|
|
کدخبر: ۱۷۲۲۹۳

بروجردی در دیدار مقام وزارت خارجه اسلواکی:

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار مدیر کل سیاسی وزارت خارجه اسلواکی گفت: کشورهای غربی با تحریم یکجانبه ایران فرصت تجارت را از شرکت های خود سلب کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار مدیر کل سیاسی وزارت خارجه اسلواکی گفت: کشورهای غربی با تحریم یکجانبه ایران فرصت تجارت را از شرکت های خود سلب کردند.

لوبومیر رهاک مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه اسلواکی صبح امروز(سه شنبه ۱۶ اردیبهشت) با علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با بیان اینکه مجالس به عنوان نمایندگان مردم می توانند به رشد و گسترش مراودات در عرصه های مختلف شتاب دهند، گفت: ظرفیت های فراوان سیاسی، اقتصادی و صنعتی در جمهوری اسلامی ایران و اسلواکی وجود دارد و ارتقای سطح همکاری های مشترک فی مابین برای دو کشور مفید است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه تحریم های صورت گرفته علیه کشورمان را به ضرر کشورهای اروپایی دانست و افزود: کشورهای غربی با کاهش یک طرفه روابط و اعمال تحریم ها عملا فرصت های تجاری و بازرگانی را از شرکت های خود سلب کردند و در نقطه مقابل ایران توانسته به راحتی نیازهای خود را بدون هیچ مشکلی از دیگر کشورها تأمین نماید.

بروجردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحولات منطقه به ویژه سوریه خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره معتقد به برقراری ثبات و امنیت پایدار در منطقه می باشد و برگزاری انتخابات در سوریه می تواند به روند برقراری صلح و آرامش در سوریه کمک نماید.

وی در پایان ساخت سلاح هسته ای را خط قرمز جمهوری اسلامی ایران دانست و بر حق مسلم کشورمان در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تأکید کرد.

در ادامه این دیدار لوبومیر رهاک مدیر کل سیاسی وزارت خارجه اسلواکی، جمهوری اسلامی ایران را کشوری بزرگ در منطقه و جهان خواند و گفت: رویکرد سازنده ایران نسبت به تحولات منطقه ای و بین المللی می تواند به برقراری ثبات و آرامش کمک فراوانی نماید.

مدیر کل سیاسی وزارت خارجه اسلواکی با ابراز امیدواری از روند مذاکرات ۱ + ۵ و جمهوری اسلامی ایران افزود: اسلواکی از حق همه کشورها در داشتن دانش صلح آمیز هسته ای در چارچوب مقررات بین المللی حمایت می کند و ادامه مذاکرات طرفین می تواند به رشد و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا و ایران منجر گردد.

بروجردی و لوبومیر رهاک در پایان به بحثو تبادل نظر پیرامون مسائل دو جانبه و بین المللی مورد علاقه طرفین پرداختند و بر وجود فضای مثبت سیاسی، اقتصادی و صنعتی در دو کشور برای بالا بردن همکاری های مشترک تأکید کردند.

ارسال نظر