|
|
کدخبر: ۱۷۲۶۴۹

بمناسبت چهاردهمین سالگرد تاسیس بسیج سازندگی

با انحلال جهاد سازندگی، مقام معظم رهبری که لزوم تداوم حرکت های جهادگونه برای سازندگی ایران اسلامی را احساس می کردند، فرمان تأسیس «بسیج سازندگی» را در ۱۷ اردیبهشت ۷۹ صادر کردند.

به گزارشخبرگزاری فارس، جهاد سازندگی، نهادی انقلابی که از بدو تأسیس خود در سال ۵۸ فعالیتش را با محوریت محرومیت زدایی در گوشه و کنار کشور آغاز کرد و با شروع جنگ تحمیلی، به دلیل نیازی که کشورمان در آن مقطع زمانی احساس می کرد، ستاد پشتیبانی از جنگ را تشکیل داد تا به حمایت و پشتیبانی از جبهه ها بپردازد.

به این ترتیب تجربه فعالیت در جنگی سخت در کنار مشارکت در محرومیت زدایی و توسعه اقتصادی کشور، از جهاد سازندگی نهادی فعال و پویا ساخته بود که به عنوان بازویی توانا در بدنه نظام اسلامی در مسیر پیشرفت و توسعه کشور گام برمی داشت.

تا به آنجا که دولت ها و مجالس مختلف همواره سعی بر تقویت این نهاد انقلابی داشتند. روندی که تا قبل از دولت اصلاحات و البته روی کار آمدن اصلاح طلبان در مجلس ششم ادامه داشت و در این زمان بهانه جویی های سیاسی بر الزامات منطقی تداوم حیات جهاد سازندگی غلبه یافت و این نهاد انقلابی در وزارت کشاورزی ادغام شد.

اما در همین زمان مقام معظم رهبری که لزوم تداوم حرکت های جهادگونه برای سازندگی ایران اسلامی را احساس می کردند، فرمان تأسیس«بسیج سازندگی»را در ۱۷ اردیبهشت ۷۹ صادر کردند.

به این ترتیب بسیج که همواره در خط مقدم ولایت پذیری و حرکت در مسیر آرمان های نظام اسلامی قرار داشت با افزودن بازوی سازندگی به بدنه خود، حرکت در این مسیر را با قدرت بیشتری ادامه داد و با تمرکز بر اصل محرومیت زدایی، گروه های جهادی را برای تحت پوشش قرار دادن این مناطق ایجاد و حمایت کرد.

از این رو تشکیل و ارسال گروه های جهادی به مناطق محروم عمده فعالیت بسیج سازندگی را تشکیل می داد. گروه هایی که اغلب به صورت خودجوش و در دل دانشگاه ها یا حوزه های علمیه تشکیل شده و با ساماندهی از سوی بسیج سازندگی رهسپار مناطق محروم می شدند.

هرچند برخی از کم تجربگی بسیجیان جهادگر سخن می گفتند، لیکن حضرت آقا در پاسخ به این شبهه و در جمع جهادگران فرمودند: «خود حضور یک جوان مؤمن و متدین و متشرع در یک مجموعه روستایی در بین جوانان، در بین مردم، مظهر مجسم آیه قرآن است.»

به این ترتیب ایشان با تأکید بر فواید معنوی حضور جوانان انقلابی در مناطق محروم مهر تأییدی بر اصل فرهنگ سازی از طریق اردوهای جهادی زدند. تشویق برای ایجاد روحیه کار و سازندگی در میان مردم و جوانان مناطق محروم در کنار کم شدن فاصله طبقاتی بین یک جوان شهری و یک جوان از مناطق محروم اصلی ترین فوایدی بود که از اردوهای جهادی حاصل می شد.

اما به هر روی تجربیاتی که طی چندین سال از طریق اردوهای جهادی و سایر فعالیت های سازندگی حاصل می شد باعثشد تا رفته رفته گروه های جهادی برخی از تخصص ها برای ورود جدی تر به مباحثسخت افزاری سازندگی را نیز بیاموزند و در سال ۸۹ و در جشن ۱۰ سالگی تأسیس بسیج سازندگی علاوه بر دادن گزارش کار ۱۰ ساله به مقام معظم رهبری، سند چشم انداز فعالیت های پیش رو را نیز تنظیم کنند.

لذا وقتی که در سال ۹۱ زلزله ای در منطقه ارسباران آذربایجان شرقی رخ داد، برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی، بسیج سازندگی با ساماندهی و اعزام گروه های جهادی، همیاری و کمک های مردمی را به دل مناطق بحران زده کشاند و دوشادوش سازمان ها و نهاد های دولتی در آبادانی مناطق آسیب دیده نقش آفرینی کرد.

این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که با پدید آمدن مشکلات اقتصادی طی سالیان اخیر، بسیج سازندگی با تشکیل ستادی تحت عنوان اقتصاد مقاومتی، فعالیت ها و اقدامات علمی برای ورود به چندین عرصه اقتصادی را مدنظر قرار داد و به عنوان نمونه با حمایت از تولید برخی اقلام غذایی و دارویی نظیر پرورش انواع ماکیان، ماهی ها، مرغ و طیور، ورمی کمپوست و… در این زمینه نیز به فعالیت پرداخت.

در یک جمع بندی کلی اکنون بسیج سازندگی در آستانه چهاردهمین سالگرد تأسیس خود با بهره گیری از ظرفیت های موجود در بدنه بسیج و بسیج اقشار مختلف مردم توانسته در عرصه های مختلف سازندگی و اقتصادی نقش های مهمی ایفا کند.

هرچند در این رهگذر مسیر طولانی در پیش دارد، اما روحیه جهادی همواره نشان داده که می تواند فراتر از هر گونه کمبود سخت افزاری با تکیه بر توان، دانش و ابتکار جوانان ایرانی مسیر رشد و تعالی را بپیماید.

انتهای پیام /

ارسال نظر