|
|
کدخبر: ۱۷۰۳۸۷

اظهارات روحانی درباره حذف ممیزی قبل از انتشار مخالف نظر صریح امام(ره) است

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم تهران در مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای روحانی منسوبان شما مانع آزادی بیان می شوند و آزادی نمایندگان را هم محدود می کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، علیرضا زاکانی نمانده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در نطق میان دستور اظهار داشت: سالروز شهادت آیت الله مطهری را بزرگ می شماریم و به معلمان هزاران درود و سلام می فرستیم. «این ایامی را که نمایشگاه کتاب در تهران برگزار می شود به نظر بنده باید بهار کتاب نامید». مقام معظم رهبری.

وی ادامه داد: بزرگترین رویداد فرهنگی کشور یعنی بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران درحال برگزاری است. به همین مناسبت نکاتی را در مورد کتاب که می توان آن را کالای فرهنگی جمهوری اسلامی نامید بیان می کنم. حوزه نشر در کشور ما که دارای فرهنگ و تمدنی عمیق و کهن است، از دیرباز به عنوان ستون فقرات اشاعه فرهنگ و فکر شناخته شده و لازم است با مراقبت مداوم و پیگیری حل مشکلات آن این حرکت را شتاب بیشتری بخشید. امروز طبق آمارهای رسمی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از ۶۰ هزار عنوان کتاب جدید در سال منتشر می شود که خود افتخاری برای نظام اسلامی است. گرچه عناوین منتشر شده از نظر کمیت و کیفیت تا نقطه مطلوب فاصله بسیار دارد.

نماینده مردم تهران افزود: رئیس جمهور در دیدار فعالان حوزه نشر بیان کرد که نباید ناشر نگران ممیزی و خود سانسوری ناشی از آن باشد؛ جناب آقای روحانی در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب با رد ممیزی کتب قبل از انتشار بیان کرد که هیچ کس در ممیزی بالاتر از وجدان عمومی نیست. انها می دانند که به استقبال چه کتابی بروند و چه کتابی را در انزوا قرار دهند. صاحبان فرهنگ ما نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند، اما نظر بنیان گذار جمهوری اسلامی حضرت امام(ره) خلاف نظر رئیس جمهور است.

امام(ره) فرمودند «نوشته هایی که می خواهد درک شود، یک یا چند نفری که یقین دارید آدم هایی هستند که مستقل هستند و در راه مسیر کشور و ملت هستند و وابسته نیز هستند آنها نوشته ها را مطالعه کنند و در آن درست دقت کنند و بعد از دقت در روزنامه ها و مجله نوشته شود و این طور نباشد که یک وقت بنویسند و منتشر شود، اما بفهمند که نوشته ها برخلاف بوده است. این یک چیزی است که لازم است و باید کتاب هایی که نوشته می شود به آن درست توجه شود و افراد مطلع و مدبر و کسانی که از مکتب ها اطلاع دارند توجه کنند و کتاب ها را قبل از انتشار مطالعه کنند چرا که این به صلاح خود شما و ملت است».

زاکانی گفت: آقای روحانی! کشور را به کدامین جهت و با چه سیاستی مدیریت و هدایت می کنید؟ امروز ماه هاست که از دوره تبلیغات انتخابات گذشته و طبق قانون اساسی حضرت عالی قسم یادکردید. پس چرا اینگونه برخلاف مصالح اسلام و با چه سیاستی در مورد مصالح اسلام و ملت ارائه نظر می کنید؟ کسی در دنیا شک ندارد که غذای روح بشر نیز مانند غذای جسم او باید دارای استانداردهای لازم باشد. اما متأسفانه مشاهده شده که قبل و بعد از روی کار آمدن دولت جدید برخی تلاش کردند با ارائه آدرس های غلط مسائل اصلی این حوزه را کنار زده و موضوعاتی فرعی مانند ممیزی را به عنوان مشکل اصلی صنعت نشر کشور ارائه دهند.

وی تأکید کرد: اینجا از تریبون مجلس شورای اسلامی اعلام می کنم که نظارت بر محتوای آثار که امروز پس از تصویب شورای عالی فرهنگی در حکم قانون است، بر همه دستگاه ها خصوصا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لازم الاجرا است. بهتر است آقایان به جای آنکه برای خوش آمد عده ای خاص و معدود که معلوم است از کجا تغذیه می شوند، دائما بر طبل حذف ممیزی بکوبند، بنا به شعارهایی که قبلا داده اند قانون را اجرا کرده و تلاش خود را معطوف به جلوگیری از اعمال سلیقه فردی در مسیر اجرای قانون کند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: آقایان بدانید و می دانید که در همه جای دنیا ممیزی هست و در همین جاهایی که به غلط به کشورهای آزادی معروفند، ممیزی به شدیدترین شکل ممکن اجرا می شود. برای مثال چند صفحه از کتابی با عنوان درس های دیپلماسی که توسط یک دیپلمات باسابقه آمریکایی در واشنگتن دی سی منتشر شده است را مشاهده کنید. از حذف یک کلمه تا یک جمله و یک پاراگراف در این کتاب مشهود است.

زاکانی خاطرنشان کرد: بحثآزادی بیان و شعار غرب و فرانسه و برخورد با کتابی که در سال ۱۹۹۵ در فرانسه منتشر شد و به خاطر ترویج احکام حجاب وزیر این کشور در رسانه ها حاضر شد و اعلام کرد چون مخالفتی با اصول لایسیته دارد ما آن را جمع کردیم، برهمه آشکار و مشخص است. مخالفت و برخورد با عناصری که راجع به هولوکاست حتی تحقیر هم می کنند معلوم و آشکار است. لذا باید توجه کرد و اینکه آقای روحانی امروز با نام دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی منسوبان جناب عالی مانع از آزادی بیان و گفتار حداقلی از بیان حقایق رخداده در جامعه و در حوزه در داخل و سیاست خارجی می شود و به بهانه های مختلف حق و حقوق و آزادی نمایندگان مجلس را نیز تهدید می کند.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: به راستی چرا نباید از فجایع و خیانت های رخ داده در قراردادهای نفتی به ویژه فساد نور چشمی های طلبکار امروز صحبت کرد و چرا در خصوص دلنگرانی های حساسیت برانگیز از مذاکرات هسته ای نمایندگان از اظهارنظر منع می شوند و یا بدتر از توجه به تحولات داخلی در صنعت هسته ای به خصوص صنعت هسته ای و خیانت های آشکار در کشور در این حوزه پیگیری نمی شود و مسئولان مربوطه با قسم دروغ افکار عمومی را اقوا می کند. البته در این خصوص در آینده با ملت ایران سخن خواهم گفت ولی امیدوارم کار به صحبت کردن با ملت نکشد و دولت خود به اصلاح امور بپردازد.

انتهای پیام /

ارسال نظر