|
|
کدخبر: ۱۶۵۱۷۷

رئیس کمیته هسته ای مجلس در گفت وگو با تسنیم تشریح کرد

خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیته هسته ای مجلس، جزئیاتی از پیشنهاد تیم مذاکره کننده ایران به ۵ + ۱ برای بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک را تشریح کرد.

ابراهیم کارخانه ای نماینده مردم همدان و رئیس کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، با اشاره به پیشنهاد تیم مذاکره کننده ایران به کشورهای ۵ + ۱ برای بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک که به گفته علی اکبر صالحی مورد استقبال ۵ + ۱ هم قرار گرفته است، اظهار داشت: طی جلسه ای که با کارشناسان تیم مذاکره کننده هسته ای داشتیم، بحثهای زیادی روی موضوع بازطراحی صورت گرفت.

وی " تغییر و تجدیدنظر در طراحی راکتور آب سنگین اراک "، " تغییر در تعداد میله های سوخت سایت اراک " و " اضافه کردن مقدار اندکی از اورانیوم غنی شده به سوخت این رآکتور " را از جمله مواردی برشمرد که قرار است در بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک انجام گیرد.

** معنای بازطراحی رآکتور اراک

رئیس کمیته هسته ای مجلس با بیان اینکه " رآکتور اراک با سوخت اورانیوم خام طراحی شده بود تا اگر مشکلی در غنی سازی به وجود آمد، رآکتور بتواند به فعالیت خود ادامه دهد "، این رآکتور را برای تولید رادیوداروها " بسیار مهم " خواند و گفت: گویا قرار است در بازطراحی رآکتور اراک حدود یک یا دو درصد اورانیوم غنی شده به این سوخت اضافه شود تا میزان پلوتونیوم تولید شده در چرخه رآکتور کمتر شود البته راه های مختلفی برای بازطراحی سایت اراک وجود دارد اما طبق اظهارات کارشناسان تیم مذاکره کننده، این روش بیشتر مورد توجه است.

کارخانه ای تأکید کرد: در این مذاکرات به گونه ای رفتار شده که ما به هر آنچه اروپا و آمریکا خواسته اند، عمل کرده ایم اما آنها در مقابل به تعهدات خود عمل نکرده اند، در حالی که جاده توافق دوطرفه است ولی فقط این ما هستیم که به هر آنچه آنها تمایل دارند، عمل می کنیم.

وی با طرح این سوال که آیا وقت آن نرسیده که ۵ + ۱ به خواست ملت ایران عمل کند؟ تأکید کرد: اکنون امتیاز دادن یک طرفه شده و هیچ اثری از انجام تعهدات غربی ها نمی بینیم، در حالی که قرار بود قطعات هواپیما و خودرو در اختیار ایران قرار بگیرد اما هیچ خبری از آن نیست و حتی از بازگشت دلارهای آزادشده نیز خبری نیست.

** ۱ + ۵ به تعدات خود در توافق ژنو عمل نکرده است

رئیس کمیته هسته ای مجلس ارزش تعلیق غنی سازی ۲۰درصد را برابر با لغو تمام تحریم های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران دانست و اضافه کرد: با این حال ما غنی سازی ۲۰ درصد را متوقف کردیم اما آنها به همان تعهدات اندک خود نیز عمل نکردند و این نشان می دهد آنها به هیچ تعهدی پایبند نیستند و فقط ما به حرف آنها گوش کردیم.

کارخانه ای با تأکید بر این نکته که تیم مذاکره کننده ایرانی باید از غربی ها امتیازات بالایی بگیرد، خاطر نشان کرد: اگر تیم مذاکره کننده بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک را انجام دهد، ما یک امتیاز در تنوع سوخت گذاری را از دست می دهیم لذا باید دید در مقابل این امتیاز مهم چه بدست می آوریم؟

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین