|
|
کدخبر: ۱۷۲۷۳۱

بروجردی در نشست مشترک با گروه آلبا خبر داد؛

خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در همین زمینه از پیشنهاد برگزاری اجلاس مشترک رؤسای کمیسیون های سیاست خارجی گروه آلبا و ایران آینده ای نزدیک در کشور بولیوی خبر داد.

به گزارش گروه پارلمانیخبرگزاری تسنیم، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار سفرای کشورهای عضو گروه آلبا(ونزوئلا، کوبا، بولیوی و اکوادور) در سخنانی، ایستادگی در برابر زیاده خواهی آمریکا، تکیه بر توانمندی های ملی و همکاری های جمعی را وجوه مشترک ایران و این گروه دانست و افزود: باید تلاش بیشتری برای تقویت همکاری ها و ارتقاء سطح مناسبات دوستانه در تمام عرصه ها به ویژه مناسبات پارلمانی صورت گیرد.

وی در ادامه به مواضع بسیار نزدیک کشورهای گروه آلبا و ایران پیرامون بسیاری از موضوعات بین المللی به ویژه دیدگاه های ضد استکباری و ضد امپریالیستی این کشورها و از جمله بحران سوریه اشاره کرد و یادآور شد: دیدگاه های بسیار نزدیک طرفین، بستر مناسبی برای همکاری مشترک در مسائل و موضوعات مهم بین المللی از جمله سوریه فراهم آورده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در همین زمینه از پیشنهاد برگزاری اجلاس مشترک رؤسای کمیسیون های سیاست خارجی گروه آلبا و ایران آینده ای نزدیک در کشور بولیوی خبر داد.

همچنین در ادامه این دیدار " آمه نوتپ زامبرانو " سفیر ونزوئلا در تهران، ضمن استقبال از تقویت روابط کشورهای عضو گروه آلبا و ایران به اقدامات آمریکا برای ایجاد بی ثباتی در کشورش اشاره کرد و گفت: گروه آلبا از همکاری نزدیک با ایران در زمینه های مختلف استقبال می کند و برای دفاع از استقلال و هویت ملی خود می توان از ظرفیت وسیع پارلمانی فی مابین در این راستا استفاده کرد.

وی تأکید کرد: باید از تمام ظرفیت های بالقوه موجود در عرصه های گوناگون برای تقویت مناسبات نزدیک استفاده کنیم.

سفیر ونزوئلا در تهران در ادامه، ابرازامیدواری کرد که همکاری مشترک میان گروه آلبا و سازمان اکو از طریق جمهوری اسلامی ایران هر چه بیشتر تقویت و گسترش پیدا کند.

" زامبرانو " با تقدیر از مواضع و سیاست ایران در قبال تحولات منطقه ای به ویژه سوریه، گفت: ونزوئلا از ابتدا از دولت و ملت سوریه در مقابل دخالت های خارجی و هجوم گروه های تروریستی حمایت کرده و دیدگاه های بسیار نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران در این زمینه دارد.

در ادامه این دیدار " ولادمیر آندرس گونزانس کسادا " سفیر کوبا در تهران نیز، حمایت کشورش را از تقویت همکاری های جمعی بین گروه آلبا و ایران مورد تأکید قرار داد و در همین زمینه به مواضع بسیار نزدیک دو طرف در قضیه سوریه اشاره کرد و گفت: گروه آلبا آماده همکاری نزدیک با ایران در زمینه حل سیاسی بحران سوریه می باشد.

وی نقش همکاری های پارلمانی را در این خصوص بسیار مهم دانست و مقابله با اقدامات مداخله جویانه قدرت های جهانی از جمله آمریکا را از مهم ترین زمینه های همکاری مشترک بین طرفین دانست.

سفیر کوبا با قدردانی از حمایت های ایران از ملت و دولت سوریه در مقابل تجاوزات قدرت های جهانی بر حمایت کشورش از هرگونه ابتکار جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تأکید کرد.

همچنین در ادامه این دیدار، " آندرس خانورگی " کاردار اکوادور و " والتر اله خاندرو گوسمان " کاردار بولیوی در سخنانی، حمایت کشورهای متبوعشان را از هرگونه تقویت روابط گروه آلبا با جمهوری اسلامی ایران و عملی شدن ابتکارات معطوف به حل بحران های منطقه ای به ویژه سوریه دانست.

راه های تقویت همکاری های جمعی، ضرورت رایزنی مستمر و منظم میان مقامات پارلمانی و سیاسی ایران با این کشورها و همکاری مشترک در موضوعات مهم بین المللی و منطقه ای از جمله سوریه مهم ترین محورهای مذاکرات این نشست بود.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در این دیدار حضور داشت.

انتهای پیام /

ارسال نظر