کارگر نطقی ایراد کرد.

**باهنر:کارگران و معلمان ما در همه صحنه ها و معرکه ها حضوری فعال و جانانه داشته اند

محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در نطق پیش از دستور با اشاره به روز جهانی کارگر اظهار داشت: در چنین روزی در سراسر جهان مراسمی برپا می شود و در کشور ما نیز از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی این مراسم برگزار شده است. با این تفاوت که رویکرد نظام همواره رویکردی حمایتی از طبقه شریف و فهیم و تلاشگر کارگری بوده است.

وی ادامه داد: همچنین سالروز شهادت فیلسوف عالی مقام حضرت آیت الله مطهری نزدیک می شویم که به همین مناسبت روز معلم را در پیش داریم که تجلیل از این قشر فرهیخته انجام خواهد شد. این هفته فرصتی است که هم به موضوع اساسی فرهنگ کار پرداخته شود و هم به جایگاه و نقش جامعه سخت کوش، فهیم، ولایت مدار و تلاشگر کارگری در جهت رشد، توسعه و پیشرفت کشور.

نایب رئیس دوم مجلس افزود: انصافا کارگران و معلمان ما در همه صحنه ها و معرکه ها حضوری فعال و جانانه داشته اند چه در دوران شکل گیری و پیروزی انقلاب و در دوران دفاع مقدس و چه در مقاطع بعدی. همواره شاهد رشادت ها، پایمردی ها و جان فشانی های آنها بوده ایم. اکنون نیز این جامعه متدین و شریف چرخ های صنعت، تولید، اقتصاد و فرهنگ کشور را به حرکت درآورده و مطمئن هستیم که در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی انشاءالله نقش آفرینی برجسته ای خواهند داشت و در پاسخ به پیام مقام معظم رهبری نقش بی بدیل خود را نشان خواهند داد.

باهنر گفت: کارگران ما خوشبختانه روز به روز از مهارت بیشتری برخوردار می شوند و توانسته اند با بروز استعدادهای خویش در عرصه اکتشاف و اختراع، گام های بلند و غرور آفرینی بردارند و معلمان فرهیخته ما هم در جهت ترویج فرهنگ ناب اسلامی و همچنین فرهنگ تولید، مصرف، اخلاق مداری می توانند نقش آفرینی بزرگی را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: این دو قشر عظیم در زمینه های مختلف از جمله ترویج فرهنگ قرآنی، در عرصه های هنری، ورزشی و سایر زمینه ها نیز به موفقیت های چشم گیری دست یافتند. بنابراین می توان با اطمینان گفت که اساسا تعریف کارگر و معلم در نظام جمهوری اسلامی از شکل قبلی و قدیمی خویش خارج شده و امروزه از غنا و محتوای افزون تری برخوردار شده است. در کنار این امور باید به این نکته اشاره کرد که کارگران و معلمان مشکلات و تنگناهایی در زندگی و معیشت خود دارند که باید به آنها رسیدگی شود البته مسئولان انصافا تلاش های ارزشمندی برای رفع این مسائل کرده اند که امیدواریم با تلاش های انجام شده این مشکلات رفع شود.

نایب رئیس دوم مجلس در پایان گفت: در پایان این هفته را صمیمانه به جامعه کار و تولید و معلمان کشور تبریک و تهنیت می گویم و برای آنها و خانواده هایشان که بخش عظیمی از جامعه ما را تشکیل می دهند آرزوی تندرستی و موفقیت دارم.

**حضور بازرسان سازمان بازرسی کشور در مجامع و کمیته های مالی برای نظارت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان رسیدگی به طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل بازرسی کل کشور را ادامه دادند و موادی از آن را به تصویب رساندند.

نمایندگان در ماده ۶ این طرح مصوب کردند یک تبصره به ماده ۸ قانون اضافه شود و برهمین اساس کلیه مسئولان ذی ربط در وزارتخانه ها، ادارات، سازمان ها، موسسات و واحدهای مشمول قانون سازمان بازرسی که مکلف هستند اسناد و اطلاعات و مدارک مورد لزوم در تحقیقات را بدون هر گونه فوت وقت در اختیار بازرسان اعزامی قرار دهند، چنانچه تخلفی از این تکلیف کنند، موجب حبس از سه ماه و یک روز تا شش ماه یا انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی از سه ماه تا یک سال خواهند بود.

این ماده با ۱۶۰ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

**حذف ماده ۷ طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل بازرسی کل کشور

همچنین وکلای ملت به پیشنهاد نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه به حذف ماده ۷ این طرح رأی دادند که در آن آمده بود هیئت بازرسین برای حسن انجام بازرسی می تواند یک یا چند نفر از کارکنان را تا پایان بازرسی از کار تعلیق کند.

این ماده با ۱۱۱ رأی موافق، ۴۸ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در صحن حذف شد.

وکلای ملت با تصویب ماده ۸، طرح دائمی شدن اصلاح موادی از قانون تشکیل بازرسی کل کشور مصوب کردند.

یک تبصره به ماده ۱۰ قانون اضافه کردند در ماده ۱۰ قانون وزیر یا مسئول دستگاه مربوط موظف است از تاریخ دریافت گزارش هیئت بازرسی حداکثر طی ۱۰ روز عملیات اجرایی را جهت انجام پیشنهادهای مندرج در گزارش مذبور شروع و مفاد جریان کار را مرتبا به اطلاع سازمان برسانند و براساس تبصره ای که به این ماده الحاق شد، تخلف از تکلیف مندرج در این ماده موجب حبس از سه ماه و یک روز تا شش ماه یا انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی از سه ماه تا یک سال خواهد بود.

این ماده نیز با ۱۳۳ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

**اختیارات وکلای ملت به سازمان بازرسی کشور

وکلای ملت در ماده ۹ این طرح نیز به سازمان بازرسی اختیار دادند در موارد زیر اقدام کند:

الف) بهره گیری از توان تشکل های غیردولتی و مردم نهاد و اشخاص واجد شرایط و از بخش های علمی و تخصصی، صنفی و مردمی به منظور انجام وظایف محوله

ب) ایجاد هماهنگی های لازم، مستمر، و منظم با مسئولان دستگاه های نظارتی کشور با حفظ استقلال و اختیارات قانونی و ذاتی هر دستگاه به منظور ارتقای کیفی و کمی و افزایش اثربخشی اقدامات نظارتی و پرهیز از کارهای موازی و غیرضرور و تقویت مدیریت کشور و ارائه گزارش نتایج حاصله به روئسای قوای سه گانه

ج) معرفی نماینده به مجامع شوراها کمیسیون ها و کمیته های مالی و معاملاتی و اعتباری دستگاه های مشمول بازرسی به عنوان ناظر بدون حق رأی برای انجام وظیفه نظارتی

تبصره - براساس تبصره بند(ج) نیز مسئولان ذی ربط موظفند زمان تشکیل جلسات مجامع و شوراهای مورد نظر را به اطلاع سازمان برسانند.

د) ارائه گزارشات نظارتی هشداردهنده بهنگام به مقامات مسئول جهت پیشگیری جرم تخلف و سوء جریانات اختلافی.

ه) اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی از طریق رسانه های عمومی به منظور ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد با رعایت قانون اصلاح تبصره یک ماده ۱۸۸قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب ۱۳۷۸ و اصلاحات بعدی آن.

بهارستان نشینان همچنین با تصویب ماده ۱۰ طرح مذکور، مقرر کردند چنانچه بازرسانی قانون موسسات و شرکت های مشمول بازرسی، مسئولین سازمان حسابرسی دولتی، حفاظت و اطلاعات و حراست و نظارت بر بازرسی وزارتخانه ها و دستگاه های مشمول بازرسی به سوء جریانی در رسیدگی به عملکرد مالی و اداری دستگاه های اجرایی به شرکت های دولتی و وابسته به دولت برسند که مربوط به وظایف سازمان بازرسی است، باید مراتب را به اطلاع سازمان بازرسی کل کشور برسانند.

به موجب این مصوبه مستنکف به مجازات مقرر در ماده ۶۰۶ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی(تعزیرات و مجازات های بازدارنده) مصوب دوم خرداد ۱۳۷۵ محکوم خواهند شد.

وکلای ملت این ماده را با ۱۲۸ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند.

نمایندگان مجلس با تصویب ماده ۱۱ این طرح مرقرر کردند که آیین نامه اجرایی این قانون توسط سازمان بازرسی کل کشور تهیه می شود و به تصویب رئیس قوه قضاییه می رسد.

این ماده نیز با ۱۱۹ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.

**نطق ۳۱ دقیقه ای ناطقان میان دستور

به گزارشخبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام سبحانی نیا عضو هیئت رئیسه مجلس در ادامه اسامی ناطقان میان دستور امروز مجلس را قرائت کرد؛ براین اساس علیرضا منظری توکلی نماینده مردم بافت در مجلس، روبرت بیگلریان نماینده مردم ارامنه جنوب در مجلس، ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس و کمال علیپور نماینده مردم قائم شهر در مجلس شورای اسلامی به عنوان ناطقان امروز سخنرانی کردند.

**منظری توکلی: مدعیان دموکراسی مجبورند که به رای مردم سوریه تمکین کنند

علیرضا منظری توکلی نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور طی سخنانی با بیان اینکه دولت هایی که خود بزرگترین ناقض حقوق بشر هستند نمی توانند در جایگاه دفاع از حقوق بشر قرار گیرند، گفت: کشتار مردم عراق، افغانستان، فلسطین، لبنان، بحرین، لیبی و یمن و پدیده هایی مانند زندان گوانتامو و ابوغریب و کشتار و سوازندن پیروان فرقه داوودیه و سکوت در مقابل نسل کشی مسلمانان در میانمار نمونه های از حقوق بشر اروپایی و آمریکایی است.

وی ادامه داد: آمریکا با حمایت از تروریست های گورکن جگرخوار در سوریه موجب شد که پدیده شوم تروریسم در دنیا تقویت شود. امروز دنیا می داند که آمریکا و همپیمانان منطقه ای اش در سوریه شکست خورده اند و مردم سوریه در موعد مقرر انتخابات ریاست جمهوری برگزار می کنند و مدعیان دموکراسی مجبور هستند که به رای مردم سوریه تمکین کنند.

**بیگلریان: وزیر کشور اعلام کند که بودجه اقلیت ها دقیقا به کجا می رود

روبرت بیگلریان نماینده مردم ارامنه جنوب در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور طی سخنانی اظهار داشت: یکی از مبانی انقلاب توجه به کرامت انسان است؛ در این راستا است که نقش قوای مختلف به ویژه قوه قضائیه مشخص می شود؛ از قضات درخواست می کنیم که عدالت و انصاف را مد نظر قرار دهند.

وی از وزیر کشور درخواست کرد که اعلام کند که بودجه اقلیت ها دقیقا به کجا می رود و به دست چه کسانی می افتد.

**ابوترابی: ۵ مانه عمده کسب و کار در کشور

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور طی سخنانی اظهار داشت: وظیفه مجلس ریل گذاری و حل مشکلات با وضع قوانین است و اگر بخواهیم آسیب شناسی کنیم با ۵ مانع عمده کسب و کار مواجه هستیم.

وی ادامه داد: اولین و مهمترین مانع، بوروکراسی اداری در کشور است. در سال ۱۳۵۷ انقلاب ایدئولوژی رخ داد ولی انقلاب اداری انجام نشد. لذا اصلاح بنیادین نظام اداری امری ضروری است.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس افزود: دومین مانعی که مجلس باید به آن ورود پیدا کرده و منتظر اقدام دولت نماند، اصلاح نظام بانکی کشور است. صنایع و تولید کشور با سودهای کلان توان رقابت با سایر رقبای خود را ندارند.

ابوترابی بهره وری کم ادارات و کارخانجات و تعطیلی زیاد مملکت، عدم اصلاح بودجه نویسی در دولت و مجلس و نبود طرح تامین اجتماعی فراگیر از دیگر موانع عمده کسب و کار است که باید بودجه نویسی اصلاح و طرح تامین اجتماعی فراگیر که تهیه شده است، هرچه سریعتر انجام شود.

**بذرپاش: انتقادات به توافقنامه ژنو رنگ واقعیت به خود گرفته است

مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز طی نطق میان دستور در صحن علنی پارلمان با تبریک هفته کارگر به کارگران کشورمان اظهار داشت: بسیاری از پیشرفت های کشورمان مدیون مجاهدت و تلاش های کارگران است که در مقابل کار فراوان، عایدی اندکی دارند و همواره پای آرمان های انقلاب ایستاده اند و خیلی از مدعیان را شرمنده ساخته اند. لذا جا دارد دست آنها را ببوسیم و خدمات آنها را در مجلس و دولت ارج نهیم و توان خود را پیش از پیش برای رفاه این عزیزان مصروف کنیم.

دولت پیام انتخاب مردم در انتخابات مجلس را درک کند

وی ادامه داد: مجلس در رأس امور است و نمایندگان ملت حاضر در مجلس نیز برخواسته از خرد جمعی کل جامعه اند که باید همواره مورد احترام باشند. چرا که احترام به آنها احترام به تمامی ملت است و نمایندگان نیز برای خود شأنی جز خدمتگذاری قائل نیستند و نباید هم باشند و طبق قانون در مقابل سوگند قانون اساسی خود نسبت به حقوق ملت و کشور مسئولند. بنابراین دولت باید این را بداند و قبول داشته باشد و پیام انتخاب مردم در انتخابات مجلس را درک کند و آن را بپذیرد و نظارت مجلس را کارشکنی تعریف نکند، چرا که نظارت عین کمک و همراهی است.

این نمایندده مجلس با تأکید براینکه کمک و همراهی به معنای تعریف و تمجید دائم نیست، تصریح کرد: بنابراین باید نگاهمان را متفاوت تر کنیم. همچنین دولت باید نمایندگان را در پاسخ به مطالبات مردم یاری دهد و خدای ناکرده برخی از مدیران برای از میدان بدر کردن و یا ضربه زدن به حثیت نمایندگان در حوزه انتخابیه کاری نکنند. البته برای نمایندگان بودن یا نبودن در مجلس اصل نیست و هر دو انتخاب بین خوبی هاست، اگر نیت برای رضای خداوند متعال باشد.

بذرپاش افزود: دولت در میان میدان است و باید کمک شود، چرا که کار اجرا بسیار دشوار است و پاسخ دادن به مطالبات مردم توسط دستگاه های اجرایی کار دشواری است. بنابراین همه ما نمایندگان باید به دولت کمک کنیم. البته فرقی میان دولت ها نیست و همه دولت ها چه مطابق نظر ما باشند و چه نباشند، پس از رأی مردم و تنفیض حکم توسط رهبری معظم مشروع و قانونی هستند و همه باید در چارچوب قانون و شرع کمک کنند، البته بدون استثنا.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه کمک کردن به دولت در مجلس تنها مجیزگویی نیست، گفت: تصویب قوانین متعدد نیز می تواند دولت را یاری رساند. پس نظارت بر دولت توسط ابزارهای مختلف مانند تذکر، سوال، استیضاح نیز به نوعی کمک به دولت از منظر نظارت است که طبق قانون اساسی یکی از دو وظیفه اصلی قوه مقننه عنوان شده است.

بذرپاش در تذکراتی خطاب به مسئولین دولتی گفت: مگر دولت محترم در ابتدای رأی آوردن یکی از اصلی ترین برنامه های خود را احیای سازمان مدیریت نمی دانست و معتقد نبود که دلیل بسیاری از مشکلات کشور، تغییر سازمان مدیریت به معاونت برنامه ریزی است؟ ولی چه شد که بعد از گذشت ۸ ماه از شروع به کار دولت نه تنها سازمان احیا نشد، بلکه وقتی مجلس هم اقدام به احیای سازمان مدیریت کرد، دولت به عنوان مخالف در مجلس حاضر شد و هم اکنون نیز علی رغم احترامی که برای معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور قائل هستم، ایشان به صورت غیرقانونی عهده دار معاونت دیگری به عنوان معاونت نیروی انسانی است که مسئولیت بسیاری از امور مهم کشور مانند دولت الکترونیک، معماری نوین نیروی انسانی و ده ها کار دیگر را برعهده دارد.

ریخت وپاش های دولت دلیل بی اعتمادی مردم و عدم انصراف از دریافت یارانه ها بود

«راستی چرا مردم به دولت به میزان مد نظر دولت اعتماد نکردند و انصراف از دریافت یارانه نقدی علی رغم تبلیغات فراوان بسیار ناچیز شد؟ دلیل را باید در کجا جستجو کرد؟ آیا رفتار دولت در این چند ماه مانند هزینه های گزاف تشریفاتی همچون برگزاری برخی مراسمات خاص و ساخت استخر و سونا، پیامک های گسترده بی حاصل و انتصاب افراد مسئله دار در فتنه ۸۸، انتصاب افراد با سرمایه های صدها میلیاردی و بعضا هزارمیلیاردی دلیل این بی اعتمادی ها نیست؟»

وی خطاب به دولت و مجلس گفت: به خودمان برگردیم، اعتماد مردم چیزی نیست که با آن شوخی کنیم؛ این همان ملت حماسه آفرین است که در مقاطع مختلف حماسه آفرید. پس مشکل را در خودمان جستجو کنیم.

بذرپاش با اشاره به اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها و انتقادات گسترده به نحوه اجرای فاز اول خاطرنشان کرد: مگر نقد به مرحله اول اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها که در دولت گذشته انجام شد، عدم تخصیص درآمد حاصل از یارانه به تولید نبود؟ الآن هم که وزیر محترم صنایع و هم رئیس جمهور صریحا فرمودند که از منابع ناشی از هدفمندی به تولید نخواهیم داد. این یک خلف وعده است. لذا اعتماد را دریابیم که دری گرانبهاست.

** افزایش نرخ سود بانک ها یعنی تعطیل کردن تولید

وی ادامه داد: اخیرا بانک ها در یک رقابت باورنکردنی اقدام به افزایش نرخ سود سپرده های خود تا ۲۷ درصد کرده اند. این چه تدبیر اقتصادی است؟ آن هم از دوستانی که خود همواره حمایت از تولید را جزو رئوس برنامه ها و موارد انتقادی خود از گذشته قرار می دادند. اما افزایش نرخ سود سپرده ها یعنی تعطیل کردن دولت، یعنی سوق دادن بانک ها به سوداگری و کارهای واسطه گری که جز ضرر به اقتصاد ملی عاید دیگری ندارد. پس بانک ها را دریابیم. همچنین برداشت خلاف قانون بعنوان قرض از صندوق توسعه ملی با چه توجیهی اتفاق افتاده؟ آن هم صندوقی که ثروت ملی یک کشور است.

نماینده مردم تهران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: یک موضوع مهم که اخیرا رونق گرفته، تلاش برخی برای تحریک عواطف واحساسات اقوام شریف ایران و نیز تلاش برای نشان دادن اختلاف میان اهل تسنن و تشیع در داخل کشور است که این خیانتی فراموش ناشدنی است.

** مجلس را در موضوع هسته ای غریبه فرض نکنید

بذرپاش در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحثسیاست خارجه گفت: بحثسیاست خارجی به ویژه توافقنامه ژنو که بارها راجع به آن سخن گفته شد بحثی جدی برای آیندگان کشور است. چرا که تصمیماتی که اکنون در مورد انرژی هسته ای این حق مسلم نسل کنونی و آینده کشور در حال گرفته شدن است، کم اهمیت تر از موضوع هدفمندی نیست. بحثبرسر قدرت یک ملت و نیز تضمین آینده یک کشور است که باید آن را جدی گرفت؛ نباید مجلس به عنوان رأس امور از یکی از مهمترین امور کشور بی اطلاع باشد. و مرتب با بهانه های واهی آن را غریبه پنداشت و ماجرا را از آن پنهان کرد.

وی افزود: در ابتدای توافق بسیاری از انتقادها مربوط به مفروضات مذاکره کنندگان نسبت به آمریکا و نیز محتوای قرارداد بود. و حالا کم کم بسیاری از انتقادها در آن زمان در حال گرفتن رنگ واقعیت به خود هستند. پس از توافقنامه ژنو ۳ بار دیگر رسما تحریم شدیم. ۱۸ بار مورد تهدید نظامی قرار گرفتیم. پارلمان اروپا انتخابات ۲۴ خرداد را زیر سوال برد و آن را غیرمشروع خواند و به ترویج هم جنس بازی دعوت کرد. به هیچ شرکت غربی اجازه ورود به ایران داده نشد. هیچ یک از تعهدات هواپیمایی عملی نشد. دلاری به بانک مرکزی ما که اجازه هزینه و یا جابجایی داشته باشد، نرسید، برای اولین بار در تاریخ تأسیس سازمان ملل به نماینده ای که از سوی ایران معرفی شده بود، ویزا داده نشد و به خاطر ایران قانون مقر سازمان ملل را تغییر دادند و حالا می توانند به خیلی از کشورها هم ویزا ندهند، دارایی بنیاد علوی را مصادره کردند که اموال آن بیش از کل مبلغ توافق نامه ژنو است و اتفاقات دیگری که اینجا مجال طرح آن نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس برهمین اساس تأکید کرد: مهم این است که طرف مقابل را بشناسیم. کشور زورگو و متجاوز آمریکا علنا قانون مقر خود را اجرا نمی کند. حالا چه تضمینی است که حق غنی سازی را که نه در متن توافقنامه آمده و نه طرف مقابل به آن اذعان دارد را به رسمیت بشناسد؟ از آن طرف ایران تقریبا تمامی تعهدات خود را که مهمترین آنها اکسید کردن مواد ۲۰ درصد بود اجرا کرد و آژانس هم اقدامات ایران را مورد تأیید قرار داد.

مذاکرات ما و ۵ + ۱ شبیه بازی ایران و مالدیو شده است

بذرپاش اضافه کرد: طوری اقدام کردیم که طرف های آمریکایی از سرعت ایران در انجام تعهدات خود تعجب کرده اند. ماجرای ما شبیه بازی ایران و مالدیو است که وقتی مالدیو از ایران ۱۷ گل خورد، مربی آن طی مصاحبه ای گفت ایران تیم قدرتمندی است و این نتیجه طبیعی است. و حالا وصف تیم ما هم مانند آنها شده و به جای مقتدرانه برخورد کردن، قدرتمند بودن طرف را به رخ منتقدان می کشند.

وی با اشاره به تهیه کتابی در مورد توافق نامه ژنو، گفت: اخیرا کتابی تحت عنوان «توافقنامه از نگاه نخبگان» برای اخذ مجوز به اداره ارشاد استان قم ارسال شده است، ولی ممیزی این کتاب که حاوی نظرات موافقین و منتقدین توافقنامه است، مثال زدنی است که ارشاد چگونه آن را تصحیح می کند. پس ممنوع القلم هم داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان سخنان خود تأکید کرد: کشور در شرایط حساسی است و همه قبول داریم که مجاهدت های افراد گوناگون ما را تا اینجا رسانده است. پس حق هرکار و هر حرفی را نداریم. این کشور متعلق به امام عصر است و رهبری فرزانه، مقتدر و الهی دارد و انشاالله امید بیگانگان را نامیدو امام و شهدا را شاد می کنیم.

**تذکرات شفاهی و کتبی نمایندگان

پیش از پایان جلسه علنی نمایندگان مجلس تذکرات شفاهی خود به مسئولان اجرایی کشور را مطرح کردند.

عبادی نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خطاب به وزیر راه و شهرسازی گفت: پروازهای فرودگاه بیرجند کاهش یافت است در صورتی که باید دو پرواز از این استان صورت گیرد. رفت و آمد مدیران و مسئولان با کاهش پروازها دچار مشکل شده است، چه رسد به مردم. لذا درخواست می کنم که این موضوع پیگیری شود.

وی در تذکری به رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی خواستار ایجاد راه آهن در بیرجند شد.

نماینده مردم بیرجند در مجلس خطاب به وزیر اقتصاد گفت: تورم و بیکاری کمر مردم را شکسته است. به داد مردم برسید. برای نمایندگان مردم بسیار سخت است که وقتی خیل جوانان بیکار را می بینند و همچنین کارخانه های در حال تعطیل را مشاهده کنند، اما هرچه فریاد بزنند صدایشان به جایی نرسد.

عبادی در تذکر دیگری به وزیر تعاون گفت: در مرحله اول توزیع سبد کالا بسیاری از افرادی که بیمه نبودند، مخصوصا کارگران ساده ساختمانی سبد کالا به آنها تعلق نگرفت، درحالی که این افراد از همه مستحق تر هستند. لذا درخواست می کنم برای جبران مافات در مرحله دوم صورت گیرد.

فیروزی نماینده نطنز در مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی طی سخنانی در صحن علنی مجلس با اشاره به روز کارگر اظهار داشت: پیشاپیش روز معلم و روز کارگر را تبریک عرض می کنم. تذکر اول من به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون مطبوعاتی وی است و از آنها خواستار پیگیری تذکر و جدی هیئت نظارت بر مطبوعات به روزنامه آرمان به جهت توهینی که در تیتر خود به خصلت اصفهانی ها در روز دوشنبه روا داشتند دارم درحالی که مردم شهیدپرور اصفهان با جان فشانی خود اقدامات مناسبی را انجام دادند.

**وزارت ارشاد موانع چاپ کتاب " توافقنامه ژنو از منظر نخبگان " را برطرف کند

امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی به رئیس جمهور اظهار داشت: تذکر اول من به رئیس جمهور در خصوص ۴.۱ دهم میلیارد دلاری است که متأسفانه از حساب های نفت نزد شرکتی که بلوکه شده بوده و وارد کشور نشده تقسیم شده و متأسفانه ۲.۶ میلیارد دلار که معادل شش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است به ریال تبدیل شده و این پول پرقدرت وارد جامعه شده است و در پرداخت های جاری استفاده شده که متأسفانه ایرادی است که در بحثتأمین منابع مسکن مهر که واقعا مشکل مردم را حل می کرد، همه اعتراض داشتیم، اما بسیاری از افراد امروز سکوت کردند.

وی ادامه داد: دولت چند ماه پیش وقتی اصلاحیه بودجه را به مجلس ارائه کرد، اگر هدفش دور زدن قانون و قانونگذار نبود، چرا از طریق ستاد تدابیر ویژه این اقدام را انجام دادند در صورتی که می توانستند در آن موقع همین موضوع را در مجلس مطرح کنند.

نماینده مردم قم افزود: تذکر بعدی این است که مازاد فروش نفت در سال ۹۲ قرار بود بعد از تأمین سهم صندوق توسعه ملی صرف بنیه دفاعی کشور شود. چرا دولت به وظیفه خود در این خصوص عمل نمی کند؟

امیرآبادی در تذکر دیگری به رئیس جمهور گفت: در هنگام ثبت نام فاز دوم هدفمندی یارانه ها متأسفانه قانون رعایت نشد و قرار بود عددی از درآمد خانوار اعلام شود و بالاتر از آن ثبت نام نکند که متأسفانه این اقدام صورت نگرفت و هنوز هم آمار قطعی اعلام نشده است. ما درخواست داریم که اطلاعات شفاف در اختیار مردم قرار گیرد. البته آمار انصرافی ها و ثبت نامی ها متفاوت است که این آمار باید به صورت شفاف اعلام شود.

وی در تذکری به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: متأسفانه به کتاب توافقنامه ژنو از منظر نخبگان که مجموعه ای از نظرات موافقان و مخالفان در رسانه ها مطرح شده و قبلا هم چاپ شده است، مجوز چاپ داده نمی شود و جالب است که گفته می شود این قسمت ها را حذف کنید تا مجوز چاپ بدهیم. آقای جنتی این درست نیست. شما ممیزی را برای کتاب های ضد ارزشی برداشته اید. چرا اجازه نمی دهید که چنین کتاب هایی چاپ شود.

نماینده مردم قم در پایان در تذکری به وزیر کشور خواستار پیگیری توقف عملیات ساخت مونوریل و متروی قم شد.

**هروی: گاهی ابرهای سیاسی آسمان مجلس را پر می کند

در ادامه جواد هروی نماینده قائنات در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خطاب به نمایندگان طی سخنانی اظهار داشت: در بحثسیاسی انتظار می توان داشت که آرامش سیاسی در سال فرهنگ و اقتصاد حاکم بر کشور ما باشد، اما متأسفانه برخی از مواقع مجلس و برخی از نمایندگان به جای دستگاه های اجرایی می نشینند و نظارت را با دخالت متفاوت نمی بینند و گاه گداری مجلس بی روح دیده می شود و ظاهرا ابرهای سیاسی آسمان مجلس را پر می کند.

وی ادامه داد: برخی از مقولات مانند حادثه ای که چند روز پیش در کاخ سعدآباد اتفاق افتاد، اگر سکه ای به مدیر یک آسایشگاه معلولان می دهند چه غوغایی را در روزنامه ها راه انداختند.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی گفت: ما باید این قضایا را کنار بگذاریم. موضوع دفن ریچارد فرای اینقدر بزرگ نبود که این همه به آن دامن زده شد. ایران سرزمین ثبات است، چه در دانشگاه و چه در زندان ها. لذا دانشگاه ها و زندان های ما باید محل امنی باشند. لذا خواستار تشکیل هیئتی برای پیگیری ماجرای زندان اوین هستم.

**کاشانی: بومیان بلوچ در مرزبانی و نیروی انتظامی استخدام رسمی شوند

کاشانی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی به وزیر کشور خواستار استخدام رسمی بومیان بلوچ در مرزبانی و نیروی انتظامی شد.

در ادامه علی لو نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بارش تگرگ در آذربایجان شرقی اظهار داشت: حادثه غیرمترقبه ای روز گذشته در استان آذربایجان شرقی رخ داد که آسیب جدی به محصولات کشاورزی وارد کرد. لذا خواستار فرستادن کمیته ای به این استان جهت رسیدگی به موضوع و جبران خسارت کشاورزان هستم.

حجت الاسلام بزرگواری نماینده مردم کهکیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خطاب به وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: از وزیر آموزش و پرورش درخواست می کنم مطالبات و معوقات فرهنگیان براساس عدالت تقسیم شود و همه فرهنگیان به حقوق حقه خود برسند و این طور نباشد که اگر معلمی براساس بی اطلاعی دیوان عدالت اداری حکم منفی گرفته است، از حق مسلم خود محروم شود.

**تذکر به یک کلاغ و چهل کلاغ نمایندگان

بهروز نعمتی نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی گفت: در این چند روز اخیر مسائل را یک کلاغ و چهل کلاغ کردند و مسائلی که در صحن مطرح شد واقعیت نداشت و من اعتقاد دارم که باید نظارت کرد و نسبت به دولت حساسیت داشت، اما نه اینکه مسائل را به گونه ای مطرح کنیم که حرکات خوبی که در دولت مطرح می شود را نادیده بگیریم.

وی ادامه داد: متأسفانه ما شاهد این بودیم که همایش های کیش و خراسان برگزار شد، اما نمایندگان هیچگونه تذکری حتی به صورت لفظی هم ندادند، اما امروز که سه سکه بهار آزادی به کسانی که سالها برای معلولان زحمت می کشند داده شد، این همه یک کلاغ و چهل کلاغ راه انداختند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس افزود: همیشه اعلام می کنید که از دولت حمایت می کنید، اما من درخواست می کنم موضع گیری ها شفاف باشد. نیازی به حمایت از دولت نیست، بلکه شما مواضع خود را شفاف اعلام کنید و مردم قضاوت خواهند کرد.

نعمتی در تذکری دیگری به نمایندگان گفت: نطق های ضروری برای زمان های حساس است، اما وقتی فردی زمان خود را به فرد دیگری می دهد، حق سایر نمایندگان را تضییع می کند. لذا از کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس درخواست می کنم که نسبت به این موضوع بیاندیشند و هم فکری کنند تا موضوع حل شود.

**قوامی: نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاه ها بالای ۲۶ درصد است

قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی طی سخنانی اظهار داشت: ۳۱ میلیون نفر در فاصله سنی ۱۵تا ۳۴ سال قرار دارند و نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاه ها بالای ۲۶ درصد است. در برنامه پنجم بحثاشتغال و ایجاد فضا برای توسعه کارآفرینی مطرح شده است. لذا از دولت درخواست می کنم که در این مسئله تدبیر ویژه ای بی اندیشد.

در پایان جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی طی سخنانی در صحن علنی مجلس اظهار داشت: در قانون بودجه ۹۲ مطابق ماده ۹۴ یکصدهزار تبصره تکلیفی، مسکن برای ایثارگران اختصاص داده شده است. مدت معرفی از سمت بنیاد شهید تا پایان خرداد سال ۹۳ است و این یک صدهزار میان بانک های عامل توزیع شده است، اما من می خواهم گزارشی را ارائه کرده و به آقای طیب نیا تذکر می دهم که سریعا به این موضوع ورود کند.

وی ادامه داد: هزاران نفر از ایثارگران مبایعه نامه خرید مسکن انجام داده اند، اما بانک ها به آنها پول نمی دهند و آنها زندگی خود را می فروشند تا ضرر وزیان را پرداخت کنند. بانک ملت ۲۲ سهمیه داشته، ولی فقط ۲۰ درصد سهمیه را پرداخت کرده، بانک رفاه ۱۱ هزار سهمیه داشته و فقط ۲۰ درصدی معرفی کرده، بانک صادرات ۱۷ هزار سهمیه داشته و فقط ۵۰ درصد معرفی کرده، بانک تجارت ۱۲ هزار سهمیه خود را معرفی کرده، بانک سپه ۱۶ هزار سهمیه داشته و فقط ۲۵ درصد معرفی کرده و بانک ملی ۲۲ هزار سهمیه داشته اما سیستم را بسته است.

نماینده مردم رشت در مجلس خاطرنشان کرد: این قانون یکصدهزار سهمی به ایثارگران است و من درخواست می کنم هرچه سریعتر این مشکل حل شود.

**تذکرات کتبی نمایندگان

در ادامه تذکرات کتبی نمایندگان توسط ضرغام صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس قرائت شد. برای مشاهده متن این تذکراتاینجاکلیک کنید.

پیش از پایان جلسه علنی مجلس، شاهین محمدصادقی عضو هیئت رئیسه مجلسنامهنمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان را قرائت کرد.

جمعی از نمایندگان مجلس طی نامه ای از اقدام اخیر وزارت ورزش و جوانان در شفاف سازی قراردادهای فوتبال تقدیر و تشکر کردند.

**پایان جلسه علنی / جلسه بعدی ۱۴ اردیبهشت

به گزارشخبرگزاری تسنیم، جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی با اعلام علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خاتمه یافت و وی زمان نشست علنی بعدی را یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ساعت ۸ صبح اعلام کرد.

بهارستان نشینان پس از برگزاری جلسات علنی خود طی ۳ هفته کاری هفته آینده را برای سرکشی به حوزه های انتخابه خود می روند. بنابراین مجلس در هفته بعد نشست علنی نخواهد داشت.

انتهای پیام /

ارسال نظر