|
|
کدخبر: ۱۶۴۵۲۵

رونمایی از جدیدترین ترانه حامد زمانی؛

خبرگزاری تسنیم: جشن هم آواز توفان با اجرای جدیدترین ترانه حامد زمانی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگیخبرگزاری تسنیم، در مراسم بزرگداشت سی وچهارمین سالروز شکست آمریکا در طبس که همراه رونمایی ترانه جدید حامد زمانی برگزار شد انتقاداتی نسبت به برخی بدرفتاری ها و ناملایمات ها با کسانی که آثار ضدآمریکایی و استکباری انجام می دهند مطرح شد.

در این مراسم که عصر امروز(پنجشنبه) در محل حسینیه هنر تهران برگزار شد، حامد زمانی با بیان اینکه زمانی که ترانه قلاده های طلا را در این حسینیه اجرا کردم بسیاری انتقاداتی را نسبت به من مطرح کردند، اظهار کرد: ما خط مان را از آن زمان مشخص کرده ایم. حتی برخی می گفتند یک دیوانه پیدا شده که هر چه می گوییم می خواند. من هم می گویم این دیوانگی را با صد عقلانیت عوض نمی کنم.

او ادامه داد: امروز نیز قطعه جدیدی را در مورد شکست َآمریکا در صحرای طبس با نام هم آواز توفان که شعر آن سرودده علی فردوسی است و تنظیم آن برعهده کامران میرزایی بوده را با آهنگسازی خودم در این مکان اجرا می کنم.

این خواننده ترانه های ضدآمریکایی با بیان اینکه من سراغ بسیاری از شاعران برای شعر رفته بودم تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از انجام کارهایی از این دست می ترسند و از زیر کار درمی روند. امیدوارم کارمان به جایی برسد که دیگر ترسی از این سوژه ها و کارها در میان نباشد. البته خوشبختانه شاعرانی همچون مهدی سیار هستند که اشعاری زیبا را برای قطعات من می سرایند.

او در مورد قطعه هم آواز توفان خاطرنشان کرد: یکی از امیدهایی که این کار به من داد ظهور یک شاعر نوپا و آینده دار با نام علی فردوسی بود. وقتی شعر را دیدم مطمئن بودم که اگر این کار در سطح وسیعی پخش شود می تواند با موفقیت همراه باشد.

زمانی افزود: بعضی اوقات می شود با دست خالی هم کار کرد. نمونه آن این قطعه بود که آن را در خانه ضبط کردیم و برای اجرای امروز آن را آماده کردیم.

این خوانند سرودهای انقلابی با بیان اینکه متاسفانه بیشتر اوقات وقتی آثار ارائه می شود، فقط من دیده می شوم، گفت: نقش شاعران و کسانی که کارها را تنظیم می کنند نیز نقشی مهم و قابل توجه است که نباید فراموش کرد.

در بخش دیگری از این مراسم محمد گلریز با اشاره به جنایت آمریکا در جهان خاطرنشان کرد: آمریکا از همان ابتدا در صدد مقابله با انقلاب اسلامی بود و حمله به صحرای طبس هم هنگامی صورت گرفت که دانشجویان مسلمان پیرو خط امام سفارت آمریکا را که تبدیل به لانه جاسوسی شده بود ر اگرفتند.

این خواننده سرودهای انقلابی افزود: در حمله آمریکا به صحرای طبس کل دنیا شامل عنایت خداوند به ما بود والبته پس از آن بود که دشمنی آمریکا با کشور ایران بیشتر شد و در مواقع مختلف به کشور ما هجوم آورد.

او در ادامه سخنان خود به جنگ نرم استکبار علیه ایران اشاره کرد و گفت: وقتی آمریکا دید با جنگ سخت نمی تواند مقابل انقلاب اسلامی بایستد رو به جنگ نرم که همان تهاجم فرهنگی بود آورد و متاسفانه می بینیم که گاهی این تهاجم در تغییر سبک زندگی ما اثرگذار بوده است.

گلریز تصریح کرد: متاسفانه گاهی اوقات برخی را می بینم که افرادی با ارزش و انقلابی بودند ولی نزدیکان آنها گاهی ترانه های مبتذل و لس آنجلسی که از طریق غرب به ما تحمیل شده گوش می دهند.

این خواننده سرودهای انقلابی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در یک وضعیت حساس و خطرناک قرار گرفته ایم. حتی خود آمریکا اعتراف می کند که میلیونها دلار برای این جنگ نرم هزینه کرده است. امیدوارم در این میان مسئولان فرهنگی ما رسالت خودرا به درستی انجام دهند. فراموش نکنیم که نمی شود جلوی ماهواره ها و رسانه ها را گرفت ولی می توان با ارائه آثار فاخری که به روز و هنرمندانه باشند و جایگاه انقلاب را حفظ کنند به مقابله با این تهاجمات برخاست.

گلریز با بیان اینکه رهبری همواره بر نقش فرهنگ در مواجهه با هجمه غرب تاکید داشتند، اظهار کرد: رهبری همواره به مسئولان در مورد این هجمه ها و مقابله با آنها تذکراتی دادند ولی متاسفانه هنوز آنطور که باید اقدامات لازم انجام نشده است. ما باید در این زمینه ها جدی باشیم. متاسفانه برخی از جوانان ما بر اثر مقولات فرهنگی و هنری در حال ازدست رفتن هستند.

او اضافه کرد: یکی از موارد تاثیرگذار در مقابل هجمه های فرهنگی آثار موسیقایی است. چه اشکالی دارد آثار ارزشی را در قالب کنسرت ها اجرا کنیم برای مثال در اوایل انقلاب چندین کنسرت با مضمون آثار انقلابی و ارزشی اجرا شد که نمونه آن اجرای کنسرت در تالار وحدت تهران همراه با استقبال پرشور علاقه مندان بود.

این خواننده سرودهای انقلابی خاطرنشان کرد: گاهی برخی احساس می کنند اگر کنسرت های موسیقی را با مضامین ترانه های انقلابی و ارزشی برگزاری کنیم کسی از آنها استقبال نمی کند ولی من به آنها می گویم روزهایی همچون ۲۲ بهمن را ببینید که خیل عظیم مشتاقان به انقلاب به میدان می آیند و متاسفانه در این زمینه تبلیغات وارونه گاهی چنان وسیع بوده که برخی خودباوری ها را از دست داده ایم.

گلریز در ادامه صحبت های خود به اجرای قطعه ای در مورد شکست آمریکا در صحرای طبس که بلافاصله بعد از آن رویداد ساخته شد اشاره کرد و گفت: قطعه شکست شیطان با شعر استاد حمید سبزواری و آهنگسازی استاد احمدعلی راغب در آن هنگام ساخته شد و نکته جالب در مورد این قطعه اجرای آن در دستگاه نوا بود؛ دستگاهی که کمتر در آن سرودهای انقلابی ساخته شده ولی این قطعه چنان زیبا بود که در طول تاریخ انقلاب ماندگار شد.

این خواننده سرودهای انقلابی همچنین از اساتیدی چون مجتبی میرزاده و فریدون شهبازیان یاد کرد و گفت: این اساتید در کنار استادانی چون راغب و سبزواری حق بسیاری را به گردن موسیقی انقلاب دارند و متاسفانه گاهی شاهد آن هستیم که این اساتید گمنام مانده اند. اساتیدی که آثاری بسیار زیبا و از نظر فنی قوی را در وصف حماسه های انقلاب سرودند که سبب وحدت و همزبانی مردم گردید.

گلریز در ادامه به جمله ای از حضرت امام(ره) اشاره کرد و گفت: امام همواره می گفتند که انقلاب ما با جنگ صادر نخواهد شد و آنچه سبب صدور انقلاب ما می شود اسلام راستین است.

وی در این رابطه خاطره ای را از یکی از نزدیکان خود که در دانشگاهی در آمریکا تحصیل می کرد، بیان کرد و گفت: تمامی کسانی که در آمریکا تحصیل می کنند باید به اجبار یک واحد موسیقی بین الملل را بگذرانند. دوستی تعریف می کرد وقتی در آمریکا مشغول تحصیل بودم برای قبولی در درس موسیقی بین الملل در کلاس این درس حضور پیدا کرده بودم که وقتی نوبت به موسیقی ایرانی رسید قطعه خجسته باد این پیروزی در کلاس پخش شد. پخش این ترانه همراه با تصاویری از دفاع مقدس سبب شد تا این شخص در سر کلاس اشک بریزد و من هم که آن قطعه را خوانده بودم به این مسئله فکر کردم که چطور می شود از بین این همه قطعات موسیقی ایرانی ترانه خجسته باد این پیروزی در یکی از کلاسهای درس آمریکا پخش شود.

محمد گلریز در ادامه این مراسم قطعات شکست شیطان، خجسته باد این پیروزی و یک قطعه جدید با مضمون انقلابی را اجرا کرد.

در بخش دیگری از این مراسم مرتضی امیری اسفندقه شاعر شعرهای انقلابی اظهار کرد: زمانی که آمریکا به عراق حمله کرد طبع هر انسان آزاده ای آزرده شد و در این میان معلمان ادبیات بیشتر از همه آزرده شدند و گویی به خودشان واجب کردند که شعری را در این زمینه بگویند. وقتی من آن جنایات را در عراق دیدم با خود آرزو کردم کاش من یک انسان نبودم. وقتی می بینم که کسانی هستند همچون من که اسم شان انسان است و این جنایات را مرتکب می شوند و آن موقع بود که من از انسان بودن خود خجالت کشیدم.

اسنفندقه در ادامه اشعاری را از سروده های خود خواند و در پایان هم وقتی مجری مراسم به او گفت کمی حال و هوای مجلس را با سروده های پیروزی بخش مزین کنید، تصریح کرد: ما هیچ وقت شکست خورده نیستیم.

در بخش دیگری از این مراسم نیز از سایت مرکز مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی که در آن قطعات موسیقی با مضامین انقلابی قرار داده خواهد شد رونمایی گردید.

در این مراسم همچنین محمدمهدی سیار شاعر ترانه های انقلابی گفت: فراموش نکنیم زمانی به شعر من و شعر انقلابی احترام گذاشته می شود که قدر بزرگانی چون قیصر امین پور، علی معلم دامغانی، مصطفی خراسانی، سیدحسن حسینی، سعید بیابانکی و… دانسته شود.

در این مراسم همچنین سیار از انتشار کتاب شعر جدید خود با نام «رودخانی» خبر داد و پس از آن هم چند بیت از اشعار آن را قرائت کرد.

علی داوودی که علاوه بر سرودن اشعار انقلابی فعالیت های گرافیکی را نیز در این زمینه انجام می دهد در سخنانی اظهار کرد: باید با ابزار هنر علیه استعمارگران مبارزه کرد و نباید فراموش کرد که استعمار و استبداد بخشی از هویت آمریکاست. حتی در سراسر جهان هم بسیاری از شاعران بزرگ و نامدار اشعاری را علیه آمریکا سروده اند.

او اضافه کرد: متاسفانه در یک دهه اخیر کمی از موضوع اشعار ضد آمریکایی و ترانه های ضد استکباری فاصله گرفته بودیم که خوشبختانه آثار حامد زمانی سبب احیا شدن دوباره این جریان و الگوبرداری برخی از شاعران از او بود.

داوودی هم در این مراسم چند بیت از اشعار خود را با مضمون جنایات آمریکا خواند.

کامران میرزایی هم که عهده دار تنظیم قطعه هم آواز توفان با صدای حامد زمانی بود در سخنانی اظهار کرد: وقتی چند سال پیش فعالیت خود را آغاز کردیم بسیاری از این کار خوششان نیامد و نسبت به آن انتقاداتی داشتند. حتی وقتی اثر گزینه های روی میز را تولید کردیم برخی هجمه هایی را نسبت به ما آوردند ولی ما همچنان کار خود را می کنیم و با همین شیوه ادامه می دهیم و امیدوارم بتوانیم آثاری با مضامین بهتر تولید کنید.

میلاد عرفان پور شاعر و ترانه سرای قطعات انقلابی نیز در بخش دیگری از این مراسم ابیاتی از سروده های خود را خواند و از انتشار مجموعه روایاتی با نام ناخوانده خبر داد.

پایان بخش مراسم جشن هم آواز توفان اجرای قطعه ای با همین نام با صدای حامد زمانی بود.

انتهای پیام /

ارسال نظر