|
|
کدخبر: ۱۷۲۵۰۶

کمالی در جمع جوانان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات:

دبیرکل حزب اسلامی کار با بیان اینکه اختلاس ۳هزار میلیاد تومانی به فرهنگ کار ضربه زد گفت: اگر بخواهیم به اصلاح فرهنگ بپردازیم ناچاریم که از صفر شروع کنیم چرا که باید همه مسائل را مدنظر قرار دهیم و این کار، کار سختی است اما شدنی.

به گزارش خبرنگار حوزه احزابخبرگزاری فارس، حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار در جمع شاخه جوانان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با انتقاد از ضعف کار جمعی در کشورمان اظهار داشت: کار جمعی به طور کل در بین ما ایرانی ها هنوز جا نیفتاده است و همین موضوع سبب شده در زمینه های دیگر نیز با مشکل روبرو شویم.

وی با تأکید بر اینکه فرهنگ کار جمعی باید از خانواده و آموزش و پرورش به فرزندان این مرز و بوم آموزش داده شود، اظهار کرد: یکی از دلایل پیشرفت کشورهای توسعه یافته کنار هم قرار دادن سرمایه ها و استعدادهای کوچک است که به صورت کلان درمی آیند.

کمالی با بیان اینکه ما امروز به خود می بالیم که جامعه ما تحصیلکرده است، گفت: اما در همین جامعه تحصیلکرده ما فقط ۱۰ میلیون بی سواد مطلق وجود دارد و ۳۰۰ هزار کارفرمای بیسواد فعالیت می کنند. بنابراین معتقدم وقتی می خواهیم جامعه ای را تحلیل کنیم باید همه اجزای آن را بشناسیم.

وی به موضوع طلاق در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: در هر ساعت ۱۸ طلاق صورت می گیرد و این از لحاظ کنش اجتماعی و پیامدهای آن دارای پیامی است که ما نمی توانیم و نتوانسته ایم با هم حرف بزنیم. من نمی گویم طلاق یک امر غیرقایبل قبول است اما خود این مسئله نشان دهنده یک نقصان در جامعه است.

دبیرکل حزب اسلامی کار در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های حزبی اشاره کرد و گفت: ما اصولا حرکت حزبی در کشور نداشته و نداریم و در همین زمینه هم نتوانستیم در هیچ مقطعی به شرایط مناسب برسیم چون فرهنگ آن یعنی همان کار جمعی در جامعه ما وجود نداشته است.

کمالی اضافه کرد: حکومت هایی که قبل از انقلاب بر ایران حکومت کرده اند اکثرا حکومت های قومی قبیله ای بوده اند یعنی همواره طوایف و فرهنگ طایفه ای بر ایران حکومت کرده اند.

وی با بیان اینکه احزاب باید به خودشان متکی باشند بیان کرد: تجربه نشان داده احزاب دولت ساخته کاری از پیش نخواهند برد چون تا زمانی که دولت مقبولشان بر سر کار است فعال هستند و بعد از رفتن آن دولت این احزاب نیز محو و یا کم کار خواهند شد.

دبیرکل حزب اسلامی کار ادامه داد: هنگامی که احزاب فعال نباشند و دولت ها از دل این احزاب بیرون نیاید سبب می شود که اگر اشتباهی در دولت رخ دهد نتوان کاری کرد. در صورتی که اگر احزاب مسئول به قدرت رساندن آن رئیس جمهور باشند هنگام بروز اشتباه سعی در جلوگیری از آن خواهند داشت و در صورت ناتوانی و ناکارایی مردم دیگر به آن حزب رأی نخواهند داد.

کمالی تصریح کرد: روسای جمهوری که تا به امروز در کشور ما به قدرت رسیده اند همواره پس از تصدی قدرت گفته اند که ما حزبی نیستیم یعنی به تعبیری دیگر این آقایان یک شخصیت کاریزماتیک، محبوب و والایی بوده اند که مردم به آنها رأی دادند.

وی با بیان اینکه در مملکت ما احزاب را نمی پذیرند چون فرهنگ قبیله ای و طایفه ای را پذیرفته اند، تأکید کرد: هنگامی که شخصی را از سمتی برمی دارند عزای عمومی اعلام می کنند در حالی که گردش قدرت اولین مشخصه یک دموکراسی است و آنانی که با این گردش نخبگان مخالفند راه دیکتاتوری را طی می کنند.

دبیرکل حزب اسلامی کار با تأکید بر اینکه افرادی که در مسند قدرت قرار می گیرند باید نقد با منطق و دلسوزانه را بپذیرند، تصریح کرد: برخی نسبت هایی که اصولگرایان و اصلاح طلبان به همدیگر می دهند پسندیده نیست.

کمالی ادامه داد: اینکه ما نسبت به جوانان در کشور توجه کافی نداریم واقعیت است چون آن خودباوری را در کودکان، نوجوانان و جوانان به وجود نیاوردیم بنابراین باز هم معتقدم توجه به جوانان باید از سوی خانواده، جامعه و احزاب شکل و آموزش همه جانبه در دستور کار قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه یک بازسازی فرهنگ حزبی در کشور لازم است، گفت: گفت وگوهایی که الان به عنوان گفت و گوهای سیاسی صورت می گیرد سیاسی نیست چرا که ریشه های شناخت سیاست و آشنایی با حقوق مدنی و سیاسی است در جامعه ما وجود ندارد و بر خلاف آنچه که گفته می شود جامعه ایران نیز خیلی سیاسی نیست چرا که فرد سیاسی باید مبانی سیاست را بشناسد تا بتواند حداقل خواسته های خود را در چهارچوب قیاس قرار دهد.

دبیرکل حزب اسلامی کار اظهار کرد: رئیس دولت سابق در مقطعی اظهار کرد که قطار ما ترمز بریده است و این سخن در عالم سیاست حرف بسیار نامناسبی بود چون قطار که هیچ یک انسان ترمز بریده نیز خطرناک است و عقل حکم می کند که از آن دوری باید گزید، بنابراین حرف من این است که برخی جاها ما حرف سیاسی نمی زنیم بلکه حرفی غیرعلمی به زبان می آوریم.

کمالی به موضوع هولوکاست نیز اشاره کرد و گفت: برخی افراد در مقطعی بحثهای تندی را علیه هولوکاست مطرح می کردند و الان می گویند ما نگفته ایم آقایان نمی دانند که در عالم سیاست که به شدت با اقتصاد گره خورده است ما امروزه تاوان خیلی از چیزها را پس می دهیم.

کمالی در ادامه به ضرورت اصلاح فرهنگ در جامعه اشاره کرد و گفت: زمانی که بنده در مجلس بودم برخی از روحانیون مجلس همواره فرهنگ را مقدم بر هر کاری می دانستند و ما با آنان مخالفت می کردیم و بر اهمیت اقتصاد اما امروز به این نتیجه رسیده ام که حق با آنها بود تا فرهنگ جامعه درست نشود نه اقتصاد درست شدنی است نه سیاست و نه هیچ چیز دیگر.

وی اضافه کرد: ضربه بزرگ اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی به فرهنگ کار در کشور بسیار عظیم تر از ارزش مادی آن بود بود چرا که آن کارگری که در کارخانه و یا معدن با مشقت و سختی کار می کند می بینند که دزدان و رندان چه بی محابا سرمایه یک کشور را به تاراج می برند.

دبیرکل حزب اسلامی کار تأکید کرد: اگر بخواهیم به اصلاح فرهنگ بپردازیم ناچاریم که از صفر شروع کنیم چرا که باید همه مسائل را مدنظر قرار دهیم و این کار، کار سختی است اما شدنی.

انتهای پیام /

ارسال نظر