|
|
کدخبر: ۱۷۲۷۳۳

سردار آزادی در نشست خبری جشنواره «مصاف»:

معاون فرهنگی اجتماعی بسیج مستضعفین گفت: کار بسیج به هیچ وجه کار سلبی و بگیر و ببند نیست، بلکه کار ایجابی، اغنایی و روشنگری است و طلیعه دفاع در برابر جنگ بزرگ فرهنگی دشمن جشنواره ای به نام «مصاف» است.

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشهخبرگزاری فارس، نشست خبری جشنواره «مصاف» اولین جشنواره محصولات و فعالیت های فرهنگی و هنری مقابله با شبکه های ماهواره ای و رسانه های بیگانه با حضور سردار عبدالرضا آزادی معاون فرهنگی اجتماعی بسیج در سالن اجتماعاتخبرگزاری فارسبرگزار شد.

آزادی با اشاره به شعار امسال «فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی» عنوان کرد: مقام معظم رهبری طی فرمایشی که در حرم مطهر امام رضا(ع) داشتند، به بخشی از جنگ نرم و اهداف جنگ نرم دشمن و رسانه های استکباری علیه ملت بزرگ ایران اشاره کردند و فرمودند: آنها به دنبال این هستند که تردید را جایگزین عزم ملی، حقارت ملی را جایگزین عزت و اعتماد به نفس ملی و شبه افکنی جایگزین ایمان راسخ کنند.

وی افزود: بیش از یک دهه است که شاهد حضور نظام استکبار و رسانه های بیگانه هستیم، بدون شک یکی از مهمترین ابزارهای تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن، ماهواره و امپراطوری رسانه ای آن است که با تولید و پخش برنامه هایی به دنبال غیرت زدایی، دین زدایی و هویت زدایی از ملت و جوانان ما هستند.

معاون فرهنگی اجتماعی بسیج مستضعفین خاطرنشان کرد: مهمترین هدف جنگ نرم دشمن این است که یک ملت را از آرمان ها، ارزش ها و باورهای دینی خویش دور کرده و باورهای کاذب را جایگزین آن کند، متأسفانه در کشور ما ماهواره و شبکه های ماهواره ای تا حدود بسیاری گسترش پیدا کرده و بسیاری از نابسامانی هایی که در شهرهای بزرگ در زمینه هایی از جمله مدگرایی و مصرف گرایی می بینیم، قطعاً منشا آن ها شبکه های رسانه ای بیگانه است.

وی ادامه داد: به جرأت می توان گفت کشور ما امروز در یک جنگ تمام عیار با دشمن است، جنگ نرمی که خاکریزی در آن وجود ندارد و دشمن با امواج ها به خانه های ما نفوذ کرده و این سؤال مطرح می شود که ما باید خاموش نشسته و از دین و ارزش ها دفاع نکنیم که قطعاً یک ایرانی غیور مسلمان انقلابی آمادگی دارد، همچنان که در جنگ سرد، مقابل دشمن ایستادگی کرد، از این عرصه جدید هم خواهد گذشت. اما مصاف در این عرصه جدید، یک مصاف نرم است و ما نمی توانیم با انجام یک کار سخت افزاری به سراغ آن برویم.

آزادی اظهار داشت: یکی از اقداماتی که سازمان بسیج در راستای برنامه های خود برای گفتمان سازی در دستور کار قرار داده روشنگری در خصوص رسانه های بیگانه است که یک کار وسیع و اغنایی به ویژه برای خانواده ها است که آن ها با تبعات شوم این پدیده که ما از آن به عنوان «دجال وار» یاد می کنیم ببشتر آشنا شده و با کنار نهادن ماهواره و ابزار جنگ نرم دشمن، در جبهه جنگ فرهنگی با ما سهیم شوند.

وی افزود: طلیعه این جنگ بزرگ فرهنگی جشنواره ای به نام «مصاف» است، از این رو ما به حضور هنرمندان و کسانی که اهل قلم و فکر و ایده هستند نیاز داریم که وارد این عرصه شده و به تولید محصول بپردازند و آثار برگزیده مورد تشویق و حمایت قرار خواهند گرفت.

معاون فرهنگی اجتماعی بسیج مستضعفین ابراز داشت: امیدواریم با برگزاری این جشنواره فضایی به وجود آید که بزرگان ما در عرصه هنر، احساس خطر بیشتری کنند و درک کنند که در این نبرد خاموش قرار گرفته اند، بنابراین درخواست ما از هنرمندان این است که همت کرده و به میدان بیایند تا ما از آثار آن ها برای آگاه سازی و روشنگری جامعه استفاده کنیم.

وی گفت: مهلت ارسال آثار تا پایان خرداد ماه است و به مدت یک ماه مورد بررسی و داوری قرار خواهند گرفت که در نیمه دوم مرداد ماه اختتامیه جشنواره برگزار خواهد شد و از منتخبان هم تقدیر به عمل خواهد آمد.

آزادی عنوان کرد: بنای ما این است که اگر اثری، اثر خوبی بود و قابلیت تکثیر داشت از خالق اثر حمایت کنیم تا بتواند به صورت گسترده در قالب مولتی مدیا تولید و تکثیر شده و در اختیار مردم قرار گیرد که این آثار می تواند درقالب شعر، کاریکاتور، فیلم کوتاه، فیلم مستند، فیلم داستانی و بازی های رایانه ای باشد.

وی با بیان اینکه سینمای ما بعد از پیروزی انقلاب، یک سینمای آرمان گرا بوده و همپای انقلاب اسلامی حرکت کرده است، افزود: اعتقاد بنده این است که سینمای انقلاب باید دغدغه های مردم، آسیب های جامعه و تهدیداتی که متوجه کشور است را ببیند که اگر این حس در یک هنرمند به وجود آید و فیلم نامه های خوب با سوژه های مناسب تولید شود ما حتماً از آن حمایت خواهیم کرد، بنابراین به هر میزان که ما بتوانیم این حس را ایجاد کنیم و هنرمندان ما دست به قلم شوند، به همان میزان نیز ما شاهد ارائه تولیدات خوب هستیم.

معاون فرهنگی اجتماعی بسیج مستضعفین گفت: این کار بزرگ نیازمند یک هیأت عالی محتوایی و یک اتاق فکر است که فضای رسانه های بیگانه را توصیف کند و به هنرمندان بگوید که در این فضا چه می گذرد و پشت صحنه شبکه های فارسی زبان چه کسانی قرار دارند و سپس برنامه ها را تحلیل محتوایی کنند.

وی ادامه داد: کار بسیج به هیچ وجه کار سلبی و بگیر و ببند نیست، بلکه کار ایجابی، اغنایی و روشنگری است، از این رو ما قصد تفحص در زندگی مردم در خصوص اینکه چه میزان از آن ها دارای ماهواره هستند را نداریم و به دنبال انجام کار عمیق فرهنگی روشنگر در جامعه هستیم که در گرو آن به شبهات پاسخ گفته شود و آسیب ها نیز ترمیم شوند.

آزادی بیان داشت: رویکرد ما در سازمان بسیج مستضعفین انجام کار فرهنگی، روشنگرانه و نرم افزاری برای مصون سازی جامعه است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه انگیزه ای در راستای تشویق هنرمندان برای حضور در جشنواره مصاف وجود دارد، گفت: صندوق حمایت از تولید کتاب در حوزه انقلاب و دفاع مقدس تأسیس شده و صندوق حمایت از بازی های رایانه ای نیز در شرف تأسیس است و در تدارک این قبیل حمایت های مالی هستیم.

معاون فرهنگی اجتماعی بسیج مستضعفین بیان داشت: بسیج مستضعفین ظرفیت هایی دارد که اگر تولید کنندگان متعهد بخواهند در عرصه جبهه فرهنگی انقلاب و ارزش های دینی فیلم بسازند، آمادگی حمایت از آن ها را دارد و امکاناتی مانند شهرک سینمایی دفاع مقدس، امکانات اردوگاهی بسیج در مناطق عملیاتی غرب و جنوب که شامل ۲۰ اردوگاه می شود را در اختیار هنرمندان قرار دهد.

وی گفت: بسیج هنرمندان یک دانشکده هنر تأسیس کرده که فعلاً دوره های داخلی را برای تربیت فیلمنامه نویس و کارگردانی تربیت می کند که در مرحله اول ۲۵۰ هنر آموز دارد که این بخشی از ظرفیت های به شمار می آید.

حسینی دبیر اجرایی جشنواره نیز در ادامه گفت: بسیج با توجه به اولویت هایی که برای خود در خصوص بحثماهواره و رسانه های بیگانه برگزیده قرار است، کارهای متعددی در حوزه های روشنگری و تولیدات رسانه ای داشته باشد.

وی اظهار داشت: هدف از برگزاری جشنواره مصاف آن است که تمام محصولات توسط ارگان های دولتی و غیر دولتی در حوزه رسانه و کارهای تبیینی که انجام شده جمع آوری و فراخوان شود و در واقع مشخص کردن جهت خاص برای تولیدات رسانه ای است.

انتهای پیام /

ارسال نظر