|
|
کدخبر: ۱۷۲۸۵۵

وحشت غرب از بومرنگ تروریسم

بیش از یک چهارم تروریست های خارجی در سوریه، از کشورهای غربی هستند و کشورهایی همچون انگلیس، فرانسه، آلمان، سوئد، بلژیک، استرالیا، کانادا و آمریکا بیشترین آمار صادرات تروریسم را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش گروه فضای مجازیخبرگزاری فارس، ستون «یادداشت روز» کیهان امروز، اختصاص دارد به مطلبی تحت عنوان «طوفان سیاه به خانه برمی گردد!» که به موضوع وحشت غرب از بازگشت تروریست های صادراتی پرداخته است. در این یادداشت آمده است:

درباره تعداد تروریست های خارجی در سوریه آمار دقیقی وجود ندارد که البته با توجه به وضعیت بحران سوریه، چندان هم غیرطبیعی نیست. آمارها در این زمینه حاکی از وجود دهها هزار تروریست در سوریه است. اگر چه در این زمینه آمارهای متفاوتی دیده می شود اما کارشناسان و موسسات پژوهشی و امنیتی در یک مورد هم نظر هستند و آن هم این که اتباع بیش از ۷۰ کشور دنیا در سوریه مشغول کشت و کشتارند!

مرکز بین المللی مطالعات رادیکالیسم و خشونت سیاسی(واقع در لندن)، در پژوهشی اعلام کرده است بیش از یک چهارم جنگجویان خارجی در سوریه، اتباع کشورهای غربی هستند و در این لیست اتباع کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، سوئد، بلژیک، استرالیا، کانادا و آمریکا بیشترین آمار صادرات تروریسم را به خود اختصاص داده اند. تصویری که امروزه غرب از سوریه به نمایش می گذارد، و نتیجه حاصل از این بمباران تبلیغاتی آن است که؛ اسد مظهر دیکتاتوری و خشونت است، شهروندان خود را با گازهای شیمیایی قتل عام می کنند و سوریه میدان و صحنه نبردی فرقه ای و مذهبی است. پس عجیب نیست اگر علاوه بر جنایتکاران محکوم به اعدام یا حبس های طویل المدت و آدمکشان حرفه ای، که با قید رفع محکومیت و یا دریافت دستمزدهای کلان به سوریه اعزام می شوند، چند هزار جوان مسلمان اروپایی نیز به سراب جهاد(!) در راه خدا و رسیدن به سعادت اخروی پای در چنین مهلکه ای بگذارند و برای سرنگونی حکومت اسد و شهادت در این راه، با دلارهای نفتی اعراب خلیج فارس راهی ترکیه شده و از آنجا به راحتی و سرعت خود را در میدان نبرد بیابند و به اولین گروه شورشی بپیوندند. اما دنبال کردن جنگ از یوتیوب و مبارزه کردن با دیکتاتوری ادعایی اسد در فیس بوک و توئیتر یک چیز است و حضور در صحنه نبرد واقعی یک چیز دیگر. جایی که تروریست ها به راحتی سر می برند و به صغیر و کبیر و نظامی و شهروند عادی و کودک و بیماران بستری در بیمارستان ها و… نیز رحم نمی کنند.

کاروان به اصطلاح جهادی ها به سوی سوریه در حالی روان است که کشور آفریقایی «مالی» از این منظر، شایستگی بیشتری برای میزبانی چنین جنگجویانی دارد. ارتش فرانسه ماه هاست که به مالی رفته و مسلمانان این کشور را قتل عام می کند. همان کاری که یک قرن پیش، استعمار به زور سرنیزه می کرد. اما چرا جهادی های غرب به کمک مسلمانان مالی نمی روند؟ چرا کسی مبارزه با استعمارگران غربی در کشوری آفریقایی را افتخار نمی داند؟ آن ۵۰۰ جوان فرانسوی که به اذعان وزیر خارجه این کشور برای جهاد به سوریه رفته اند، می دانند مالی کجاست و ارتش کشورشان آنجا چه می کند؟! شما خودتان چند خبر و تحلیل و گزارش در این مورد خوانده و دیده اید؟

حال جوان اروپایی که به مدد فریبکاری غول های رسانه ای، برای تقرب به خدا راهی سلاخ خانه جنگ سوریه شده است، به سرعت دچار تناقض و دوگانگی شدیدی می شود و تصویر ذهنی او از صحنه نبرد فرو می پاشد. فهمیدن این موضوع که امروزه نظام سوریه به اتهام حضور در محور مقاومت علیه رژیم اسرائیل، آماج چنین هجمه عجیب و غریبی است، هوش چندانی نمی طلبد. پس یا باید چشم خود را به روی واقعیت عینی بسته و به جریان خشونت و کشتار بپیوندد و یا سرخورده و فروپاشیده از درون، راه بازگشت در پیش گیرد.

چیزی حدود یک سال پیش - یعنی در دومین سال بحران سوریه - هیچ کس نگران این موضوع نبود. باد موافق می وزید و طوفان سیاه جنگجویان چندملیتی می رفت تا با سلطه بر دمشق، کار سوریه را یکسره کند. اما به تدریج ورق جنگ برگشت و امروزه خوشبین ترین مقامات و کارشناسان ضد نظام اسد نیز، امیدی به سقوط آن ندارند. مروری بر رخدادهای میدان نبرد و مواضع و اظهارات سران کشورهای صادرکننده تروریسم، حاکی از نگرانی شدید آنها از بازگشت این طوفان سیاه به مبداء خود دارد.

مواضع و تحرکات اخیر کشورهای غربی و چاره اندیشی درباره معضل جهادی های بازگشته از سوریه، آشکارا حکایت از عمق این نگرانی دارد. اغلب غربی هایی که راهی سوریه می شوند، به گروه تروریستی داعش می پیوندند. اخیرا یکی از این افراد با لهجه آمریکای شمالی، ویدئویی را منتشر کرده که در آن می گوید؛ به همه ظالمان آمریکایی! ما می آییم و همه شما را از بین می بریم!

تصور میزان فاجعه بار بودن چنین سیگنال هایی برای کشوری مانند آمریکا - با ویژگی دسترسی آسان به اسلحه و شکاف ها و زمینه های گوناگون عصیان - چندان سخت نیست.

غربی ها برای مقابله با این تهدید امنیتی که روز به روز نیز با افزایش تعداد مسافران اروپایی بازگشته از سوریه، گسترش می یابد، وارد عمل شده اند. فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده است کشورش از آخرین تکنولوژی ها برای ردیابی کسانی که قصد دارند به جنگ سوریه ملحق شوند، استفاده خواهد کرد و تماس های تلفنی و پیام های الکترونیک برای کشف چنین سرنخ هایی ردیابی می شوند.

دولت انگلیس دست به دامن مادران انگلیسی شده و «کمپین ملی مشارکت زنان» را راه اندازی کرده است. هدف از این کمپین مشارکت زنان برای جلوگیری از مشارکت همسران و فرزندانشان در جنگ سوریه عنوان شده است. فرانسه نیز در اقدامی مشابه از مادران خواسته فعالیت های اینترنتی فرزندان جوان خود را کنترل و در صورت مشاهده ارتباط آنان با سایت های مشوق جنگ در سوریه، مقامات مسئول را در جریان بگذارند. در همین زمینه دیوید کامرون - نخست وزیر انگلیس - و اولاند ژانویه سال جاری میلادی دیدار و راهکارهای مقابله با این تهدید مشترک را بررسی کردند.

اخیراً نیز جوانی نروژی در بازگشت به کشورش، در فرودگاه دستگیر و علی رغم مجروحیت راهی زندان شد. وی از میدان سوریه بازمی گشت. اینها تنها چند نمونه از این دست است و مقامات امنیتی غرب بارها اذعان کرده اند، شناسایی تمام مسافران جهادی سوریه امکان پذیر نیست و آنها به راحتی می توانند در اروپا جابجا شده و به آمریکا نیز بروند.

تهدیدات امنیتی از سوی تروریست های اجاره ای و بعضاً فریب خورده مختص غربی ها نیست و این نگرانی برای برخی کشورهای عربی بخصوص عربستان سعودی بسیار شدیدتر است. تا جایی که این کشور از مجازات زندان های طویل المدت برای اتباع خود که قصد بازگشت از جبهه بی سرانجام سوریه را دارند، خبر داده است. این در حالی است که پیش تر، برخی منابع از گسیل زندانیان این کشور به سوریه برای نبرد علیه حکومت اسد خبر داده بودند. البته کشورهایی مانند عربستان، قطر، ترکیه، اردن و… که علاوه بر صادرات تروریست، خرج کشتار در سوریه را نیز متقبل شده اند، داستانی غم انگیزتر دارند که پرداختن به آن فرصتی مجزا می طلبد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی(۲۹ دی ماه ۱۳۹۲) فرمودند؛ «یک جریانی به وجود بیاید که مسلمانها را تقسیم کند به مسلم و کافر! عدّه ای را به عنوان کافر هدف قرار بدهد، مسلمانها را به جان هم بیندازند! چه کسی می تواند شک کند که وجود این جریانها و پشتیبانی این جریانها و تَمویل(حمایت مالی) این جریانها و دادن سلاح به اینها کار استکبار است و کار دستگاه های امنیّتی خبیثدولتهای استکباری است؟ می نشینند و برای همین کار برنامه ریزی می کنند. دنیای اسلام باید به این مسئله بپردازد؛ این خطر بزرگی است. متأسّفانه بعضی از دولتهای مسلمان، بی توجّه به این اختلافات دامن می زنند؛ نمی فهمند که دامن زدن به این اختلافات، آتشی خواهد افروخت که دامن همه آنها را خواهد گرفت.»

موج تروریسم صادراتی غرب و دست نشانده های منطقه ای آنها، به صخره سخت مقاومت خورده و سرشکسته و آکنده از خشم و نفرت در راه بازگشت به خانه است. غربی ها باید هم نگران بومرنگِ تروریسم باشند. این آغاز ماجراست.

محمد صرفی

انتهای پیام / ز

ارسال نظر