|
|
کدخبر: ۱۷۲۳۷۵

بروجردی در نشست مشترک سفرای گروه آلبا پیشنهاد داد

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در دیدار سفرای کشورهای عضو گروه آلبا از پیشنهاد برگزاری اجلاس مشترک رؤسای کمیسیون های سیاست خارجی گروه آلبا و ایران در آینده ای نزدیک در کشور بولیوی خبر داد.

به گزارش حوزه پارلمانیخبرگزاری فارس، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار با سفرای کشورهای عضو گروه آلبا(ونزوئلا، کوبا، بولیوی و اکوادور) در تهران، ایستادگی در برابر زیاده خواهی آمریکا، تکیه بر توانمندی های ملی و همکاری جمعی را وجوه مشترک ایران و این گروه خواند و اظهار داشت: باید تلاش بیشتری برای تقویت همکاری ها و ارتقای سطح معاشرت دوستانه در تمام عرصه ها به ویژه مناسبات پارلمانی صورت گیرد.

وی در ادامه به مواضع بسیار نزدیک کشورهای گروه آلبا و ایران پیرامون بسیاری از موضوعات بین المللی به ویژه دیدگاه های ضد استکباری و ضد امپریالیستی این کشورها و از جمله بحران سوریه اشاره کرد و یادآور شد: دیدگاه های بسیار نزدیک طرفین، بستر مناسبی برای همکاری مشترک در مسائل و موضوعات مهم بین المللی از جمله سوریه، فراهم آورده است.

وی در همین زمینه از پیشنهاد برگزاری اجلاس مشترک رؤسای کمیسیون های سیاست خارجی گروه آلبا و ایران در آینده ای نزدیک در کشور بولیوی خبر داد.

در ادامه این دیدار آمه نوتپ زامبراتو سفیر ونزوئلا ضمن استقبال از تقویت روابط کشورهای عضو گروه آلبا و ایران به اقدامات آمریکا برای ایجاد بی ثباتی در کشور اشاره کرد و گفت: گروه آلبا از همکاری نزدیک با ایران در زمینه های مختلف استقبال می کند.

وی تصریح کرد: باید از تمام ظرفیت های بالقوه موجود در عرصه های گوناگون برای تقویت مناسبات نزدیک استفاده کنیم.

سفیر ونزوئلا همچنین ابراز امیدواری کرد که همکاری مشترک میان گروه آلبا و سازمان اکو از طریق جمهوری اسلامی ایران هر چه بیشتر تقویت و گسترش یابد.

وی با تقدیر از مواضع و سیاست ایران در قبال تحولات منطقه ای به ویژه سوریه گفت: ونزوئلا از ابتدا از دولت و ملت سوریه در مقابل دخالت های خارجی و هجوم گره های تروریستی حمایت کرده و دیدگاه های بسیار نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران در این زمینه دارد.

ولادیمیر اندرس گونزالس کسادا سفیر کوبا نیز در ین دیدار حمایت کشورش را از تقویت همکاری های جمعی بین گروه آلبا و ایران مورد تأکید قرار داد و در همین زمینه به مواضع بسیار نزدیک دو طرف در قضیه سوریه اشاره کرد و بیان داشت: گروه آلبا آماده همکاری نزدیک با ایران در زمینه حل سیاسی بحران سوریه است.

وی نقش همکار ی های پارلمانی در این خصوص را مهم خواند.

سفیر کوبا همچنین مقابله با اقدامات مداخله جویانه قدرت های جهانی از جمله مهمترین زمینه ها همکاری مشترک بین طرفین دانست و با قدردانی از حمایت های ایران از ملت و دولت سوریه در مقابل تجاوزات قدرت های جهانی بر اعتماد کشورش از هر گونه ابتکار جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تأکید کرد.

در ادامه این دیدار آندرس خانورگی کاردار اکوادور و والتر اله خاندرو گوسمان کاردار بولیوی کشورهای متبوع خود را از هر گونه تقویت روابط گروه آلبا با جمهوری اسلامی ایران و عملی شدن ابتکارات معطوف به حل بحران های منطقه ای به ویژه سوریه اعلام کردند.

در این دیدار حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت.

انتهای پیام /

ارسال نظر