|
|
کدخبر: ۱۶۷۳۲۸

در دیدار رئیس کمیسیون امور مالی پارلمانی فرانسه /

خبرگزاری تسنیم: رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: برخی قدرت ها از زبان تهدید استفاده می کنند، اما معتقدیم با تهدید امنیتی باید برخورد امنیتی شود و ملت ایران نسبت به زبان تهدید حساسیت دارد.

به گزارش حوزه دولتخبرگزاری تسنیم، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در دیدار رئیس کمیسیون امور مالی پارلمانی فرانسه، دیدگاه جمهوری اسلامی را فرصت ویژه ای برای منطقه و مناسبات بین المللی دانست و گفت: هر کس دوستدار واقعی صلح و حل مشکلات منطقه ای و جهانی است، وظیفه دارد از این فرصت استفاده کند.

وی با بیان اینکه مسأله تروریسم به معضلی برای منطقه و جهان تبدیل شده است، به پیشنهاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل مبنی بر جهانی عاری از خشونت و افراطی گری اشاره کرد و افزود: این رویکرد، جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مناسبات بین المللی را افزایش داده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به دیدار روسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در حاشیه اجلاس سازمان ملل متحد، این ملاقات را سازنده توصیف کرد و گفت: پیام هایی که در این دیدار مبادله شد سرآغاز مجددی در روابط دو کشور بوده است.

نهاوندیان در ادامه با بیان اینکه رویکرد اقتصاد جهانی افزایش تجارت و تولید است، گفت: دولت تدبیر و امید اولویت خاصی برای توسعه مناسبات اقتصادی در عرصه بین المللی قایل است.

وی به مناسبات ایران و فرانسه در گذشته اشاره کرد و گفت: متأسفانه با یک سوء تفاهم در خصوص برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، منافع مشترک اقتصادی دو کشور در معرض آسیب قرار گرفته است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به دستاوردهای اولیه توافق ژنو، گفت: این توافق نشان داد که اختلاف نظر فی مابین قابل حل است و ان شاءالله با گفت وگو و مذاکرات سیاسی می توان به تفاهم نهایی رسید و ایران ثابت کرده که آمادگی برای رفع نگرانی های معقول را دارد.

نهاوندیان در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با توجه به اصول اعتقادی خود، تروریسم را محکوم و خواستار مقابله با آن با همراهی همه کشورها می باشد، گفت: نمی شود از طرفی دم از حقوق بشر زد و از طرف دیگر از تروریسم حمایت کرد.

وی افزود: فرانسه که آشنایی دیرینه ای نسبت به خاورمیانه دارد باید در حل و فصل مسایل منطقه ای بیش از گذشته نقش ایفا کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه «با کمک به تروریسم نمی شود به دموکراسی کمک کرد»، گفت: زمینه های همکاری برای مقابله با تروریسم و افراطی گری وجود دارد.

نهاوندیان در ادامه با بیان اینکه حرکت اسلام خواهی از ۳۵ سال قبل از ایران شروع شده است، گفت: در حال حاضر پیام اعتدال خواهی از ایران برخاسته است و این پیام امروز به سایر کشورهای منطقه و جهان نیز سرایت کرده است.

وی با بیان نقش الهام بخش ایران در منطقه، گفت: جمهوری اسلامی ایران جزیره امنیت، صلح و ثبات در منطقه است. این برای اروپا و به ویژه فرانسه حیاتی است که از جایگاه ایران و فرصت کنونی استفاده کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران رویکردهای افراطی و خشونت طلبانه با ادعای اسلام خواهی را به طور جدی محکوم و معتقد است که باید اتحادیه اروپا با رویکرد اعتدال جویانه ایران همکاری عمیق و درازمدت داشته باشد.

نهاوندیان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مایل است که اروپا مواضع واقعی خود را که حمایت از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است، با صراحت پیگیری کند.

وی افزود: عدم انحراف به سوی سلاح هسته ای و استفاده نظامی از انرژی اتمی در ایران براساس اصول مذهبی و اخلاقی است، نه به دلیل فشارهای خارجی؛ به همین دلیل است که با شفافیت حداکثری از مذاکرات استقبال می کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ما در تأسیسات هسته ای چیزی برای مخفی کردن نداریم، گفت: برخی قدرت ها از زبان تهدید استفاده می کنند، اما معتقدیم با تهدید امنیتی باید برخورد امنیتی شود و ملت ایران نسبت به زبان تهدید حساسیت دارد.

نهاوندیان ادامه داد: مسیر تهدید، مسیر بن بستی است و باید مسیر دیگری باز شود و آن مسیر اعتماد و احترام متقابل است.

فیلیپ مارینی رئیس کمیسیون امور مالی پارلمانی فرانسه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور خود و هئیت همراه وی در ایران، دیدارها و مذاکرات خود را با مقامات کشورمان مثبت توصیف کرد.

وی ایران را کشوری کهن با تمدن بزرگ و دیرینه دانست و گفت: ظرفیت و امکانات زیادی در دو کشور وجود دارد که باید آن را برای توسعه همکاری های دو جانبه بکار گرفت.

رئیس کمیسیون امور مالی پارلمانی فرانسه با آرزوی موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای گفت: فرانسه امیدوار است که در مذاکرات بعدی ایران در ماه ژوئیه به توفیقات خوبی دست یابد.

انتهای پیام /

ارسال نظر