|
|
کدخبر: ۱۷۳

احمدی‌نژاد در اجلاس مسکو عنوان کرد

رئیس‌جمهور کشورمان که به روسیه سفر کرده پیشنهادهای خود را به اجلاس کشورهای صادرکننده گاز ارائه کرد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از ایسنا، محمود احمدی‌نژاد با حضور در اجلاس کشورهای صادرکننده گاز اظهار کرد: انرژی ارزان و ارائه آن مهم‌ترین عامل اقتصادی در جهان است و تنظیم شرایط و کنترل آن در بحثتنظیم سیاست‌های راهبردی نقش بسزایی دارد.
وی افزود: امروز گروهی که سابقه سیاه برده‌داری را یدک می‌کشند با تسلط انحصاری به مراکز تصمیم‌گیری جهان تبعیض و فقر را به اکثریت کشورها تحمیل می‌کنند و مانع رسیدن جامعه جهانی به رفاه شده‌اند و اصرار دارند که با تسلط بر معادن و منابع جهان قیمت آن را به نفع خود تعیین کنند.


احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: این کشورها از جنگ ارزی و فشار سیاسی نیز برای تحمیل خواسته‌های خود به بازار جهانی و ملت‌ها استفاده می‌کنند.


وی خطاب به سران کشورهای صادرکننده گاز، اظهار کرد: امروز باید با کمک یکدیگر جهان و مدیریت بخش‌های گوناگون آن از جمله اقتصاد را از انحصار خارج و زمینه مشارکت عادلانه و عمومی را فراهم کنیم.


احمدی‌نژاد همچنین با بیان این‌که بخش اصلی منابع فسیلی و گاز به ملت‌ها تعلق دارد، خاطرنشان کرد: می‌توانیم با یک مشارکت جمعی و هدفمند حقوق ملت‌های خود را استیفا کنیم. شایسته نیست خریداران انرژی بیش از صاحبان اصلی آن سود ببرند.


رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که ما اضافه بر حق و عدالت چیزی نمی‌خواهیم، گفت: قیمت‌گذاری عادلانه بر انرژی به ویژه گاز بسیاری از نابرابری‌ها را برطرف و زمینه سلطه‌گری‌ها را از بین می‌برد.


وی با اشاره به تشکیل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، ضمن این‌که تشکیل این مجمع را ابتکاری در جهت مشارکت عادلانه منابع و بازار جهانی دانست، به بیان پیشنهادهای خود در این رابطه پرداخت.


احمدی‌نژاد تهیه و تصویب مکانیزم‌های روشن برای قیمت‌گذاری عادلانه انواع گاز و اجرای آن از سوی این کشورها به طور مشترک را از جمله این پیشنهادها عنوان کرد.


وی همچنین تبادل تجربیات فنی و اجرایی اعضا در زمینه پالایش و تبدیل به عنوان یک بستر همکاری سازنده و مشترک و گسترش این تبادل تجربیات را از دیگر پیشنهادی خود به این مجمع عنوان کرد.


رئیس‌جمهور همچنین در ادامه اظهار کرد: سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک، اکتشاف و بهره‌برداری بین اعضا باید گسترش پیدا کند و همچنین با ایجاد سازوکار معین فرصتی برای کمک به کشورهای ضعیف و فاقد انرژی فسیلی لازم است تا پیشنهاد شود.


وی در ادامه گفت: زندگی پرشکوه و زیبا و حاکمیت عدالت و کرامت و آزادی حق همه انسان‌ها و وعده الهی است و به لطف خداوند انسان‌ها در مسیر شکوفایی استعدادهای الهی و زیبایی‌های معنوی در حرکتند و ایمان و عشق به عدالت روزافزون است.


احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: استقرار کامل عدالت در جهان که با خواست و مشارکت جمعی ملت‌ها و در سایه توحید حاصل می‌شود، سرآغاز زندگی حقیقی و شایسته بشری است که با حضور صالحان و مصلح کل و انسان کامل و امام عشق و زیبایی محقق خواهد شد.


رئیس‌جمهور همچنین خطاب به سران کشورهای صادرکننده گاز در این اجلاس گفت: ‌بیاییم با پافشاری بر عدالت و مدیریت مشترک جهانی و با همکاری و دوستی سهمی در این رویداد بزرگ داشته باشیم.


شایان ذکر است: دومین نشست سران جی‌یی‌سی‌اف، فرصت تقویت همکاری میان کشورهای عضو را بر مبنای اساسنامه آن، ترویج و تبادل دیدگاه‌ها درباره بازار و صنعت گاز در عالی‌ترین سطح فراهم و جی‌یی‌سی‌اف را به عنوان خط مشی و پایگاهی برای مذاکره با مصرف‌کنندگان در زمینه گاز نمایان و مطرح می‌کند.


اعضای مجمع صادرکنندگان گاز ۴۲درصد از تولید گاز جهان، ۷۰درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده(ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.


۱۳کشور الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، امارات متحده عربی و عمان از اعضای این مجمع جهانی به شمار می‌روند.


هلند، قزاقستان و نروژ نیز به عنوان عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند که عراق نیز به تازگی به این جمع پیوسته است.


احمدی نژاد: تعمیق روابط با ملت‌های مستقل یکی از سیاست‌های راهبردی ایران است


رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر لزوم انسجام میان ملت‌ها و دولت‌های مستقل در برابر زیاده‌خواهان تصریح کرد: گسترش و تعمیق روابط با ملت‌های مستقل به ویژه ملت‌های منطقه آمریکای لاتین از سیاست‌های راهبردی و قطعی جمهوری اسلامی ایران است.


محمود احمدی‌نژاد بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی در جریان سفر به روسیه، در دیدار اوو مورالس رییس جمهور بولیوی با بیان اینکه دیدار مسئولان جمهوری اسلامی ایران و بولیوی در حقیقت تجدید تعهدی نسبت به دفاع از ملت های مستقل است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و بولیوی با یکدیگر برادر بوده و اهداف بسیار بزرگی دارند و در این راستا روابط دو کشور باید روز به روز تقویت شده و گسترش یابد.


رییس‌جمهور با اشاره به اینکه تحولات بزرگی در انتظار جامعه بشری است و بسیاری از مناسبات فعلی موجود در عرصه بین الملل تغییر خواهد کرد، گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مستقل بسیار عمیق و دوستانه بوده و به سادگی نمی توان در این روابط خللی ایجاد کرد و در این راستا دولت آینده ایران نیز حتما در جهت تقویت و گسترش این روابط فعالیت خواهد کرد. احمدی‌نژاد با اشاره به تحولات منطقه به ویژه جریانات سوریه تصریح کرد: مستکبران و غربی ها علاقمند به ادامه این شرایط در سوریه هستند، چرا که این وضعیت باعثانتقال ناامنی به دیگر کشورهای منطقه شده و از سوی دیگر موجبات آسایش خاطر رژیم صهیونیستی را فراهم خواهد کرد.


رییس‌جمهور همچنین خاطرنشان کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آمریکای لاتین، رابطه ای راهبردی و جزو سیاست های قطعی ایران است که هیچ تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.


اوو مورالس رییس جمهور بولیوی نیز در این دیدار ضمن تقدیر از جمهوری اسلامی ایران و دکتر احمدی نژاد به خاطر حمایت های گسترده از دولت و ملت بولیوی گفت: ما همواره از جمهوری اسلامی ایران الهام گرفته و این باعثشده تا بتوانیم در راستای دفاع از حاکمیت و استقلال بولیوی عمل کنیم.


وی تصریح کرد: ایستادگی در برابر زیاده خواهان از ارزشهای اصولی است که هیچ گاه نمی تواند کشورهای مستقل را منزوی کند و امروز در دورانی که آمریکا و زیاده خواهان قصد دارند تا ملت های آزادیخواه را تحت فشار قرار دهند، لازم است کشورهای مستقل مانند ایران و بولیوی همواره در کنار هم باشند.

ارسال نظر